Close

Sıcak havada yürümek: güneşte serin ve güvende kalmak için araçlar ve ipuçları

Çoğumuz hava güzel olduğunda dışarıda olmayı severiz, ancak sıcak bir yaz gününde dışarıda yürümek ile sıcak havada dışarıda olmak arasında büyük bir fark vardır. Aslında veözellikleBir sıcak hava dalgası sırasında, Met Office, önleyebiliyorsanız, gereksiz açık hava etkinlikleri önermiyor.


Parti pisliği yapmıyoruz, ancak yaptığınız yürüyüşün gerekli olup olmadığını veya cıva düşene kadar bekleyip bekleyemeyeceğini bir düşünün. Bununla birlikte, sıcak havalarda yürüyüş rutininizden vazgeçmek istemiyorsanız veya sıcak bir yere gidiyorsanız ve her gün yürüyecekseniz, normalde yürümeye nasıl hazırlanacağınız konusunda ikiye katlamanız gerekir. ortalama bir yaz günü.

Düşünün: hidrasyon, güneşten korunma, enerji, yürüme konforu ve konumu (yani, uzak olanları değil, daha kalabalık rotaları seçmek).

Ayrıca yürüyüşe çıktığınızda günün saatini değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, sıcaklıklar genellikle sabahın erken saatlerinde daha serindir, ancak gün batımına kadar düşmeye başlamayabilir. Bu nedenle, kendinizi potansiyel olarak tehlikeli ısıya maruz bırakmaktan kaçınmak için öğleden sonra yürüyüşünüzü çok daha erken bir başlangıç ​​için değiştirmeniz gerekebilir.

Sıcaklığın günün hangi saatinde en soğuk olacağını görmek için bölgenizdeki hava tahminini kontrol edin veMet Office’in Isı Endeksini ele almasısıcak havalarda herhangi bir günde hangi seviyede yürüyüşün sizin için güvenli olduğunu anlamak için.


Yürüyüşlerinizi normalden daha kısa tutmak ve gölgeli yerlerde sık sık ara vermek de iyi bir fikirdir - bu, yeni PB'ler kurmanın veya bir yürüyüşte yeni zirvelere ulaşmanın zamanı değildir.

Sıcak havalarda yürürken sizi serin ve güneşten korumalı tutmak için en sevdiğimiz dış mekan gereçlerimizi tamamlamadan önce aşağıda ele alacağımız için, bu temel taşların ötesine geçmemiz gereken başka hususlar da var.


Sıcak havada yürüyüş: Keen EvoFit One su ayakkabısı

(Resim kredisi: Keen)

Sıcak havada yürüyüşlerde nasıl serin kalınır

Bu, giydiğiniz şeyle başlar ve buna uygun güneş kremi de dahildir. Sıcak havalarda güneşin en zararlı ışınlarına karşı maksimum korumaya ihtiyacınız vardır, bu nedenlevücudunuz için yüksek faktörlü bir güneş kremive biryüzünüz için yüksek kaliteli güneş kremi.


Hafif (hem renk hem de malzeme açısından) ve gevşek katmanlar, vücudunuzun etrafında daha fazla hava akışını teşvik ederek genel vücut sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olur.

Güneşten ani bir cilt korumasına ihtiyacınız varsa, bu tür hafif, nefes alabilen katmanlar hızlı bir şekilde çıkarılabilir ve aynı hızla eklenebilir. Hafif ve gevşek katmanların iyi örnekleri arasında kadınlar için ince, kimono tarzı örtüler ve erkekler için nefes alabilen, ter tutmayan üstler bulunur.

Şapka takmayı unutma! En şık şapkalar olmadıklarını biliyoruz, ancak kanatlı çöl şapkası boynunuza taşınabilir bir gölge katar. Yarı yollu bir ev, geniş bir siperliği olan bir şapkadır (aşağıya bakınız).

Bir buff veya bandana'nız varsa, onu nemlendirmeyi ve ardından boynunuza koymadan önce dondurucuya yerleştirmeyi düşünün. Bu sizi serin tutar ve boynunuzdaki hassas cildi korur. Dekolte yanığına eğilimli olanların hafif bir yaz fularına katlanması gerekebilir.


Hafif ve nefes alabilen yürüyüş pantolonu ayrıca sıcak günlerde 'çantada kaynamaktan' kaçınmanıza yardımcı olur. Yazın çok yönlülüğü için favorilerimiz, nefes alabilen ancak dayanıklı yürüyüş şortlarına dönüşmek için dizlerini fermuarlayan Berghaus Explorer Eco'dur.

Ayakkabınıza da bakın. Sağlam yürüyüş ayakkabılarınızdan vazgeçmeyi ve bazılarını giymeyi tercih edebilirsiniz.yürümek için parmak arası terlikyerine. Veya gelişmiş desteğini tercih edebilirsiniz.sandalet yürüyüş.Her iki durumda da, nefes alabilen ve ister kum, ister çimen veya patika olsun, kaplayacağınız araziye uygun ayakkabılar seçin.

