Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Mavi ışığın yaptığı gibi sizi uyanık tutmayacak yeni bir mor LED prototipi var.

Mavi ışığın yaptığı gibi sizi uyanık tutmayacak yeni bir mor LED prototipi var.

LED ampullerin ve cihazlarımızın ekranlarının yaydığı türden mavi ışığa uzun süre maruz kalmanın olumsuz etkilerinin giderek daha fazla farkına varıyoruz. Hızlı bir düzeltme, mavi ışık filtreli gözlük kullanmaktır, ancak Houston Üniversitesi'ndeki araştırmacılar çok daha düzenli bir çözüm üzerinde çalışıyorlar: çok daha az mavi ışık kullanan yeni bir mor LED çipi.

LED ışıklar, akkor veya flüoresan ampullerden çok daha fazla enerji verimli olduğu için popülerlik kazanırken, o zamandan beri sürekli maruz kalmanın melatonin üretimini baskılama etkisine sahip olduğunu keşfettik. Araştırmaya liderlik eden Jakoah Brgoch, bunun da uykusuzluğa, yorgunluğa ve duygudurum bozukluklarına yol açabileceğini söylüyor. Hatta katarakt oluşumuyla ilişkilendirilmiştir.

Yeni mor LED'ler bu etkiyi silmeyi amaçlıyor. Şu anda çalışmaların çoğu ampuller üzerinde olsa da, ekranlarda kullanım için potansiyel heyecan verici uygulamalar da var. Jakoah ve lisansüstü araştırma görevlisi Shruti Hariyani ile çalışmaları, faydaları ve yeni teknolojinin ne zaman piyasaya çıktığını görmeye başlayabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi almak için konuştuk.

Mor LED'ler nasıl çalışır?

İşin püf noktası, enerji açısından verimli, renk ayarlı beyaz ışık oluşturmak için tarihsel olarak LED çipleri ile kullanılan ışıldayan malzemeler olan fosforlara dayanmaktadır. Ayrıca LED TV'lerde ve bilgisayar ekranlarında da kullanılırlar. Houston Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, mor LED çipleriyle uyumlu fosforlar geliştirmek üzerinde çalışıyorlar.


Shruti, 'Mavi ışığı tamamen ortadan kaldıramayacağımızı belirtmekte fayda var çünkü yüksek kaliteli beyaz ışık üretmek için görünür spektrumun mavi bölgesini kapatmamız gerekiyor' diyor. 'Ancak, üç fosfor [mavi, kırmızı ve yeşil yayan] kullanırsak, mavi ışık yoğunluğunu en aza indirmek için fosfor oranlarını dikkatli bir şekilde ayarlamak ve yine de sıcak beyaz bir ışık üretmek mümkündür. 'Bu sıcak beyaz ışık, gün batımında güneşin rengini yeniden ürettiği için gece aydınlatması için idealdir, ancak aynı zamanda büyük miktarlarda melatonin baskılanmasını da önlemelidir.'

Piyasada menekşe LED ampulleri ne zaman görmeye başlayacağız?

O zaten burada... bir nevi. GE kısa süre önce biryeni Güneş Dolu ampulmenekşe LED çipi ile. Jakoah, malzemenin 'prensipte ışıklarının renk kalitesini daha da iyileştirebileceğini' söylese de, Houston Üniversitesi'nde geliştirilen yeni fosfor malzemesini kullanmıyor.


Bu teknolojiyi ana akıma çarpmaktan alıkoyan ana şey maliyettir - şu anda mavi LED'lerin seri üretimi, mor LED'lerden çok daha ucuzdur. Optik özelliklerin ince ayarını yapmak için yapılması gereken biraz daha ince ayar var.

kadın yatakta bilgisayar başında


(İmaj kredisi: Pexels'ten cottonbro)

Bu teknoloji ekranlarımıza girecek mi?

Şu anda odak noktası ampuller olsa da, bu teknoloji için potansiyel olarak heyecan verici başka uygulamalar da var. Jakoah, 'Prensip olarak, bu yaklaşım LED kullanan bilgisayar ekranları için de geçerli olacaktır' diyor. 'Son zamanlarda bu, aşırı mavi ışığı filtreleyen gözlük kullanan insanlarda büyük bir artış gördü. Mor LED'lere geçiş, bu tür filtreleme ihtiyacını azaltacaktır.'

Ancak bunun ilerlemesi için çözülmesi gereken daha fazla sorun var. Şu anda, mor LED'ler mavi LED'ler kadar verimli değil, bu da pil ömrü üzerinde etkisi olacak - önemli bir sorun. Jakoah, 'Mor rengi tabanlı ışıkları mavi tabanlı ışıklar kadar iyi hale getirmenin bir yolunu bulabilirsek, o zaman mor LED'leri ekranlarda kullanmak için daha önemli bir itici güç göreceğinizi düşünüyorum' diye ekliyor.

Başka faydaları var mı?

Bu yeni LED ampullerin ürettiği renksel geriverim, aslında mavi LED'lerin elde edebileceğinden daha üstün olabilir.

Shruti, 'Bir ışık kaynağının kalitesini değerlendirmenin bir yolu, renk geriverimini veya bir nesnenin rengini yeniden üretme yeteneğini değerlendirmektir' diyor. 'Güneşin mükemmel renksel geriverimi vardır çünkü beyaz ışık tayfı menekşeden kırmızı bölgeye (ve ötesine) kadar kapsar. Mor LED ile çalışan cihazlar, genellikle mavi LED ile çalışan cihazlardan daha fazla renk sunumuna sahiptir, çünkü mavi bir LED, menekşe kısmı tamamen keser, bu da mavi LED tahrikli cihazlarda renk yeniden üretilebilirliğinin zayıf olduğu anlamına gelir.'


[Okumakorjinal kağıtveya adresinden daha fazlasını öğreninBilim TeknolojisiGünlük]