Close
 • Ana
 • /
 • Vr Teknolojisi
 • /
 • VR başlığı smackdown: HTC Vive, Oculus Rift ve PlayStation VR

VR başlığı smackdown: HTC Vive, Oculus Rift ve PlayStation VR

Sanal gerçeklik, şüphesiz, HTC (artı Valve), Oculus (Facebook'a aittir) ve Sony'nin PlayStation VR'si ile, paranız için rekabet eden şu anın en sıcak teknoloji konularından biridir. Ama aralarındaki farklar tam olarak nedir ve zor kazandığınız moolahınızı nereye bırakmalısınız?


 • PlayStation VR nihai kılavuzu: Sony'nin VR gözlüğü hakkında bilmeniz gereken her şey
 • Oculus Go incelemesi

Sizi sanal gerçeklik teknolojisi dünyasına nazikçe sokmak için, aşağıdaki kulaklıklar arasındaki temel özellikleri ve önemli farklılıkları açıkladık, ayrıca diğer kulaklıkların nasıl olduğunu açıkladık.Samsung'un Gear VR,Google'ın Cardboardve piyasadaki çeşitli diğer cihazlar resme uyuyor.

Ve Noel hızla yaklaşırken ve şu anda üç büyük başlığın tümü mevcutken, sanal gerçeklik pazarı sakinleşmeye başlıyor ve bu heyecan yayılıyor ve hem PC hem de konsollar için yepyeni bir ortam sağlama işine başlıyor. Öyleyse, oyunları, aksesuarları veya ham teknik özelliklerinin kendisi, Pingtwitter sizi kapsıyor ...

Daha fazlasını okuyun: Oculus Quest incelemesi: PlayStation VR'ı unutun - bu yeni standarttır

Ham özellikler

HTC Vive


Daha sonra göreceğimiz gibi, donanım özellikleri bu VR kulaklıkların tüm hikayesini anlatmıyor, ancak yine de iyi bir başlangıç ​​noktası. Rift size iki adet 1080 x 1200 piksel OLED ekran (her göz için bir tane), 90 Hz yenileme hızı ve 110 derecelik görüş alanı sunar.

Bu temel özellikler tam olarak aynıdır.HTC ViveHTC ve Valve kulaklıktaki görüş alanı biraz daha uzun. Bu özelliklerin satışa sunulmadan önce değişmesi mümkündür, ancak bu geç aşamada olası görünmemektedir.


PlayStation VRbu arada, her göz için 960 x 1080 piksel çözünürlüğe, biraz daha yüksek 120 Hz yenileme hızına ve biraz daha dar 100 derecelik görüş alanına sahiptir. Ham özellikler söz konusu olduğunda, bu kulaklıklar arasında çok küçük farklardan bahsediyoruz, ancak onları saf donanım açısından sıralamak zorunda olsaydık, HTC Vive'ı en üste ve PlayStation VR'yi en altına yerleştirirdik.

Ekstralar

göz yarığı


Bu kulaklıklarda, bahsettiğimiz temel özelliklerden çok daha fazlası var. Örneğin, HTC'nin donanımı sizi bir odanın etrafında takip edebilirken, diğer ikisi yalnızca yakınına yerleştirilmiş sensörler aracılığıyla - en azından şimdilik - baş takibi sunuyor.

Sizi anında tutmak için her birinin kendi sürükleyici ses sistemleri vardır ve her biri biraz farklı kulaklık tasarımlarına sahiptir - gerçekten bizimgöz yarığıveHTC Viveözellikler listelerinde gerçekten görünmediklerinden, bu farklılıklar hakkında fikir edinmek için yorumlar.

HTC Vive'a özgü bir özellik, öne bakan bir kameradır: Bu, gerçek ve sanal dünyaların birleştirildiği artırılmış gerçeklik uygulamalarının olasılığını açar (ve aynı zamanda bir duvara yürümek üzereyken sizi uyarmak için kullanılır) ).

 • VR'de harika olabilecek en iyi 10 oyun

Aksesuarlar


Her üç kulaklık da, bazıları kendi platformları için özel olarak tasarlanmış, diğerleri ise konsollardan güçlendirilmiş kendi ısmarlama denetleyicileriyle birlikte gelir. HTC Vive, 3D alanda izlenen ve VR'de hassas görevleri yerine getirmenize olanak tanıyan, kendi bünyesinde yetiştirilen denetleyicileriyle piyasaya sürüldü.

Büyük izleme paneli ve yüz düğmeleri, geleneksel hareketleri aynı derecede hassas hale getirerek onları atıcılardan lazer keskin odak gerektiren deneyimlere (Surgeon Simulator gibi) kadar her şeyde kullanım için ideal hale getirir.

