Close
  • Ana
  • /
  • Oyun
  • /
  • Tokyo Game Show 2016: 1. Gün analizi ve Pingtwitter'ün Japonya'daki adamı Marco Zangirolami ile özet

Tokyo Game Show 2016: 1. Gün analizi ve Pingtwitter'ün Japonya'daki adamı Marco Zangirolami ile özet

Bu yıl Tokyo Game Show (TGS) hakkında konuşmak gerçekten tekil. E3'teyken ABD pazarının sorunsuz bir geçiş döneminde olduğunu söyledim. Japon pazarı - ister inanın ister inanmayın - son 20 yılın 'yerleşik' düzenini o kadar hızlı ve inanılmaz bir şekilde tamamen alt üst ediyor ki, benim için bile tam burada yaşıyor ve bu fuara 20 yıldır (o zamandan beri) 1996'da başlangıcı) şaşırtıcıdır.


Ve hepsi sadece bir buçuk yıl içinde!

Küçük bir 'Meiji Devrimi' gibi görünüyor: alt kısımdan (yani pazar ve çekirdek oyuncular) değil, yukarıdan (yazılım evleri ve şirketler) başlayan bir devrim.

Ama en baştan başlayalım:


Sadece yeni alevler yaratan Sony Basın konferansından sonra hala devam eden Microsoft ve Sony kavgasından bahsetmiyorum, genel olarak video oyunu endüstrisi ve en yüksek seviyelerde.

Bahsettiğim şeyle ilgili ilk net algı, pazarın ana konsolu için duyurulan başlıklar - Ps4 - standlarda dolaşmaktır: Capcom için 1/2 ('Resident Evil 7: BioHazard' & 'Devil May Cry 5'), Sega için 2 ('Ryu ga Gotoku 6' & 'Valkyria: Azure Revolution'), 3 Konami ('Pro Evolution Soccer 2017' & 'Jikkyou Pro Powerful Baseball 2016'), 4 Kare (' Final Fantasy XII: The Zodiac Age ',' Final Fantasy XV ',' Kingdom Hearts HD 2.8: Final Chapter Prologue ',' Rise of the Tomb Raider ') vb.


Bunun tek istisnası: 8 oyunlu Bandai-Namco ('Tekken 7', 'Little Nightmares', 'Gundam: Battle Operation Next', 'Dragon Ball Xenoverse 2', 'Sword Art Online: Hollow Realization', 'Pac-Man Championship Edition 2 ',' SD Gundam G Generation Genesis ',' Crows: Burning Edge ') ve tabii ki Sony ile .. 4!

TGS'deki Sony standında: 'Gravity Daze 2' (batıda 'Gravity Rush' olarak bilinir), 'Horizon: Zero Dawn', 'Gran Turismo Sport' ve 'New Hot Shots Golf' var.

Cidden, birisi bu fuara ilk kez yurt dışından Japonya'ya geliyorsa, PS4 standına bakacak olsaydı, Doğu'nun PSVita'sı olduğunu düşünürlerdi!


Her hafta düzenli olarak yazdığım 'Made in Japan' bölümünü zaten okuyorsanız, halihazırdaBu makaleden Japonya'da PS4.

Sony'nin Japonya'daki konsolu (kendi anavatanında!), Şaşırtıcı bir şekilde, kendisini pazarın lideri olarak kurmak için dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla mücadele ediyor. Bunun yerine - aslına bakarsan - her yerde son derece başarılı oldu (ayrıca çok iyi bir PR sayesinde), Japonya'da sert oyuncular PS4'ü görmezden geliyor, diğer sistemleri ve hatta avuç içi bilgisayarları tercih ediyor.

Ancak bu TGS'de sürpriz olan tek şey bu değil. Gerçekte aşikar olan (ve şüphesiz), daha önce hiç görülmemiş miktarlarda doğrudan Japon yazılım evleri (Sega, Capcom, Konami vb.) Tarafından üretilen Android ve iOS oyunlarının muazzam ve kitlesel istilasıdır. Hepsi geçmişte olduğu gibi geleneksel el bilgisayarları yerine IP'lerini Apple & Co.'ya dönüştürüyorlar.

İster inanın ister inanmayın, burada çok uzun süre yaşamış olsaydınız, herhangi biri bir editörün önünde böyle bir durumu tahmin etmiş olsaydı (uluslararası markalar için Japon pazarı gibi yaygın olarak bilinen seçici ve zor bir pazarda) Japon yok Journal hiç bir zaman ona itibar ederdi. Yine de hepsi değişti.

60'tan fazla oyun duyurulur veya oynanabilir. Yeterince söylendi.

İşte birçok büyük oyuncunun ilan edilen kadrolarına bağlantılar:

Bandai

Capcom

Sony

Sega

Kare-Enix

Ulusal el bilgisayarlarına karşı yapılan tüm bu faaliyetler: Şimdiye kadar ülkedeki en popüler formatlar olan 3DS ve PSVita dikkat çekicidir ve şimdi hiç kimse onların geleceğinin ne olacağını bilmiyor, hatta çok muhafazakar olduğu yaygın olarak bilinen Nintendo bile Apple konferansında geçen güne kadar kendi IP'leri.

