Close
  • Ana
  • /
  • Golf
  • /
  • TaylorMade SIM2 Max D incelemesi: sizi düz ve dar yolda tutacak bir sürücü

TaylorMade SIM2 Max D incelemesi: sizi düz ve dar yolda tutacak bir sürücü

Golf topunun dilimleyicilerine dikkat! Ya size, vuruşunuzu değiştirmenize gerek kalmadan daha fazla çimenli yoldan geçmenize yardımcı olabilecek bir sürücü olduğunu söylesem? TaylorMade'den Sim2 Max D, golfçülerin darbe anında kulüp yüzünü kare haline getirmelerine ve sayısız golf turunu mahveden o korkunç soldan sağa ıskaları en aza indirmeye yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Ve bir dereceye kadar işe yarıyor.

Hepimiz arıyoruzen iyi sürücülerkendi oyunumuza uyacak şekilde. Bu yüzden Sim2 serisinden herhangi birini test etme ve inceleme fırsatı doğduğunda, üçü arasında en göze çarpmayan olmasına rağmen hiç tereddüt etmeden Max D'yi seçtim. Standart Sim2'den en iyi şekilde yararlanmak için yeterince iyi değilim ve Sim2 Max benim sınırlı beceri düzeyime sahip biri için mükemmel bir uyum olsa da, sağ taraftaki beladan kaçınmama yardımcı olabilecek bir sürücü fikri ilgi çekiciydi. Aslında işe yarayabilir mi?

Bunun cevabı evet... bir nevi.

Bir dilim skor katilidir ve birçok amatör golfçünün belasıdır. İyi gidiyor olabilirsiniz ve sonra BOOM - arabanızı ağaçlara oyursunuz, topunuzu bulamıyorsunuz ve daha farkına varmadan puan kartınızda sekiz var ve raundunuz paramparça.


Bir dilim için en iyi çözüm kuşkusuz dersler ve alıştırma olsa da, hatalı bir doğru ıskalamanın zararını sınırlamak için alabileceğiniz başka önlemler de vardır. TaylorMade Sim2 Max D mucizevi bir tedavi değil, ancak sağdan eksik şutlar nedeniyle topu oyunda tutmakta zorlanan golfçülere yardım eli uzatacak.

uyarılırsınız; berabere önyargı sürücüsü, sizi payınızdan kurtarmak için sihirli bir değnek değildir, ancak onu bir dereceye kadar azaltabilir ve bu sadece on yarda olsa bile, genellikle çimenli yol ile engebeli veya kara ve su arasındaki fark olabilir.


Bu tür sürücüler, golfçüler tarafından genellikle “anti dilim” ama bu çok yanıltıcı. Bir dilimi 'durdurabilecek' bir kulüp yok ve olsaydı zaten yasal olmazdı. Dilimlenmiş bir atış, çekişe dayalı bir sürücü olsa bile yine de dilimleyecektir. Aslında, ağır bir dilim hala o kadar ileri gidecek ki, “önyargılı olup olmadığını merak edeceksiniz” aslında hiç işe yarıyor – Deneyimden konuşuyorum! oyapmakÇalışın ama beklentilerinizi yumuşatmak zorundasınız yoksa hayal kırıklığına uğrayacaksınız. sahip olsan bileen iyi atıcıveen iyi golf topları, kendinizden biraz çaba göstermeden sizi kursta gezdiremezler.

Ancak onunla olan deneyimlerime ve golf sahasının yanı sıra menzilde nasıl performans gösterdiğine geçmeden önce, Sim2 Sürücü Serisinin ve özellikle Max D'nin bazı temel özelliklerine ve özelliklerine kısa bir göz atalım.


TaylorMade SIM2 Serisi

Taylor Yapımı SIM2

(İmaj kredisi: TaylorMade Golf)

Çoğunuz Sim2 sürücüsünü yerel golf satıcınızda veya televizyonda profesyonelleri izlerken görmüş olacaksınız. Sim2 Max'i de görmüş olabilirsiniz, ancak Sim2 varyasyonlarının en az pazarlananı olduğu ve yaygın olarak bulunmayacağı için Max D varyantını görmemiş olabilirsiniz. Kesinlikle herhangi bir tur profesyonelinin çantasında görmeyeceksiniz.