HTC, köklü bir şekilde yeniden tasarlanan yeni nesil Vive denetleyiciyi test etmek için de sıkı çalışıyor. Geçen ay yıllık Steam Geliştirme Günleri etkinliğinde gösterildi ve tasarımı, Oculus'un yeni çevre birimi ile başardığını çok daha anımsatıyor. Bu sürümü en erken 2017'ye kadar beklemeyin.

Oculus Rift, kendi kontrolörleri olmadan piyasaya sürüldü, bunun yerine hareket kontrolü olmayan Xbox One kontrol cihazına güveniyordu, ancak artık kendine ait - Oculus Touch - ve piyasadaki en iyilerden biri.

El ve parmakların doğal hareketini taklit etmek için tasarlanan Oculus Touch, Rift'in yeni oda ölçeği yükseltmesiyle de çalışacak ve kullanıcılara çok sayıda başlıkta çok daha derin bir interaktif deneyim sunacak. Oculus Touch, 6 Aralık'ta gelecek.

PlayStation VR, yeni bir kontrol cihazıyla piyasaya sürülmedi vebunun yerine geriye dönük olarak mevcut PlayStation donanımını kullanır. Yerleşik bir jiroskop ve sensöre sahip olan DualShock 4 denetleyici, platformla birlikte çalışır, ancak kesinlikle oynamanın en iyi yolu değildir.

Alternatif, Sony'nin Nintendo Wii ile kendi hareket kontrollerini ele geçirmeye çalıştığı zaman PlayStation 3'te ilk kez tanıtılan PlayStation Move kontrol cihazlarını kullanmaktır. Plan başarısız oldu, ancak parlak ışıklı çevre birimleri, PSVR'nin büyüyen oyun kataloğu ile ideal bir uyum sağlıyor.

Bununla birlikte, hem HTC hem de Oculus'un ısmarlama VR odaklı denetleyicileri piyasaya sürmesiyle, PSVR önümüzdeki aylarda ve yıllarda markanın uygulanabilir bir kolu olduğunu kanıtlarsa, Sony'den benzer bir hareket inanılmaz görünüyor.

 • PlayStation VR incelemesi: şimdi indirimde, ancak hayattan daha mı iyi?

Sistemler

PlayStation VR

Tüm bu kulaklıkların çalışacak bir sisteme ihtiyacı vardır:PlayStation VR en çok PS4 sahipleri için mantıklıdır, bir PlayStation Camera ve Move kontrol cihazı satın almanın yanı sıra zaten gitmeniz iyi olacak. Halihazırda Sony'nin en son konsoluna sahip değilseniz, bunun yanı sıra kulaklık ve çevre birimleri için de çatallanmanız gerekecektir.

İkisi deHTC Vivevegöz yarığıçalıştırmak için oldukça güçlü bir Windows PC'ye ihtiyaç duyuyor - Oculus, kulaklık için önerilen özellikleri, yani minimum Intel i5 CPU, 8GB RAM ve kurulu bir Nvidia GTX 970 veya AMD 290 grafik kartı zaten yayınladı.

Karşılaştırıldığında Vive, çalışmak için neredeyse aynı Intel i5 CPU, 4 GB RAM ve bir Nvidia GTX 970 gerektirir. Her kulaklık, hem geleneksel oyun kumandaları hem de daha fazla VR odaklı cihaz (yani Oculus Touch, Steam Kontrolcüler ve PlayStation Move) olmak üzere kendi giriş cihazlarıyla birlikte gelir.

Oyunlar ve yazılım

göz yarığı

Artık büyük VR kulaklıklarının üçü de vahşi doğada olduğuna göre, dişlerimizi içine çekebileceğimiz üç büyük fırlatma dizimiz var. Bazıları üç platformda da mevcutken, diğerleri özel olarak belirli kulaklıklar için üretilmiş ve tasarlanmıştır. İşte şu anda VR'deki en iyi çoklu platform ve ayrıcalıklardan bazıları.

EVE Valyrie

Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR'da şu anda mevcut olan en iyi oyunlardan biri olan EVE: Valkyrie, sizi bir bilim kurgu savaş uçağının kokpitine bağlar ve sizi şimdiye kadar yaşayacağınız en sürükleyici it dalaşlarından bazılarına sürükler.

VR bunun için yapıldı ve her yeni kullanıcı için bir zorunluluktur. Geliştirici CCP (aynı zamanda bunun döndüğü oyunu yaratan EVE Online) yakın gelecekte Vive, Rift ve PSVR arasında çapraz platform oyunu planlıyor. Bu alanı izle!

