Close
  • Ana
  • /
  • Oyun
  • /
  • Japonya'da PlayStation 4'ün düşüşü

Japonya'da PlayStation 4'ün düşüşü

Batı'daki pek çok kişi PS4'ün satış verileriyle ilgili iyi şeyler dışında hiçbir şey duymamış olsa da, Japonya'da işler pek iyi görünmüyor. Aslında, Japon donanım ve oyun devi için oldukça endişeli görünüyorlar. Bunun nedeni, efsanevi oyun dergisi Famitsu'da bildirilen satış verilerine göre, Sony'nin bugüne kadar 2.381.113 PlayStation 4'ten biraz daha fazlasını satmasıdır.


Daha da kötüsü, PlayStation markasıyla ilgili tarihi yazılım evlerinin çoğu, 10 yıl önce temel olan devasa, tam donanımlı oyun üretiminden kilometrelerce uzakta. Bu, Sony'nin her zaman önemli bir rol oynadığı bir ülkede kulağa inanılmaz gelse de (sonuçta Sony Japonya'da doğdu!), Konami ve Sega gibi yazılım evlerinin sadece eski benliklerinin gölgesi olmadığı için bu daha doğru olamaz. , ancak PC'ler ve avuç içi bilgisayarlar için mobil, ücretsiz oynanabilen oyunlara giderek daha fazla geçiş yapılıyor.

  • Nintendo NX mega kılavuzu: donanım, yazılım, oyunlar, önemli oyuncular, çıkış tarihi, fiyat ve daha fazlası

Görünüşe göre, bu çöküşe katkıda bulunan bir başka faktör de, bir noktada PlayStation'ın bir marka olarak ünlü olduğu şey olan neredeyse tamamen konsol ayrıcalıklarının eksikliği. Şimdi tüm bu Japon münhasırları ortadan kayboldu ve piyasadaki olası her platformda yeni başlıklar çıkıyor - eski nesil de dahil! Örneğin, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain sürümüne bakın. Metal Gear Solid bir kez PlayStation'a özel ve dışarı çıkıp bir Sony konsolu satın almak için gerçek bir neden oldu, ancak V sadece PS4'te değil, Xbox One, Xbox 360, PC ve PS3'te de piyasaya sürüldü.

PlayStation 4'ün lansmanı, Sony'nin ana bölgesi olmasına rağmen Japonya'da ertelendi


Ve Metal Gear Solid V: Phantom Pain tek istisna değil. Phantasy Star veya çılgın Sega nakit inek Ryu ga Gotoku (Batı'daki Yakuza franchise) gibi oyunlar, geliştiricinin finansal gelirini mümkün olan herhangi bir şekilde artırmak için net bir hedefle her sistem için geliştirildi. Bu en parlak dönem konsolları gitti ve Japon oyun endüstrisinin durumuna bakılırsa sonsuza dek gitti.

Muhtemelen olan şey, uzun zaman önce Japon yazılım evlerinin zamanın değiştiğini anlaması ve Sony'nin mali açıdan sert bir yamaya çarpmasıyla konsol oyunu geliştirmeye para pompalamayı bırakmasıdır. Büyük, konsola özel bir oyun yapmak her zamankinden daha pahalı ve en azından yazılım evlerinin zihninde, insanlar ücretsiz oynanabilen oyunlar için gittikçe daha fazla yaygara kopardığında neden büyük bir kaybı riske atasınız? Kazanmak için paranın bir kısmına mal olduklarından, ancak potansiyel olarak Candy Crush Saga tarzı nakit inekler çılgına dönebileceklerinden, onları yapmanın çok az riski vardır.


Metal Gear Solid V: Phantom Pain Japonya'da iyi gitti. Ancak yayıncı Konami o zamandan beri yapımcısı Hideo Kojima'yı bıraktı


Geçenlerde Tokyo, Japonya'daydım ve Akihabara'daki (oyuncu kültürüyle tanınan ünlü Tokyo bölgesi) Japon oyuncularla bu sorun hakkında konuştuktan sonra (yani Sony neden geçmişte olduğu kadar yakın bir yerde de satış yapmıyor) tipik yanıt artık 'ilginç' (kelimenin tam anlamıyla 'tanoshii' = eğlenceli) olmamasıydı.