Yine de çok zorlu bir araziyle karşılaşıyorsanız, bir çift ile anteyi yükseltmeniz gerekebilir.yürüyüş botlarıveyayürüyen ayakkabılar. Bu ayakkabılardan hangisinin yaptığınız yürüyüşe uygun olduğundan emin değilseniz,yürüyüş botları vs yürüyüş ayakkabılarıkılavuz. Temel farklılıkları açıklar ve kontrol etmeniz için bazı ayakkabılar ve botlar sunar.

Eucerin Kuru Dokunuşlu Güneş Kremi Spreyi SPF 50 | 12,74 £
Sıcak havada yürürken maksimum korumaya ihtiyacınız vardır, bu nedenle vücut için en sevdiğimiz güneş kremimizi alın. Yüksek UVA / UVB koruması ve ayrıca HEVIS (yüksek enerjili görünür ışık) savunması sunar ve cilde kolayca püskürtülür ve aynı hızla emilir.

Wallaroo Explorer Güneş Şapkası UPF50 + | 36,95 £
Geniş ağzıyla, yüksek puan alan Wallaroo güneş şapkası, boynunuz ve yüzünüz için ekstra gölge sağlar. Ayrıca şapkayı yerinde tutmak için çenenizin altına bağlanabilen veya daha aşağıya sarkan bir büzme ipi vardır.

Keen EvoFit One Su Ayakkabısı | 69,99 € 'dan itibaren
Tam bir smaçtan kurtulacak süper nefes alabilen ayakkabılar. Erkekler ve kadınlar için mevcut olan Keen EvoFit One, ayakkabının göğüs kafesinin her iki tarafında açık bağlantı noktalarına sahiptir. Bunlar, yürüdüğünüz herhangi bir suyun basitçe tahliye edilmesini sağlarken ayaklarınızın etrafındaki hava akışını artırır.

Yürüyüşünüzde bol su alın

İngiltere Halk Sağlığı Baş Çevre Halk Sağlığı Bilimcisi Owen Landeg, mevcut sıcak hava dalgasıyla başa çıkmak için en iyi ipuçları sorulduğunda,Met Ofisine söylediher zaman su taşımak akıllıca. Yürüyüşünüz boyunca da düzenli olarak yudumlamanız gerekecek - susuz kalana kadar beklemeyin.

Yeniden kullanılabilir bir su şişesi, özellikle soğutma özellikli su şişeleri olmak üzere hareket halindeyken susuz kalmanız için arkadaşınızdır. Bu, yerleşik bir buz pistonu olan bir su şişesi veya dışarıda yürürken kendinize püskürtmek için bir sis püskürtme eki olan bir şişe anlamına gelebilir.

Çift cidarlı vakumlu yalıtımlı su şişeleri, buzlu suyu daha uzun süre - bazı durumlarda 24 saate kadar - daha soğuk tuttukları için de harikadır. Chilly’nin BPA'sız Su Şişesi bunu yapacaktır.

Hydrate2 Soğutma Sisi Su Şişesi | 12,99
Dışarı çıkarken püskürtmeniz gerekirse, sis püskürtme işlevine sahip ikisi bir arada bir su şişesi. 400 ml kapasiteyle bu en büyük su şişesi değil, bu yüzden düzenli olarak doldurmanız gerekecek, ancak püskürtme hareketi anında serinlik için iyidir. Anlaşmayı Görüntüle

Lifestraw Go Su Filtresi Şişesi | 33,46 £
Ayrıca bir Lifestraw Go Su Filtresi Şişesini paketleyebilir ve doğrudan yürüyüş rotanızdaki nehirlerden ve derelerden doldurabilirsiniz, çünkü bu hayatta kalma şişesi% 99,999999 su kaynaklı bakterileri ve% 99,9999 parazitleri filtreler.

Sıcak havada yürümek: Bir kadın sıcak havada yürüyüş yaparken yüzüne güneş kremi sürüyor

(Resim kredisi: Pexels)

Geniş gölgeli yürüyüş yollarına sadık kalın

Gölgeden bolca korumaya sahip olacağınızı bildiğiniz yürüyüş rotaları planlayın. Güneşte pişmiş bir dağ yürüyüşü yerine ormanda serinletici bir yürüyüşün çizgileri üzerinde düşünün.

Yürüyüş rotanızı planlarken medeniyete yakın olanlardan birini seçin. Yardıma ihtiyacınız olursa veya suyunuz (veya diğer malzemeleriniz) biterse ve hızlı bir şekilde doldurmaya ihtiyaç duyarsanız bu önemlidir.

Yürüyüşünüz sırasında, gölgeli noktaları bulmak için zaman ayırın ve rota boyunca düzenli aralıklarla buralarda oturun. Bu, vücudunuza yürürken maruz kaldığı ısıdan kurtulmak için zaman verir.