Konuşmaya Devam Edin ve Kimse Patlamaz

Patlayıcı bir dokunuşa sahip bir parti oyunu ister misiniz? Oculus Rift ve PlayStation VR için olan bu küçük güzellik, kulaklık takan bir kullanıcıyı VR dışındaki arkadaşlarından talimatlar alırken bombayı dağıtmaya hazır görüyor.

Harika bir konsept ve sanal gerçekliği koltuk oyununa getirmenin harika bir yolu. Bir HTC Vive sürümü de geliştiricisi tarafından düşünülüyor, bu nedenle hangi sanal kabloyu keseceğimizi bulmaya çalışırken daha fazla çoğumuz çıldırmaya başlayabilir.

Batman: Arkham VR

Oyunların ana üçlemesini yaratan stüdyo tarafından geliştirilen bu PlayStation VR'ye özel, Dark Knight'ın kukuletasını sanal gerçeklikte giydiğinizi ve Wayne Mansion, the Batcave ve Gotham'ı keşfederken Dünyanın En Büyük Dedektif becerilerini çağırmaya çalıştığınızı görüyor.

Ne yazık ki oldukça kısa bir başlık, ancak zaten herhangi bir platformda VR'nin en otantik ve eğlenceli kullanımlarından biri olarak görülüyor, bu nedenle PlayStation VR'ı almak isteyen herkes için mutlaka olması gereken bir başlık.

Minecraft VR

Şu anda Oculus Rift ve Gear VR için mevcut (ancak bir noktada HTC Vive ve PlayStation VR'da açıldığını görünce şaşırmayın), süper popüler yapım paketinin bu VR merkezli sürümü hem Survial hem de normal açık Sanal gerçekliğin konforunda inekleri tokatlayabileceğiniz ve en sevdiğiniz popüler kültür mekanlarını inşa edebileceğiniz geliştirilmiş bina modu.

RIGS: Mekanize Savaş Ligi

Sanal gerçeklik göz önünde bulundurularak sıfırdan tasarlanan bu PlayStation VR'ye özel, etrafınızdaki herkes sizi makineli tüfeklerle parçalara ayırmaya çalışırken mekanize bir takım elbise giyip holografik bir top taşımaya çalıştığınızı görür. Bu delice, ama aynı zamanda harika bir eğlence ve sanal gerçekliğin sizi ne kadar hasta edebileceğini test etmek istiyorsanız oynamaya değer.

 • Oculus Rift, Sulon Q VR'da yeni rakibi oldu

Alternatifler

Samung Gear VR

Büyük oyunculara ana alternatif,Gear VRSamsung'dan: Optik özellikleri Oculus Rift'dekiler kadar iyi (ve aslında aynı kişiler tarafından geliştirilmiş) olsa da, kafa izleme işlevine veya işlem gücüne sahip değilsiniz.

Bu, grafiklerin Oculus'un sadece bir çentik altında olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, kablosuzdur - bu nedenle, VR'nin keyfini çıkarmak için bir PC'nin etrafında dolaşmanıza gerek yoktur - ve halihazırda bir Samsung S6, S6 Edge, S6 Edge + veya Note 5'iniz olduğunu varsayarak elde etmek çok daha ucuzdur. .

Google Cardboard ve benzeri, hem yetenekler hem de fiyat açısından bir başka adımdır - ucuz bir giriş noktası için harikadır, ancak pahalı gadget'ların sunduğu tam VR deneyimi değil - gibi birkaç niş ürün de vardır.Fove.

Özetle

VR kulaklıklar

Eğer varsaSamsung Galaxy S6,S6 Kenar,S6 Kenar +veyaNot 5, Gear VR satın alın ve harika, uygun bir fiyata sürükleyici sanal gerçekliğin keyfini çıkarmaya başlayın; PlayStation 4'ünüz varsa PlayStation VR'ı bekleyin (etrafta bir oyun bilgisayarınız yoksa). Ve bekle dediğimizde, önümüzdeki yıl, kaçınılmaz diş çıkarma sorunlarının çözüldüğü ve oyun kataloğunun daha çok bilinen bir miktara dönüştüğünü kastediyoruz.

Bu durum, Oculus Rift ve HTC Vive'daki diğer herkesi ve iki kulaklık bırakıyor: Rift içerikte üstünlüğe sahipken, Vive artırılmış gerçeklik potansiyeline ve bir oda boyunca tam hareket takibine sahip.

Ama gerçekten içinde çok fazla yok. Her ikisi de akıllara durgunluk veren sanal gerçeklik deneyimleri sunar ve sonuçta seçim size aittir.

 • Üzerinde okumakSanal gerçeklik hakkında bilmeniz gereken 10 şey