Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Vizio P-Serisi Quantum X (P65QX-H1) İncelemesi: Sağlam Bir 4K Oyuncu

Vizio P-Serisi Quantum X (P65QX-H1) İncelemesi: Sağlam Bir 4K Oyuncu

Bugünün en iyi Vizio P65QX-H1 fırsatları Amazon İngiltere Benzer Amazon'u Görüntüleyin Fiyat bilgisi yok Amazon'u Kontrol Edin En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

hakkında iyi haberleren iyi televizyonlar, her yıl daha net fotoğraflar sunmalarının yanı sıra, alışveriş yapanların aralarından seçim yapabilecekleri çok sağlam modeller var. Ancak bu, 65 inç Vizio P-Serisi Quantum X için bir sorun teşkil ediyor. Saygın bir görüntü ve 4K özellikleri listesi sunarken, bir yandan çok daha ucuz modeller ve diğer yandan OLED TV'ler tarafından bastırılıyor. bunlar fiyat düşüyor. Bu nedenle, Vizio P-Serisi Quantum X'in ciddi bir zayıflığı olmasa da, kendisini alanın geri kalanından ayıracak özel bir becerisi de yok.


65 inçlik Vizio P-Serisi Quantum X, adından da anlaşılacağı gibi, bir kuantum nokta LCD 4K TV. Kuantum katmanı, panelin görüntüleyebileceği renk tayfını arttırır ve hiçbir zaman ustaca tanınmayan Vizio, kontrastı iyileştirmek için aktif bir tam dizi yerel karartma özelliği ile desteklenen ve desteklenen bu setin parlaklığını artırdı. Quantum X ayrıca Dolby Vision, HDR10, HLG dahil olmak üzere en yeni video standartlarının çoğunu ve büyük ekranda oynamak isteyen oyuncular için değişken yenileme hızı ve düşük gecikme modlarını destekler. Her şey çok yönlü bir paket için yapar.

Yardımcısı P65QXH1

(Resim kredisi: Vizio)

Vizio P-Serisi Quantum X İncelemesi: Fiyat ve Özellikler

Vizio P-Serisi, şirketin birinci sınıf LCD ailesidir ve Quantum X, üç boyutta mevcuttur: 65-, 75- ve 85-inç. En küçük model 1.499,99 dolar, 75 inçlik model 1,999,99 dolar ve 85 inçlik devasa model 3,099.99 dolar.

Vizio P-Serisi Quantum X, bir ev sinema sistemi veya oyun kurulumu için gereken eksiksiz bir dizi bağlantı ve özelliği içerir. Bir çift kablosuz kulaklık için Bluetooth desteği yoktur, ancak örneğin Ethernet ve USB bağlantı noktalarının yanı sıra dört HDMI 2.1 bağlantı noktası da dahil olmak üzere tüm temel özellikler vardır. HDMI bağlantı noktaları, PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarında mümkün olan 120Hz 4K oyun oynamak için yukarıda belirtilen değişken yenileme hızı gibi en son özellikleri destekler.


Test sırasında, HDMI bağlantı noktalarından birinin eARC'yi (gelişmiş ses dönüş kanalı) desteklediğini takdir ettim. Setin Dolby Atmos ve DTS: X gibi yüksek bant genişliğine sahip dijital ses formatlarını doğrudan uyumlu bir ses çubuğuna veya AV alıcısına geçirmesine olanak tanır. Vizio'nun Elevate ses sistemiyle birleştiğinde, eARC bağlantısının kullanılması, tam gelişmiş, yüksek çözünürlüklü film müzikleriyle daha sinema benzeri bir ses deneyimi yarattı.

Vizio P-Serisi ayrıca çevrimiçi eğlence kaynaklarını yönetmek için akıllı TV özelliklerine sahiptir. Şirket, örneğin Roku TV veya Android TV kullanmak yerine, bu işleri halletmek için büyük ölçüde kendi SmartCast yazılımına güveniyor. Netflix ve Hulu gibi popüler video akış hizmetlerinin çoğunu içerir, ancak Vizio'nun listesi Roku veya Google'ın desteklediği kadar kapsamlı değildir.


