Close
 • Ana
 • /
 • Dronlar
 • /
 • İngiltere drone düzenlemeleri 2021: Uçmadan önce ne yapmam gerekiyor?

İngiltere drone düzenlemeleri 2021: Uçmadan önce ne yapmam gerekiyor?

En son İngiltere drone düzenlemeleri Aralık 2020'de yürürlüğe girdi ve 248g ve üzeri her kamera taşıyan drone'un pilotlarını etkiliyor. Düzenlemeler, belirli dronlar için Flyer ve Operatör Kimliklerinin yanı sıra bir Flyer ve Operatör Kimliği teori testini içerir (panik yapmayın - tüketiciler için yapılan temel test çok fazla vergi almaz).

Dronlar ve model uçaklar için yeni kayıt gereklilikleri, orijinal 250g ağırlık sınırının altındakiler de dahil olmak üzere, kamera takılı tüm drone'larla ilgilidir. Bu, şu anda ülkemizdeki hemen hemen tüm dronları uçurmak için bir izne ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.en iyi droneveen ucuz dronesatın alma rehberleri, hatta şaşırtıcı küçükDJI Mini 2(248g).

Bununla birlikte, yeni düzenlemeler 250g'nin altındaki herhangi bir drone için geçerli değildir.değiloyuncak olarak kabul edildiğinden bir kamera ile donatılmıştır (modellerin çoğu dışarıdaen iyi çocuklar dronekılavuz bu kategoriye girer). Bu, çocuğunuz için Amazon'dan o oyuncak drone'yu satın alabileceğiniz, ancak çocuğunuzun adına kayıt için başvurmadığınız sürece, gemide bir kamera bulunan cezbedici olanı satın alamayacağınız anlamına gelir.

Birleşik Krallık'taki yeni drone düzenlemeleri kafa karıştırıcıdır, bu yüzden işleri biraz daha netleştirmeye yardımcı olmak ve bir drone Flyer veya Operatör ID'ye ihtiyacınız olup olmadığını ve sizden önce bir teori testi yapmanız gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu bir araya getirdik. uçabilir. Bu mevzuatın hem İngiltere hem de Avrupa'daki tüketiciler ve ticari drone kullanıcıları için geçerli olduğunu unutmayın. Amerika ve Avrupa dışındaki diğer tüm ülkelerin burada ele alınmayacak olan kendi düzenlemeleri vardır.


İngiltere drone düzenlemeleri 2021: El İlanı ve Operatör Kimlikleri

Yeni mevzuat temel olarak bir Flyer ID ve Operatör ID talep etmeyi içeriyor. CAA'ya göre, iki gereklilik vardır ve her ikisini de karşılamanız gerekebilir veya para cezasına çarptırılabilir veya daha kötüsü hapse gönderilebilirsiniz.

 • Uçağı uçuracaksanız, bir Flyer ID almak için bir teori testini geçmelisiniz.
 • Bir drone veya model uçak sahibiyseniz, Operatör Kimliği için kaydolmanız gerekir.
 • Operatör Kimliği almak için 18 yaşında veya daha büyük olmalısınız. CAA'ya göre, ‘18 yaşından küçükseniz ve bir drone veya model uçağınız varsa, ebeveyninizden veya velinizden bir Operatör Kimliği için kaydolmasını istemeniz gerekir.'
 • Flyer ID ücretsizdir ve beş yıl geçerlidir. Operatör Kimliği £ 9 tutarındadır ve her yıl yenilenmesi gerekir
 • Her iki kimlik de alıcıya e-posta ile gönderilecektir

İngiltere drone düzenlemeleri


(Resim kredisi: PowerVision)

İngiltere drone düzenlemeleri 2021: Flyer ve Operatör ID teorisi Testi

Flyer ve Operatör Kimliklerinizi almak için çevrimiçi çoktan seçmeli teori testine - 40 soru - girmeniz ve 30 geçme notuna ulaşmanız gerekir. Sorular çok zorlayıcı değil ama en azından Drone ve Model'i okumalısınız. Uçak Kodu önceden. Ayrıca sınav sorularını dikkatlice okuduğunuzdan emin olun! İstediğin kadar sürebilirsin ama en iyisi 90 dakikadan fazla ara verme yoksa test zaman aşımına uğrar. Başarısız olursanız endişelenmeyin çünkü sınava istediğiniz kadar girebilirsiniz.

Bu testi geçtikten sonra size iki kimlik verilecektir. Operatör Kimliğini, uçtuğunuz herhangi bir drone'a eklemelisiniz.


Kayıt süreciyle ilgili her şeyi adresinden okuyabilirsiniz.CAA web sitesi.

Drone düzenlemeleri: Drone ve model uçak kategorileri

İngiltere drone düzenlemeleri

(Resim kredisi: Papağan)

Operatör ve Flyer Kimliklerinizi aldıktan sonra, artık istediğiniz yere uçabileceğinizi düşünme hatasına düşmeyin – CAA (Sivil Havacılık Otoritesi) de bir dizi Sınıf oluşturmuştur ve bunlara kesinlikle uyulması gerekir.

Temel Flyer ID, drone pilotlarının kamu ve mülk için en az risk oluşturduğu düşünülen Açık A1 (insanların üzerinden uç) ve A3 (insanlardan uzak uç) alt kategorilerinde uçmalarına olanak tanır. Bununla birlikte, insanlara yakın uçmanıza izin veren bir A2 de var, ancak daha fazlası aşağıda.


