Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • TCL EP658 (43EP658) incelemesi: Etkileyici 4K görüntü kalitesi, ancak yükseltme ile uğraşıyor

TCL EP658 (43EP658) incelemesi: Etkileyici 4K görüntü kalitesi, ancak yükseltme ile uğraşıyor

TCL 43EP658, Amazon TR ile ilgileniyor

Pingtwitter'ün TCL EP658 incelemesine hoş geldiniz. TCL, Avrupa'da kendini daha yeni tanıtmaya başlasa da, dünyanın en büyük ikinci elektronik şirketidir (ürün sevkiyatı hacmine göre).

Çinli dev TCL'nin bu noktaya gelmesi 40 yıldan az sürdü, bu nedenle bir sonraki adım, diğerlerinin yanı sıra Alman ve ABD pazarlarını kandırdığı gibi Avrupa'nın geri kalanını da büyüsü altına sokmaya çalışmak. Bunun yolu, uygun fiyatlı telefonları ve bütçe TV'leri içerir.

Kesinlikle bu 43EP658, listelerimizde bir sıçrama yapmak için gerekenlere sahip görünüyor.en iyi 43 inç televizyonlar, ve best-tv-2020-worlds-best-4k-under-500. Göz alıcı derecede mütevazı bir miktar, TCL'yi 'daha az bilinen bir markanın ucuz TV'sinden' ayıracak kadar etkileyici bir özellik satın alır.

Tabii ki kağıt üzerinde rekabetçi görünmek. Eylemde rekabetçi olmak oldukça başka bir şey.


TCL EP658 incelemesi: Fiyat ve özellikler

TCL EP658, mevcut birkaç TCL model serisinden biridir ve görünüşe göre şirket, fiyat/performans açısından en iyi nokta olarak görmektedir. Dört ekran boyutunda mevcuttur - bu 329 £ 43 inç en küçüğüdür ve ayrıca 50 inç (379 £), 55 inç (479 £) ve 65 inç (599 £) sürümlerinde sizin olabilir - fiyat noktasında rekabet etmek için gerekli olduğunu düşündüğünüz şeylerin çoğu.

Her şeyden önce, bu 3840x2160 doğal çözünürlüğe sahip bir 4K ekrandır. Hem yayıncı dostu HLG hem de HDR10 standartları için HDR içerir, ancak artık daha uygun fiyatlı TV'lerde görünen HDR10+ veya Dolby Vision dinamik meta veri desteği yoktur.


Yerel kontrast ayarı ile doğrudan LED arka aydınlatma kullanan bir LCD paneldir. Ve işletim sistemi ve Smart TV arayüzü, hem kapsamlı hem de basit bir deneyim vaat eden Android TV tabanlıdır.

Bağlantı açısından, EP658 iyidir. Bir çift HDMI 2.0 girişi ile donatılmıştır (biri, aşağıdakilerden birini eklemek için HDMI ARC etkindir).en iyi ses çubukları), bir USB girişi, bir Ethernet soketi (doğal olarak çift bantlı Wi-Fi'nin yanı sıra), bir kompozit video adaptörüyle kullanım için 3,5 mm'lik bir giriş, bir dijital optik çıkış ve uydu ve karasal için bir çift anten bağlama direği tunerler. Hepsi, TCL'nin şasisinin en derin olduğu yerde dikey bir çizgide toplanmıştır. Bu fiyata gerçekten üç HDMI girişi istiyoruz.


Ses, toplam 16 watt ile çalışan bir çift aşağı doğru çalışan tam aralıklı sürücü tarafından sağlanır. Bu, olağanüstü bir sürücü dizisi ve onları sürmek için olağanüstü miktarda güç - bu açıdan, TCL tam olarak bu tür bir parada bir ekran beklediğiniz gibi belirlenir.

TCL EP658 incelemesi

(Resim kredisi: TCL)

TCL EP658 incelemesi: Resim performansı

TCL'nin sunduğu resimler oldukça farklı iki kampa ayrılıyor: doğal 4K içerik ve EP658'in yükseltmesi gereken daha düşük çözünürlüklü şeyler.

