Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • TV vs projektör: Büyük ekran deneyimi için hangisini seçmelisiniz?

TV vs projektör: Büyük ekran deneyimi için hangisini seçmelisiniz?

Evde büyük, BÜYÜK ekranlı bir film deneyimi arıyorsanız, muhtemelen TV'ler ile projektör arasındaki farkı ve bu seçeneklerden hangisinin sizin için en iyisi olduğunu merak ediyorsunuzdur. Açıkça çok farklı çalışırlar ve bu nedenle farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır ve hangisine öncelik verileceğini bilmek zor olabilir.


Temel projektör ve TV farklarını, sizin için gerçek dünya anlamında ne anlama geldiklerini açıklayacağız, çünkü ekranı analiz ederken kendinizi oldukça farklı özellik listelerine bakarken bulabilirsiniz.en iyi 80+ inç TV'lerkıyasladığımızdaen iyi projektörler.

Uzun lafın kısası, TV'lerin kurulumu ve çalıştırılması son derece kolaydır, ancak projektörler daha fazla esneklik sunar. Bu tek başına bazı kişilerin karar vermesine yardımcı olabilir, ancak daha derine inmek isteyenler için bilmeniz gereken her şey burada.

TV vs projektör: Fiyat ve boyut

Açık olanla başlayalım: Aşırıya kaçıyorsanız projektörler TV'lerden çok çok daha büyük olabilir ve size esnek resim boyutlandırma sunarlar. Daha ucuz projektörler, 30 inç ile 100 inç arasında ekran boyutları sunmaya yönelik olma eğilimindedir, ancak uygun kaliteli ev eşyaları 300 inç'te maksimuma çıkma eğilimindedir.

Bunu TV'lerle karşılaştırın, hattaen iyi televizyonlaryaklaşık 85 inçte zirve yapma eğilimindedir veen iyi OLED TV'lergeçmişte buna bile neredeyse hiç ulaşamadı. 90-150 inç arasında TV'ler var, ancak bunlar oldukça uzman ve fiyatları ona göre.


Boyut büyüdükçe TV fiyatları da önemli ölçüde artıyor. 50 inçten 55 inç'e geçmek küçük bir artış anlamına gelebilir, ancak 75 inçten 85 inç'e çıkmak, elit işlerin sonunda size binlerce daha pahalıya mal olabilir.

Projektörlerde, boyut için ödeme yapma konusunda gerçekten endişelenmenize gerek yok - daha yüksek maliyetler hemen hemen her zaman daha yüksek görüntü kalitesine ve daha gelişmiş projektör teknolojisine yönlendirilir. projektörler olabilirçokucuz, ancak çok yüksek görüntü kalitesinde değil.


Bir TV ile eşleşen bir projektör arıyorsanız, hangisinin daha ucuz olduğu, baktığınız boyuta bağlı olabilir. Sadece 65 inç veya 75 inç civarına bakıyorsanız, ucuz 4K projektörler ve TV'ler birbirine oldukça yakın olacaktır. Ancak aynı projektörler 100+ inç'e kadar hareket edebilir ve TV'ler çok daha pahalı hale gelir.

Yine de! 85 inçlik amiral gemisi TV'lerin görüntü kalitesi kesinlikle mükemmel ve bir projektörün en üst düzey TV'lerin yapabilecekleriyle uzaktan eşleşmesini istiyorsanız, projektörler bu boyutta bile TV'lerin maliyetini geçebilir. Ancak, yine, TV'ler boyut değiştirmiyor - aynı üst düzey projektör size devasa bir sinema ekranı verebilir.


Soundbar

Soundbarlı bir TV kurmak, eşdeğer bir projektör kurulumundan daha basittir.

(İmaj kredisi: Sonos)

TV vs projektör: Kurulum ve ses

Televizyonların kurulum konusunda burada çok büyük bir avantajı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Modern TV'lerin akıllı özelliklerini istiyorsanız, yalnızca prize takmanız, Wi-Fi'nizi kurmanız yeterlidir. Yeni TV'lerde, parlaklıklarını bulundukları odaya uyacak şekilde ayarlayan ortam ışığı sensörleri bulunur ve yalnızca birkaç dakika süren ayarlarını kullanarak görüntüyü zevkinize göre daha fazla ince ayar yapabilirsiniz.

Ve bir TV'nin basit fiziksel doğası var - genellikle bir stand ile gelirler, genellikle birkaç dakikalık çalışma ile kendinizi bağlarsınız ve sonra onları istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Veya isterseniz duvara monte edebilirsiniz - bu daha fazla çaba gerektirir, ancak genellikle standart montaj parçaları ve yalnızca birkaç vida kullanır.