  • sony-ps4-review-Pingtwitters-official-playstation-4-review

Çelişkili bir şekilde, bu, Avrupa'da oyun yapımının sözde 'Altın Çağı'nda yaşayan ve şimdi nex-gen'in yapımını AAA prodüksiyonlarının çoğunda' yaratıcılık olmadığı 'için eleştiren sert oyunculardan aldığımız cevapla aynı. Şimdi 30'lu ve 40'lı yaşlarında olan bu insanlar, modern oyun yapımcılarını geçmişte gördükleri ve oynadıkları gibi yeni oyun konseptleri veya deneyler sunmadıkları için sık sık eleştiriyorlar.

Japon yazılım evleri, yeni, orijinal oyunlar yapmak için GTA V düzeyinde bütçeler ayırmaya giderek daha fazla hazır değil


Ve korkutucu olan şey, muhtemelen doğru. Ancak yeni oyunlar geliştirmek için mantıksal olarak artan maliyetler, yatırım risklerini kademeli olarak azaltmıştır, bu nedenle bu pazarda son on yılda ışığı gören çok az yeni fikir olmuştur. Konsollar 4K tanımına gitse ve yaklaşan VR çevre birimleri oyun pazarında bir dereceye kadar devrim yaratsa bile (örneğin, Oculus Rift ve PlayStation VR bu yıl içinde piyasaya sürülecek), birçok analist yine de para musluğunun tekrar açıldığını göremiyor.

  • Tüm zamanların en iyi 10 The Legend of Zelda oyunu

Nitekim, Akihabara'da dolaşırken otakus'a (tipik Japon hardcore oyuncusu) en sevdikleri ve 'ilginç' oyununun son beş yılda piyasaya sürülen oyun olduğunu sorarken, tereddüt etmeden cevap neredeyse her zaman Gravity Daze idi. (Batı'da 'Gravity Rush' olarak bilinen oyun).

Gravity Daze, 'yenilikçi' konsepti nedeniyle Japon oyuncular tarafından iyi karşılandı

Bunu duyduktan sonra, PlayStation Vita için orijinal 2012 oyununun (yerçekiminin oyuncu tarafından kontrol edilebildiği ve manipüle edilebildiği) kısa süre önce PS4'te yeniden düzenlendiğini, böylece oyunu yeni konsolda yeniden oynayabileceklerini söyledim. daha iyi grafikler ve bazı yeni içeriklerle. Yine de bu adamların cevabı hep aynıydı, 'neden bir kez oynadığımın iki katını alayım?'

Şimdi bakın, Sony neredeyse kesinlikle kendi ülkesindeki sorunun farkında ve Team Ico, Project Siren gibi mümkün olduğunca çok Japon stüdyosunu finanse etmeye başlayacak, ancak yanacak sonsuz kaynağı yok, bu yüzden öyle değil Birkaç ay içinde sistem Gravity Daze gibi ilginç konseptlere sahip harika, orijinal oyunlarla çalkalanacak.

'Ölü konsolda yürüyen' Wii U, Japonya'da PS4'ü geride bıraktı

Ancak Sony için bu mevcut çıkmazla ilgili en çok endişe duyması gereken şey, Batı'da 'ölü konsol yürüyüşü' olarak kabul edilen ve PS4'ün süper üst düzey lansmanının hiçbir zaman yapılmadığı Nintendo Wii U gibi zayıf bir konsolun nasıl olduğu. Şu ana kadar satılan 3 milyondan fazla konsolla Japonya'da PlayStation 4'ü geride bırakmayı başardı.

Sony, PS4 ile Avrupa'da onu öldürürken, Rockstar, Zenimax, Activision ve EA gibi birçok ABD geliştiricisinin sistem için oyunları (ve bunların TV'de etkili pazarlaması) piyasaya sürmesi sayesinde konsol pazarında gerçek bir boğuşma yaratıyor. Japonya, Sony'nin ağır pazarlama kampanyalarına rağmen (sonuncusu garip bir şekilde 'ZOINK' olarak adlandırılmıştı), Japon sert oyuncular onu satın almıyor. Akihabara'daki yüz yüze araştırmama göre, oyuncular PS4'ü oynamak için çok az ilginç başlığa sahip pahalı bir oyuncak olarak görüyorlar.