Öte yandan standart Sim2, daha yüksek oyuncu seviyesine yöneliktir ve onunla birlikte Rory McIlroy ve Dustin Johnson'ın benzerlerini düzenli olarak göreceksiniz.

Sim2 Max daha bağışlayıcıdır ve sürüşünü her zaman tatlı noktasında yakalayamayan orta-yüksek handikaplı golfçülere yöneliktir.


Her ikisi de kendi başlarına en kaliteli sürücülerdir, ancak Sim2 Max olarak bu düzeyde bir bağışlama sağlayan ancak daha fazla sağdan sola şekli teşvik etmek için tasarlanmış bir yapılandırmaya sahip Sim2 Max D hakkında konuşmak için buradayız.

Taylor Yapımı SIM2 Maks D

(İmaj kredisi: Gelecek)

TaylorMade SIM2 Max D: fiyat ve bulunabilirlik

SIM2 Max D, standart SIM2 veya SIM2 Max kadar yaygın değildir, ancak ana cadde veya çevrimiçi golf satıcılarından herhangi birinde bir tane bulmakta çok fazla sorun yaşamamalısınız.

Dört yüz sterlinden çok fazla para alamazsınız (ABD'de yaklaşık 530 $ ödemeyi bekleyebilirsiniz ve Avustralya'da 869 $'a bakıyorsunuz), ancak çevrimiçi alışveriş yaparsanız kendinize biraz para kazandırabilirsiniz. Bunun dezavantajı, özel olarak oturmayacağınız ve vuruşunuza uygun şaft veya yatma açısına sahip olmayabileceğinizdir.

TaylorMade SIM2 Max D: Görünüm, Ses ve His

Güzellik, bakanın gözündedir ancak çoğu golfçü Sim2 tasarımını çok çekici bulacaktır. Topun üzerinde, beyaz süslemeyle kontrast oluşturan siyah karbon taç ile harika görünüyorlar. Alt kısımdaki beyaz, mavi ve sarı vurgular eşit derecede çarpıcı bir görünüm sağlar.

Tutma yeri ve şaft görsel olarak çekici ve baş örtüsü bile şık. SIM2 Max ve Max D arasında çok az fark var, ancak ikincisi, topun biraz altına düştüğünüzde bu çekimlerde yardımcı olan hafifçe yükseltilmiş bir yüze sahip.

Herhangi bir SIM2 club ile sifonu çekerken çıkan ses son derece tatmin edici. Diğer bazı sürücülerden aldığınız daha teneke ses yerine sağlam bir 'çatlak' sesi çıkarır.

Hafifçe merkezden uzak vuruşlarda bile sağlam ve güçlü bir his, ancak aynı zamanda bir yumuşaklık da var ve teması top yüzünüzden çıkarken hissedebilirsiniz. Vurmak için çok güzel bir kulüp.

TaylorMade Sim2 Max D

(İmaj kredisi: TaylorMade Golf)

TaylorMade SIM2 Max D - Teknoloji

Sim2 Max D, diğer Sim2 modellerinde ve aslında bu son modelin öncülü olan orijinal SIM'de bulacağınız teknolojinin çoğuna sahiptir. Bu teknoloji, sıradan terimlerle, sürücünün yüzünün yasallığın en uç noktasına kadar üretildiği anlamına gelen Hız Enjekte Edilmiş Büküm Yüzünü içerir. Top, mevcut golf kurallarının izin verdiği kadar çabuk surattan çıkar.

SIM2 Max D'deki ana geliştirme, başın arka kısmını çevreleyen büyük bir mavi halka olan Dövme Halka Yapısıdır. Büyük bir arka ağırlığı tam karbon taç ve tabanla birleştiren hafif ve güçlü bir alüminyumdan yapılmıştır. Bu, stabilitenin yanı sıra mesafeye de yardımcı olur.