Bir projektör… o kadar basit değil. Görüntünün nereye yansıtılmasını istediğinizi ve hangi boyutta olması gerektiğini bilmeniz gerekecek ve projektörün konumunu oradan belirlemeniz gerekecek, çünkü bir projektörün duvarınızdan belirli bir uzaklıkta olması gerekecek. veya istediğiniz boyutta bir resim üretmek için ekrana.

Burada esnek olmanıza yardımcı olabilecek farklı projektör türleri vardır - 'kısa mesafeli' projektörler, duvardan daha az uzaktayken büyük görüntüler oluşturabilmek için tasarlanmıştır ve sadece yerleştirilebilen 'ultra kısa mesafeli' projektörler vardır. duvardan inç, bir TV sehpası koymuş olabileceğiniz türden bir konumda.

Ultra kısa mesafeli bir projektörünüz yoksa, nerede yaşayacağını bulmanız gerekecek! Birini odanın ortasındaki bir sehpanın üzerine veya içine yerleştirebilir veya özel bir braket ile tavana sabitleyebilirsiniz. Bazı projektörler çok gürültülü olabilir, bu nedenle özellikle daha üst seviyelere çıkıyorsanız, çok duyulamayacak bir konum düşünün.

Ve sonra görüntünün doğru bir şekilde dikdörtgen görünmesi için düzeltilmesi gerekecek, çünkü büyük olasılıkla doğrudan doğru noktayı işaret etmeyeceksiniz. Bununla birlikte, bu günlerde otomatik trapezoid düzeltme yaygındır, bu nedenle en azından bu büyük ölçüde kendi kendine halleder. Ve projektörünüz bunu içermese bile, çok uzun sürmez ve hareket ettirmediğiniz sürece bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekir.

Hareket ettirmekten bahsetmişken, projektörlerin sahip olabileceği büyük avantajlardan biri budur – büyük görüntüyü çok daha küçük boyutlu bir kutudan alırsınız. Orta menzilli bir projektör, açık havada bir film gecesi için bahçeye veya herhangi bir nedenle başka bir odaya kolayca taşınabilir. Gerçekten elit projektörler daha az taşınabilir.

Projektörler ayrıca bu günlerde genellikle akıllı uygulama platformlarıyla birlikte gelir ve bu nedenle Wi-Fi'nizi kurmak ve çalıştırmak da kolay olmalıdır.

Ancak, bağlantıları hatırlamak için başka bir şey. Çoğu insanın set üstü kutusu, konsolu, Blu-ray oynatıcısı ve benzerlerini TV'lerinin yakınında barındıracak bir yeri olacaktır ve eğer bir standa sahipseniz, bu her şeyi takmayı kolaylaştırır. Duvarda daha az basittir. -Monte edilmiş TV, çünkü bir kablo toplama (veya gizleme) sistemi isteyebilirsiniz.

Aynı ek cihazları projektörünüzün yanına koyacak bir yeriniz olacak mı – ve birden fazla kablonun sorun olmayacağı bir konumda mı? Projektöre ve başka bir yerde bulunan kutulara giden tek bir uzun HDMI kablosuna sahip olabilmek için bir AV alıcısına yatırım yapmanız gerekecek mi?

Bu da bizi sese yönlendiriyor. Hem TV'ler hem de projektörler standart olarak yerleşik hoparlörlere sahip olma eğilimindedir, ancak bir TV'nin ekstra hoparlör olmadan dinlenebilme olasılığı çok daha yüksektir. Bazı hoparlörlerde yerleşik ciddi ses bulunur, ancak genellikle sizin sesinizi sağlamanızı beklerler.

Stand üzerindeki bir TV, aşağıdakilerden biriyle kolayca yükseltilebilir:en iyi ses çubuklarıve projektörler ses çubuklarıyla da çalışabilse de, farklı konumlandırma nedeniyle bu çok bariz bir uyum değil.

Gerçek bir ev sineması deneyimi için bir projektör düşünüyorsanız, muhtemelen surround sesi de düşünüyorsunuzdur, bu durumda ne TV ne de projektör çok büyük bir fark yaratmaz - bir AV'den geçmek isteyeceksiniz. tüm zor işleri halledecek olan alıcı.

projektör

(İmaj kredisi: Gelecek)

TV ve projektör: Görüntü kalitesi

Burada pek çok nüans var, ancak TV'lerin sahip olduğu en büyük avantaj, kalitelerinin tutarlılığı ve bunu başarmanın basitliğidir. TV'lerin çok sayıda kolay görüntü ayarına sahip olduğundan daha önce bahsetmiştik, ancak ışıklarını doğrudan gözlerinize gönderiyorlar, bu da görüntünün kalitesinin ortam ışığından veya diğer faktörlerden daha az etkilenmesi anlamına geliyor.

