Close
  • Ana
  • /
  • Dış Mekan Teknolojisi
  • /
  • Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: sizin için doğru ayakkabıyı nasıl seçersiniz?

Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: sizin için doğru ayakkabıyı nasıl seçersiniz?

Dış mekan malzemeleri söz konusu olduğunda, bize defalarca sorulan tek soru, 'Yürüyüş ayakkabısı mı yoksa yürüyüş ayakkabısı mı almalıyım?' Sorusudur. Bunun oldukça basit bir cevabı var: Dışarıda çok zaman geçirirseniz, aslında iyi bir çift yürüyüş ayakkabısına ihtiyacın varvebir çiftyürüyen ayakkabılar.


Neden? Her iki tür ayakkabının da çok farklı işler yapması ve kullanımda çok farklı hissetmesinin basit nedeni. Bu, daha zorlu arazilerde geçtiğinizde veya dışarıda olduğunuzda hızlı bir şekilde görünür hale gelir.sıcak havada yürümekya da sulu kar ve buza göğüs geriyorsun.

Yürüyüş ayakkabıları, mevcutkadın yürüyüş ayakkabısıerkekler gibi botlardan daha hafiftir ve daha hızlı hareket etmenizi sağlar. Ayakkabılar ayrıca daha toplanabilirdir, bu nedenle uzun mesafeli bir yürüyüş veya sırt çantalı bir maceraya atılmak daha kolaydır. Ancak yürüyüş ayakkabılarının çoğu, arazi gerçekten sertleştiğinde mücadele etmeye başlayacaktır.

Tersine, yürüyüş botları olarak da biliniryürüyüş botları, daha ağır ve sert olma eğilimindedir (yapıldıkları malzemeye bağlı olarak) ve bu nedenle, daha engebeli veya tehlikeli arazilerde ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi koruma görevine kalmıştır. Sırtınızda ağır yükler taşırken ve yolunuza uzun, zorlu kilometreler koyduğunuz seyahatler sırasında bu kritik bir sorundur.

Çok genel olarak, yürüyüş ayakkabıları da daha düşük maliyet noktalarına ulaşma eğilimindedir, ancak ayakkabıların yanı sıra yürüyüş botlarında her zaman inanılmaz fırsatlar bulunur.


Yürüyüş botları vs yürüyüş ayakkabısı: bir adam yanında yedek bir çift yürüyüş ayakkabısı ile bir kütük üzerinde oturuyor

(Resim kredisi: StockSnap)

Yürüyüş botları veya yürüyüş ayakkabısı: nasıl seçilir

Yürüyüş ayakkabıları, açık hava yolları ve genel olarak daha kolay zemin gibi daha az yoğun arazi için idealdir. Özellikle sıcak havalarda daha kısa yürüyüş gezileri için iyidirler. Hafif yürüyüş botları oldukça nefes alabilir olsa da, benzer yaz yürüyüş ayakkabıları, gerçekten sıcak olduğunda çok daha serindir. Özellikle ayakkabılar ve ayakkabılar arasında çapraz olan 'shandal'yürüyüş sandaletleri.

Yürüyüş botları genellikle ayakkabılardan daha sert ve daha koruyucudur, en açık şekilde ayak bileğinin üzerine birkaç dantel delik ekleyerek ekstra destek sağlar. Bu sadece bileğinizi kayalara çarpmaktan korumakla kalmaz, aynı zamanda aşırı açıları da kısıtlar - yorgunluk içeri girerken, bir ayağı yanlış yerleştirmek ve bileğinizi döndürmek çok kolaydır. Bu özellikle dağlarda ve gidilen yolun dışında geçerlidir.


Hangi tür ayakkabıyı ne zaman giyeceğinizi seçerken, yukarıdaki faktörlerin bir kombinasyonuna bakacaksınız. Hızlı ve hafif giderken - ciddi dağlık arazilerde bile - yorgunluğu en aza indirmek için mümkün olduğu kadar uzun süre ayakkabı giymeyi ve ardından gerçek dik şeyler için botları değiştirmeyi öneren birçok açık hava uzmanı var.

