Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Windows'a dikkat edin, Chromebook sayıları %275 arttı

Windows'a dikkat edin, Chromebook sayıları %275 arttı

Dünyanın büyük bir kısmı uzaktan çalışmaya geçerken, bilgisayar satışlarının 2020'nin başından bu yana artması belki de sürpriz değil.Chromebook'laryıllık %275 gibi büyük bir artışla diğerlerini geride bıraktı.


Masaüstü bilgisayarların, tabletlerin ve Chromebook olmayan dizüstü bilgisayarların sevkiyatı ile karşılaştırıldığında, büyüme devasa. Daha uzun pil ömrüne sahip daha küçük ve daha ucuz cihazların çekiciliği, Chromebook'ları mükemmel bir ev makinesi yapar.

tarafından yapılan araştırmaya göreKanallar, HP, HP Chromebook 14, Chromebook 11 veHP Pro c640 Chromebooksuçlamaya öncülük ediyor. Bu, 2021'in ilk çeyreğinde 4.300'ün üzerinde sevkiyatla sonuçlandı - şirket için %633.7'lik bir büyüme.

Canalys, 2020

Chromebook gönderileri pazarın geri kalanını geride bıraktı


(İmaj kredisi: Canalys)

HP yine de en büyük üretici değildi. Bu onur, 2020'nin başında yalnızca %1,6 olan pazar payını 2021'in aynı döneminde %10'a çıkaran Samsung'a düşüyor - sevkiyatlarda yıllık %2,230'un üzerinde bir büyüme.

Samsung'un son modeli,Galaxy Chromebook 2büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Ancak, Samsung'un Intel ve Microsoft ile olan yeni ortaklığı, Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlara yeniden odaklanmayı gördü.Galaxy Kitap Pro.


Aslında, Samsung'un tüm bilgisayar pazarındaki büyümesi rekabeti geride bıraktı. Pazar bir bütün olarak %53,1 büyürken, Samsung %80,4 büyüdü – Pazar payı artık Dell'inkine yaklaşıyor.

Bu büyümeye rağmen, Chromebook satışları hala tabletlerden veya diğer dizüstü bilgisayarlardan elde edilen satışların çok küçük bir kısmı. Ortak PC henüz ölmedi, ancak değişim önemli. Yaklaşan Windows 10X ve Intel'in EVO platformu, bilgisayarları daha uyumlu ve mobil uyumlu hale getirecek. Ancak, Chrome'u uzak tutmak için yeterli olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek.