Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • TCL 10 5G incelemesi: Bütçede 5G ve büyük ekran

TCL 10 5G incelemesi: Bütçede 5G ve büyük ekran

TCL 10 5G fırsatları

TCL 10 5G, bir bütçeyle 5G getiriyor ve TCL'den sonra gelen ikinci akıllı telefon.TCL 10 Pro- bundan biraz daha güçlü ve biraz daha pahalı bir telefon. Bir prim ödemeden en yüksek bağlantı hızlarını istiyorsanız, bir göz atmaya değer.

TCL 10 5G, güç ve performans açısından 2020 amiral gemilerinden hiçbirini kesinlikle rahatsız etmeyecek olsa da, pazarın orta menzilli bölümünde kendine hakim olabileceği anlamına gelen özelliklere sahiptir - ve fiyatı göz önünde bulundurarak, paranızın karşılığını fazlasıyla almak demektir.

Bu fiyat, Birleşik Krallık'ta yazım sırasında 399 £ SIM'sizdir, ancak en son fırsatlar için bu sayfadaki widget'ları kontrol edin. Bu, TCL 10 Pro ile aynı fiyat, ancak bu telefon biraz daha az güçlü bileşenlerle idare ederken, 5G ve daha büyük bir ekran ekliyor.

Sonuç olarak, TCL'nin şu anda piyasada bulunan iki el cihazı arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, bir telefondan en çok neye ihtiyacınız olduğuna gerçekten bağlı. Akıllı telefon hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için TCL 10 5G incelememizin tamamını okuyun.


TCL 10 5G incelemesi: fiyat ve bulunabilirlik

TCL 10 5G şu anda satın alınabilirDirekt ÜçtenBirleşik Krallık'ta, telefon SIM veya sözleşme olmadan 399 £ 'a mal oluyor. Sözleşmeli fiyatlandırma, 24 ay boyunca 19 £ ön ödeme ile ayda 27 £ 'dan başlar - bu size ayda 4 GB veri sağlar.

TCL 10 5G ABD'de mevcut değil ve TCL'yi yazarken yakın gelecekte de kullanıma sunma planlarını açıklamadı.


TCL 10 5G incelemesi: tasarım ve ekran

TCL 10 5G

(Resim kredisi: TCL)

TCL 10 5G, 1.080 x 2.340 piksel çözünürlükte çalışan 6.53 inç, 19.5: 9 en boy oranına sahip bir LCD ekrana sahiptir. Kuşkusuz, telefonun genel deneyiminin en iyi bölümlerinden biri: bu, yanlarında ince çerçeveler ve delikli bir çentik bulunan parlak ve keskin bir ekrandır (telefonun alt çenesi biraz tıknazdır, ancak onunla yaşayabiliriz).


Ayrıca, TCL'nin canlılığı ve renk aralığını artırmayı vaat eden Nxtvision olarak adlandırdığı bir şey elde edersiniz - bu, SDR kaynaklarında bile HDR gibi. Farklı uygulamalar ve içerik türleri ile yaptığımız deneylere dayanarak, ekrana kesinlikle daha fazla güç ve canlılık katıyor, ancak bazı kullanıcılar bunu biraz fazla bulabilir. En azından gerekirse bu ekran ayarlarının mevcut olması güzel.

Tam HDR10 modundaki Netflix'ten Google Play Store'daki oyunlara kadar, TCL 10 5G'nin ekranında gördüğünüz neredeyse her şey harika görünüyor. Tam ekran moduna sahip olma seçeneği, sahip olunması gereken kullanışlı bir ayar olan delme deliği çentiğini dahil etme veya hariç tutma seçeneği vardır ve yazılım menülerinde (karanlık mod dahil) kullanılabilen birçok başka ekran ince ayar vardır.

Ekranın sol tarafında, girdiğiniz türden donanım kısayollarıysa, Google Asistan'ı başlatmak için özel bir düğme vardır ve ardından ses kontrolleri ve güç düğmesi sağdadır. Arkada bir parmak izi sensörü, şarj ve veri şarjı için bir USB-C bağlantı noktası ve cihazınızı bağlamak için 3,5 mm ses jakı bulunur.kablolu kulaklıkdirekt olarak. Yalnızca bir renk mevcuttur, Mercury Grey.

