Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Ultra HD Premium açıkladı: bilmeniz gereken her şey

Ultra HD Premium açıkladı: bilmeniz gereken her şey

Kasabada yeni bir TV standardı var: Ultra HD Premium. Ultra HD (4K) gibi, ama ... daha iyi. Hala başınızı 4K'nın ilk etapta ne olduğunu anlamaya çalışıyorsanız, o zaman üstte fazladan bir format almak çok fazla olabilir, ancak biz her şeyi basitçe açıklamak için buradayız.


Ultra HD Premium'u Ultra HD'yi (4K olarak da bilinir) açıklamadan açıklayamazsınız çünkü iki özelliğin pek çok ortak noktası var, bu yüzden oradan başlayacağız. Ultra HD, 4K ve Ultra HD Blu-ray'de daha fazla arka plana ihtiyacınız varsa yükleyinkapsamlı rehberimiz.

Zamanla Ultra HD Premium logosu her yerde bulunmalı - endüstrinin çoğu arkasındadır - ancak öngörülebilir gelecekte UHD Premium onay mührü olan ve olmayan donanım ve hizmetlerle karşılaşacaksınız ve işte bilmeniz gerekenler.

1. Ultra HD / 4K temelleri

Temel bilgiler

Profesyonel yayıncılıkta biraz farklı bir formata atıfta bulunmak için 4K etiketi kullanılırken, tüketici teknoloji dünyasında hem 4K hem de Ultra HD (UHD) hakkında konuştuğumuzda, 3840 x 2160 piksel (bunun dört katı) kare boyutuna sahip videoyu kastediyoruz. 1080p Full HD).


Akış yönlendiricinizden veya uydu çanağınızdan gelse de, tüm bu pikselleri itmek çok fazla bant genişliği gerektirir, ancak teknoloji yavaş yavaş 4K'yı mümkün kılacak gibi görünmektedir:Netflix şovlarıörneğin artık 4K olarak mevcuttur.

Bir YouTube videosunda veya bir mağazadaki TV'de UHD / 4K etiketini gördüğünüzde, kastettiği şey budur. Bir resimdeki kontrastı ve renkleri dengeleyen HDR (Yüksek Dinamik Aralık) da dahil olmak üzere bazı ekstra zil ve ıslıklar vardır.


2. Ultra HD Premium farkı

Fark

Bu da bizi Ultra HD Premium'a getiriyor. Çözünürlük değişmiyor - hala 3840 x 2160 veya 8 milyon piksel - ancak 'Premium', üzerinde anlaşılan belirli bir ses ve video kalitesi standardını ifade ediyor. Bu, görüntüleme deneyiminin üstüne bir başka resmi onay damgası gibi.


Mutabık kalınan bu standart, sektörün büyük oyuncuları tarafından,UHD İttifakı- mevcut üye listesi, duymuş olacağınız çok sayıda donanım üreticisi, film stüdyosu, internet şirketi ve yazılım geliştiricisini içerir.

Ultra HD Premium standardı şu tarihte açıklandı:CES 2016Ocak ayında içerik geliştirmeden akış özelliklerine kadar her şeyi kapsıyor. ve eğer üreticiler kaşırsa, ürünlerine parlak bir Ultra HD Premium logosu koyarlar.

3. Ultra HD Premium özellikleri

Teknik Özellikler

Ultra HD Premium'un gerçekte ne anlama geldiğinin özüne gelince, bir TV veya TV hakkında konuşmanıza bağlı olarak değişir.akış hizmeti- çözünürlüğü, yüksek dinamik aralığı (HDR), en yüksek parlaklığı, siyah seviyelerini ve geniş renk gamını kapsar.


Örneğin bir televizyon söz konusu olduğunda, hem 3840 x 2160 çözünürlüğe hem de 10 bit renk derinliğine ve renk paleti, renk spektrumu ve renk gösterimi ile ilgili diğer standartlara sahip olması gerekir, ancak bunların hepsi bu anlama gelmez. ortalama bir kullanıcıya göre.

Tabii ki bu, ortalama bir kullanıcının UHD ve UHD Premium arasındaki farkı söyleyemeyeceği anlamına gelmez: kontrast daha iyi olmalı, renkler daha zengin olmalı ve ayrıca etkileyici surround sesin nasıl olması gerektiğine dair öneriler var.

4. Ultra HD Premium kiti satın almalısınız?

Alış

Ortaya çıkan herhangi bir yeni nesil standartta olduğu gibi, bunun net bir cevabı yok - Ultra HD Premium ise kesinlikle daha iyi bir TV görüntüsü elde edeceksiniz, ancak biraz para kazanmak istiyorsanız, o zaman eski bir UHD setine bağlı kalmak değil ' tam bir felaket olmayacak.

Esasen, Ultra HD Premium'u, dahil olan üreticinin (veya içerik oluşturucunun veya dağıtıcının) izlediğiniz 4K video açısından köşeleri kesmediğini ve yüksek performansa bağlı kaldığını söyleyen bir onay mührü olarak düşünmelisiniz. UHD Alliance standartları.

Yine de bazı cihazların, gereken spesifikasyonu tam olarak karşılamadan Ultra HD Premium cihazlar kadar iyi olacağını unutmayın - veSonyUHD Alliance tarafından belirlenen kurallara uymak yerine kendi alternatif '4K HDR' etiketiyle giderek suları bulandırdı.

  • Ultra HD / 4K ve Ultra HD Blu-ray açıkladı: bilmeniz gereken her şey