Temel Açık A1 ve A3 kuralları

 • Drone'ların kalkış ağırlığı 25 kg'dan az olmalıdır.
 • Drone'yu her zaman 400 fit yüksekliğin altında tutun
 • Arkadaşlarınıza ve ailenize daha yakın uçabilmenize rağmen, drone'yu tanımadığınız kişilerden en az 50 m uzakta tutun.
 • Drone'nuzun ağırlığı 250 gr'ın altındaysa (DJI Mini 2 gibi), tanımadığınız insanlara 50 metreden daha yakın uçabilir ve hatta üzerlerinden – dikkatli bir şekilde uçabilirsiniz.
 • Kalabalığın üzerinden uçamazsın
 • 250 g üzerinde bir drone ile uçuyorsanız konut, eğlence, ticari ve endüstriyel alanlardan en az 150 m uzakta tutun. Bu, piyasadaki hemen hemen her iyi drone, dikkat çekici küçük DJI Mini 2
 • FPV uçuşu, görüş alanı içinde gerçekleştirilmelidir.
 • FPV pilotuna, pilotun yanında bulunan bir gözcü eşlik etmelidir. Gözcü, dürbün gibi herhangi bir yardımlı görme biçimi kullanmamalıdır.
 • Her büyüklükteki havaalanlarından kesinlikle uzak durun

Açık A2 Yeterlilik Sertifikası

Sizin için doğru drone nasıl satın alınır: DJI Mavic 2 Pro

(Resim kredisi: DJI)

Şimdi burası daha da kafa karıştırıcı hale geliyor, özellikle de alt kategori başlıkları mantıklı bir sırayla akmıyor. Yukarıda söylediğimiz gibi, A1 ve A3 alt kategorileri birçok kısıtlamaya sahiptir, ancak A1 ve A3 alt kategorilerinin kapsamadığı alanlarda uçmaya izin veren başka bir alt kategori – A2 – vardır.

Open A2 alt kategorisinde uçmak için pilotun CAA tarafından verilen A2 Yeterlilik Sertifikasına (A2 CoC) sahip olması gerekir. A2 CoC, herhangi bir yük de dahil olmak üzere, 2Kg'dan daha az olan bir kalkış kütlesine sahip dronlar, yani tüketici dronlarının büyük çoğunluğu için geçerlidir. A2 CoC kalifikasyonunuzu aşağıda listeleyeceğimiz bir dizi çevrimiçi kurs aracılığıyla ayarlayabilirsiniz.

Bu yeni A2 yönetmeliği ile ilgili en iyi şey, artık 'boş' ve 'ticari' drone uçuşları arasında herhangi bir ayrım olmamasıdır, bu da drone'nuzla para kazanmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir.

CAA onaylı A2 kursu, uçuşun temel ilkeleri, sıkışık alanlarda çalışma, çarpışmalardan kaçınma vb. olmak üzere dört çevrimiçi modülden ve 30 soruluk çoktan seçmeli bir teori sınavından oluşur. A2 CoC kalifikasyonu beş yıl geçerlidir. A2 kursunun maliyeti 149 £ ile 299 £ arasında değişmektedir.

Temel Açık A2 kuralları

 • Konut, Ticari, Sanayi ve Rekreasyon alanlarında uçma izni. Bu, kendi özel bahçenizden uçmanıza izin verilmesi anlamına gelir.
 • Herhangi bir ilgisiz kişinin yatay olarak 50m yakınında uçamazsınız, ancak güvenli bir mesafede onların üzerinden uçabilirsiniz.
 • Drone'nuzu ticari amaçlarla uçurabilirsiniz

Spesifik ve Sertifikalı kategoriler

Bu onun sonu değil. Büyük olasılıkla drone pilotlarının büyük çoğunluğuna uygulanmayacak iki kategori daha var. CAA'ya göre,Özelkategori orta riskli uçuş içindir veSertifikalıkategori yüksek riskli, karmaşık uçuş içindir.

Spesifik kategori hakkında CAA bilgisi

Sertifikalı kategori hakkında CAA bilgisi

Daha fazla bilgi için aşağıdaki A2 CoC kurslarını öneriyoruz:

Neden drone düzenlemelerimiz var?

Uzaktan kumandalı bir helikopterle uçmayı denediyseniz, yere çarpmadan veya bir ağaca uçmadan havada kalmanın ne kadar imkansız olduğunu bilirsiniz. Parrot, 2010 yılında neredeyse kendi kendine uçan uzaktan kumandalı dört kanatlı helikopter tipi bir uçak olan AR Drone'u piyasaya sürdüğünde her şey değişti. Kısa bir süre sonra, DJI adlı bir Çinli şirket orijinal Phantom Vision'ı şapkadan çıkardı, burnuna kamera takılmış bir drone ve havadan videografi ve fotoğrafçılık dünyası kelimenin tam anlamıyla havaya uçtu. Çok geçmeden herkes, daha önce muhtemelen tam boyutlu bir helikopterin koltuğundan kendi harika fotoğraflarını ve videolarını bir noktadan çekebilmek için drone taşıyan bir kamerayı ele geçirmeye çalışıyordu.

Drone'ların popülaritesi on kat arttıkça, havaalanlarının yakınında, özel mülkün üzerinde ve kalabalıkların yakınında tehlikeli bir şekilde uçulan drone'ları içeren pervasız davranış örnekleri de arttı. Ve işler kontrolden çıktığında her şeyde olduğu gibi, Birleşik Krallık ve Avrupa makamları buna bir son vermek ve hem Birleşik Krallık'ta hem de Avrupa'da hem tüketicileri hem de ticari kullanıcıları etkileyen bir dizi drone mevzuatı oluşturmak için devreye girdi. Amerika – ve aslında Avrupa dışındaki tüm ülkeler – farklı düzenlemelere sahiptir, bu nedenle bu makaleyi Avrupa dışından ziyaret ediyorsanız veya drone'nuzla seyahat etmeyi planlıyorsanız, yerel yasaları kendi başınıza araştırdığınızdan emin olun.