Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Vizio Elevate incelemesi: Büyük, küstah bir 5.1.4 ses çubuğu artı sistemi

Vizio Elevate incelemesi: Büyük, küstah bir 5.1.4 ses çubuğu artı sistemi

Vizio Elevate Sound Bar fırsatları

Yedekte bir çift uydu hoparlörü ve önde motorlu sürücüleri ile Vizio's Elevate, sıradan bir ses çubuğundan daha fazlasıdır. Ancak, tam teşekküllü bir 7.1 kanal surround ses kurulumu da değil. Ne olduğu, bazılarına kıyasla üstün ses ve ses efektleri sunan mükemmel bir melezdir.en iyi ses çubukları, yüzlerce dolar daha pahalı sistemlerle karşılaştırılabilir ses kalitesi sunarken.


999,99 $ (720 £/1293 AU $) Vizio Elevate, TV üreticisinin birinci sınıf ses sistemidir, eksiksiz bir film deneyimi istiyorsanız, büyük düz panelinize sağlam bir ses paketi eklemeniz gerektiğinin bir onayıdır. ayarlamak. Gişe rekorları kıran filmlere ve dramalara benzer şekilde hayat veren Dolby Atmos ve DTS:X becerileriyle, soundbar'ların kalabalık alanında oldukça göze çarpan bir çaba. Testlerimizde, Vizio Elevate'in 799 $'lık Sonos Arc gibi yalnızca soundbar'a yönelik tasarımlardan son derece üstün olduğunu kanıtladı. Ayrıca, daha pahalı rakiplerinden daha gerçekçi ve sürükleyici bir ses deneyimi sağladı;Samsung HW-Q900T7.1.2 Dolby Atmos / DTS ile Kanal Soundbar veLG SN10YG5.1.2 Dolby Atmos ile Kanal Yüksek Çözünürlüklü Ses Ses Çubuğu.

Vizio Elevate incelemesi

Vizio Elevate'in tam 5.14 hoparlör seti

(Resim kredisi: Vizio)

Vizio Elevate incelemesi: Tasarım ve Kurulum

Elevate, sözde 5.1.4 ev sineması surround ses sistemidir. Deneyimsiz olanlar için bu, 5 ana kanalı (önde üç ses çubuğunda ve arkada iki uydu hoparlörü), ayrıca alt bas aralığı (1. nokta) için ayrı bir subwoofer ve 4 havai kanalı olduğu anlamına gelir. Orman sahnelerinde kuşların cıvıldadığı ve roketlerin daha az pastoral sekanslarda kükrediği Dolby Atmos'un 3D efektlerini sunan bu son sayı. Sıra dışı tasarımı nedeniyle Elevate sisteminde en çok dikkat çeken de bu özelliktir: Soundbar'daki iki ön yan hoparlör, ses efektlerinin tavandan yansıyabilmesi için yukarı doğru dönecek şekilde motorludur. Ve bu sadece bir numara değil; doğru film müziği ile oldukça etkili olabilir.


Toplamda, Vizio Elevate paketinin tamamı 4 ayrı muhafazada bulunan 18 hoparlör sürücüsüne sahiptir: TV'nizin altına oturan 48 inç genişliğinde bir ses çubuğu, kablosuz olarak ses çubuğuna bağlanan bir subwoofer ve kablolarla subwoofer'a bağlanan 2 arka uydu hoparlörü.

Kulağa olduğundan daha karmaşık geliyor. Hepsini bir araya getirmek 10 dakikamı aldı; kutunun nasıl açılacağını bulmak daha fazla zaman alıyordu. Soundbar'da, biri HDMI ARC (ses dönüş kanalı) için olmak üzere, TV'nizdeki uyumlu bir bağlantı noktası kullanarak otomatik olarak senkronize edilmesini sağlayan 3 HDMI girişi vardır. Birlikte verilen uzaktan kumandayı kullanarak, güç verildiğinde çalıştırabileceğiniz bir hoparlör testi de vardır. Her şeyi doğru şekilde bağladığınızı ve yerleştirdiğinizi onaylamak için sesli bir sesi kapatır: 'sol ön', 'sağ arka' vb.


Daha fazlasını yapmak isteseniz, Elevate'in birçok başka bağlantısı var. Analog mini jak girişi, optik giriş, Wi-Fi vardır ve Bluetooth kablosuz kaynaklarıyla çalışır (Sonos Arc gibi bazı rakiplerde bulunmayan bir özellik). Sistemde ayrıca Chromecast yerleşiktir, ancak Airplay yoktur.

