Close
  • Ana
  • /
  • Ses
  • /
  • Tam vinil plak rehberi: neden hemen bir pikap satın almalısınız?

Tam vinil plak rehberi: neden hemen bir pikap satın almalısınız?

Bu resmi. Herkes plağa aşık oldu. Pikap satışları hızla artıyor, 12 inçlik albümler modaya geri döndü ve Ikea, kamyon yüküne göre koleksiyoncu dostu Kallax raf üniteleri satıyor. Müzik dinleme hizmetlerinin hepsi iyi ve iyidir, ancak fiziksel kayıtların sunduğu dokunsal zevkler ve bunları çalmayla ilgili ritüel tamamen başka bir şeydir.


Ancak hobide yeniyseniz veya eski bir tutkunuzu yeniden canlandırıyorsanız, vinil rönesansı hakkında bilmeniz gereken şeyler var.

Donanım söz konusu olduğunda, tüm plak çalarlar eşit yaratılmamıştır. Pikaplar, düşük maliyetli hepsi bir arada taşınabilir eşyalardan stratosferik fiyatlı nesneler d’art'a kadar çeşitlilik gösterir.

Bütçeyle alışveriş yapıyorsanız, Crosley markanız olacaktır. Crosley Cruiser gibi tekliflerle pazarlık bodrum katına hakimdir. Her şeyin her tonunda mevcut olan bu retro tarzı evrak çantası, dahili stereo hoparlörler, ayrı bir müzik çalar için bir kulaklık girişi ve mini jak girişi sunar. 80 sterlin veya daha düşük fiyatlı, pek de ses meraklısı değil, ancak millet Beatnik tarzına bayılıyor. Yine de, 20 sterlin kuzeyindeki vinil fiyatıyla, yeni disklere Crosley'in ağır izleme iğnesine gerçekten güvenir miydiniz?


En ucuz plak seti bile bir rekoru döndürürken, bir bütçe satın alımı ile daha başarılı bir şey arasındaki kalite farkı belirgindir. Ucuz bir güvertede, tüm müziği oluklarda duymakla kalmazsınız. Kelimenin tam anlamıyla yüzeyi çizecek. Ve daha sonraki bir tarihte donanımı yükseltme seçeneği yoktur.

Basit gerçek şu ki, yüksek özellikli bir oyuncunun dinlemesi sürekli olarak daha eğlenceli olacaktır. Dahası, size ileriki bir tarihte performansı koruma ve iyileştirme fırsatı sağlayacaktır.


Pikaplar için tatlı nokta aslında 250 ile 399 sterlin arasındadır. Burada Audio Technica, Rega, Onkyo ve Pro-Ject gibi sansasyonel oyuncular var. Ve onlar basmakalıp olmaktan uzaktır.

Bu mutlu hi-fi avlanma alanındaki çoğu güverte kayış tahriklidir, ancak yeterince dikkatli bakarsanız doğrudan tahrikli bir model bulacaksınız. Technics tarafından popüler hale getirilen doğrudan tahrikli modellerde, doğrudan tabağa bağlı bir motor bulunur (aynı zamanda kayıtları koyduğunuz yuvarlak şey olarak da bilinir). Güven verici bir şekilde az bakım gerektirirler, çünkü gerilecek, anında hızlanacak ve titremeyi akıl almaz derecede düşük tutacak lastik kayış yoktur.


Melodi oluşturucu

Böyle bir oyuncu Onkyo’nun CP-1050’idir. Kuvars kilitli, döküm alüminyum tabağı ve S şeklindeki ton kolu ile uygun bir retro poza sahiptir.

Daha modern bir seçenek için, gözetleyicilerinizi Pro-Ject’in RPM 1 Carbon'una yönlendirin. Bu kayış tahrikli güzellik, bağlanmamış bir motor ve tabağa sahiptir. Burada mobilyalarınız, güvertenin kendisi kadar önemli bir role sahip olacak (bu konu hakkında daha sonra daha fazlası).

