Close
 • Ana
 • /
 • Dış Mekan Teknolojisi
 • /
 • Unistellar eVscope eQuinox akıllı teleskop incelemesi: göz merceğinizi bir iPad ile değiştirin

Unistellar eVscope eQuinox akıllı teleskop incelemesi: göz merceğinizi bir iPad ile değiştirin

Teleskoplar bakmak içindir, değil mi? Bu değil. Tamamen bir uygulama kullanılarak çalıştırılan sözde 'akıllı teleskop' olan Unistellar eVscope eQuinox, küçük ama büyük bir hırsla - bildiğimiz gibi amatör astronomiyi değiştirmek.


Görüyorsunuz, eVscope eQuinox etrafa bakmak için değil. Çoğunun aksineen iyi teleskoplarBurada merceğin yerini akıllı telefonlar ve tabletler için ustalıkla işlenmiş 'canlı' görüntüleri size ileten uygulamalar alıyor. Aslında, eVscope eQuinox'u dışarıya kurabilir ve sadece içinde oturup görüntülerini inceleyebilirsiniz.

Tüm bunları yapabilir çünkü bu küçük reflektörlü teleskopun kalbinde bir Sony IMX224 CMOS görüntü sensörü bulunur. eVscope eQuinox fotoğraf çeker, ancak nesne başına yalnızca bir fotoğraf çekmez. Bir nesneye doğrultulduktan sonra 'gelişmiş görüş'ü seçin ve aynı nesnenin görüntüsünü ardı ardına alır, cihazınızda akıllıca işlenmiş yığılmış görüntü zamanla daha iyi hale gelir. Daha sonra bu görüntüleri telefonunuza kaydedebilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 • İlk teleskopunuzu nasıl seçersiniz?
 • Farklı olanı keşfedinteleskop türleri, refrakterden Dobsoniyene

UNISTELLAR EVSCOPE Equinox: İLK İZLENİMLER

eVscope eQuinox, selefi olan eQuinox ile aynı değildir.eVscope. İlk bakışta aynı görünse de tüpü açık griden ziyade koyu gri ve tabii ki göz merceği yok. Bunu olumlu ya da olumsuz olarak görseniz de görmeseniz de, büyük ölçüde teleskopun çok daha uzun pil ömrüne sahip olmasını sağlayarak sonuçları vardır. Orijinal teleskop 10 saat çalışırken, eVscope eQuinox 12 saat çalışır.

Unistellar eVscope eQuinox akıllı teleskop


Kredi: Jamie Carter

Belki de daha da önemlisi, 12 GB'a karşı sağlıklı 64 GB ile orijinal eVscope'tan çok daha fazla depolama alanına sahip. Ürettiği görüntülerin çözünürlüğü değişmediği ve 1.27 megapikselde kaldığı için neden hemen net değil. Bununla birlikte, incelememiz sırasında bir ürün yazılımı güncellemesi, görüntü istifleme algoritmalarındaki bazı ilerlemeler sayesinde etkileyici bir 4,8 megapiksele yükseltti. Arka bahçe astrofotografisi açık!

UNISTELLAR EVSCOPE Equinox İNCELEME: ÖZELLİKLER

 • Optik tasarım:reflektör
 • Objektif lens çapı:4.5”/114mm
 • Odak uzaklığı:17.7”/450mm
 • Odak oranı:f/4
 • Sağlanan yazılım:tek yıldız uygulaması
 • Optik tüp uzunluğu:65cm
 • Montaj:Motorlu alt-az
 • tripod:Alüminyum yapı, ayarlanabilir
 • Ağırlık:Tripod dahil 19,8 lbs / 9kg
 • Depolama kapasitesi:64 GB
 • Pil ömrü:12 saat
 • Bağlantı:WiFi (10 cihaz aynı anda bağlanabilir)
 • Maksimum büyüklük:karanlık gökyüzünde 18'e kadar/kentsel alanlarda 16 yaş altı
 • Seviye:Acemi

UNISTELLAR EVSCOPE Equinox İNCELEME: FİYAT VE YAYIN TARİHİ

ön siparişteMayıs 2021'de, eVscope eQuinox, Marsilya, Fransa'dan geliyor ve 59 € kargo ile 2,799 € (BK 59 £ kargo ile 2.599 BK / 59 ABD Doları kargo ile 2,999 ABD Doları. Standart pakette bir sırt çantası yok, ancak bir tane var) Unistellar'dan 359 € / 329,00 £ / 429 ABD Doları karşılığında temin edilebilir.


UNISTELLAR EVSCOPE Equinox İNCELEME: TASARIM VE KURULUM

eVscope eQuinox'un kurulumu çok kolaydır ve yapı kalitesi mükemmeldir - bu yüksek fiyata beklediğiniz gibi. İlk iş, sağlam iki aşamalı tripodunu açmak, yerleşik tükürme seviyesini kullanarak düz olduğundan emin olmak, ardından tüpü dikkatlice üzerine yerleştirip yerine kilitlemek için iki vidayı sıkmaktır.

Unistellar eVscope eQuinox akıllı teleskop


(İmaj kredisi: Unistellar)

Yıldızlarla hizalamaya gelince, Unistellar'ın Otonom Alan Algılama teknolojisi, işaret ettiği yıldızları görüntüleyerek ve yerleşik planetaryum yazılımıyla çapraz referans vererek bunu halleder. İnanılmaz derecede doğru. Başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğu tek zaman, yanlışlıkla bulutlara doğrultmanız, akşamın erken saatlerinde hava iyice kararmadan denemeniz veya neredeyse dolunaya yakın tutmanızdır.

Mercek olmaması odaklanmayı biraz daha zorlaştırıyor, ancak birlikte verilen Bahtinov maskesini kullanmakta sorun yaşamadık. Tek yapmanız gereken bu plastik diski teleskobun ucuna yerleştirmek, onu parlak bir yıldıza çevirmek, sonra kesişecek üç sivri ışık elde edene kadar odaklama düğmesini çevirmek.

UNISTELLAR EVSCOPE Equinox İNCELEME: ÖZELLİKLER VE KULLANILABİLİRLİK

Açık havada teleskop kullanmanın zevklerinden biri, gece gökyüzünü başkalarıyla paylaşmaktır, bu nedenle eVscope eQuinox, 10'a kadar gözlemcinin Unistellar uygulamasını akıllı telefonlara veya tabletlere indirmesine ve görüntüyü tam ekran almasına izin verir. Yakınlaştırmak için sıkıştırmak da mümkündür.

Unistellar uygulaması, telefonunuzun GPS'ini yerleşik pusulası ve ivmeölçeriyle birlikte kullanmaya uygun hale getirdiği 5.400 nesnelik bir kataloğa sahiptir. Ona nereden gözlemlediğinizi söylüyorsunuz - kentsel veya kırsal bir konum - ve önerilen hedeflerini, iyi görüşler alacağınızı düşündüğü şeylere göre özelleştirecek. Uygulama size bu nesnelerin tam olarak ne olduğunu öğretse de, önemli boşluklar var.


Unistellar eVscope eQuinox akıllı teleskop

(İmaj kredisi: Unistellar)

En iyi görüntüyü elde etmek için eVscope eQuinox'u herhangi bir nesneye ne kadar süreyle tutmanız gerektiği açık değildir; bazen 10 saniye sonra mümkün olan en iyi görüntüye sahip olabilirsiniz, diğer zamanlarda ise görüntü gerçekten etkileyici olmaya başlayana kadar 10 dakika bekleyebilirsiniz. O yüzden biraz sabır gerekiyor.

Testlerimizde eVscope eQuinox altı saatlik bir maraton gözlem seansı için sorunsuz koştu, ancak her ihtimale karşı yakınlarda taşınabilir bir pilimiz (akıllı telefonunuz için kullanabileceğiniz türden) vardı. USB-C ile bağlanırken USB-A yuvası, telefonunuzu dahili piliyle şarj etmenize olanak tanır.

Ayrıca, Unistellar'ın kullanıcıların, örneğin yeni ortaya çıkan bir kuyruklu yıldızın veya bir yıldızı örten bir asteroidin koordinatlarını manuel olarak girebilecekleri sanal yıldız partileri kurmasıyla, bu teleskopta bir 'vatandaş bilim adamı' topluluk boyutu da var.

UNISTELLAR EVSCOPE Equinox İNCELEME: GÖRÜNTÜLER

eVscope eQuinox sadece internetten görüntüleri indirip akıllı telefonunuzda veya tabletinizde size göstermiyor mu, böylece sizi kolayca sebepsiz yere paranızdan ayrılmaya ikna etmiyor mu? Hayır, değil! Bunu biliyoruz çünkü ilk olarak bir uydu, eVscope eQuinox'u işaret ettiğimiz birkaç nesnenin üzerinden geçti. Ayrıca Halka Bulutsusu (M57), M81 sarmal gökadası ve M5 küresel küme gibi bazı nesneler ilk bakışta harika görünürken ve 'gelişmiş görüş' modu kaybolmaya devam ettikçe, daha net ve daha renkli, bazı galaksiler ve bulutsular (narin Kabarcık Bulutsusu gibi) harika görünmüyor.

Unistellar eVscope eQuinox akıllı teleskop

(İmaj kredisi: Unistellar)

Burada gökyüzü netliğinden yerel ışık kirliliğine kadar birçok değişken rol oynuyor, ancak eVscope eQuinox size arka bahçenizde kullanmak için satın alabileceğiniz diğer küçük teleskoplardan çok daha fazla ayrıntı, parlaklık ve renk gösteriyor. Ne yazık ki, çoğu iyi arka bahçe teleskopundan 20 kat daha pahalı. 20 kat daha mı iyi? Evet, size gösterebilecekleri açısından, evet öyle.

UNISTELLAR EVSCOPE Equinox İNCELEME: KARAR

Unistellar eVscope eQuinox akıllı teleskop

(İmaj kredisi: Unistellar)

Unistellar eVscope eQuinox, ışıkla çok şey yapar. Bir göz merceğinden canlı görüntüye sahip olmamak, küçük bir arka bahçe teleskopu kullanmaya alışmış herkes için garip geliyor. Buna benzer optik özelliklere sahip çoğu küçük teleskop, gerçekten yalnızca gezegenlerin ve Ay'ın düzgün görünümlerini sunarken, eVscope eQuinox yalnızca derin gökyüzü nesnelerine odaklanır. Bu yüzden birçok yönden küçük bir arka bahçe teleskopunun tamamlayıcısı, üst sınıf bir yedek değil.

Astrofotografi teleskopu mu? Teknik olarak evet ve ürettiği tüm görüntülerin çözünürlüğü artıyor, ancak eVscope eQuinox'a en çok, ışıkla kirlenmiş bir arka bahçeden derin gökyüzünün ne kadar azını görebildikleri konusunda hayal kırıklığına uğrayan herkes hayran kalacak.