Yalnızca EP658'in yerel 4K içerik sağladığını gördüyseniz, a) çok etkilenmeniz ve b) fiyatın bir baskı hatası olup olmadığını merak etme şansınız vardır. Bir 4K UHD Blu-ray diskin veya bir 4K Netflix akışının yüksek bant genişliğini göstermesi önemli değil, TCL hemen hemen her şeyi resim açısından doğru şekilde alıyor.


Sadece 300 nit'lik bir tepe parlaklığına rağmen, 658 oldukça çarpıcı beyaz tonları bir araya getirmeyi başarır ve aynı zamanda onlara bol miktarda ayrıntı verir. Bunları oldukça derin, parlak ve eşit derecede ayrıntılı siyah tonlarla birleştirebilir, böylece tek bir sahnedeki en göze çarpan kontrastlar bile düzgün bir şekilde tanımlanır.

Renklerle eşit derecede iyi çalışır - geniş kapsamlı ve ikna edici bir paletten boyar. Ve dokular hakkında doğru bir kavrayış, kayda değer hareket kontrolü ve oldukça zor modellerin bile istikrarlı, tutarlı bir tanımı var. Kenarlar düzgün bir şekilde çizilir, görüntüler için makul bir alan derinliği vardır ve ten tonları, bu tür bir paraya sahip herhangi bir TV'nin toplayabileceği kadar doğal ve inandırıcıdır.

Bununla birlikte, ekranın üstünde ve altında siyah çubuklar bulunan 21:9 en-boy oranında film izlemek, TCL'nin arka aydınlatmasında bazı tutarsızlıkları ortaya çıkarıyor. Ancak bunlar, EP658'in düşük çözünürlüklü içeriği piksel sayısına uyacak şekilde yükseltme konusunda yaşadığı zorluklarla karşılaştırıldığında oldukça küçük kalıyor.

Hatta 'diğerlerinin en iyisi' 1080p Blu-ray oldukça acı çekiyor. Ayrıntı seviyeleri düşüyor, yerini hoş olmayan pürüzsüzlük alıyor ve TCL'nin 4K malzemeyle bu kadar güvenle çizdiği kenarlar biraz huzursuz ve düzensiz hale geliyor. Görüntü paraziti, çok fazla renk tekdüzeliği olan sahnelere giriyor ve siyah tonların birçok ayrıntısı ezilmiş durumda.

İçeriğin doğal çözünürlüğü azaldıkça bu özellikler giderek daha fazla telaffuz edilir: DVD gürültülüdür, ince ayrıntılardan yoksundur ve TCL'yi hafif karmaşık bir desen her göründüğünde eskiden 'buharlar' olarak adlandırılan bir duruma sokar. Hareket izleme, kenar ikiye katlamanın zaman zaman fark edilebilir olduğu noktaya kadar kesinlikten yoksundur.

Şaşırtıcı bir şekilde, TCL'nin resim ön ayar modlarından 'akıllı HDR'yi seçerek bu sıkıntıları eklemek mümkündür. HDR içeriğinin biraz renk hacmini ve kontrast genişliğini SDR malzemesine getirmeyi amaçladı, bunun yerine EP658'in 300 küsur sirkesinin her birini beyaz tonlar tüm ayrıntılardan temizlenene kadar bir roket fırlatıyor gibi görünüyor. Başlamak için çok fazla parlak beyaz içeren sahnelerde, 'akıllı HDR' biraz hafif ama kesin, yanıp sönmeye neden olabilir.

Yine de, 'akıllı HDR'yi kendi haline bırakmak yeterince kolaydır. Kaçınılmaz görünen şey, TCL'nin ses ve video bilgilerini senkronize tutmadaki zorluklarıdır. Bu, hava dışı yayınlarda kendini gösteren bir sorun değil, ancak hem disk kaynaklı içerik hem de internetten akışlar periyodik olarak resim/ses senkronizasyonunu kaybediyor. Disk oynatıcınızda ses gecikme ayarı varsa bunun üstesinden gelmek mümkündür, ancak Netflix, Amazon veya diğer hizmetlerden yayın yaparken durum böyle değildir.

