Close
  • Ana
  • /
  • Saatler
  • /
  • İzle rulo vs saat sarıcı: fark nedir?

İzle rulo vs saat sarıcı: fark nedir?

Bir saat koleksiyonuna yeni başladıysanız, muhtemelen değerli parçalarınızı saklamanın yollarını arıyor olacaksınız. Saatlerce süren araştırma iki seçeneğe inecek - bir saat rulosu veya bir saat sarıcı.


Her ikisi de harika seçeneklerdir, ancak saatlerinizle ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak biri daha iyi olacaktır. Neyse ki, tasarımlarına, koruma seviyelerine ve kullanım durumlarına bakacak ayrıntılı bir makale ile hangi saat depolama çözümünün sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için buradayız.

Sözü daha fazla uzatmadan, bunlar bir saat rulosu ile saat sarma makinesi arasındaki farklardır.

rulo izle

(İmaj kredisi: Bennett Winch)

İzle rulo vs saat sarıcı: kullanın

Bu iki saat depolama türü arasındaki ilk fark, nasıl kullanıldıklarıdır. Saat ruloları esas olarak seyahat için tasarlanmıştır, küçüktürler, kompakttırlar ve bir valize atıldıklarında saatleriniz için yeterli koruma sağlarlar.


Tabii ki, saat ruloları, saatlerinizi evde saklamak için de kullanılabilir ve çorap çekmecenizde birbirine çarpmalarını engeller.

Saat sarıcılar ise, esas olarak evde kullanım için tasarlanmıştır. Sarıcılar, saatinizi belirli aralıklarla döndüren küçük bir motor içerir. Bu, güç rezervinin dolmasını ve saatinizin işlemeye devam etmesini sağlayarak, her an elinize alıp takmanız için zamanı ve hazırlığı korur.


Dulwich saat sarıcı

(İmaj kredisi: Dulwich)

Saat rulosu vs saat sarıcı: tasarım ve koruma

Saat sarıcılar, birkaç istisna dışında, saatiniz sarıcının dikey yüzünde bir minderin etrafına oturduğu dikdörtgen kutular olma eğilimindedir. Bir, iki, üç, dört ve hatta 10'dan fazla saati alabilen sarıcılar ile çeşitli boyut seçenekleri vardır.


Ayrıca, başlı başına bir sanat ve mühendislik eseri olan bazı saat kurma makineleri de vardır.Rapport London Optima Time Capsule Saat Sarıcı, krom kaplı alüminyumdan hazırlanmış ve camla kaplanmıştır.

Çoğu saat kurma makinesi oldukça büyüktür, bu nedenle onları seyahate götürmek istemezsiniz, ancak bir masa, komodin veya makyaj masası üzerinde harika görünecek şekilde tasarlanmıştır.

Daha önce de belirtildiği gibi saatiniz, sarıcıya takılan bir minderin etrafına yerleştirilmiştir. Saatinizi tozdan koruyacaklar ve şifonyerinize çarpmasını önleyecekler (gevşek olsaydı bunu yapabilir).

Saat ruloları çeşitli şekil ve boyutlarda gelir, ancak en yaygın olanı deri veya kanvas kaplamadır. Bunlar, yaklaşık beş saat için keseler içerir. Saatlerinizi poşetlerin içine yerleştiriyorsunuz, ardından sarın ve saat rulosunu bir büzme ipiyle birbirine bağlıyorsunuz.


Bu oldukça ilkel bir saat saklama yöntemidir ve poşetler saatleri ayrı tuttuğu ve birlikte çizilmesini engellediği için pahalı veya eski saatler için kesinlikle önermeyiz, ancak bunun dışında çok az koruma sağlar.

Seyahat ederken daha fazla koruma istiyorsanız, muhtemelen sert bir kabuğa ve yaklaşık üç veya dört saat için alana sahip bir saat kasası düşünmek isteyeceksiniz. Bunlar genellikle daha lüks seçenekler için deri veya daha uygun fiyatlı bir seyahat çözümü için plastikle kaplanır.

rulo izle

(İmaj kredisi: Bamford)

İzle rulo vs saat sarıcı: karar

Bir saat rulosu veya saat sarıcı satın alıp almadığınız, gerçekten ne için kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Seyahat ediyorsanız, kompakt oldukları ve mükemmel koruma sundukları için bir saat rulosu veya kılıf isteyeceksiniz. Ayrıca, otomatik saatlerinizi takmadan önce kurmanız gerekmediği sürece evde saklamak için de kullanışlıdırlar. Diğer yandan saat sarma makineleri, otomatik saatlerinizi mükemmel bir şekilde senkronize ve her an takmanız için hazır tutacaktır, koleksiyonunuzda birden fazla otomatik saatiniz varsa ve bunları evde gururla sergilemek istiyorsanız idealdirler.