Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Çevre dostu, kullanıcı tarafından yükseltilebilir bir MacBook Pro böyle görünmelidir

Çevre dostu, kullanıcı tarafından yükseltilebilir bir MacBook Pro böyle görünmelidir

Framework adlı yeni bir dizüstü bilgisayar, kullanıcı tarafından yükseltilebilir, onarılabilir ve bazı ciddi çevresel avantajlarla birlikte gelen tamamen yeni bir PC türü sunuyor. Oculus'un kurucu ortağı Nirav Patel'in buluşu ve insanların sevdiği tarzdan, örneğin bir Apple dizüstü bilgisayardan ödün vermeden çok fazla potansiyele sahip.


Buradaki amaç, bir masaüstü bilgisayar kadar esnek bir dizüstü bilgisayar yapmak gibi görünüyor, bu temel özellik - tüm yavaş eski bitleri yırtıp hızlı yeni bitlerle değiştirme yeteneği. Ancak bundan daha fazlası, burada sahiplere günlük ihtiyaç duydukları bağlantı noktalarını seçme şansı sunmak gibi birçok kullanıcı özelleştirmesi var.

Örneğin, kaç tane USB-C bağlantı noktasına ihtiyacınız olduğuna, HDMI mı yoksa DisplayPort mu istediğinize veya hangi depolama seçeneklerini takmak isteyebileceğinize karar verebilirsiniz. Bu, eskinin soluk kokusuna sahip bir dizi genişletme modülü aracılığıyla yönetilir. -okul PCMCIA onlar hakkında. Bilmeyenler için, PCMCIA veya PC kartları, bir dizüstü bilgisayarın yanına kaydırılan çıkarılabilir kartlar aracılığıyla 90'larda ve 2000'lerin başında bir tür özelleştirme sundu. Genellikle depolama veya çevirmeli modemleri ve daha sonra uzaktan bağlantı için Wi-Fi ve 3G kartlarını içeriyorlardı.

Bundan daha fazlası,Çerçevepilin, RAM'in, depolamanın ve hatta klavyenin makineden çıkarılmasını ve yükseltilmesini, onarılmasını veya hızlı bir şekilde değiştirilmesini sağlamak istiyor. Şirketin dediği gibi çalışıyorsa, geleneksel bir dizüstü bilgisayardan yıllarca daha uzun süre dayanan ve modern dizüstü bilgisayarlardan beklediğimiz tüm önemli stili koruyan bir makineye sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, anakartın değiştirilebilir olmasıyla bile, yeni bir PCIe veri yolunu desteklemek veya farklı işlemcileri desteklemek gibi güncellenmiş standartlardan güncellenmiş performansın keyfini çıkarabilirsiniz. İhtiyaçlarınız zamanla değiştikçe tüm makineyi değiştirmeden bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası ekleyebildiğinizi hayal edin.


Çerçeve aynı zamanda e-atık sorununu da ele alarak, bilgisayarların bir daha asla kullanılmayacağı, bir çöp kutusuna atılmayacağı veya en iyi ihtimalle geri dönüştürüleceği bir dolaba gönderilmeden önce birkaç yıl ömrü olan bilgisayarların sorununu azaltıyor. Ancak neredeyse her bileşen için yedek parça sunmak, arızalı SSD'nizin bilgisayarınızı yok edemeyeceği ve daha fazla hıza ihtiyacınız olduğunda belleği ve işlemciyi değiştirebileceğiniz anlamına gelir.

Dizüstü bilgisayar da başlangıçtan itibaren yeşildir. %50 geri dönüştürülmüş alüminyum, %30 geri dönüştürülmüş plastik ve ambalajında ​​hiç tek kullanımlık plastik yok. Bu harika bir şey ve alkışlamaya değer. Bunların çoğu fiyata bağlı olacaktır. Tom's Guide, Nirav Patel'e bunu sordu ve fiyatlandırmanın benzer özelliklere sahip herhangi bir dizüstü bilgisayarla aynı olması gerektiği söylendi.


Çerçeve bu yaz satın alınabilecek. Bu arada, Pingtwitter'ün seçimlerine bir göz atın.en iyi dizüstü bilgisayarlar.

Kaynak:Tom'un Kılavuzu