Pek çok modern pikap, dublaj işlevi sunarak, o ilk iğne damlasını gelecek nesil için dijitalleştirmenize olanak tanır. Çoğu basitçe bir USB çıkışı sağlar ve PC'nizde Audacity kullanarak kopyalamanızı bekler. Ancak Sony, PS-HX500 sahiplerini diskleri yüksek çözünürlüklü DSD formatında kopyalayan bir yazılımla ödüllendiriyor.


Elbette savurganlık yapmak istiyorsanız, bazı özel rekorlar var. Technics’in 2.999 sterlinlik SL-1200G'si, geçmişin ikonik tasarımını yansıtıyor olabilir, ancak her türden teknolojik yenilikleri barındırıyor. Açıkçası sansasyonel geliyor, ancak onu üst düzey bileşenlerle ortak yapmayı planlamalısınız (Technics’in kendi SU-G700 stereo amfisini öneriyoruz). Ama biz sadece yüzeyi çiziyoruz.

Fono aşaması nedir?

Fono aşaması, ton kolunun ucuna (tipik olarak birkaç milivolt olan) takılan kartuş tarafından üretilen çok küçük sinyali yükseltmek için oradadır. Bazen fono-ön amplifikatör olarak da adlandırılır, kayıt desteniz ile amplifikatörünüz arasında bir köprü sağlar. Kartuştan gelen sinyalin, amplifikatörünüz için yeterince yüksek bir kaynak haline gelmeden önce 1V hat seviyesinde bir sinyale yükseltilmesi gerekir.

Pek çok plak çalar, yerleşik bir fono sahnesine sahiptir. VPI Player, T&A G2000, Audio-Technica AT-LP3 ve AT-LP5 ve Sony PS-HX500 gibi modeller, pikap ve amfi arasında doğrudan bir hat bağlantısına izin vererek hayatı kolaylaştırır.

Döner tablonuzda yoksa, amplifikatörünüze, ön amfinize veya AV alıcınıza bakın, çünkü bunlar yerleşik bir tane içerebilir. Gösterge işaretleri, atanmış bir fono girişi ve arkada döner tablaya bağlanan Zemin kürek konektörüdür. . Plak endüstrisi CD'ye geçtiğinde bunlar gözden düştü, ancak plakların yeniden canlanmasından bu yana, biraz geri dönüş yaptı.

Entegre bir fono aşaması yoksa, ayrı bir fono aşamalı ön amfiye ihtiyacınız olacaktır. Bunların birçoğu mevcut, böylece marka, stil ve fiyat üzerinden satın alabilirsiniz. İşte bir ipucu: Kayıt destenizde yerleşik bir fono aşaması olsa bile, ayrı bir sahne ses kalitesinde önemli bir yükseltmeyi temsil eder. Harici bir kutunun sunduğu hassasiyet, güvertenin kendi içindeki herhangi bir temel koşuldan çok daha iyi performans göstermelidir.

  • En iyi kitaplık hoparlörleri 2017

Kartuşlar

Kartuşların iki çeşidi vardır: Hareketli Mıknatıs ve Hareketli Bobin. Esasen aynı pastayı dilimlemenin iki yolu.

Hareketli bir mıknatıs (MM) kartuş, bir tel bobini içinde hareket eden bir mıknatısa sahiptir. Hareketli bir bobin (MC) kartuşu, mıknatısın bobinin etrafını sardığı biraz farklı bir yaklaşım sergiler. MC kartuşları yapmak için daha zahmetlidir ve çok daha pahalıya mal olur. Ayrıca daha düşük bir voltaj sunarlar ve bu nedenle daha fazla amplifikasyon gerektirirler.

Kartuş tasarımının mekaniğinin yanı sıra, iki yaklaşım arasındaki ince sonik farklılıklardır. Yüksek çıkış voltajlı hareketli mıknatıs kartuşları sadece daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda daha belirgin bir bas sunarlar, bu da onları özellikle dans parçaları veya rock müziği için uygun hale getirir.

Düşük çıkış voltajlı hareketli bobin kartuşlarının özünde daha dinamik olduğu düşünülmektedir. Plak koleksiyonunuz daha klasik veya orkestra ise bu iyi çalıyor. MC kartuşlarının destekçileri varken, çoğumuz mutlu bir şekilde bir MM kartuşu kullanacağız.