Destiny gibi büyük sürümler, PS4'ün Batı'da başarılı olmasına yardımcı oldu, ancak Japonya'da değil, oyun satılan en iyi 20 oyun listesini zar zor yapıyor

Ve bu PlayStation 4 sorunu sadece donanım satışlarıyla ilgili bir sorun değil. Famitsu'nun yazılım satış verileri, neredeyse iki yıllık raf ömrü boyunca, PS4 için yalnızca iki büyük Japon oyununun çıktığını gösteriyor: Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ve Dragon Quest Heroes: The World Tree's Woe and the Blight Below - ve ikisi de olağanüstü bir şekilde satılmadı .

Daha da kötüsü, Famitsu'nun PS4 için tüm zamanların en çok satan 20 oyununa (kaynak: Famitsu n.1420 3-3-2015), PS4'ün Şubat 2014'teki resmi lansmanından bu yana iyi satan oyunlara ( Tarihte ilk kez Japon lansmanı Batı'ya kıyasla ertelendi), ilk beşte sadece iki oyun ABD'dendi. Japon oyuncular PS4'ün Avrupa'da bu kadar iyi olmasına yardımcı olan büyük Batı oyunlarını satın almıyor gibi görünüyor.

Knack, Japonya'da PS4'te tüm zamanların en çok satan ikinci oyunu. Ah hayatım!

Bu, Japonya'da Şubat 2014'ten bu yana PS4 için en çok satan 2. oyunun Knack! Şimdi bakın, Knack kötü falan değil, ama genel olarak vasat puanlar aldı. Bu arada, 1 milyar doların üzerinde satış yapan devasa bir western oyunu olan GTA V ise 7. sırada düştü.

Sonuç olarak, Şubat 2016'da PS4'ün tüm tarihindeki en düşük satış anlarından birine ulaşmasına şaşmamalı (yalnızca 32.181 konsol satıldı). Japon PlayStation münhasırları uçurumdan düştü, Japon yazılım evleri gittikçe daha fazla ücretsiz oynanabilen mobil oyun üretimine yöneliyor ve sert Japon oyuncular, sistemde 'ilginç' oyunların olmadığını düşünüyor ve ilgilenmiyorlar AAA batı alternatifleri. Sony'nin Japonya'da bunu tersine çevirip çeviremeyeceği henüz belli değil, ancak kısa süre sonra işler değişmedikçe, bu konsol nesli Sony'nin yerel statüsünde kaybolacak gibi görünüyor.

  • Japan Amusement Expo 2016: Pingtwitter katılıyor ve size lezzetli iç kepçe sunuyor

İlgilenenler için, lansmanından bu yana Japonya'da en çok satan PS4 oyunlarının resmi en iyi 20 listesi:

1.Metal Gear V (Konami)

2.Knack (SCEA Asya)

3.Dragon Quest Heroes: The World Tree's Woe and the Blight Below (Square-Enix)

Dört.Call of duty (Activision)

5.Bloodborne (Yazılımdan)

6.Fall Out 4 (bethesda)

7.GTA V (Rockstar)

8.Yıldız savaşları: Battlefront (EA)

9.Dragon Quest Builders (Square-Enix)

10.Metal Gear V: Ground Zero (Konami)

on bir.Witcher 3 (Spyke)

12.Ryu ga Gotoku 0 (Sega)

13.Final Fantasy HD (Square-Enix)

14.Ryu ga Gotoku Ishin (Sega)

on beş.Ryu ga Gotoku Kiwami (Sega)

16.alın yazısı

17.Battlefield 4 (EA)

18.Savaş Alanı: Hardline (EA)

19.Call of Duty (Activision)

yirmi.Bekçiler (Ubisoft)

  • Pingtwitter Opinion: PlayStation 4.5, bu konsol neslinin Sony kazananlarını taçlandıracak