Tüm izleme deneyimini yapay ve sinir bozucu hale getirmek için ekrandaki hareket ve eşlik eden ses arasında neredeyse hiç gecikme olmaz ve EP658'in can sıkıcı bir frekansla sunduğu şey 'hemen hemen hiç gecikme'dir.

TCL EP658 incelemesi

(Resim kredisi: TCL)

TCL EP658 incelemesi: Ses kalitesi

Ses/görüntü senkronizasyonu sorunlarını bir an için bir kenara koyarsak (ki bu kolay değildir), TCL aslında geçerli standartlara göre oldukça iyi değerlendirilmiş bir dinlemedir. Hacimde belirgin bir üst frekans sertliği ve karşı uçta öngörülebilir bir ağırlık eksikliği var, ancak orta seviye oldukça iyi ilerliyor ve genel sunum oldukça iyi ayrılmış. EP658, dinamizmden yoksun olmasına ve daha ince ayrıntıların yanlış gitmesine izin vermesine rağmen, hiçbir şekilde nominal rakiplerinin birçoğunun olduğu gibi sonik felaket değildir.

TCL EP658 incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

Yeni, bütçeye duyarlı TV'nizin tasarımının söz konusu olduğu Dünya'yı beklemiyorsunuz, değil mi? İyi. Her neyse, TCL 43EP658 aslında baştan sona oldukça temiz bir görünüme sahip: sol, sağ ve üst çerçeveler oldukça ince, pürüzsüz ve parlak siyah plastikle güzel bir şekilde kaplanmış. Alt kısımda, ortasında 'TCL' yazısı bulunan daha geniş, gümüş boyalı bir çerçeve bulunur.

Altında, TV, gümüş boyalı bumerang şeklindeki birkaç basit ayağın üzerinde duruyor. Birbirlerinden oldukça uzaktalar, bu da size isterseniz bir soundbar koyabileceğiniz bir yer sağlıyor - ama aynı zamanda duvara monte edilmemişse TV'nin üzerinde durmak için oldukça geniş bir yüzeye ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

EP658 bir VESA braketini kabul ettiğinden, duvara asmak oldukça kolaydır. Ancak, 78 mm derinliğinde çok retro, kulağa çok fazla gelmeyebilir, ancak duvara asıldığında oldukça tıknaz görünmesini sağlar.

Kullanılabilirlik açısından, haberler neredeyse tamamen iyi. TCL'nin sağladığı uzaktan kumandayla ilgili özel bir şey yok: TV'nin kendisinden biraz daha düşük bir pazar hissi veriyor ve düğme düzeni, 'sezgisel' olarak adlandırdığınız şey değil. Ancak TCL, çok daha kullanışlı ve kullanışlı olan T-Cast adlı çok değerli bir kontrol uygulaması geliştirdi.

Ve en üstteki kiraz gibi, EP658 hem Alexa ile çalışır hem de Google Asistan'a Hazırdır, bu nedenle sadece sesinizi yükselterek kendi yolunuzu çizmeyi seviyorsanız (ve uygun birakıllı hoparlörTV ile aynı ağda), hemen devam edin.

TCL'de gezinirken tercih ettiğiniz yöntem ne olursa olsun, Android TV arayüzü mantıklı, kapsamlı ve basittir. Evet, tüm ekranı kaplıyor, ancak seçeneklerin genişliği bunu neredeyse kaçınılmaz hale getiriyor.

TCL EP658 incelemesi

(Resim kredisi: TCL)

TCL EP658 incelemesi: Karar

TCL 43EP658'in anları olduğu inkar edilemez. 4K içerikli görüntü kalitesi gerçekten etkileyici, Android TV arayüzü son derece uygun ve ses kalitesi daha pahalı birçok alternatiften daha üstün. Ama yetersiz kaldığı yerde, çok kısa düşüyor. Ne kadar tekdüze bir ölçekleyici olduğu ve ses/video senkronizasyon sorunlarından ne kadar rutin olarak muzdarip olduğu göz önüne alındığında, TCL ilk bakışta göründüğünden çok daha az zorlayıcı olduğu ortaya çıkıyor.

Fiyatlar - TCL 43EP658:▼