Kartuşu yükseltmek, döner tablonuzda yapabileceğiniz en hızlı iyileştirme olabilir, ancak bu, Audio-Technica’nın yerleşik hi-fi gurusu Clive Atkins’in hafife alması gereken bir hamle değildir. & ldquo; Kalem kayıt oluğundan daha fazla bilgi aldığından, daha ayrıntılı bir sesten ve daha geniş bir frekans yanıtından yararlanmalısınız, & rdquo; o bize söyledi. & ldquo; Bu, daha heyecan verici ve ilgi çekici bir sunuma yol açacaktır. & rdquo;

Kartuşunuzu yükseltmek, renk kodlu pimleri kola yerleştirmekten daha zor değildir, ancak bir yatırım yapmadan önce sisteminiz ve kullandığınız ton kol hakkında yakın çevredeki uzman satıcınızla konuşmaya değer. Bazı hareketli mıknatıs kartuşları, kayıtlarınızdan daha fazla ayrıntı elde edebilecek olan kalemi yükseltmenize olanak tanır.

Tonearms

Ton kollarının hafif ve dengeli olması gerekir, bu da bir kartuşun kayıt oluğunu doğru bir şekilde izlemesine olanak tanır. En yaygın türler ekseneldir (bu giriş için bunlara bağlı kalalım) ve şekilleriyle ayırt edilir - düz, J veya S şekilli. Pro ve aleyhte argümanlar var, ancak kol tüp şekli büyük ölçüde estetik bir seçimdir. Tüm döner ton kollar, karşı ağırlık ve patinaj önleyici ayar ile birlikte gelir. Güverteyle birlikte verilen talimatları kullanarak, bir kolun kurulması yalnızca birkaç dakika sürer.

Peki ya pratikler?

Unutulmamalıdır ki, sakat bir masa, değerli yeni malınız için iyi bir yer değildir. Her plak çaların sabit, düz bir çalma yüzeyine ihtiyacı vardır. İzolasyonu garanti eden çok sayıda stand ve raf sunan düzinelerce uzman AV ve hi-fi mobilya tedarikçisi vardır.

Bir miktar izolasyon unsuru olmadan, dinleme odanızdaki hareket zeminden kola iletilebilir. Rezonans senin düşmanın. Bir kartuş genellikle oluk modülasyonu ile başka yerlerden yayılan istenmeyen titreşimleri ayırt edecek kadar akıllı değildir ve teorik olarak her ikisini de elektrik sinyal çıkışına asimile edebilir. Bununla birlikte, döner tablanız için isteğe bağlı izolasyon ayakları bunun için hızlı ve kolay bir çözümdür. Titreşimi daha da azaltmak için tabak altlığını yükseltmeyi de düşünebilirsiniz.

Genellikle az bakım gerektiren CD çalarların ve disklerin aksine, vinil biraz TLC'yi hak eder. Kalemi özel bir temizleme fırçasıyla temizleyin. İdeal olarak, her kayıt çalınmadan önce kalemi temizlemelisiniz - ton kolunun kilidini açın ve arkadan öne doğru fırçalayın. Bir prob ucunun değiştirilmesi gerekmeden önce yaklaşık 1000 saat dayanması gerekir.

Son olarak ve en önemlisi, kaymayı önlemek için kayıtlarınızı dik olarak saklayın; düz bir yere koymayın. Ve onları kollarından çektiğinizde, mümkünse parmaklarınızla oyun yüzeyine dokunmaktan kaçının. Gerekirse, yüzey tozunu çıkarmak için bir karbon fiber fırça kullanılabilir. Ayrıca cipslere dikkat etmezseniz uzman temizlik sıvıları da mevcuttur.

Bu özellik, yeni görünümlü, yeniden piyasaya sürülen Pingtwitter dergisinden! Çarpıcı, yeni görünümlü dergimizde herkesten önce bunun gibi daha fazla özellik elde etmek için,bugün abone olunveya özel tasarımlı bir deneme sürümü ile sorunu ÜCRETSİZ olarak alıniPad sürümüveya bizimAndroid uygulaması.