Close
  • Ana
  • /
  • Uygulamalar
  • /
  • Twitter, platformdaki yanlış bilgilerle mücadele etmek için yeni stratejisiyle hedefi kaçırıyor

Twitter, platformdaki yanlış bilgilerle mücadele etmek için yeni stratejisiyle hedefi kaçırıyor

Twitter, Birdwatch bilgi denetleyicisinin tanıtımıyla, platformu en çok sesli kullanıcılarının yaygara kopardığı şeyle aynı hizaya getirme yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Program şu anda pilot aşamasındadır ve yalnızca ABD'li kullanıcılarla sınırlıdır, ancak uçuşa hazır olduğunda, yanlış bilgi olduğuna inandıkları Tweetleri esasen denetlemek için Twitter topluluğuna bağımlı olacaktır.

Birdwatch, Tweetlerin içeriğini basitçe 'doğru' veya 'yanlış' olarak işaretlemekten kaçınacak ve şirket, bunun yerine tartışmalı Tweetlere daha fazla bağlam verileceğini ve Twitter'ın 'topluluğun sesi' olarak hareket etmesini sağlamak yerine 'topluluğun sesi' olan notlarla verileceğini açıkladı. merkezi otorite. Twitter mantığını şöyle açıklıyor:

'Bu yaklaşımın, yanıltıcı bilgiler yayıldığında hızla yanıt verme potansiyeline sahip olduğuna ve insanların güvendiği ve değerli bulduğu bir bağlam eklediğine inanıyoruz.'


🐦 Bugün, yanıltıcı bilgileri ele almaya yönelik topluluk odaklı bir yaklaşım olan @Birdwatch'ı tanıtıyoruz. Ve yardımınızı istiyoruz. (1/3) pic.twitter.com/aYJILZ7iKB25 Ocak 2021

Daha fazla gör

Pilot uygulamanın ilk aşamasında, notlar yalnızcakuş gözlem sitesi, burada notların kendileri de diğer katkıda bulunanlar tarafından, bir tür kuş yemi düzeninde ne kadar yardımcı olduklarına göre derecelendiriliyor.


Twitter, Birdwatch'ın 'insanların yararlı ve uygun bulduğu bağlamlar ürettiğinden' emin olduğunda, nihayet özelliği ana siteyle birleştirecek. Platform, notların 'insanların Tweetleri görme şekli' veya sistemin kullanıcı önerilerini nasıl sunmaya devam ettiği üzerinde bir etkisi olmayacağında ısrar ediyor.

Programa yönelik tepkiler karışık olsa da, bazı insanlar Twitter'ın nihayet platformunu düzgün bir şekilde denetlemek için adımlar atması konusunda olumlu hissetse de, bu dev bir yanlış adım gibi görünüyor.


Twitter bir kez daha herkesi mutlu etme çizgisinde yürümeye çalışıyor, bu da kaçınılmaz olarak kimseyi mutlu etmeyecek. Birdwatch için 'geniş genel destek' aldığı 'politik yelpazedeki [Twitter kullanıcıları] ile 100'den fazla nitel görüşme gerçekleştirdiğini' iddia ediyor.

Herkes notlarına katkıda bulunmak için pilot uygulamaya kaydolabilir ve Twitter, katkıda bulunan verilerin kamuya açık hale getirilmesinden şeffaflığı hedefliyor veindirilebilirTSV dosyalarında, algoritma kodu kendi içinde herkese açıkkenKuş Gözlem Rehberi. Twitter, bunun 'uzmanların, araştırmacıların ve halkın Birdwatch'ı analiz etmesine veya denetlemesine, fırsatları veya kusurları belirlemesine olanak sağlayacağını ve bu sayede topluluk odaklı etkili bir çözüm oluşturmamıza yardımcı olabileceklerini umduğunu' söyledi.

Twitter'ın nihayet platformu denetlemek için hamle yaptığını görmek (ve partiye çok geç olduğu, ışıkların söndüğü ve herkesin eve gittiği eleştirisini görmezden geldiği) görmek ne kadar harika olsa da, bu çözüm gibi gelmiyor.

Bunu topluluğa ve kaçınılmaz kullanıcı önyargılarına bırakmak, herkese ücretsiz bir kapı açacaktır. Moderatörleri kim yönetiyor? Notlardaki notlar hangi noktada not gerektirir? Sistem, troller tarafından suistimal edilmeye açık ve ayrıca kullanıcı yanlılığı tarafından kolayca çarpıtılmaya açık görünüyor.


Şirket içi bir çözümü atlatmanın karmaşık ve tembel bir yolu. Ön koşulların listesiKuş Gözlemciliği için başvurunYakın zamanda kural ihlali olmayan bir Twitter hesabına sahip olmak. Daha da endişe verici bir şekilde, şeffaflığı teşvik etmek için Birdwatch'a yapılan tüm katkılar 'Birdwatch sitesinde herkese açık olarak görülebilir,bir hesabın Tweetleri korunsa bile', Twitter'ın vurguladığı gibi.

Platformu rahatsız eden yaygın taciz göz önüne alındığında, bu, tüm sürecin merheminde başka bir sinek.

Twitter'ın platformundan ne istediğine karar vermesi ve uygun uzmanlarla birlikte yanlış bilgileri işaretleme görevini üstlenecek özel bir ekip çalıştırması gerekiyor; kullanıcı tabanına dış kaynak sağlamaz.

Pilotun nasıl sonuç verdiğini görmemiz gerekecek - bu heyecan verici bir başarı olabilir! Ya da yuvasından biraz erken çıkmış bir kuş gibi aşağı inebilir.

Kaynak:heyecan