Çoğu standda 3DS ve PSVita için duyurulan başlıklar var, ancak geçmişte olduğu kadar büyük miktarda değil, itiraf etmemiz gereken Bandai-Namco standı dışında, pazarın bu segmentine hala inanan tek yazılım evi. İşte duyurulmuş 9 kendi telefon dışı oyunu: 'All Kamen Rider: Rider Revolution', 'Disney Magical World 2', 'Dragon Ball Fusions', 'Digimon Universe: Appli Monsters', 'Taiko Drum Master Dokodon! Gizemli Macera ',' Aikatsu Yıldızları! My Special Appeal ',' Saiki Kusuo no Psi-nan: Shijou Psi Dai no Psi-nan !? ',' Doubutsu Sentai Zyuohger: Battle Cube Puzzle ',' Chou Sentouchuu: Kyuukyoku no Shinobu to Battle Player Choujou Kessen '.

PSVita, daha mütevazı bir başlık duyurulsa bile hala mevcut.

PSVR de mevcut ancak CESA (TGS'nin Japon organizatörü) en son VR teknolojileri için bütün bir alanı ayırmış olsa bile (çeşitli VR şirketleri burada), bu yeni eklenti teşvik etmiyor gibi görünüyor Japon oyunculardan ve dolayısıyla çeşitli yazılım şirketlerinden büyük ilgi gördü.

Söylediklerime bir örnek, Sega'nın sadece bir oyun ('Hatsune Miku: VR Future Live'), Capcom da sadece bir oyun ('Resident Evil 7: biohazard'), Bandai-Namco sadece üç oyun ('Summer Lesson', 'The Idolmaster: Cinderella Girls Viewing Revolution', '') ve Square-Enix'e kocaman bir sıfır.

Sony bu durumda evde daha güçlü bir pozisyonda oynuyor ve gelecek ay piyasaya çıkmaya hazır kendi eksiksiz ürün yelpazesiyle, bu yüzden muhtemelen kaskın burada başarılı olma şansı dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla. Bu, HTC Vive ve Oculus Rift gibi ABD'li rakiplerin hiçbirinin büyük bir varlığa sahip olması nedeniyle muhtemelen yardımcı olmadı. Bu, HTC Vive ve Oculus Rift'in gösteriyi çaldığı E3'ün aksine. Bizi okuyarak hakimiyetlerini kontrol edebilirsiniz.1.günve3 günE3 2016 kapsamı.

Oyunların çoğu E3'te görülenlerle aynı, bazıları muhtemelen güncellendi (henüz hepsini kontrol etmek için zamanım olmadı) ve bazıları özellikle Japon pazarına eklendi, örneğin: 'Yaz Dersi' , 'Mutlu Yönetici', 'Hatsune Miku: VR Future Live' (onun kim olduğunu bilmiyorsanız bu makaleye göz atın), 'The Idolmaster: Cinderella Girls Viewing Revolution' ve .. son olarak (nihayet) güçlü 'Rez Infinite'! Bu son oyunun yakında piyasaya çıkması, tüm Dreamcast severleri kesinlikle mutlu edecek, müzik dalgası ritim oyunlarının bu dönüm noktasını gün içinde oynayanlar.

Elbette uluslararası yayıncıların çoğu yok, ancak bir kez daha şaşırtıcı olan, yalnızca Microsoft'un burada değil, aynı zamanda Electronic Arts ve Level 5 gibi devlerin de olması.

Redmond'un evi son basın konferanslarında Xbox üzerinden batıdaki ilgiyi canlandırırken, Japonya'da aşk hiç doğmadı bile. Şu anda, görebildiğim kadarıyla, Xbox yönetiminin ilgisi Windows 10 - öncelikle PC oyunlarının baskın olduğu Güneydoğu Asya ve Çin pazarını genişletmek ve fethetmek.

Windows 10, açıkça yeni MS-DOS'tur ve eğer bu gerçekleşecekse, MS herhangi bir oyun platformu için işletim sistemi hizmetlerini kurma (ilk birkaç yılda XBOX LIVE! İle yaptığı gibi ilk başta para bile kaybedebilir) ( el, ev bilgisayarı, konsol, tablet ve / veya mobil) Sanırım, Bill Gates'in işletim sistemini 80'lerde Japon MSX konsorsiyumuna satabilmesine benzer bir mucize göreceğimizi düşünüyorum!

Zaman gösterecek, ancak bir şey kesin ve herkes için zaten açık: Phil Spencer'ın (Microsoft'un Xbox Bölümü Başkanı) açıklamasından bu yana sadece 3 ay sonra, bundan böyle Xbox için herhangi bir oyunun herhangi bir bilgisayarda oynanabileceğini söyledi. Windows 10 ile tüm 'özel ürünler' pazarı gerçekten çöküyor.

Ancak kimin üstünlük sağlayacağını görmek birkaç yıl alacak - şimdilik sadece piyasanın ve oyuncuların şu ya da bu şekilde tepki verdiğini kaydedebiliriz.

Son fakat en az değil: Nintendo.

E3 2016'da daha önce belirtildiği gibi, Nintendo - sınırlı fonları ve hassas finansal pozisyonuyla (Pokèmon Go fenomeninden bildiğiniz gibi, Kyoto HQ sadece asgari bir kısmı alıyor) - açıkça çabalarını önceki yönetimden neredeyse yapılanlara odaklıyor. (yani yeni Zelda). Wii U'nun satışlarını iyileştirmek (Japonya'da oldukça iyi gidiyor) ve 2017 NX'in piyasaya sürülmesine yönelik masrafları sınırlamak istiyor.

Sonuç olarak: Microsoft ile Sony arasındaki TGS 2016'nın gerçek kazananı kim?

iOS ve Android, şüphesiz.

Pingtwitter'ün 2. Gün raporu için yarın tekrar kontrol etmeyi unutmayın.

  • 2016'nın en iyi 10 Japon oyuncakları ve aksiyon figürleri