Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • BBC iPlayer'da HDR ile Ultra HD 4K kalitesinde Planet Earth II'yi izleyin

BBC iPlayer'da HDR ile Ultra HD 4K kalitesinde Planet Earth II'yi izleyin

BBC, videosunu 4K ve HDR'nin bile ötesinde daha yüksek bir kalite seviyesine çıkarmak için çok çalışıyor. Sonuç, Hybrid Log-Gamma (HLG) adlı yeni bir formattır ve bu, BBC'nin daha önce TV'de hiç görülmemiş yeni renkleri yayınlayabileceği anlamına gelir.


Bugün BBC iPlayer, UHD HLG formatında oluşturulmuş Planet Earth II'den görüntüleri gösterecek. HDR ve 4K uyumlu bir TV'niz varsa BBC iPlayer uygulamasını açtığınızda yeni video içeriğini izlemeniz istenir. Şimdi ile yeni yıl arasında izlenebilecek dört dakikalık bir klip var.

Beeb, yeni formatın en yüksek 4.000 nit parlaklığa sahip 10 bitlik yüksek bir renk aralığı gösterebildiğini söylüyor - çoğu TV'nin kaldırabileceğinden daha fazla. Neyse ki, HLG formatı mevcut televizyonların HDR özelliklerine uyacak şekilde küçültülecek, yani hemen tüm ihtişamıyla takdir edebileceğiniz anlamına geliyor.

BBC, HLG'nin görüntülerin son derece yüksek kontrastla gösterilmesini sağlayarak çalıştığını söylüyor. Bu, resmin gölgelerinde ve karanlık alanlarında daha fazla keskinlik, daha geniş ayrıntı, daha geniş bir renk aralığı ve daha doğal ve daha parlak vurgular ve ayna benzeri yansımalar sağlar.

İPlayer'da UHD HLG formatında yayınlanan BBC içeriğiyle ilgili heyecan verici şey, bunun yayıncı için yeni bir çözünürlük ve kalite seviyesinin başlangıcı olabileceğidir. Bu, neler yapılabileceğini gösteren bir test cihazıdır, ancak bir ürün yazılımı güncellemesi aldıktan sonra çoğu TV ile çalışacaktır. Sonuçta bu, BBC'nin gelecekte bir yayın durumu için işe yarayacak kendi formatını bulmasıdır.


Bu, BBC'nin 2017'de iPlayer üzerinden UHD HLG'de içerik yayınladığı anlamına gelebilir. Sinyali kablosuz olarak göndermek de mümkündür, bu nedenle bu popüler olursa, HDR HLG yayınını yakında televizyonlarımıza da görebiliriz.

Bunu beğendin mi? Neden okumuyorsunHDR nedir? En son TV ve sinema teknolojisinin açıklaması