TCL 10 5G incelemesi: kamera ve pil

TCL 10 5G


(İmaj kredisi: Gelecek)

TCL 10 5G, arkada en az dört farklı kamera ile birlikte gelir - 64MP geniş, 8MP ultra geniş, 5MP makro ve 2MP derinlik - ancak elbette çoklu lensler her zaman kaliteli çekimler anlamına gelmez (Google Pixel 4atek bir arka kamera ile mükemmel fotoğraflar çeker). Birçok ekonomik telefon için norm olduğu gibi, telefoto optik yakınlaştırma ve optik görüntü sabitleme de yoktur.

TCL 10 5G ile çektiğimiz fotoğraflar genel olarak iyi görünüyordu ve ultra geniş lens tek bir çerçeveye daha fazlasını sığdırmak istiyorsanız kullanışlıdır. El cihazının bu fiyat aralığındaki en iyi telefon kameralarıyla tam olarak eşleşebileceğini düşünmemekle birlikte, fotoğraflarımızda bol miktarda renk ve keskinlik bulduk. Deklanşör hızı güzel ve hızlıdır ve çoğu insan için TCL 10 5G kamera gayet iyi olacaktır.

Resim 1/12

TCL 10 5G kamera örneği

TCL 10 5G'deki dört lensli kamera bazı etkileyici çekimler yapabilir.
(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 2/12

TCL 10 5G kamera örneği

Ultra geniş lens, çerçeveye daha fazlasını sığdırmak için her zaman kullanışlıdır.
(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 3/12

TCL 10 5G kamera örneği

Renkler ve parlaklık genellikle iyi ışıklandırmada iyi dengelenir.
(İmaj kredisi: Gelecek)
12'nın resmi 4

TCL 10 5G kamera örneği

TCL 10 5G'de optik yakınlaştırma yoktur ve maksimum 10x dijital yakınlaştırma o kadar da harika değildir.
(İmaj kredisi: Gelecek)
12'nın resmi 5

TCL 10 5G kamera örneği

5MP makro lens sayesinde yakın çekimler çoğu zaman gerçekten iyi görünüyor.
(İmaj kredisi: Gelecek)
12'nın resmi 6

TCL 10 5G kamera örneği

Bu, TCL 10 5G'nin yapabildiği göz alıcı makro çekimlerin bir başka örneğidir.
(İmaj kredisi: Gelecek)
12'nın resmi 7

TCL 10 5G kamera örneği

Renklerin çok fazla artmasına rağmen çoğu fotoğrafta sorun yok.
(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 8/12

TCL 10 5G kamera örneği

İşte TCL 10 5G'nin mücadele etmeye başladığı gece aynı çekim.
(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 9/12

TCL 10 5G kamera örneği

Süper Gece Modu mevcut, ancak fotoğraf daha parlak olsa bile gerçekten yardımcı olmuyor.
(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 10/12

TCL 10 5G kamera örneği

Pixel 4a'daki Gece Görüşü, daha doğal görünümlü bir çekim sağlar.
(İmaj kredisi: Gelecek)
12'nın resmi 11

TCL 10 5G kamera örneği

TCL 10 5G, düşük ışıkta iyi fotoğraflar çekebilir.
(İmaj kredisi: Gelecek)
12'nın 12 resmi

TCL 10 5G kamera örneği

Yine, Süper Gece modu, parlaklık efektini abartma eğilimindedir.
(İmaj kredisi: Gelecek)

Genellikle bu fiyata telefonlarda olduğu gibi gece çekimleri sorun olabilir. Biraz ışık varsa, genellikle düzgün bir fotoğraf elde edebilirsiniz, ancak fotoğrafı çekmek bir veya iki saniye sürer. Bazı gelişmiş görüntü işleme tekniklerine rağmen karanlık noktaları daha da artıran özel bir Süper Gece modu var - ortaya çıkan görüntüler kesinlikle daha parlak olsa da, bunların gece modu olmadan çekilen çekimlerden daha iyi olduğundan emin değiliz ve çekimleri yakalama daha da uzun.

İnceleme birimleriyle sınırlı zamanımız olduğu için, pil ömrünü değerlendirmek her zaman kolay olmuyor (özellikle yeni telefonlar yepyeni pillerle birlikte geldikçe), ancak TCL 10 5G ile şarjlar arasında bir günlük kullanımı kolayca atlatıyorduk. İkinci bir güne bile gelemezsiniz ve gerçekten telefonu zorlarsanız akşama kadar şarjınız bitebilir, bu yüzden pil ömrünün muhteşem olmaktan çok kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. İki saatlik video akışı testimiz pili yüzde 100'den yüzde 70'e düşürdü (ekran maksimum parlaklıkta), parlaklığı ve Nxtvision ayarlarını yükselttiyseniz 6-7 saatlik akış önerdi.

