Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Teleskop türleri: Refraktör, reflektör, Newtonian veya Dobsonian?

Teleskop türleri: Refraktör, reflektör, Newtonian veya Dobsonian?

yani peşindesinyıldızlara bakmak için en iyi teleskop– evden ayrılmak zorunda kalmadan keyfini çıkarabileceğiniz bir hobi – ancak size sunulan çeşitli jargon ve farklı teleskop türleri konusunda kafanız mı karıştı? Yalnız değilsin.


Basitçe söylemek gerekirse, üç farklı temel teleskop türü vardır - kırma, yansıtıcı ve bileşik, ikincisi ikisinin bir karışımıdır - bunun ötesinde, dikkate alınması gereken çeşitli farklı isimler ve konfigürasyonlara sahip çeşitli montaj ve kurulumlar vardır. Aslında, bazılarını bile kullanabilirsiniz.en iyi dürbünyıldızlara bakmak için (ama buna burada girmeyeceğiz). Farklı teleskop türleri ve farklılıkların neler olduğu hakkında bir kılavuz için okumaya devam edin.

refrakter teleskop nedir?

Bir refraktör veya kırılma teleskopu, ışığı toplamak ve bir görüntü oluşturmak için bir objektif lens kullanır, astronomik teleskoplar, görüntüleme için standart boru şeklindeki tasarımın arkasındaki bir göz merceği ile birleştirir. Işık ön taraftaki mercekten geçerken, ilgili renklerine ve dalga boylarına bölünür.

Buradaki diğer teleskoplar gibi, içeri giren ışık miktarını yönettiğinden, sunulan açıklık boyutunu incelemek isteyeceksiniz, bu nedenle açıklık ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Örneğin, fiyattaki kaçınılmaz artışı karşılayabiliyorsanız, 8 inçlik bir kapsam 6 inçlik bir kapsamdan daha iyi bir bahistir.

  • Celestron 21039 PowerSeeker 50AZ vs National Geographic 60/700 AZ: İki yeni başlayan refrakter teleskop karşılaştırıldı

Svbony SV25 refraktör teleskopu


Svbony SV25 refraktör teleskopu

(İmaj kredisi: Svbony )

Reflektörlü teleskop nedir?

Yansıtıcı veya yansıtıcı teleskoplar, ışığı yansıtmak ve bir görüntü oluşturmak için tek bir ayna veya ayna kombinasyonunu kullanır. Reflektörlü teleskopun icadı, 17. Yüzyılda Isaac Newton'a kadar uzanır.


Tipik olarak, yansıtıcı teleskop daha büyük açıklıklara izin verir. Bu, daha parlak bir görüntü olarak tercüme edilen daha fazla miktarda ışığın toplandığı anlamına gelir. Belirttiğimiz gibi, optik söz konusu olduğunda genel kural daha parlaktır, her zaman daha iyidir.

  • Celestron Inspire 100AZ refraktör ve Meade Polaris 114mm reflektör teleskopu

Orion SkyView Pro 8 GoTo Reflektör Teleskopu


Orion SkyView Pro 8 GoTo Reflektör Teleskopu

(İmaj kredisi: Orion)

Bileşik teleskop nedir?

Göründüğü gibi katadioptrik teleskoplar olarak da bilinen bu seçenek, optik sistemi için kavisli aynalar ve lensler aracılığıyla kırılma ve yansımayı birleştirir. Her iki dünyanın en iyi çözümü olarak, bileşik teleskoplar genellikle astrofotografi için tavsiye edilirken, ultra taşınabilir olmaları da önerilir.

Newton teleskopu nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Newton teleskopu 17. Yüzyıl mucidi Isaac Newton'a atıfta bulunur ve bazen Newtonian reflektörü olarak da bilinir. Yapı, ana veya 'birincil' aynadan gelen ışığın küçük bir düz ikincil ayna tarafından saptırıldığı ve teleskopun yanındaki büyüteç merceğine gönderilecek bir açıyla ayarlandığı bir düzeneği içermektedir.

Newton teleskopları, astronomiye yeni başlayanlar için harikadır ve inşa etmek için yalnızca birkaç parçaya ihtiyaç duydukları için diğer 'kapsam türleriyle karşılaştırıldığında ekonomiktir. Destekleyenler ayrıca, Newtonian reflektörlü teleskopların, bunun yerine lens kullanan kırılma teleskoplarının bir böceği olabilecek renk bozulması, yani renk bozulmasından arınmış olduğu gerçeğinin altını çiziyor.


SkyWatcher Explorer 130M Motorlu Newtonian Reflektörlü Teleskop

SkyWatcher Explorer 130M Newton Reflektörlü Teleskop

(Resim kredisi: SkyWatcher)

Dobson teleskopu nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir Dobson teleskopu, 1960'ların ortalarında John Dobson tarafından popüler hale getirilen ve adını aldığı geniş diyaframlı Newton teleskop tasarımının bir türüdür.

'Hafif kova' olarak da adlandırılan ve düşük büyütmede çalışabilen Dobson'un basitleştirilmiş mekanik tasarımı, derin uzay nesnelerini gözlemlemek için büyük bir açıklığa sahiptir. Aynı zamanda daha büyük ama aynı zamanda daha taşınabilir ve daha düşük maliyetli teleskoplara izin verdi. Bunun nedeni kısmen hafif objektif lensler ve montaj için daha ucuz, sıradan malzemeler kullanmasıdır - böylece amatör astronomlar arasında teleskopların erişilebilirliğini büyük ölçüde artırmış ve cihaz kitlesel pazarını ele geçirmiştir. Geniş anlamda, bir Dobson teleskopu, Newton teleskopundan fiziksel olarak daha büyük olma eğilimindedir.

Celestron 76 mm Firstscope

Celestron 76mm Dobsonian Firstscope

(İmaj kredisi: Celestron)

Hangi teleskop tipine sahip olursanız olun, seçimimize göz atmayı unutmayın.en iyi teleskoplar'şimdi satın al' düğmesini tıklamadan önce satın alabilirsiniz.