Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Değişken Yenileme Hızı (VRR) açıkladı: Bu yeni oyun TV teknolojisi neden büyük bir haber

Değişken Yenileme Hızı (VRR) açıkladı: Bu yeni oyun TV teknolojisi neden büyük bir haber

Yeni bir TV için alışveriş yapmak, bir kısaltma dünyası anlamına gelir veen iyi oyun televizyonuO zaman kesinlikle 'VRR'nin olmazsa olmaz bir özellik olarak ortalıkta dolaştığını görmüşsünüzdür. 'Değişken Yenileme Hızı' anlamına gelir, ancak oyunlarınız için aslında ne anlama geliyor? Bir TV'de olup olmadığını nasıl anlarsınız ve en önemlisi, gerçekten fark edecek misiniz?

Yeni nesil konsolların gelişi şu anlama geliyor:HDMI 2.1bağlantı noktaları yeni TV'lerde daha yaygın hale geliyor. HDMI 2.1, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yeni jargon-y özelliğini destekler:4K 120Hz, Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ve daha da önemlisi VRR. VRR, son birkaç yıldır PC oyunlarında çeşitli biçimlerde mutlu bir şekilde var olmuştur ve teknik olarak aslında HDMI 2.1 talep etmez, ancak HDMI 2.1 desteği, standardın bir parçası olduğu için TV'nizin bunu kaldırabileceğinin iyi bir göstergesidir.

Daha da önemlisi, özellikten en iyi şekilde yararlanmak için VRR'nin zincirin her parçası tarafından desteklenmesi gerekir. Konsolunuzda veya PC'nizde VRR olması gerekir, HDMI 2.1 uyumlu bir kablo kullanmanız gerekir ve TV veya monitör bağlantı noktanızın da bunu destekleyebilmesi gerekir. Ayrıntıları parçalayalım.

VRR nedir?

VRR, Değişken Yenileme Hızının kısaltmasıdır. Bu, ekranınızın, konsolunuzdaki veya PC'nizdeki kare hızıyla eşleşmesi için görüntüyü ne sıklıkta yenileyeceğini ayarlamasına izin verdiği anlamına gelir. VRR'ye ihtiyaç duyanın gerçekten sadece oyun olmasının nedeni budur. Bir film veya TV şovu izlerken, bunlar genellikle 24 fps, 25 fps veya 30 fps olarak belirlenmiş bir kare hızına sahiptir. Daha yüksek kare hızına sahip filmler ve TV mevcut olsa da, nadiren evde gösterime sunulurlar ve o zaman bile belirli bir yenileme hızına sahip olmak, TV'nizin ne sıklıkta yenileneceğini bildiği ve hiçbir zaman ihtiyaç duymayacağınız sorunsuz bir deneyim yaşayacağınız anlamına gelir. bunun hakkında düşünmek için.


Ancak oyun bunu değiştirir. Oyun oynarken, kare hızı tamamen grafik işlemcinizin ne kadar sıkı çalıştığına bağlıdır. İki karakterin konuştuğu bir kesme sahnesi, örneğin karlı bir Viking şehrinin çatılarında koşmaktan çok farklı olacaktır. Bu, saniyede yalnızca birkaç kare olsa bile kare hızlarının sürekli dalgalanmasına neden olabilir – ancak TV yine de yalnızca belirli bir hızda yenilemek ister, yani konsol yeni bir kare oluşturduğu an ve TV'nin istediği an aynı olmayabilir. Senkronize değiller ve bu, eskisiyle karıştırılmış yarı bitmiş yeni bir kare görebileceğiniz anlamına geliyor.

Ekran yırtılması, konsol veya PC'nin gönderdiği şeye yetişemediğinde monitörünüzdeki veya ekranınızdaki bu anlatı çizgilerinin adıdır. İşte tüm bunları çalışırken gösteren bir video.


Geçmişte, konsol oyunları, kare hızlarını TV'lerin yenileme hızına uyacak şekilde kilitleyerek bu sorunu olabildiğince ortadan kaldırdı. Ancak bu, oyunların yapabileceklerine sınırlamalar getirir – kare hızını öncelik haline getirir, bu nedenle geliştiricilerin sırf bu sihirli yenileme sayısına ulaşmak için işleri daha az iddialı hale getirmeleri gerekebilir.

