Close
  • Ana
  • /
  • Özellik
  • /
  • Sıcakta serin, yağmurda kuru ve soğukta sıcak kalmanızı sağlayacak en iyi teknik kumaşlar

Sıcakta serin, yağmurda kuru ve soğukta sıcak kalmanızı sağlayacak en iyi teknik kumaşlar

Kumaş teknolojisi son yıllarda çok yol kat etti; sentetik kumaşlar artık doğal kumaşların yerine geçemiyor ve aslında organik emsallerinden daha iyi performans göstermeye başlıyor.


Konfeksiyon teknisyeninin sizi Kuzey Kutbu koşullarında sıcak tutmaya çalışmasındanspor ayakkabı tasarımında yeniliklerAyaklarınızın ısınmasını ve terlemesini önlemek için işte sizi rahat ettirmek için tasarlanmış 7 kumaş ve giyim teknolojisi.

Nike ve Adidas gibi bazı giyim markaları kendi kumaş teknolojilerini geliştirirken, bazıları bunu Gore-Tex, PrimaLoft ve Polartec gibi yüksek teknolojili kumaşlara adanmış şirketlerden satın alıyor.

Bazı temel kumaş teknolojilerini topladık ve bunların sıcak havada serin, yağmurda kuru ve soğuk günlerde sıcak kalmanıza nasıl yardımcı olabileceklerini inceledik.

1. Polartec Alpha


Başlangıçta ABD Özel Kuvvetleri için tasarlanmış olan Polartec Alpha yalıtımı, ister egzersiz yapıyor olun ister değişen hava koşullarında hareketsiz dururken nemin hareket etmesini sağlamak ve çekirdek sıcaklığınızı düzenlemek için yükseltilmiş örgü lifleri kullanır.

Uyarlanabilir nefes alabilirlikteki bu en son gelişme, hareket halindeyken katman ekleme veya ekleme ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

2. PrimaLoft ThermoPlume


Listede bir sonraki adım, PrimaLoft'un ThermoPlume adı verilen tam sentetik yalıtımıdır. ThermoPlume, bir sentetik elyafın kaz tüyünün akışkanlığını, hissini ve estetiğini 550 doldurma gücü ile eşleştirmeye en yakın olanıdır.

İpeksi tüyler oluşturan benzersiz bir suya dayanıklı PrimaLoft elyaf karışımından yapılmıştır. Doğal kaz tüyünün hafif sıcaklığını, yumuşaklığını ve sıkıştırılabilirliğini taklit ederek topluca gevşek dolgu bir yalıtım oluştururlar. Bu lifler sentetik olduğundan, ThurmoPlume ıslakken geleneksel kuş tüyünden daha etkilidir ve en sert hava koşullarında sıcak ve kuru kalmanıza yardımcı olur.

İngiltere'de ThermoPlume'ü kullanan ilk ceketler Montane & rsquo; s Icarus ve Phoenix ceketleriydi.

3. Gore-Tex


Dış giyim konusunda herhangi bir araştırma yaptıysanız, Gore-Tex'e rastlama ihtimaliniz vardır. Uzun ömürlü su yalıtımı sağlamasıyla bilinen bir teknolojidir ve şapkalardan ceketlere ve ayakkabılara kadar her şeyde bulunabilir.

Islak kumaşlar, ısıyı kuru giysilere göre üç kat daha hızlı ileterek vücudunuzun sıcaklığını çalar, bu nedenle uygun şekilde su geçirmez giysiler gereklidir. Gore-Tex, su damlacıklarından 20.000 kat daha küçük mikroskobik gözeneklere sahip bir zardır. Bu, suyun içine girmesini durdurur, ancak nefes alabilirliğini korur ve nem buharının (ter) çıkmasına izin verir.

4. Nike Dri-Fit

Gerçekten sıcak havada (veya aslında soğuk havada) koşmanız gerekiyorsa, tavsiyemiz Nike Dri-Fit giymenizdir. Teri vücuttan uzaklaştırıp buharlaştığı kumaş yüzeyine doğru hareket ettiren yüksek performanslı mikrofiber polyester kumaştır.

Kuru ve rahat etmeni sağlar ve gömlekler, çoraplar, pantolonlar, şortlar, sweatshirtler, kollar, şapkalar, eldivenler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli Nike ürünlerinde bulunabilir.

Dri-Fit ayrıca, havanın en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde akmasını ve vücudu soğutmasını sağlamak için stratejik olarak yerleştirilmiş havalandırma bölgelerine sahip vücut haritalama yapısını kullanır.

Güneşte çok fazla zaman geçiriyorsanız Dri-Fit UV'yi arayın. Minimum UPF 30 ultraviyole koruması da sağlayarak çift görevli çalışır.

5. Adidas Tırmanma

Benzer çizgiler boyunca, ancak bir swoosh yerine üç çizgili Adidas, sizi serin tutmak için özel olarak tasarlanmış bir giysi yelpazesine sahiptir. Adı Climachill ve maksimum tazelik sağlamak için bazı ilginç teknolojiler içeriyor.

Seri, temas halinde bir soğutma hissi yaratmak için stratejik olarak konumlandırılmış alüminyum küreler kullanır. Giysiler ayrıca, ısı ve nemin açığa çıkmasında oldukça etkili olan, nefes alabilen, Polar Fiber'den yapılmıştır.

Ek bir faydası da aslında spor kıyafetlerine çok benzememesidir, bu nedenle pub veya Bay Whippy için sıra gibi günlük durumlarda giymekten kurtulabilirsiniz.

6. O & rsquo; Neill x ISKO Denim

Kaliforniyalı yaşam tarzı markası O & rsquo; Neill ve denim uzmanları ISKO, sokak stili ile fonksiyonel su sporları ekipmanı arasındaki boşluğu dolduran dünyanın ilk kot sörf şortunu piyasaya sürdü. Şortlar hızlı kuruyan, hafif, dört yönlü streç ve patentli ISKO 'Blue Skin' denim kumaştan yapılmıştır.

ISKO'nun kumaşı gerçekten geleneksel denim gibi hissettirmiyor, daha hafif (görünüşe göre yüzde 50), daha yumuşak ve esnek.

Tabii ki, buradaki ana özellik, üretimde malzemeye uygulanan O & rsquo; Neill Hyperdry işlemi sayesinde su itici olmalarıdır. Normal bir kot pantolon gibi sırılsıklam olmazlar ve çabuk kururlar, bu da suda olmaktan öğle yemeği için bir kafede oturmaya geçişi kolaylaştırır.

7. Nike Flyknit

Pratik olarak her spor ayakkabı üreticisinin teknoloji ile aşılanmış bir örme kumaşı vardır: Adidas ile Primeknit, Puma'dan Evoknit ve Nike'tan Flyknit var.

Flyknit, naylon, polyester ve spandeks gibi kumaşların örme makinelerine beslenmesiyle yapılır. Sonuç, yumuşak ve esnek bir dokumaya sahip tek parça bir üst kısımdır.

Bu örülmüş üst kısımlar sadece konfor ve dayanıklılık iyileştirmeleri getirmiyor; ayrıca daha nefes alabilir. Sonuç olarak ter, ayakkabınızın içine hapsolmayacak ve sıcak, kötü kokulu bir karmaşadan kaçınacaktır.

Bu makale bizim Gelecek için Teknolojik İnovasyonserisi, Onur ile birlikte size getirildi.

  • En iyi kadın yürüyüş botları
  • Spor ayakkabı tasarımındaki en heyecan verici 6 gelişme