Close

Su geçirmez ve suya dayanıklı ceketler: fark nedir?

Dış mekan için bir ceket satın almak göz korkutucu olabilir. Yumuşak kabuk mu yoksa sert kabuk mu istiyorsunuz?Gore-Tex veya Gore-Tex Pro? Ve hepsinden daha kafa karıştırıcı: su geçirmez mi yoksa suya dayanıklı mı?

Bu yazımızda su geçirmez ve suya dayanıklı kumaşlar arasındaki farkları ve bunları nerede kullanmanız gerektiğini açıklıyoruz.

Su geçirmez ve suya dayanıklı ceketler: fark nedir?

Suya dayanıklı bir malzeme genellikle, suyun nüfuz etmesi zor olan sıkı dokunmuş kumaştan yapılır. Ancak yeterince uzun süre ıslak kalırsa, su birikecek ve malzemenin içine sızacaktır. Suya dayanıklı ceketler, genellikle suyun girdiği yerde bantlı dikişlere sahip değildir. Ancak hafif yağmura veya çiseleyen yağmura kısa süre dayanabilirler ve genellikle rüzgar geçirmezdirler.Suya dayanıklı malzemeler yağmura karşı en az korumayı sağlar.

Su geçirmez bir malzeme ne kadar ıslanırsa ıslanırsa içeri su almaz ve her zaman rüzgar geçirmezdir. Acil durum plastik panço su geçirmezdir, ancak çoğu su geçirmez ceket nefes alabilen malzemelerden yapılır. Bu, su buharını saldıkları anlamına gelir, böylece aşırı ısınmadan veya terlemeden hareket edebilirsiniz. Ek olarak, su geçirmez bir ceketin bantlanmış dikişleri olacaktır.Su geçirmez malzemeler yağmura karşı en fazla korumayı sağlar.


Su itici ceketler ne olacak?

Su itici bir malzeme 'hidrofobiktir.' Su üzerine oturamaz, ancak “boncuklanır” ve akar, bu da kumaşın doymasını durdurur.

Su geçirmez katmanlar, nefes alabilir kalmalarına yardımcı olmak için su geçirmez malzemelerin üzerine yerleştirilmiştir. Bazı suya dayanıklı ceketlerde, onları 'duşa dayanıklı' hale getirmek, hafif yağmura veya çiseleyen yağmura kısa süreliğine dayanmak için kullanılır.


Neden suya dayanıklı ceketlerle uğraşasınız ki?

Bu bir takas. Su geçirmez malzemeler daha sert ve daha pahalıyken, suya dayanıklı malzemeler daha rahat ve nefes alabilir. Su geçirmez ceketler yağmuru uzak tutmak için dış kabuklardır, suya dayanıklı ceketler ise daha kuru koşullara uygundur. Yalıtım katmanlarında veya yumuşak kabuklu ceketlerde kullanılırlar.

Suya dayanıklı giysiler daha kuru koşullar için mükemmeldir. Rahattır, genellikle rüzgar geçirmezdir ve hızlı bir hafif yağmur patlamasını kaldırabilir. Ancak daha uzun süre şiddetli yağmur veya hafif yağmur bekliyorsanız, sizi kuru tutmak için su geçirmez bir cekete ihtiyacınız olacaktır.


Bu bir ya/veya kararı değildir. Günün çoğunda suya dayanıklı yumuşak bir kabuk giyebilir ve sırt çantanızda su geçirmez bir ceket bulundurabilirsiniz. Ardından, yağmur sert yağarsa, su geçirmez ceketi yumuşak kabuğun üzerine giyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Su geçirmez ve suya dayanıklı ceketler arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Bir şeyin su geçirmez olup olmadığını sadece markasından anlayamazsınız. Malzemeyi kontrol etmelisiniz. Ve o zaman bile kafa karıştırıcı olabilir: Gore-Tex ve Gore-Tex Pro su geçirmez malzemelerdir, ancak Gore-Tex Infinium suya dayanıklıdır; Pertex Quantum suya dayanıklıdır, ancak Pertex Shield su geçirmezdir.

Bu, birinin diğerinden daha iyi olduğu bir durum değil: su geçirmez ve suya dayanıklı, biraz farklı amaçlar için kullanılır. Doğru cevap genellikle bir kombinasyondur.

Bunu beğendin mi?