Mütevazı siyah giyinen sistem nispeten göze çarpmaz. Soundbar 2,64 inç kalınlığındadır, bu nedenle masaüstündeki çoğu büyük ekranın altına kayar. Bununla birlikte, aynı zamanda test ettiğim 65 inçlik bir Vizion Quantum X ile eşleştirildiğinde, soundbar'ın 48 inçlik genişliğinin, setin bacakları arasına sığmayacak kadar fazla olduğunu keşfettim.


Oda boyunca subwoofer'dan soundbar'a kablolar geçirmeniz gerekmese de, subwoofer'ı gizlemek biraz zor. 11'e 14'e 16 inç, bir sehpanın yanına 'gizlemek' zorunda kaldığımız, ortalamadan daha büyük büyük bir kara kutu; kesinlikle bir kanepenin arkasına sığmaz.

Vizio Elevate incelemesi

Bu tam ses sahnesi, sesi tavandan sektiren yan hoparlörlerden yararlanır.

(Resim kredisi: Vizio)

Vizio Elevate incelemesi: Ses Kalitesi

Çift yükseklikte tavanlara sahip 18'e 20 metrelik geniş bir odada yer alan Vizio Elevate, alanı dinozor kükremeleri ve kükreyen süper kahramanlarla kolayca doldurmayı başardı. (Vizio, 107 dB ses basıncı sağlayabildiğini söylüyor.) Kutunun dışında, sistemi çok bas ağırlıklı buldum, yakındaki mutfakta zemini sallıyor (subwoofer'ın 30 Hz'e kadar indiği değerlendirildi). Uzaktan kumanda, çoğu ayarın yapılmasını mümkün kılar, ancak hepsini bulmak kullanım kılavuzunun biraz çalışmasını gerektirir.


Örneğin film, müzik ve oyun için uzaktan kumandada önceden ayarlanmış EQ modları vardır. Ancak, örneğin diyalog için merkez kanalın dengesini ayarlamak, uzaktan kumandadaki 'Seviyeler' altındadır. Ayrıca genel bas ve tiz seviyeleri ile subwoofer ve uydu hoparlör dengesi de ayarlanabilir. Ayrıca, döner hoparlörlerin daha yüksek tavanlarıma daha iyi nişan alabilmesi için yükseklik seviyesi ayarını da değiştirdim.

Surround sesli standart filmler için Vizio Elevate, görevi fazlasıyla yerine getiriyordu. 2005 versiyonundakral kong, Empire State Binası'nda Kong'un etrafında dönen çift uçaklar heyecan vericiydi. Makineli tüfekler, kafamızın etrafında dönen pervanelerin sesiyle doğruca üzerimize geliyor gibiydi.

Dolby Atmos'ta,Hobbit: Smaug'un Viranesikulağa Peter Jackson'ın takdir edeceği gibi geldi. Orkların orta kanal homurdanmalarından bir elf boynuzunun stereoskopik kabuğuna kadar, film müziği muhteşem bir şekilde geliyor. Müziğin orkestral gelişmeleri, uydular tarafından yetenekli bir şekilde idare ediliyor gibiydi. Özellikle iki sahne göze çarpıyordu: Fıçıya binen cücelerin kıyıdan aşağı yuvarlandığı ve sonra suya düştüğü sahnede etrafımızda sular fışkırıyordu ve balıklar kafalarına atıldığında üzerimize kokular yağıyormuş gibi geliyordu.

Ayrıca, en son akışlı canavar püresi,Godzilla vs. Kong, hem de çok iyi geçti. Donanma gemilerinin su altında Kong çığlıklarına maruz kalmasından, ses efektleri heyecan verici görünüyordu ve amaçlandığı gibi yapılabiliyordu - sizi aksiyonun içine çekiyor. Vizio Elevate'in varsayılan Film modunda, oyuncuları ön plana çıkarmak için diyalogun ve orta kanalın sesini ayarlamak zorunda olduğumu fark ettim - sesi kulak tırmalayıcı seviyelere çekmeden.

Vizio Elevate'in ses yeteneklerini gerçekten değerlendirmek için caz ve rock'tan klasik parçalara kadar çok çeşitli yüksek çözünürlüklü parçaları dinledim. Yes'ten gelen prog rock ile, Steve Howe'un Roundabout'un açılışında uydulardan gelen akustik gitarından gelenler gibi daha yüksek notalarla, doğrudan ön soundbar'dan çıkan bir çok alt orta kademe enstrümanı buldum. Tüm bu süre boyunca Rick Wakeman'ın klavyeleri etrafınızda dönüyor.