Max D'nin en büyük farkı, golf sopasının topuğuna yerleştirilen bir iç ağırlıkla elde edilen çekme yanlılığıdır. Bu, düşüşte topuğu yavaşlatır ve bu da sopanın parmağının bir miktar daha hızlı çalışmasına ve sopanın çarpma anında daha kare olmasına neden olur. Açık bir yüz, sağa sızan bir atışla sonuçlanacaktır, bu yüzden bunu önleyerek ve kareyi alarak daha düz çekimleri teşvik edecektir.

Tarihsel olarak, bu topuk ağırlığı, çekme eğilimi sürücülerinde sorunlu olmuştur ve bağışlama ile bir değiş tokuş olmuştur, ancak TaylorMade, asimetrik atalet üretecini topuğa standarttan daha yakın konumlandırmak için kafayı tamamen yeniden tasarlayarak bu sorunu çözdüğünü iddia etmektedir. SIM2 ve SIM2 Maks. Bu, ağırlık merkezini sopanın arkasına ve arkasına doğru hareket ettirerek, sopanın ayak parmağının daha hızlı geçmesini teşvik eder ve böylece o kötü dilimi azaltırken, mesafeden ödün vermeden bağışlamayı teşvik etmeye devam eder.

Bunun net sonucu, Max D'nin SIM2'nin diğer varyasyonları kadar iyi performans göstermesi ve aynı zamanda çekme eğilimini desteklemesidir.

Sim2 Max D yüksekten fırlatılır, çok bağışlayıcıdır ve atışınızı havaya kaldırırsanız, o zaman beraberlik önyargısı devreye girer ve işini yapar. Bu bebek solmalarını düzeltebilir, güçlü bir solmayı yumuşak hale getirebilir ve düz çekimleriniz küçük beraberliklere bile dönüşebilir. Ve Sim2 sürücüleri, oradaki her şey kadar uzun olduğu için herhangi bir mesafe kaybetmeyeceksiniz.

Sürücü, golfçünün savurma veya saha koşullarına göre çatı ve yüz açısını değiştirmesine olanak tanıyan ayarlanabilir bir çatı kılıfına sahiptir. Daha fazla koşu ile daha düşük bir top uçuşuna ihtiyacınız varsa, bir buçuk derece düşürebilirsiniz veya topu havaya uçurmak için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, yukarı doğru ayarlayabilirsiniz.

Max D ile iyi bir çekim yaptığınızda harika bir his ve kulağa hoş geliyor, ancak tüm iyi çekimler harika hissettiriyor ve kulağa hoş geliyor, sorun o kadar iyi değil. Hiçbir sürücü kötü bir vuruşu iyi bir vuruşa çeviremez, ancak affetmek golf üreticileri için birincil odak noktası haline geldi ve şimdi merkez dışı vuruşlardan on yıl öncesine göre çok daha fazlasını alacaksınız.

Bu nedenle, çekimlerinizi 'düzeltip düzeltmeyeceği' bir saniyeliğine bile olsa, bunun piyasadaki diğer her şeyle olumlu bir şekilde karşılaştırılabilecek mükemmel bir sürücü olduğunu vurgulamak gerekir. Beraberlik önyargısı sadece bir plasebo olsa ve hiç işe yaramasa bile, bu yine de harika bir itici güç olurdu. Ama bunu duymak istemezsiniz; iddia ettiği şeyi yapıp yapmadığını bilmek istersiniz.

Evet, öyle, çok fazla beklemeyin çünkü sınırlamalar var. Bu sınırlamaları anlamak ve beklentilerinizi gerçekçi tutmak için bunun nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Teknolojisine çok fazla takılmadan, açıklayacağım.

Taylor Yapımı SIM2 Maks D

(İmaj kredisi: Gelecek)

TaylorMade SIM2 Max D - Nasıl çalışır?

Bazı golfçüler, içeri-dışarı salınım yolu nedeniyle topa sağa çarptı. Bu, darbede açık bir kulüp yüzü ile birleştiğinde, bu aşırı bir dilim ile sonuçlanacaktır. Sim Max D bu durumda (hiç değilse) pek yardımcı olamaz. Bununla birlikte, diğer golfçüler nispeten normal bir dönüş yoluna sahip olabilir, ancak çarpma anında yüzünü kare haline getirmek için mücadele eder. Beraberlik odaklı bir sürücü, kulüp kafasının topuğa nasıl ağırlık verdiğinden dolayı buna yardımcı olur, ancak burada çok küçük kazançlardan bahsediyoruz.

