Close
  • Ana
  • /
  • Saatler
  • /
  • Uyarı! Bu sınırlı sayıdaki Blancpain Fifty Fathoms No Rad'ı ciddi olarak isteyeceksiniz.

Uyarı! Bu sınırlı sayıdaki Blancpain Fifty Fathoms No Rad'ı ciddi olarak isteyeceksiniz.

Blancpain, en ikonik saatlerinden biri olan Fifty Fathoms'un 'radyasyonsuz' modelini süper sınırlı 500 parçalık bir seriyle yeniden yorumladı.

1960'ların ortalarındaki bu dalış saati, Blancpain'in radyumdan oluşan ışıldayan malzemeler kullanmadığını gösteren oldukça uğursuz bir 'radyasyon yok' logosu içermesiyle ünlendi.

Şu anda en ikonik Fifty Fathoms modelleri arasında yer alıyor ve bu nedenle Blancpain 2021'de onu onurlandırmayı seçti.

Tribute to Fifty Fathoms No Rad, geleneksel yuvarlak noktaların yanı sıra dikdörtgenleri ve saat 12 konumunda elmas şeklindeki bir işareti birleştiren geometrik saat imleri ile noktalanan derin mat siyah bir kadrana sahiptir.


Bölüm halkası, ibreler ve çerçeve üzerindeki zaman ölçeğinin tümü, vintage göstergelerin bej-turuncu tonunu yeniden canlandıran retro renkli Super-LumiNova'ya sahiptir.

1960'ların modellerinden birinde görüldüğü gibi beyaz bir çerçeveyle vurgulanan tarih aralığı saat 3 pozisyonunda yer alır.


Gösterinin asıl yıldızı, bu saatin zaten güçlü olan karakterine katkıda bulunan sarı ve kırmızı 'radyasyon yok' logosu.

Sembol, Blancpain tarafından 1960'ların başında, ışıldayan özellikleri nedeniyle saat yapımında kullanılan radyoaktif bir element olan radyumun sağlığa zararlı olduğu ilan edildiğinde tanıtıldı.


Sarı zemin üzerine siyah bir çarpı ile üç kırmızı parçadan oluşan özel sembole, mesajın kolayca anlaşılmasını sağlamak için tasarlanmış 'radyasyon yok' kelimeleri eşlik etti.

Orijinal saatler özellikle koleksiyoncuların rağbet ettiği parçalar haline geldi.

Blancpain Elli Kulaç Rad Yok

(İmaj kredisi: Blacpain)

Çelik kasa, sınırlı üretim Fifty Fathoms saatlere özel bir çap olan 40,3 mm ölçülerindedir ve 300 metreye kadar suya dayanıklıdır.


Silikon denge yayı ile donatılmış ve dört günlük güç rezervine sahip kendinden kurmalı bir hareket olan Blancpain Calibre 1151'i barındırıyor.

İki namlusu, kartuş şeklindeki bir açıklığa sahip bir rotor vasıtasıyla sarılır ve ilk Fifty Fathoms da dahil olmak üzere koleksiyondaki bazı tarihi saatlere saygı duruşunda bulunur. Artık alışılmamış olan bu detay, daha önce, darbe durumunda hareketi korumak için salınan ağırlığın esnekliğini artırmak için kullanılıyordu.

Saat, dayanıklılığı ve kullanıcı rahatlığı nedeniyle o zamanlar dalgıçlar arasında çok popüler olan bir malzeme olan 'Tropic' tipi kauçuktan bir kayışla geliyor.

Fiyatı 11.800 £/19.500 AU$'dır ve Blancpain butiklerinde mevcuttur.

Bunu beğendin mi?