Yardımcısı P65QXH1

(Resim kredisi: Vizio)

Vizio P-Serisi Quantum X İncelemesi: Görüntü Performansı

Vizio, standart altı ön ayarlı resim ayarı seti içerir: Canlı, Parlak, Kalibre Edilmiş, Kalibre Edilmiş Karanlık, Oyun ve Spor. Odanızda algılanan ışık miktarına göre görüntüyü ayarlayacak bir ortam ışığı sensörü de var ama biz bu özelliği kapattık. Arka ışık, kontrast, renk sıcaklığı, renk tonu ve keskinlik işleme dahil olmak üzere çok çeşitli bireysel ayarları da yapabilirsiniz. Gelişmiş ayarlar, kenar iyileştirme, hareket kontrolü (bulanıklığı azaltmak için) ve aktif tam dizi karartmayı içerir. Ne yazık ki, video işlemeyi ve bir filmin görünümünü bozabilecek dijital geliştirmeleri kapatmak için tasarlanmış nispeten yeni bir standart olan Filmmaker Modu için destek yok.


Kalibre edilmiş modun genel olarak en iyisi olduğunu buldum. Seti önceden ayarlanmış Kalibre Edilmiş Karanlık moduna (genellikle sade ve sinemaseverler için en iyisi) koymak, gölgeli alanlar için çok şiddetli olduğunu kanıtladı ve uğursuz nesneler belirli sahnelerin karanlığında kayboldu. Set, standart renk spektrumunun yaklaşık yüzde 99'unu üretebilse de, kırmızımsı tonları aşırı vurgulayarak daha sıcak tarafa doğru eğilme eğilimindeydi. (P-Serisi Quantum X'i Parlak moda alırsanız, kırmızı elbiseler ve ışıklar anında aşırı doygun hale gelir ve bir sahneye hakim olur.) Örneğin, standart HD yayınları izlerken, görüntü Kalibre modunda bile zevkimize göre genellikle çok kırmızı görünüyordu. Bunu Kalibre Edilmiş Karanlık moduna geçirmek sorunu düzeltti ve ayrıca yükseltmenin bazı düzleştirme etkilerini azalttı (kenar geliştirme ayarını değiştirmek de işe yarayacaktır).

Bu kalibrenin çoğu setinde olduğu gibi, Vizio P-Serisi Quantum X gerçekten 4K malzeme ile hayat buldu. Bazen karanlık bir arka plana karşı yıldızlar gibi parlak nesnelerle ortaya çıkabilen, neredeyse hiç halelenme veya parlama yoktu. Ve orijinal olarak 4K'da çekilen şovlarla,Mandaloryalı, set bize o kadar gerçekçi gelen tozlu çöller verdi ki boğazımız kurudu. Tehditkar gökyüzü, minimum bantlama ile uğursuz gölgeleme sağladı. Proton patlamaları ve olağan bilimkurgu pirotekniklerinin hepsi canlı ve ölümcül görünüyordu. Bu nedenle, bu TV'yi 3.000 nit parlaklık performans sınırlarına kadar zorlamayabilirsiniz, ancak Vizio'nun aktif karartması, gerektiğinde etkili olabileceğini gösterdi.

Diğer malzemelerde biraz daha sıcak olan kırmızı resmi fark ederken, bu yanlılık 4K malzemede daha az fark ediliyordu. Ultra HD versiyonukesilmemiş taşlarörneğin, camdan yapılan çekimlerde ve kahramanın gözlüklerindeki mücevher yansımaları gibi çeşitli ten tonlarının ve ayrıntıların çok gerçekçi bir şekilde gölgelenmesini sağladı. Mücevher kaplı Furby bile gerçekçi görünüyordu (eğer böyle bir şey mümkünse).

Çoğu programlama 4K'da mevcut değildir, bu nedenle Vizio P-Serisi Quantum X'in yükseltme becerilerini çeşitli materyallerle test ettik ve bazı karışık sonuçlara tanık olduk. Bir HD versiyonuteselli kuantumuçuşan beyaz tropik gömleklerden egzotik denizlerin akuamarine kadar tüm görkemiyle Bond'u üretti. Hatta tüm Aston Martin'i yok etme eylemine ayak uydurdu. Ve bir HD versiyonuYenilmezler: Oyun Sonuayrıca yükseltmeden etkilenmemiş görünüyordu.


Öte yandan, Vizio P-Serisi Quantum X, HD versiyonuyla pek başarılı olmadı.galaksinin gardiyanları. Hızlı aksiyon sahnelerinde biraz pikselleşme ve uzaylıların kaçırılması gibi sisli sahnelerde göze çarpan şeritlenme vardı.