TCL 10 5G incelemesi: diğer özellikler ve özellikler

TCL 10 5G

(İmaj kredisi: Gelecek)

Qualcomm'un çok saygın Snapdragon 765G yonga seti, buradaki her şeye güç veriyor - bu gibi telefonlarda bulunan orta sınıf işlemciOnePlus KuzeyveLG Kadife- ve 6GB RAM ve 128GB dahili depolama (bir microSDXC kart ile genişletebilirsiniz. Özellikler listesi açısından, bu, para için alacağınız en iyi fırsatlardan biridir.

Bu çok yetkin özellikler, günlük kullanımda da övgüye değer bir iş yapıyor: TCL 10 5G'yi test ederken ciddi bir gecikme veya herhangi bir yavaşlama fark etmedik. 623 (tek çekirdekli), 1903 (çok çekirdekli) ve 1270 (OpenCL) Geekbench puanları, onu OnePlus Nord'un biraz önüne koydu, ancak içinde fazla bir şey yok - ve kıyaslamalar her zaman hikayenin tamamını anlatmıyor her durumda.

Bu fiyat aralığındaki telefonlar için normal olduğu gibi, TCL 10 5G kablosuz şarj veya en iyi IP68 su geçirmezliği sunmuyor. Bununla birlikte, pil için 18W Hızlı Şarj 3.0 kablolu şarj vardır. Beklediğiniz kadar iyi performans gösteren ses için tek bir hoparlör elde edersiniz - film diyalogları ve birkaç podcast'i patlatmak için iyidir, ancak yüksek kaliteli müzik çalma için ona güvenmek istemezsiniz.

Android 10, TCL 10 5G'de çalışıyor: TCL, şükürler olsun ki, çok fazla uğraşmadı, ancak çeşitli estetik ince ayarlar ve muhtemelen kullanmayacağınız birkaç uygulama var. Google eşdeğerlerinin çoğunlukla üstün olduğu durumlarda fotoğraflar, dosyalar, notlar vb. İçin ısmarlama TCL uygulamalarına sahip olmak biraz anlamsız görünüyor (tüm önemli Google uygulamaları da önceden yüklenmiştir).

TCL 10 5G incelemesi: fiyat ve karar

TCL 10 5G

(Resim kredisi: TCL)

400 £ altındaki bir gölgede (daha ucuz fırsatlar için bu sayfadaki widget'ları kontrol edin), TCL 10 5G para için gerçekten iyi bir değerdir - 5G bu fiyat noktasında hiçbir şekilde verilmez ve bunun da ötesinde bazı iyi özellikler, iyi bir kamera, hoş bir büyük ekran ve Android'in oldukça şık bir versiyonu.

TCL 10 5G'nin şansına en çok zarar verebilecek şey, bu fiyata çok sayıda başka mükemmel telefon olması. 349 £Pixel 4a419 £ ile daha iyi fotoğraflar çekeriPhone SE 2020tartışmasız daha parlak bir işletim sistemine ve çok daha iyi performansa sahip - her iki telefonda da 5G yok tabii ki. 379 £OnePlus Kuzeyçoğu alanda mükemmeldir, oysaMoto G 5G Artıgemide 5G'ye ve TCL 10 5G'den daha büyük bir ekrana sahipken, yine de başlangıç ​​fiyatı 300 £ 'un biraz altında.

Bu çeşitli telefonların artılarını ve eksilerini tartmak kolay değildir ve TCL 10 5G kesinlikle kendine ait olabilir - sadece sahip olunması gereken bu özelliğe veya dikkatinizi başka bir yere çekebilecek uygun fiyatlı bodrum fiyatına sahip değildir. diğer akıllı telefonlar şu anda 300 sterlin ve 400 sterlin civarında mevcut.

Tüm bunlar, bundan etkilendik veTCL 10 Pro- TCL'den akıllı telefonlarda ilk çabalar. Bu telefonların her ikisi de bir sonraki satın alımınız için değerlendirmeye değer, fiyat, performans ve özellikler arasında akıllı bir denge buluyor - zaten çok kalabalık bir alanda özel bir şeyden yoksunlar.