Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • MacBook Air'in M1 çipi rakipsiz – Apple, aksi halde başaramayacağını söylüyor

MacBook Air'in M1 çipi rakipsiz – Apple, aksi halde başaramayacağını söylüyor

Apple M1 işlemci, piyasaya çıktığından beri devrim niteliğinde bir şeyin kıvılcımını ateşledi.MacBook Air (M1, 2020)veMacBook Pro 13 inç (M1, 2020), ve her iki makineye de masaüstü güç seviyeleri sağladı, ancak bir fan bile gerektirmiyor.


O zamandan beri, on yıldan fazla bir süredir en radikal iMac yeniden tasarımını sağladı.iMac 24 inç (2021), ve yaptıiPad Pro (2021)gezegendeki en gülünç derecede güçlü tablet.

Sonuç olarak, Apple M1, 2015'te 'Atılım Ödülü'nü kazandı.Tom's Guide Ödülleri 2021. Tom's Guide'daki arkadaşlarımız, Apple'daki bazı önemli oyuncularla M1 çipinin gelişimi hakkında konuştular ve Apple'ın işlemcilerinin geçmişi ve geleceği hakkında çok ilginç bilgiler ortaya çıkardılar.

Unutulmaması gereken bir şey, Apple'ın başka birinin M1'i hemen yakalamasını beklemiyor gibi görünüyor. Qualcomm ve Intel gibi şirketler, doğal olarak, verimlilik ve güç için onunla rekabet etmeyi hedefliyor, ancak Apple'ın platform mimarisinden sorumlu başkan yardımcısı Tim Milet şunları söyledi:

'Bir başkası bu kasanın içinde gerçekten daha iyi performans sağlayacak bir çip yapabilirse, ne anlamı var? Neden değişelim? Ve böylece çip mimarlarım için hedef buydu.'


Apple'ın dünya çapında ürün pazarlamasından sorumlu başkan yardımcısı Bob Borchers, çiple ilk kez oynamaktan ve ellerinde ne olduğuna gerçekten inanmamaktan da bahsetti:

'İlk sistemi gördüğümüzde, orada oturup birkaç saat onunla oynadığınızda ve pil hareket etmediğinde, 'Aman Tanrım, bu bir hata, pil göstergesi bozuk' diye düşündük.


Tabii ki her şey planlandığı gibi ilerliyordu, görünüşe göre Tim Cook'u eğlendirecek şekilde.

Tom's Guide ayrıca Milet'ın Apple'ın çiplerinin potansiyel geleceği hakkında biraz açmasını sağladı. 'Bazı GPU çalışanlarının gururunu hayal edebilirsiniz ve 'Hey, bu gerçekten yoğun oyunculardan oluşan daha geniş bir gruba hitap ederse harika olmaz mıydı' dedi. 'Orası bizim aramamız için doğal bir yer.'


Bir sonraki MacBook Pro modellerine güç verecek olan 'M1X' (veya adı ne olursa olsun) için daha güçlü GPU seçenekleri söylendi, bu yüzden bu yönde bazı iddialı hamleler görebiliriz gibi görünüyor.

Okumaktam ödül parçasıDiğer bazı değerli kazananlarla birlikte Apple'ın M1 geliştirmesinden daha fazla bilgi istiyorsanız.