Genel olarak, Vizio P-Serisi Quantum X, bazı küçük kusurların yanı sıra bazı etkileyici görüntü performansı becerileri sunar. Örneğin, bu setteki yatay görüş açılarının mükemmel olduğunu ve merkezden uzaklaştıkça çok az parlaklık veya renk doygunluğu kaybı olduğunu fark ettik. Bu, genellikle OLED TV'ler için ayrılan etkileyici bir güçtür. Öte yandan, test ettiğimiz modelde bazı ekran tekdüzelik sorunları vardı, bu nedenle gri test modellerinde zaman zaman kuşkusuz belli belirsiz ama yine de saptanabilir istenmeyen lekeli alanlar vardı.

Yardımcısı P65QXH1

(Resim kredisi: Vizio)

Vizio P-Serisi Quantum X İnceleme: Ses Kalitesi

Ses kalitesi, birçok büyük ekran TV'nin Aşil topuğu olmaya devam ediyor ve Vizio P-Serisi Quantum X de bir istisna değil. Yalnızca birkaç isteğe bağlı ses ayarı içerir: otomatik surround ses, Sanal X modu veya surround kapalı. Surround ses modunda, TV'nin dinamik aralığı yoktu, bu nedenle film müziklerindeki heyecan verici kreşendolar bastırılmış ve sıkışık görünüyordu. Müzik de benzer şekilde acı çekti. Özgün vokal test parçam Aha'nın Take On Me'si ve Vizio P-Serisi Quantum X'te orta aralık bölümleri yeterince iyi performans gösterdi ancak alt uç kick davul frekansları kulağa zayıf ve zayıf geliyordu. Eşsiz vokaller de koro için yükselmek yerine düz kaldı. Surround ses modunu kapatmak yardımcı olmadı ve müziğin sesini daha da tek boyutlu hale getirdi.

P-Serisi Kuantum'da, Sanal X modunu aslında en hoş, orta seviye notaları güçlendiren ve alt notalara biraz daha derinlik veren buldum. Öte yandan, aynı modun Steely Dan üzerinde olumsuz bir etkisi oldu, Jeff Baxter'ın gitar sololarını miksajın içine çekti ve piyanonun baskın olmasına izin verdi.

Yine de, Vizio P-Serisi Quantum X'in arkasındaki yerleşik 15 watt'lık hoparlör çifti, bol miktarda desibel verecek ve geniş bir oturma odasını sesle dolduracak kadar güçlüdür. Ancak gürleyen patlamalar ve güçlü baslarla sarsılmak istiyorsanız, bir ses çubuğu veya buna benzer bir sistem ekleyin.Vizio'nun kendi Elevate'i.

Yardımcısı P65QXH1

(Resim kredisi: Vizio)

Vizio P-Serisi Quantum X İncelemesi: Tasarım ve Kullanılabilirlik

Vizio P-Serisi setlerin tasarımı kesinlikle proformadır: temel siyah, bir masa üzerinde desteklemek için her iki ucundan tutturulan bir çift Y-şekilli bacak. Burada ve orada birkaç çarpma onu rahatsız etmedi; bacaklar yeterince sağlam olduğunu kanıtladı. Bacaklar seti, altına ince bir ses çubuğu sığacak kadar masa üstünden yaklaşık 2,5 inç kaldırır. TV'yi duvara monte etmek istiyorsanız, standart bir VESA 400 x 400 braketi gerekir.

Vizio P-Serisi Quantum X, geri kalan özelliklerini ayarlamanıza yardımcı olmak için yeni ve geliştirilmiş bir uzaktan kumandaya sahiptir. Önceki Vizio denetleyicilerinden daha ince ve daha mantıklı bir şekilde düzenlenmiş, menülerde gezinmenize yardımcı olmak için tanıdık dört yönlü bir başparmak pedi ve orta 'Tamam' düğmesi içerir. Ayrıca bir sayısal tuş takımı (genellikle günümüzün uzaktan kumandalarında yoktur) ve Netflix ve Amazon Prime Video gibi hizmetler için birkaç özel düğme vardır. Bazen diyalog kurmakta zorlanan bizler için en kayda değer şey, özel bir CC (altyazı) düğmesidir ve cimriler (benim gibi!), sizi Vizio'nun izleyiciler için topladığı akış içeriğine götüren 'Ücretsiz İzle' düğmesini takdir edecektir.