Son olarak, yürüyüş ayakkabısı ile yürüyüş ayakkabısı kanonu arasında tartışma için bolca yer varken, kış tepeleri vurur vurmaz, ayakkabılar oldukça risklidir ve kramponlu yürüyüş botları listenizin başında olmalıdır.

Aşağıda yürüyüş botları ile yürüyüş ayakkabılarını daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, ancak önce işte başlamanız için en sevdiğimiz yürüyüş botları ve ayakkabılarımızdan birkaçı ...


AKU Pro Trekker GTX |Amazon İngiltere'de 159,50 £
Süper sağlam ve giymesi rahat olan AKU'nun fantastik dış mekan botu sonbahar-kışa hazır. Muazzam bir tutuş sağlar, çeşitli arazilerde iyi performans gösterir ve tamamen su geçirmezdir. Tepelerde kışın iyi yürümeyi planlıyorsanız, bunlar yürüyüş botlarınızdır.

Salomon Quest 4D 3 GTX | Decathlon'da 129,99 £
Hemen hemen her senaryo için favori yürüyüş botumuz. Sıfır alıştırma süresi gerektiren ve kalın yürüyüş çoraplarıyla giyildiğinde neredeyse cennet gibi hissettiren bir bot istiyorsanız, nefes alabilen Quest 4D 3 GTX sizi su, kar ve rüzgardan koruyacaktır.Anlaşmayı Görüntüle

Keen Venture Erkek Yürüyüş Ayakkabısı |Amazon'da 99,50 £ 'dan başlayan fiyatlarla
Nefes alabilirlik sağlamak için performans örgüsüyle tasarlanan bunlar, sıcak havalarda yürüyüş tatiline çıkan herkes için mükemmeldir. Ter oluşumunu önlerler ve hızlı bir kanca bağlama sistemine sahiptirler, böylece onları hızlı bir şekilde açıp kapatabilirsiniz.

BEN Selvatica GTX | Trekkin'de 108,95 £
Hava nasıl olursa olsun ayaklarınızın üzerinde sabit durmanızı sağlayacak ciddi bir yürüyüş ayakkabısı. Yukarıdaki yürüyüş botları ağır iş arazileri için daha iyi olsa da, su geçirmez Selvatica GTX kırsal yollara çıkmak ve tepelerde ve dağlarda hızlı yürüyüş yapmak için sadece bir bilettir.

Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: Bir adam, uzaktaki bir dağa bakan bir tarlada ayakta durmak için yürümeye ara verir.


(Resim kredisi: Pexels'ten Archie Binamira)

Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: stabilite

İstikrar, buradaki odadaki fildir. Bir bot, engebeli arazide yürümenin veya çabalamanın hayati bir parçası olan üzerinde durmanız için gerçek bir platform sağlar. Bir botu kayalar arasındaki bir boşluğa sıkıştırmaktan, bir inişte topuğu kayalık yamaçların derinliklerine daldırmaktan veya kenarlarıyla kar veya ıslak çimenlere adım atmaktan, sağlam bir bot tepelerde önemli bir araçtır.

Scarpa Manta Pro GTX gibi tam B2 dereceli kışlık bir dağ botu için gitmeseniz bile, AKU Trekker Pro GTX gibi sert bir yürüyüş botu aynı işi yapar.

Yürüyüş ayakkabısı, daha hafif ve daha esnek bir platform sunar; bu, daha uzun günlerde bir nimet olabilir ve en büyük zorluğunuzun araziden ziyade yorgunluk olduğu daha yerleşik patikalarda. Buradaki mükemmel seçimler Arc'teryx Aerios FL GTX, Mammut Mercury III Low GTX veya gerçekten de Pingtwitter’lerden herhangi biri.en iyi yürüyüş ayakkabılarıseçim.

Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: dayanıklılık

Dayanıklılık, modern malzemelerin yürüyüş ayakkabıları ile yürüyüş botları arasındaki boşlukları kapattığı, daha ağır ayakkabılar ve daha hafif botların genellikle kordura, nubuk ve kaynaklı PU film teknolojisi (AKU Selvatica botunda olduğu gibi) gibi benzer malzemeleri kullandığı bir alandır.

Bu modern malzemeler deri botlara göre daha hızlı bozulurken, ağırlıklarının bir kısmıdır ve uzun bir alıştırma süresine ihtiyaç duymazlar. Buradaki iyi bir örnek, üst malzemenin ustaca bir karışımının size kutudan çıkar çıkmaz dayanıklılık ve rahatlık sağladığı Pingtwitter Ödüllü Salomon Quest 4D 3 GTX'tir.

Çoğunlukla bir ayakkabının veya botun ne kadar sağlam olduğunu, özellikle de tabanın üst kısma (rand) tutturulduğu yerlerde ortaya koyan yapım teknikleridir. Daha hafif ayakkabılarda bu, Salomon Evasion GTX gibi daha ince dağ botları (Anatom Cuillinörneğin) rand hafif çakıldan keskin kayalara kadar her şeye karşı koruyarak ayağın tam üstüne kadar uzanır.

Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: Bir kişi ormandaki bir tahta kaldırımda yürümek için koyu kahverengi yürüyüş botları giyiyor

(Resim kredisi: StockSnap)

Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: konfor

Adil olmak gerekirse, Salomon Quest 4D 3 GTX veya Mammut Ducan High GTX gibi botlara rağmen, hareket halindeyken çok fazla konfora sahip olsalar da, ayakkabılar kesinlikle konfor bahislerinde avantaja sahiptir. Dış mekan teknolojisi geliştikçe, dış mekan ayakkabısı yelpazesi yükseldi ve çok çeşitli güçlü adaylar ortaya çıktı.

Çubuk kauçuğu, yüksek koruyucu şeritleri ve sertlik için yarım şaftlı Five Ten Guide Tennie gibi yaklaşma ayakkabısı var. Ayrıca Hoka One One Sky Arkali veya Adidas Terrex Voyager gibi hafif, iz odaklı seçenekler var.

Son olarak, harika bir örneği Pingtwitter Ödüllü Arc'teryx Aerios FL GTX olan saf oyun yürüyüş ayakkabısı var. Arazi ve hız, buradaki esas hususlardır. Her zamanki gibi, tepelerde konuşmadan önce uyumun ayaklarınızla uyuştuğunu kontrol edin. Bunu yapmanın en iyi yolu, günün sonunda, ayaklarınız şiştiğinde seçtiğiniz yürüyüş botlarını veya ayakkabılarını denemektir.

Yürüyüş botları ve yürüyüş ayakkabıları: önemli bot ve ayakkabılarda günümüzün en iyi fırsatları Aku Trekker Pro GTX Yürüyüş ... AKU Trekker Pro GTX Amazon $ 262,99 GörüntüleTüm fiyatları görünArc'teryx Aerios FL Mid GTX ... Arc'teryx Aerios FL GTX Kadın Amazon $ 185 GörüntüleTüm fiyatları görünSalomon Erkek EVASION 2 MID ... Salomon Evasion GTX Amazon 135 $ GörüntüleTüm fiyatları görünMammut Erkekler Ducan Yüksek GTX ... Mammut Ducan Yüksek GTX Amazon 199 $ İnceleTüm fiyatları görünadidas Terrex CC ... Adidas Terrex Voyager Amazon $ 59.95 GörüntüleTüm fiyatları görünArc'teryx Aerios FL GTX Ayakkabı ... Arc'teryx Erkek Aerios FL GTX Amazon 170 $ GörüntüleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz