Close

Aşı pasaportları yolda ve telefonunuzda yaşayacak

COVID aşıları şu anda Birleşik Krallık ve ABD'de büyük bir hızla yayılıyor ve çok da uzak olmayan bir gelecekte normale dönüş umudu sunuyor. Ancak kitlesel spor ve müzik etkinliklerini veya başka bir salgına neden olmadan uluslararası seyahatleri geri almak için yetkililer aşı kanıtı veya en azından negatif test kanıtı talep ediyor.


Şu anda, COVID aşısı olan herkese kanıt olarak kağıt bir belge verilmektedir - birçok sosyal medya gönderisi bunun kanıtıdır. ABD'de, ofis malzemeleri mağazası Staples kartların ücretsiz laminasyonunu sunarken, diğerleri kartın kendisini taşımak yerine yanınızda bulundurmak için fotoğrafını çekmeyi öneriyor. Bu, yerel kullanım ve küçük etkinlikler için iyi olsa da, küresel seyahat ve toplu toplantılar için daha yönetilebilir bir şeye ihtiyaç vardır.

Birçok ülke artık çevrimiçi olarak kolayca doğrulanabilen bir çözüm üzerinde çalışıyor. Genellikle aşı pasaportları olarak adlandırılan bu pasaportlar, dijital cüzdanınızda durabilen ve biniş kapıları, kapı personeli veya bilet satıcıları tarafından hızla taranabilen bir QR kodu içeren uygulamalar veya kartlar olabilir.

Buradaki fikir, dijital bir çözümün kimlik doğrulamayı daha hızlı hale getirmesi ve kullanılan sahte sertifika vakalarını azaltmasıdır. Bazı ülkeler zaten bir tür aşı pasaportu kullanıyor.İsrailrestoran ve spor salonlarının kullanımı için bir tane gerektirirken,Estonyaveİzlandaaşı kanıtı ile göçe izin verin. Şu anda,ABD gemideve bir çözüm geliştirmek için özel şirketler aranırken, Birleşik Krallık şu andakendi pasaportunu test etmek.

Aşı pasaportu yeni bir fikir değil. Bazı ülkeler, girişte damgalı sertifikaların ibraz edilmesi gereken sarıhummaya karşı aşı kanıtı gerektirir. Artık fiziksel biletler, biniş kartları ve üyelik kartları yerine dijital cüzdanları ve uygulamaları daha sık kullanıyoruz. Bunu yaparak, bilgilerin her zaman elimizin altında olduğunu ve şirkete kolayca aktarılabileceğini biliyoruz.


Yine de herkes aşı pasaportlarından yana değil. Artan veri izleme ve depolama konusundaki endişeler reddedilmiş olsa da, bu bilgilerin ulusal bir pasaporttaki diğer biyometrik verilerle birleştirilmesi fikri olası değildir. OlarakNew York Timesraporunda tartışırken, aşı bulamayan veya kimliğini kanıtlayamayanların giderek toplumdan dışlandığı bir sınıf ayrımını sürdürme çağrılarını da gördü.

Genel olarak, dijital aşı pasaportları uluslararası seyahatlere ve sosyal etkinliklere geri dönüş sağlıyorsa, ben şahsen gemideyim.


defaultWidgetTitle ÖZEL - %49 TASARRUFEkspres VPN Ekspres VPN 12 ay $6.67 görüntülemeFiyatSözleşmeTürüAylık GörünümgörünümAtBlockLabelEkspres VPN Ekspres VPN Ekspres VPN 6 ay $9.99 görüntülemeFiyatSözleşmeTürüAylık GörünümgörünümAtBlockLabelEkspres VPN Ekspres VPN Ekspres VPN 1 ay 12,95$ ekranFiyatSözleşmeTürüAylık GörünümgörünümAtBlockLabelEkspres VPN