Uzaktan kumandadaki ana sayfa düğmesi, size Magellan TV ve ücretsiz olarak izleyebileceğiniz IFC film seçtikleri gibi bir dizi akış seçeneği sunan Vizio'nun tescilli akıllı TV arayüzü SmartCast'i çağırır. Ekranın altında Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, Apple TV, Disney+ ve Peacock gibi popüler uygulamalar için simgeler göreceksiniz. Vizio'nun Uygulama Kataloğu aracılığıyla ek akış hizmetleri eklenebilir. Spotify, Pandora ve Tidal gibi müzik kanalları gibi popüler hizmetlerin çoğunu içerir. Ancak Vizio, Roku TV ve Android TV gibi seçeneklerin genişliğine veya derinliğine sahip değildir. Özellikle Vizio'nun SmartCast'inde eksik olan bir uygulama, film hayranları için en iyi abonelik hizmetlerinden biri olan Criterion Channel'dır.

Amazon Alexa ve Google Asistan hayranları, Vizio P-Serisinin doğrudan sesli komutları desteklemediğini de unutmamalıdır. Uzaktan kumandada yerleşik bir mikrofon yoktur, bu nedenle indirilen Vizio becerilerini kullanarak seti kontrol etmek için kendi akıllı hoparlörünüzü veya benzer şekilde etkinleştirilmiş cihazınızı kullanmanız gerekir.

Vizio P-Serisi Quantum X İncelemesi: Karar

Vizio P-Serisi Quantum X, her yönüyle sağlam bir 4K TV'dir. Önerecek önemli kusurları ve çok fazla yanı yok, böylesine parlak bir resim ve çok yönlü bir dizi özellik ve bağlantı. Bununla birlikte, TCL 5-Serisi gibi 64 inç 4K kategorisindeki daha ucuz setler, kuşkusuz çok daha küçük bir dizi özellik ile ancak P-Serisi Quantum X'in yarısı kadar fiyatlara sahip. Sonuç olarak, Vizio'nun P-Serisi Quantum X güzel bir resim sunarken birçok alıcıyı bakmaya ikna etmekte zorlanabilir.

Vizio P-Serisi Quantum X İncelemesi: Ayrıca Düşünün

Çok fazla rekabet var ve biz de çok şey kastediyoruz.en iyi 65 inç 4K TVboyut aralığı - Vizio'nun kendisinden bile. Örneğin, Vizio P-Serisi Quantum X'te (P65QX-H1) gördüklerinizi beğendiyseniz, bu setin kafa karıştırıcı bir şekilde adlandırılmış X olmayan bir sürümünün (P65Q9-H1) olduğunu göreceksiniz. Daha az aktif karartma bölgesine (384'e kıyasla sadece 200) ve daha az video işleme özelliğine sahiptir, ancak bazı perakendecilerde yaklaşık 300 $ daha azdır.

65 inç 4K kategorisinde daha fazla pazarlık arıyorsanız ve ayarlarla ve süslü özelliklerle uğraşmak istemiyorsanız, TCL'nin 5 Serisi Roku TV 65 inç setini düşünün. Kuantum nokta ekrana sahip, Dolby Vision ve HDR10'u destekliyor, ancak 60 Hz'lik daha düşük bir yenileme hızına sahip (P-Serisi'nin 120 Hz'sine kıyasla) ve buradaki Vizio modeli kadar parlak değil. Ancak sadece 750 $ olan TCL 5-Serisi, Vizio P-Serisi Quantum X'in yarı fiyatına.

Son olarak, yükseltme yapıyorsanız ve paranız karşılığında mümkün olan en iyi görüntüye yatırım yapmaya karar verdiyseniz, OLED TV'ler artık daha ulaşılabilir bir seçenek. Bu setler, kuantum noktalı LCD setlerin hala eşleştiremediği mürekkepli siyahlar, parıldayan vurgular ve renk yoğunluğu sunar. LG'nin geçen yılki 65 inçlik CX OLED'i hala yaklaşık 1.900 dolardan satılıyor. Modeller stokta kalırsa, yakında daha da iyi fiyatlar bulabilirsiniz.

Henüz kafanız yeterince karışık değil mi? O zaman, Vizio'nun son zamanlarda yaklaşık 1.500 $'lık bir indirime sahip olan ve neredeyse P-Serisi Quantum X ile aynı fiyat olan 65 inçlik OLED65-H1 adlı kendi OLED teklifine sahip olduğunu düşünün. Bu ikisi arasında seçim yapmak zordur, ancak eğer paranızın karşılığını en iyi şekilde almak istiyorsanız OLED'e yöneliriz.