Çözüm? Değişken Yenileme Hızı, temelde TV'nin kendi programında yenilenmesi yerine, konsolun mevcut kare hızı ne olursa olsun eşleşecek şekilde anında ayarlanması anlamına gelir. Artık ekran yırtılması yok!


PC'de, AMD ve Nvidia'nın birkaç yıldır bu sorunu aşmak için kendi özel VRR teknolojileri var. AMD'nin FreeSync'i ve Nvidia'nın G-Sync'i var. Hem G-Sync hem de FreeSync, TV'lerin yanı sıraoyun monitörleri. HDMI 2.1 standart VRR'nin yanı sıra bu teknolojilerin her ikisi için de destek,LG Müşteri Deneyimiharika bir oyun TV'si.

VRR ve yeni nesil konsollar

Peki bu yıllardır böyleyse, neden şimdi sadece oturma odası ekranlarımıza gelince umursamıyoruz? Peki yeni neslin gelişiXbox Serisi X,Xbox Serisi SvePlaystation 5konsollar manzarayı değiştirdi.

Artık işlemciler önemli ölçüde daha güçlü ve daha yüksek kare hızları talep ediyor - her iki konsol da 120 fps'ye kadar 4K oyun çıkışı kapasitesine sahip - ekranların bu yeni, pürüzsüz dünyadan en iyi şekilde yararlanamaması mantıklı değil Emir. Bu kare hızlarını anında ayarlamak için VRR'nin devreye girdiği yer burasıdır.

Halihazırda olduğu gibi, PlayStation 5'in HDMI 2.1 üzerinden VRR desteği yok. Şu anda 120 fps'de 4K çıkış yapabiliyor ve donanım düzeyinde VRR'yi destekleyebilir ancak bir yazılım güncellemesi bekliyor. üzerinde bir yazıPlayStation Blogu'PS5 donanımının HDMI 2.1 aracılığıyla Değişken Yenileme Hızını (VRR) desteklediğini belirtir. Gelecekteki bir sistem yazılımı güncellemesinden sonra, PS5 sahipleri, VRR'yi destekleyen oyunlar oynarken uyumlu TV'lerin VRR özelliğini kullanabilecekler.”


Bu arada, Xbox Series S ve Series X, HDMI 2.1 ve AMD'nin FreeSync teknolojisi ile VRR uyumluluğuna sahiptir. TV'niz veya monitörünüz bunlardan herhangi birini desteklediği sürece, dinamik olarak ayarlanan kare hızından en iyi şekilde yararlanabilir ve tam eğimde çalışan yeni konsolların görsel avantajlarından yararlanabilirsiniz.

TV'ler ve VRR

Sony A90J

Sony A90J, şirketin yerleşik VRR desteğine sahip ilk OLED TV'sidir.

(Resim kredisi: Sony)

Bizim listemizen iyi oyun TV'leriXbox Series S veya X'iniz ve nihayetinde konu VRR olduğunda PlayStation 5'iniz için isteyeceğiniz en yeni ekranların tümünü içerir. Aşağıdakilerden birine geçmek istiyorsanız 2021'in çok iyi bir yıl olacağını belirtmekte fayda var.en iyi OLED TV'lerve HDMI 2.1 aynı anda. Örneğin, Sony sonunda OLED TV'lerine HDMI 2.1 getiriyor.

2021'lerin çoğuen iyi televizyonlarkesinlikle amiral gemisi sonunda standart olarak HDMI 2.1'e sahip olacak. Ancak 2020'den bir TV alıyorsanız veya1000 £ altındaki en iyi TV'lerveya1000 doların altındaki en iyi TV'ler, satın almadan önce bağlantıyı kontrol ettiğinizden emin olmanız hala çok önemlidir, çünkü destek şimdiye kadar o kadar yaygın değildir.

HDMI 2.1'inresmi olarakVRR desteğini garanti edin, bu nedenle yatırım yapmadan önce küçük baskıları kontrol edin – bizimoyun TV rehberi, bunu elbette her zaman açıklayacağız. Yine de çoğu şirket oyun yetenekleriyle övünüyor, bu nedenle hangi ekranların ihtiyacınız olana sahip olduğunu bulmak çok zor olmasa da emin olun.