Sırt çantanızda atıştırmalıklar için yeriniz varsa, size yavaş enerji salınımı sağlayacak olanları (iz karışımı veya yulaf bazlı barları deneyin) ve doğal olarak yüksek su içeriğine sahip olanları alın. Doğal olarak nemlendirici karpuz, salatalık çubukları, elma ve portakallar iyi seçimlerdir.

Unutmayın: Sıcak havalarda yürürken acele etmeyin ve kendinizi zorlamayın. Sadece bir sahil veya liman cephesi boyunca kıvrılıyor olsanız bile, artan sıcaklık nedeniyle bunun ne kadar yorucu olduğuna şaşıracaksınız.

Ailenize veya arkadaşlarınıza nerede ve ne zaman yürüdüğünüzü söyleyin, böylece hareketlerinizden haberdar olsunlar. Evden çıkmadan önce telefonunuzun tam olarak şarj olduğundan ve birini aramanız veya mesaj göndermeniz gerektiğinde sinyal alacağınızı bildiğiniz alanlarda yürüdüğünüzden emin olun.

Yavaş ilerleyin, sabit olun, susuz kalmayın, temas halinde kalın ve her zaman güneşten korunaklı olun.

Taşınabilir El Tipi Kişisel Fan | 13,99
Bunlardan birini etrafta taşırken kendini gülünç hissedecek misin? Belki başlangıçta, ama kısa süre sonra sürekli esintinin tadını çıkarmakla çok meşgul olacaksınız. Bu mini dış mekan fanı tamamen şarj edilebilir ve en düşük hızda 10 saat, en yüksek hızda üç saat sürer.

UV Bonjour Mini Katlanabilir Yürüyüş Şemsiyesi | 12,99
Bunu sırt çantanıza yapıştırın ve yoğun güneşten anında korunmaya ihtiyacınız olduğunda kırın. Bu mini güneş şemsiyesi 220g'de süper hafiftir ve katlandığında yalnızca yedi inç uzunluğundadır, ancak kullanımdayken UV ışınlarının% 95'ini engeller.

Osprey Ultralite Malzeme Paketi | 21,99
Daha kısa yürüyüşler için bu su geçirmez günlük paketi seviyoruz. Su şişeniz için esnek bir yan cebe, ayrıca yürürken durgun ter oluşumunu önlemeye yardımcı olan bir Deluxe AirMesh koşum takımına ve panellere sahiptir.

Sıcak havalarda yürümek: yaz aylarında köpeğiyle sahile yakın yürüyen kadın

(Resim kredisi: Pexels'ten Cassiano Psomas)

Evcil hayvanları sıcak havada yürüyüşlerde serin tutmak: RSPCA tavsiyesi

Tüm evcil hayvanların sıcak havalarda, özellikle sıcak hava dalgalarında özel ilgiye ihtiyacı vardır. Soğuk ve gölgeli noktalara kolay erişim ve ayrıca iyi bir soğuk içme suyu kaynağı mutlak temeldir. Ancak burada, içeride olmaktan nefret eden ve dolayısıyla sıcak havalarda sizinle birlikte yürüyen köpeklere odaklanıyoruz.

RSPCA’nın yaz aylarında köpek bakımı konusundaki yönergelerişunu belirtin: & ldquo; Evcil hayvanlarınızın cildinin açıkta kalan kısımlarında evcil hayvan için güvenli bir güneş kremi kullanarak ve tabii ki gölgeye ve tatlı suya bolca erişim sağlayarak evcil hayvanlarınızı güvende tutabilirsiniz. & rdquo;

Köpeğiniz için katlanabilir bir su kabı, hareket halindeyken evcil hayvanınızı nemlendirmenizi sağladığı için yürüyüşler için mükemmeldir. Yürüyüşünüz boyunca evcil hayvanınızı düzenli noktalarda gölgeli alanlarda oturmaya götürmeyi unutmayın.

Hav Havlu Katlanabilir Köpek Kasesi | 4,99 £
Bu iki katlanabilir 350 ml evcil hayvan kasesi, hareket halindeyken su ve atıştırmalıklar için kullanılabilir. Gıdaya uygun silikon malzemeden üretilmiştir ve sırt çantanıza veya bebek arabanıza kolayca takabilmeniz için karabinalarla donatılmıştır.

Petkin Doggy Güneş Koruyucu Sprey SPF15 | 6,99
RSPCA, sıcak havalarda dışarıda dolaşan tüm evcil hayvanlar için evcil hayvan korumalı bir güneş koruyucu kullanılmasını önerir. Köpekler için olan bu Petkin Güneş Kremi hızla emilir ve uygulandığında yağsız, tahriş edici olmayan bir formüle sahiptir.

Daha ziyade sıcak havalarda içeride mi yürüyorsunuz? Endişelenme, yuvarladığımız gibikapalı alanda yürüyüş için en iyi koşu bantları.

Ayrıca iç mekanlarda daha serin kalabilirsiniz.en iyi taşınabilir klimalar.