Sopanın topuk tarafından vurulan bir top genellikle soluklaşır veya kesilir, oysa parmak tarafına daha fazla vurulan toplar büyük olasılıkla çekilir veya kancalanır. Topuğa ekstra ağırlık ekleyen SIM2 Max D, çarpma anında her şeyi düzleştirmeye yardımcı olur ve umarım kulüp yüzünün burun kısmından daha fazla vuruş teşvik eder.

Bunlar çok küçük iyileştirme marjları olsa da. Topuktaki küçük ağırlık nedeniyle sopa yüzünüz 10 derece daha kare olmayacak. Ancak bir derece, hatta iki veya üç derece ise, bu, aksi takdirde yapacaklarından birkaç metre daha sola uçan atışlara dönüşecektir.

Taylor Yapımı SIM2 Maks D

(İmaj kredisi: Gelecek)

TaylorMade SIM2 Max D - Performans

Bu sürücüyü ilk olarak, kilitlendikten sonra aralıklar açıldığında kullandım. Oldukça kör oldum ve açık fikirli bir şekilde kendim için yargılamak istediğim için herhangi bir ilk araştırma yapmaktan kaçındım. Tam olarak ne umduğumu bilmiyorum ama muhtemelen bir parçam, aniden 260 yard berabere çekeceğimi gizlice umuyordu. Durum böyle değil!

Birkaç aydır sopayı öfkeyle sallamadığım için biraz paslanmıştım ve onunla vurduğum ilk birkaç atış kilometrelerce sağa gitti. Vahşi, kontrol dışı dilimlerden bahsediyoruz. Bunun sihirli bir değnek olmadığını çabucak öğrendim ve büyük bir dilim hala başımı belaya sokacak.

Örümcek ağları uçup gittiğinde ve vuruşum yerine oturduğunda, daha düzgün vurduğumu fark ettim, ancak kulübün bu konuda ne kadar etkisi olduğunu söylemek neredeyse imkansız. Ne zaman iyi bir atış yapsam, standart bir sürücüyle aynı sonucu alıp alamayacağımı merak ediyordum. Benzer şekilde, sağa sızdığında, beraberlik önyargı sürücüsünü kullanmasaydım ne kadar kötü olabileceğini merak ederdim. Bu koşullar altında kesin olarak bilmenin bir yolu yoktu.

Çalışıp çalışmadığına dair daha fazla fikir edinmeye yardımcı olmak için standart Cobra Speedzone sürücümü menzile götürdüm ve her ikisiyle de çekim yaptım. Kobra ile daha fazla atış sağa giderken, büyük bir fark yoktu. Sorun şu ki, ben bir makine değilim ve bu nedenle her iki sopayla da aynı vuruşu yapamam, yani kesin bir doğrudan karşılaştırma yok.

Bu yüzden daha fazla bilgi almak için, her ikisi de yerel menzilimde bir fırlatma monitörü kullanarak bir düzine çekim yaptım. İki sonuç setinden elde edilen dağılım, beraberlik taraflı sürücünün gerçekten de sola daha fazla atış ürettiğini gösterdi. Çok büyük bir farkla değil, sınırlı bir örneklem büyüklüğüne rağmen orada bir eğilim vardı.

Birkaç öğretim uzmanıyla beraberlik taraflı bir sürücünün faydaları hakkında konuştum ve belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sadece çatlakların üzerine kağıt koyduklarını ve golfçülerin 'hile' ihtiyacını önlemek için vuruşlarını düzeltmeye daha fazla odaklanmaları gerektiğini iddia ederek oldukça küçümsediler. ; bunun gibi. Elbette dilimleri düzeltmek için ders verme işinde oldukları için ve bunu yapan bir kulüp olsaydı öğrencilerinin yarısını kaybedeceklerini söylerlerdi!

