Close
  • Ana
  • /
  • Bilim
  • /
  • Blade Runner 2049 bilimi: uçan arabalar, hologramlar, kopyalar ve daha fazlası

Blade Runner 2049 bilimi: uçan arabalar, hologramlar, kopyalar ve daha fazlası

Türünü belirleyen 1982 hitinin devamı,Bıçak Sırtı, bu gece ekranlara geliyor, bu yüzden filmin arkasındaki gerçek dünya bilimine bir göz atıyoruz.


İlk filmden 30 yıl sonra geçen,Bıçak Sırtı 2049LAPD Görevlisi K (Ryan Gosling) Rick Deckard'ı (Harrison Ford) takip ederken Ridley Scott'ın kirli, kopya ağırlıklı dünyasını yeniden ziyaret ediyor. İşte fragman.

Uçan arabalar

(Resim kredisi: Warner Bros.)

Şu anda Blade Runner evreninden bir şey alabilseydik, o arabalar olurdu. Yine 80'lerde acıyan bir şekilde, kutulu çizgiler ve makaslı kapılar ile araçlar treylere hakim. Ve bu sefer gerçeklikten o kadar da uzak değiller.

Aeromobilsöz vermek 'Bir arabanın ve bir uçağın sunduğu her şeyle gerçek bir uçan araba'. Döndürücüleri bir karbon kompozitten yapılmıştır ve bir dizi kanat ve araç yerdeyken gövdeye düzgün bir şekilde katlanan bir arka pervaneye sahiptir. Tekerlekler iniş takımı olarak ikiye katlanır ve yolda 160 km / s ve havada 360 km / s maksimum hıza sahiptir.


Ne yazık ki, Blade Runner eşdeğerinin kum ve grunge yapısından yoksun, şık, gözyaşı damlasından ilham alan hatları tercih etmeyi tercih ediyor.

Maalesef arabalar1 milyon sterline mal oldudönüşmesi yaklaşık üç dakika sürer ve pist olmadan havalanamaz. Ancak daha çok uçan araba işlerde.


Uber, iki saatlik bir işe gidiş geliş süresini 15 dakikaya indirmeyi vaat eden dikey kalkış ve iniş araçları üzerinde çalışıyor. Toyota, uzaylı görünüşünün gelişimini desteklediBaşlangıçta Skydrive, Cartivator. VeHAX, Airbus ile işbirliği yaptıuçan araba teknolojisinin gelişimini hızlandırabilecek herkese başlangıç ​​parası sağlamak.


(Resim kredisi: Warner Bros.)

Hologramlar ve artırılmış gerçeklik

(Resim kredisi: Warner Bros.)

K ve co. sürücüsüz araçları benimsemiş gibi görünmüyor, ancak devam filmine franchise'ı en son teknolojiyle hızlandırmak için 21. Yüzyıl makyajı verildi.

Sahte kopyalar artık AR gözlükleriyle tanımlanabiliyor, yüz tanıma ile donatılmış ve anında aranabilir bir veritabanına yerleştirilebilir ve kirli sokaklar bina büyüklüğünde hologramlarla aydınlatıldı.


(Resim kredisi: Warner Bros.)

AR yüz tanıma teknolojisi zaten burada, hayal edinGoogle GlassveyaMicrosoft HoloLensFacebook'un geniş kullanıcı tabanına bağlandı vegörüntü etiketleme yazılımı. Ve hologramlara gelince, donanım hızla ilerliyor.

Holografi uzmanları,Musiondeğiştirilmiş birPepper's GhostYıllarca etkileyici 'dijital dirilişler' gerçekleştirmek için yanılsama,Tupac2012'de Coachella'da bir performans için hayata dönüyor.

Şimdi, birRMIT Üniversitesi ve Pekin Teknoloji Enstitüsü'ndeki ekipbir gün akıllı telefon ekranından dışarı fırlayacağını umdukları ultra ince hologramlar üzerinde çalışıyorlar. Ve Japonya'daki bir ekipdokunsal hologramlar yaratmakdokunmaya yanıt vermek ve dokunsal geri bildirim sağlamak için ultrason kullanan.

Onların 'Haptoclone' sistemleri, bir nesneyi veya bir kişiyi kopyalayabilir ve iki kullanıcının farklı odalardan birbirini görmesine ve birbirine dokunmasına olanak tanır.

Tek kullanımlık bir işgücü

(Resim kredisi: Warner Bros.)

Kopyalar, Blade Runner evreninin gerçek kalbidir ve Neander Wallace (Jared Leto), onlara 2049 için bir itaat revizyonu yaptı.

Özel şirketler tarafından, insanların yapmak istemedikleri veya yapamadıkları işleri üstlenmek için tasarlanan bu et ve kan otomatları, basit androidlerin ötesinde bir adımdır. Bu rahatsız edici kısa filmde Wallace, insan hayatını kendi hayatlarının üstüne koyma konusundaki sarsılmaz istekliliğini gösteriyor.

Ancak, kirli işlerimizi bizim için yapmak için biyomühendislik kopyalarına ne kadar yakınız?