Kendimi uzaktan kumandada EQ ayarlarını Film ve Müzik arasında değiştirirken buldum. David Bowie'nin Pinup'larının yüksek çözünürlüklü versiyonunu dinlemek bazı ilginç farklılıklar gösterdi. Film modu, sese bazı yapay üst düzey patlamalar verir ve başlangıçta miksajda gömülü olan daha yabancı sesleri (arka plan zilleri gibi) vurgular. Müzik moduna geçmek, sesi düzleştiren ve orijinal mikse daha dengeli ve sadık tutan şeyleri kesinlikle iyileştirir ­– çoğu dinleyiciye sesi kısmışsınız gibi görünse de.

Daha klasik müzik eserlerine gelince, Vizio Elevate şaşırtıcı derecede iyi performans gösterdi. Bach'ınToccataveD Minör Füg(Simon Preston) boru orgunun üst sıralarında harika bir berraklığa sahipti ve çok alçak uç iyiydi. Ancak tuşların orta aralığında garip bir şekilde eksik olan bir şey vardı. Beethoven'ınkahramanca(Jordi Savall) aslında çok hoştu, keman ve pikoloyu eşit beceriyle kullanıyordu. Ama sonra gürleyen timpani rulolarını ortaya çıkarmak için bas seviyelerini tekrar artırmak zorunda kaldık.

Elevate, sağlam bir adanmış stereo sistemin yerini alabilir mi? Muhtemelen eleştirel dinleyiciler için değil. Zeki klasik fanlar, kemanların sahip olabileceği keskin kenarların hafif bir eksikliğini algılayacaktır ve pirinç enstrümanlar bazen olması gerektiği kadar parlak değildir.

Her ne olursa olsun, Beach Boys veya Roxy Music dinlediğimde Vizio Elevate kendini oldukça iyi beraat ettirdi. Eski klasik filmler bile ses sistemiyle canlanmış gibiydi. Örneğin, Bullitt'teki Mustang'in gırtlak sesi özel bir zevkti ve o kadar ani görünüyordu ki, bir ses sistemini test ettiğimizi ve sadece harika bir araba kovalamaca sahnesini izlediğimizi unuttuk. Ve bu, Vizio Elevate'in en büyük iltifatı olabilir, çünkü en iyi surround ses sistemleri size bir surround ses sistemini dinlediğinizi unutturmalıdır.

Vizio Elevate incelemesi

Ana hoparlör çoğu TV'nin altına güzelce oturur, ancak bu alt kısmı gizlemek yoktur.

(Resim kredisi: Vizio)

Vizio Elevate incelemesi: Karar

Fiyatı 1.000$'ın (720 £/1293 AU$) hemen altında olan Vizio Elevate, küçük bir yatırım değil. Ayrıca şu anda İngiltere veya Avustralya'da mevcut değildir. Ancak, neredeyse aynı fiyata mal olabilecek çoğu tekli ses çubuğunun aksine, surround sesi oturma odanıza getirme vaadini yerine getiriyor. Diğer sistemlere bir subwoofer ve uydu eklerseniz, bunlar kolayca yüzlerce daha pahalıya mal olur. Samsung HW-Q900T ve LG SN10YG 5.1.2 Kanal Yüksek Çözünürlüklü Ses Ses Çubuğu'nu geride bırakarak Dolby Atmos ve DTS:X gibi 3D formatlarla harika bir iş çıkarıyor.

Vizio Elevate incelemesi: Ayrıca düşünün

Samsung HW-Q950T, Vizio Elevate'i bir ses çubuğu, alt ve iki arka hoparlörle ve benzer bir parayla kuran benzer bir dört kutu sunuyor. Bunu 9.14 kanallı bir düzenleme olarak ifade eder, çünkü o ön hoparlöre güçlü bir dokuz kanal yerleştirir ve sesi tam bir surround efekti için yukarı ve yanlara sektirir.

Böyle bir sistem şu anda bütçenizi aşıyorsa, aşağıdaki gibi yalnızca soundbar'a yönelik bir çözüm düşünün.Yamaha SR-B20A. Yamaha, ancak soundbar'ı icat etti ve bu kompakt 179 $ / 249 £ / 329 $ 'lık parçada gösteriliyor. Tüm resmi surround ses modlarını desteklemez, ancak daha küçük odalar için sinematik ses deneyimini önemli ölçüde iyileştirir.

Öte yandan, daha az parayla Dolby Atmos desteğini gerçekten istiyorsanız,Sony HT-G700. 600$/450£/900$'dan daha düşük bir fiyata, mükemmel bir ses sahnesi üreten bir kombinasyon için saygın bir ses çubuğu ve ayrıca bir kablosuz subwoofer elde edersiniz.

Fiyatlar - Vizio Elevate Sound Bar:▼