Ortam ışığıYapabilmekTV görüntülerinin soluk görünmesine neden olabilir ve özellikle yansımalar sorun olabilir. Ancak büyük kontrasta ve cesur renklere sahip parlak görüntüler açısından, bunu büyük miktarlarda para harcamadan bir TV'den elde etmek gerçekten çok kolay.

Bir projektör, aksine, ışığı doğrudan size yansıtmaz. Bir duvara veya ekrana ışınlar ve ışığın yansımasını görürsünüz. Bu, bu görüntü kalitesinde parazit için çok fazla alan olduğu anlamına gelir: ortam ışığının onu temizlemesi daha olasıdır ve yalnızca yansıttığınız yüzeyin kalitesi çok önemlidir, çünkü renksiz bir duvar renkleri etkiler. pürüzlü yüzey ne kadar net göründüğünü etkiler… en iyi deneyim için, kullanmak üzere özel bir projektör perdesine sahip olmayı planlamanız gerekir.

Yine, uygun bir ev sineması düşünüyorsanız, muhtemelen aydınlatmayı zaten kontrol etme ihtiyacını hesaba katmışsınızdır, bu da hem projektörden hem de TV'den en iyi şekilde yararlanmayı çok daha kolay hale getirir. Ancak normal bir oturma odası için bir tane arıyorsanız, TV'lerin güçlü görüntü kalitesine giden daha kolay yol olduğunu ve özellikle ucuz projektörlerin zayıf sonuçlar verme olasılığının yüksek olduğunu bilin.

Bunun ötesinde, HDR ve 4K desteği söz konusu olduğunda TV'ler de oldukça standart hale getirildi ve daha ucuz setlerde bile güçlü görüntü işleme ve hareket işleme özelliğine sahip olma eğilimindedir. Projektörler bu konuda çok daha az tahmin edilebilir. Orta sınıf projektörlere hala 1080p Full HD modeller hakimdir ve ucuz seçenekler büyük ölçüde 720p HD (veya daha düşük) ile sınırlıdır. 4K orta sınıf modellerde görünmeye başlıyor, ancak bu modellerin işleme ve diğer görüntü kalitesi iyileştirmeleri söz konusu olduğunda oldukça barebone olacağı anlamına geliyor.

Ayrıca projektör çözünürlüğünün her zaman TV çözünürlüğü kadar net olmadığı konusunda da ödüllendirilmelisiniz. Projektörler, örneğin daha düşük bir çözünürlüğün 4K gibi görünmesini sağlamak için akıllı piksel kaydırma hilelerini kullanabilir - ancak bu, 'gerçek' 4K çözünürlük değildir. İlgilendiğiniz herhangi bir modeli iki kez kontrol etmeniz gerekir, ancak incelemeler yeterince iyi göründüğünü söylüyorsa, yine de gitmeye değer olabilir.

HDR desteği daha iyi projektörler arasında yaygındır, ancak tıpkı TV'lerde olduğu gibi, etkinliği parlaklığa ve karanlık alanların kullanımına bağlı olarak değişme eğilimindedir - sadece TV'lerde, temelde tüm üst düzey modeller bunu iyi yapar ve ucuz modellerin sınırlamaları vardır. bütçelere. Projektörlerde bu kadar net olmayabilir - tekrar incelemelere bakın.

TV vs projektör: Sonuç

Çoğu insan için televizyonların sadeliği onları en cazip seçim haline getirecektir. İyi bir resim elde etmekte gerçekten başarısız olamazsınız ve bunlar en gelişmiş resim özelliklerini destekleme eğilimindedir. Onlardan gelen sesi işlemek de daha kolaydır.

Ancak bir projektörün size en iyi esnekliği sağladığı bazı durumlar vardır. Oldukça küçük bir kutudan dev bir görüntü elde etme yeteneği, garip bir oda düzeninden gerçekten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir ve bir TV'nin mümkün kıldığından daha büyük hale getirebilirsiniz. Ve projektörler kesinlikle doğru ortamlarda zengin renkler sağlayabilir. Bu, bir projektörden en iyi şekilde yararlanmak için gereken çabadan memnun olup olmadığınızla ilgilidir.

Bazı insanlar, yapamayacakları bir TV'ye gizleyebilecekleri küçük, ucuz bir projektörü tercih edebilir ve bu da mantıklıdır - ancak bu durumda, büyük olasılıkla TV'nin sağlayacağından daha düşük görüntü kalitesi beklemelisiniz.