Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • TP-Link Archer AX11000 incelemesi: büyük şeyler büyük paketlerde gelir

TP-Link Archer AX11000 incelemesi: büyük şeyler büyük paketlerde gelir

TP-Link Archer AX11000 incelemesi


(Resim kredisi: TP-Link)

Boyutlar:11,3 x 11,3 x 7,2 inç
Ağırlık:2,9 lbs
Sınıf:AX11000
İŞLEMCİ:Dört çekirdekli 1.8GHz
VERİ DEPOSU:1 GB
Flash bellek:512 MB
Hız:10 Gbps: 4804 Mbps + 4804 Mbps + 1148 Mbps
Sıklık:Üç bantlı (2.4GH + 5GHz + 5GHz Oyun)
Standart:ax / ac / n / a 5 GHz, ax / n / b / g 2,4 GHz
Antenler:8
Bağlantılar:1 x USB 3.0, 1 x USB-C 3.0, 1 x 2.5GHz Ethernet, 8 x Gigabit LAN
Özellikleri:Kablosuz Radyo, Misafir ağı, DFS, MU-MIMO, OFDMA, Archer Game Suite, Ebeveyn Kontrollerini Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma
Şimdi Amazon'da görüntüleyin

Bir yönlendirici için neredeyse dört yüz pound biraz saçma geliyor. Hayır, TP-Link'in yeni Archer AX11000'i aynı sınıftaki diğer yönlendiricilerden daha pahalı değil - aslında, Asus'un AX11000 modeliyle tam olarak bir fiyat noktasını paylaşıyor - ancak bir sarayda yaşamadığınız sürece, hala yüksek gibi görünüyor fiyat sormak. Aslında, bir sarayda yaşıyor olsanız bile, Wi-Fi kapsama alanı genişleticiler o kadar pahalı değildir.

Paranızın karşılığında çok şey alıyorsunuz, en azından fiziksel anlamda değil. Archer AX11000, neredeyse üç kilo ağırlığında ve uzun kenarlarının her birinde 9,5 inç ölçüsüyle şimdiye kadar gördüğümüz en büyük oyun yönlendiricilerinden biridir. Yukarı doğru uzanan sekiz kırmızı vurgulu anteni ve LED aydınlatmasıyla büyük siyah bir kare. Bu daha çok bir 'oyuncu' donanımı parçasıdır; aslında, bir örümceğin bir oyun bilgisayarı ile tatsız yakın ilişkileri varmış gibi görünüyor. Estetik yönlendirici tasarımı açısından görmek istediğimiz şey kesinlikle bu değil. Kendimizi Netgear’ın Orbi serisinin güzel sadeliğine özlem duyuyoruz.

TP-Link Archer AX11000 incelemesi: Donanım Performansı

Neyse ki, paranız size inanılmaz derecede iyi bir dahili donanım da kazandırır. Bir gigabayt RAM ile donatılmış dört çekirdekli bir işlemci, bu yönlendiricinin on yıl önce birçok bilgisayardan daha güçlü olduğu anlamına gelir. Burada yönlendiricinin neden olduğu gecikme tehlikesi neredeyse hiç yoktur; CPU herhangi bir miktarda verimi zahmetsizce çiğneyerek yüksek hızları garanti eder.


Wi-Fi 6 yerleşiktir, bu nedenle yeni dizüstü bilgisayarlar ve oyun bilgisayarları, hareket halindeyken daha yüksek hızlı bağlantılardan yararlanabilir. AX11000 inanılmaz derecede hızlıdır ve 10756 Mbps'ye kadar kablosuz veri aktarımı yapabilir. Elbette, uygun şekilde yararlanmak için yüksek hızlı fiber optik internet için ödeme yapmanız gerekir ve cihazlarınızın AX Wi-Fi uyumlu olması gerekir; yakın zamanda piyasaya sürülen bilgisayarlar ve telefonların bunu desteklemesi daha olasıdır.

Bu Archer yönlendirici, Wi-Fi erişimi ve alımı açısından kesinlikle hakimdir

Üç bantlı kurulum, diğer yönlendiricilerin çoğundan daha fazla cihazın aynı anda bağlanabileceği anlamına gelir; evinizde oyuncu ve içerik yayınlayıcılarla dolu bir eviniz varsa idealdir. Bir 5G bandı özellikle oyun oynamaya adanmıştır, yani AX11000’in ağındaki farklı kullanıcıların bant genişliği için savaşması gerekmez ve DFS teknolojisi hızları yüksek tutmak için kullanıcıları otomatik olarak boş şeritlere yönlendirebilir.