İçlerinden biri bundan bahsettisadeceyaklaşık yedi yardlık bir fark yaratıyor - ki bu benim kendi deneyimime uyuyordu - ama kesinlikle bu oldukça önemli ve standart bir sürücüden berabere taraflı bir sürücüye geçmek için yeterli bir sebep mi?

Bir fairway'i kaç yarda kaçırdığınızı ve sonunda engebeye düştüğünüzü ya da patikayı birkaç yarda kaçırıp ağaçlara çarptığınızı düşünürseniz, bu değişikliği yapmak için zorlayıcı bir argüman ortaya çıkar. kendinize biraz daha kıpırdama odası vermek için. Golfte yedi yard çok fazla olabilir.

Bununla birlikte, büyük bir diliminiz varsa, yeni bir sürücü satın almadan önce tekniğinizi ele almalısınız.

Yine de, topu her zaman ağır bir şekilde kesmeyen, ancak özellikle sallanma yolları nedeniyle değil, yüzü açık bırakma eğilimi nedeniyle, ideal olarak istediklerinden daha fazla soldan sağa uçuş yapan birçok amatör golfçü var.

Bunlar Sim2 Max D sürücüsünün yardımcı olabileceği golfçüler. Topunuzu otuz yarda sola kaydırmaz ama bu bir yüzde meselesi. Sık sık sağdaki çimenleri kaçırıyorsanız ve bu kaçırmaların bir kısmının çimenlikte kalmasını sağlayacak bir kulüp varsa, o zaman daha düşük puanlar atarsınız.

Bunu destekleyecek herhangi bir veri üretebilecek kadar tutarlı değilim ama kesinlikle SIM2 Max D ile daha doğru bir şekilde vurduğuma inanıyorum. Hala ara sıra doğru ıskalıyorum ama topa vuruyorum normalden çok daha sık orta. Bu, saatlerce çalışmanın sonunda meyvesini vermenin bir sonucu olabilir, ancak içimden gelen his, sürücünün de bir rol oynadığı yönünde.

Taylor Yapımı SIM2 Maks D

(İmaj kredisi: Gelecek)

TaylorMade SIM2 Max D Kararı

Bu, düşük handikaplı golfçülere yönelik bir kulüp değil çünkü daha iyi oyuncular topu çekmek için ekstra yardıma ihtiyaç duymayacaklar ve belki de Sim2 Max D ile şutları şekillendirmenin (özellikle bir solma) biraz daha zor olduğu bir durum ortaya koyabilirsiniz. standart bir sürücü ile olduğundan daha.

Bununla birlikte, eğer doğru bir kaçırma ile mücadele eden orta-yüksek bir handikap iseniz, o zaman bu kesinlikle denemeniz gereken bir kulüp. Siz farkına bile varmadan puanınızı düşürebilir.

Her seferinde birdenbire güç çekişlerine başlamayacaksınız, ancak normalden sadece altı veya yedi yarda daha fazla kalsanız bile, çimenli yol ve ağaçlar arasındaki fark bu olabilir - o zaman neden kendinize bu yardım elini vermek istemiyorsunuz? Fairway'den oynarken golf çok daha kolay ve Sim2 Max D golfçülerin daha fazla fairway bulmasına yardımcı olacak çünkü bunu yapmak için tasarlandı.

Herhangi bir standart sürücü yerine SIM2 Max D'yi seçerseniz, mesafe veya bağışlama açısından hiçbir şeyden ödün vermiyorsunuz, ancak topu oyunda tutmak için o kadar az yardım alıyorsunuz, bu yüzden düşünmeye değer.

Bu nedenle, sürekli olarak sağdaki fairway'leri kaçırmaktan bıktıysanız, neden yerel profesyonelinizle bir montaj ayarlamayasınız ve Sim2 Max D'nin size uygun olup olmadığına bakın. Herhangi bir sürücüde olduğu gibi, kişisel dönüşünüze uygun doğru şaft ve çatı katı ayarlarını almanız çok önemlidir, ancak iyi bir tesisatçı size tüm bunlar hakkında tavsiyede bulunabilir.