Daha basit canlı organizmalar, kendimiz yapamayacağımız ya da yapmayacağımız işleri yapmak için şimdiden seçiliyorlar.Dev kesilmiş farelerörneğin, bomba imha uzmanı olarak çalışıyorlar.

TNT'yi koklamak için eğitilmiş ve kara mayınlarını patlatamayacak kadar hafif olan kemirgenler, gömülü patlayıcıları bulmak için ip hatlarında yukarı ve aşağı yürür.

Ve insan vücudunu parça parça yeniden yaratmak için çalışmalar şimdiden devam ediyor. Bilim adamları artık yapabilir3D baskı kıkırdak, kemik ve kas,büyümek 'mini beyinler', veorganik ve elektroniği birleştirmekcyborg tarzı implantlar üretmek için.Sentetik yaşam buradave bir ekip, prematüre bir kuzuyu destekleyebilecek yapay bir rahim bile yarattı.

Otonom kopyalar hala çok uzakta olsalar da, tekerlekler zaten hareket halinde.

(Resim kredisi: Wake Forest Institute)

Replikant seks ve otomatik savaş

Yeni teknolojiyi icat ettiğinizde, onu iki favori geçmiş zamana uyarlanacağını neredeyse garanti edebilirsiniz: seks ve savaş. Blade Runner'ın kopyalarına da tam olarak bu oldu.

Bu anime kısa, replikant savaşın kopyasını ve seks robotlarının (veya 'zevk modellerinin') bir kopyasını ortaya koymaktadır.ilk filmde göründü.

Gerçekte, zaten ikisine de gidiyoruz.

İnsansız hava araçları (İHA'lar) modern savaşta standart bir konudur ve bunların arkasındaki teknoloji giderek daha fazla gelişmektedir.BAE Systems kısa süre önce duyurulduGörev ortasında döner ve sabit kanatlı uçuş arasında geçiş yapabilen uyarlanabilir bir İHA, bir uçak gibi hız kazanmasına, ancak bir helikopter gibi dikey olarak kalkmasına ve inmesine izin verir.

Sonra varBoston Dynamics'in Büyük Köpeği, 10 km / saate varan hızlarda 45 kg'lık bir yük taşıyabilen dört ayaklı bir savaş alanı arkadaşı robot. VeAeroVironment'in metre genişliğindeki Wasp, küçültülmüş boyutuna rağmen, havadan görüntüler yakalamak için sert rüzgarlara göğüs gerebilir.

Bunların hepsinin hala uzak bir insan operatörü var, ancak yeni nesil teknoloji, özerkliğe gittikçe yaklaşıyor. DARPA gelişiyorsürücüsüz 'deniz avcıları'denizaltıları bir seferde haftalarca takip edebilen,insan benzeri hareketler yapmakizleyenleri kandırmak için.

Ve seks robotları hakkında ne düşünürseniz düşünün,bilim kurgudan sıçradılarAI ve teknoloji geliştikçe yeni gelişmelerin sektöre gireceğinden emin olabilirsiniz.

Anahtarları kontrol et ve kapat

(Resim kredisi: Warner Bros. Pictures)

Rogue replicantlar Deckard ve K için son bir soruna neden olmaz ve AI uzmanları, gerçek dünyadaki meslektaşlarının da aynısını yapabileceğinden korkuyor.

Otonom silahların kullanımının yasaklanması çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler'e iki açık mektup gönderildi.2015'te ilkve2017'de ikinci. Elon Musk, Stephen Hawking ve Steve Wozniak gibi imzacılarla.

Bilim adamları bina üzerinde çalışıyorgenetik kriptonit tasarlanmış hücrelereböylece yanlış giderse bir ilaçla kapatılabilirler. Ve Google DeepMind ve Oxford Üniversitesihatalı AI için bir kill switch üzerinde çalışıyor (pdf).

2013 yılındaAI, bir Tetris oyununu süresiz olarak duraklatmayı öğrendiböylece kaybetmesin. AI ajanları, onları kapatmak için tasarlanmış 'büyük kırmızı düğmeleri' kapatmayı öğrenirse, bu tür hafif itaatsizlik hızla artabilir.

(Resim kredisi: Warner Bros.)

Ve zaten bir loveandsexwithrobots.org/program/Yaygın Hesaplama Profesörü,Adrian David Cheokve satranç ustası ve yapay zeka uzmanı,Dr David LevyÖnde gelen uzmanları bir araya getirip robotların robot olduklarını ortaya çıkarmaları gerekip gerekmediğini (Blade Runner'da bunu söylemek zor), hayır diyebilmeleri mi, reklamcılıkta bir sınır mı olması vedürtme teknikleriüreticiler bunları bize satmak için kullanabilir mi?

Dizginlenmemiş replikant teknolojisinin insanlığa neler yapabileceğini merak ediyorsanız, Blade Runner 2049 5 Ekim 2017'de sinemalarda.

  • Transformers bilimi: ikonik robotların arkasındaki gerçek teknoloji