Yine de konu sadece hız değil ve bu Archer yönlendiricinin Wi-Fi erişimi ve alımı açısından kesinlikle hakim olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Yönlendiriciden 10 metre uzakta, iki duvardan geçen güçlü sinyal, ISS'lerden gelen stok yönlendirici yelpazesini kesinlikle yok eder.

İnternet hızları da eski yönlendiricilere kıyasla duvarlardan çok fazla etkilenmiyordu. İki duvardan bile, 800Mbps'nin biraz altında indirme hızına ulaşabildik. Büyük evler için, AX11000 kesinlikle menzile sahiptir.

TP-Link Archer AX11000 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

TP-Link Archer AX11000 incelemesi: Montaj ve Kurulum

Her anten ayrı ayrı sarıldığı ve yönlendiricinin ana ünitesine manuel olarak takılması gerektiği için, Archer AX11000'in kutusunun açılması biraz zaman aldı. Yönlendiricinin kurulumu daha da uzun sürdü ve açılış süresinden çok etkilenmedik - AX11000'in açılması ve cihazlara bağlanmaya başlaması bir dakikadan fazla sürdü.


Düz başlı vidalar için dört braket sayesinde, AX11000 bir duvara veya tavana kolayca monte edilebilir, ancak boyutu ve görünümü özellikle tavanımızdan sarkmasını istemediğimiz anlamına gelir. Felaket değil ama daha iyisini gördük.

AX11000 ile birlikte gelen stok Ethernet ve güç kabloları da çok uzun değildir ve bu, evinizdeki Ethernet bağlantı noktalarının düzenine bağlı olarak can sıkıcı olabilir. Ürünle birlikte verilen Ethernet kablosu, yönlendiricinin 2.5G bağlantı noktasına sahip olmasına rağmen 2.5G değildir.

TP-Link Archer AX11000 incelemesi: Özellikler ve Yazılım

Fiziksel özellikler açısından, Archer AX11000 her şeye sahiptir. Kablolu bağlantılar için sekiz bağlantı noktası, tüm LAN partisinin değerinde oyun bilgisayarlarının yanı sıra USB-A ve USB-C'yi de destekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Yönlendiricide üç düğme vardır (güç ve sıfırlama düğmeleri dahil değildir). Bunlar LED kontrolü, WPS yapılandırması ve Wi-Fi gücü içindir. Wi-Fi'yi bu düğmeyle kapatmak, kablolu bağlantıları devre dışı bırakmaz, böylece masaüstü PC'nizle bağlantıyı kesmeden çocukların kablosuz internetini güvenle kesebilirsiniz.

AX11000'i ilk kurduğunuzda eksiksiz bir TP-Link aygıt yazılımı paketi eşlik eder. En kullanışlı olanı, ev ağında oynanan oyunları otomatik olarak algılayan ve akışlarını optimize ederek pingi azaltan ve oyunun en az meşgul olan Wi-Fi bandıyla bağlanmasını sağlayan 'Game Accelerator' işlevidir.

'Oyun Teşhisi' o kadar kullanışlı değil, gerçek zamanlı gecikme ve oyun içinde harcanan saatler gibi istatistikleri kontrol etmenize izin veriyor, ancak genel kullanıcı arayüzü, bizi bu konuda çok fazla zaman harcamaktan caydırdı. Çok fazla koyu kırmızı, çok fazla metnin okunmasının zor olduğu anlamına gelir.

Son olarak, 'Oyun Koruyucusu' aslında Trend Micro'nun HomeCare antivirüs yazılımının TP-Link temalı bir yinelemesidir ve siber güvenliğinizi doğrudan yönlendiriciden güncel tutar. AX11000’in bağlantı noktası yönlendirme ve VPN yapılandırması için ürün yazılımında da tam destek vardır.

TP-Link Archer AX11000 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

TP-Link Archer AX11000 incelemesi: Karar

Bu inceleme bazı yerlerde kritik görünebilir, ancak bunun çoğu insan için bir ürün olmadığını hatırlamak hayati derecede önemlidir. AX11000 sınıfı yönlendiriciler, bir avuç üreticinin sunduğu yalnızca birkaç model ve bundan uygun şekilde yararlanabilen yeni cihazlar ile yenidir; bu şu anda mutlak en iyisi ve eşleşmesi gereken bir fiyat noktası var.

Archer AX11000, performans açısından esasen rakipsizdir. Duvarlar, zeminler ve tavanlardan daha iyi kablosuz internet hızları sağlayabilen bir yönlendirici henüz göremedik. Yazılım kullanıcı arayüzü biraz çirkin, ancak iyi çalışıyor ve yönlendiricinin akıllı teknolojisi, birden fazla Wi-Fi bağlantısının Archer'ı yavaşlatmadığı anlamına geliyor. Harika bir oyun yönlendiricisi - sadece öyle görünmeseydi keşke.