Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Yüz maskesi takarken gözlüğünüzün buğulanmasını önlemek için en iyi 5 yöntemi test ettik - işte bulduklarımız

Yüz maskesi takarken gözlüğünüzün buğulanmasını önlemek için en iyi 5 yöntemi test ettik - işte bulduklarımız

Yüz maskesi takarken gözlüğünüzün buğulanmasını nasıl önleyeceğinize dair birkaç teori vardır. Korkunç bir virüse yakalanma potansiyeli ile görebilmek arasında seçim yapmak istemeyen bir uzman kullanıcısıysanız, dışarıdayken gözlüğünüzü buğudan uzak tutmanın bir yolunu bulmanız gerekir.


Maskenizi taktığınızda gözlüklerinizin buğulanmasını önlemede ne kadar etkili olduklarını görmek için teste birkaç yöntem koyduk. Bulduklarımız için okumaya devam edin. Henüz bir maskeye sahip değilseniz, rehberimizi deneyin.en iyi yüz maskeleribir dizi durum için.

Yöntem 1: Burun köprülü bir yüz maskesi kullanın

İlk önce burnun etrafına takılan bir maske kullan. Maskenin üst kısmı yüzünüze ne kadar yakınsa, gözleriniz ve özellikleriniz arasındaki boşluğa o kadar az nefes alacaktır. Bazı yüz maskeleri, kalıplanabilir burun parçalarıyla (en büyük boşlukların olabileceği yer) gelir ve diğerlerinin tam üst kenarı boyunca esnek bir tel vardır.

Çalışıyor mu?
Evet. Denedim tracker.tradedoubler.com/clickdahili bir burun parçası ile. Bununla, gözlükler çok az buğulandı, ancak görüşü engellemeye yetmedi ve sis birkaç saniye içinde temizlendi.

Ayrıca tüm üst kenarı boyunca dikilmiş bir tel olan bir maske denedim - Reiss'in bu unisex modeli gibi - bu maskeyi yanaklarıma ve burnuma karşı düz tutmak için kalıplanabilir. Gözlüklerim buğulanmadı. Yaşasın!


Yöntem # 2: Maskenizi gözlüğünüzün altına sokun

Zaten bir yüz maskesi satın aldıysanız ve şekillendirilebilir bir burun parçası yoksa, bu ikinci en iyi seçeneğiniz olabilir. Bu yöntem, yukarıdakine benzer bir teori izler: boşlukları küçültmek için yüz maskesini gözlük çerçevenizin altına sokarsınız ve maskenizin üstünden havanın kaçmasını engellersiniz.

Çalışıyor mu?
Evet! Birkaç uyarı ile. Bunu denediğimde, gözlüklerimi burnumun biraz aşağısına oturtmak zorunda kaldım, çünkü normal pozisyonlarında maske çok yukarıda ve görüşümü engelliyor. Bu yöntem, ayarlanabilir tepeli bir maske kullanmaktan biraz daha zordur ve ne kadar etkili olduğu muhtemelen gözlük tarzınıza bağlı olacaktır.


Yöntem 3: Gözlüklerinizi sabunla (veya tıraş köpüğü ile) temizleyin

İşte ipuçları biraz daha bilimsel olmaya başladığı yer. Teori, gözlüklerinizi sabunlu suyla yıkamak, lensler üzerindeki yüzey gerilimini azaltan bir film bırakarak soluk soluğunuzdaki su moleküllerinin bir araya toplanmak yerine (sise neden olmak) kendilerini eşit bir şekilde şeffaf bir katmana dağıtmasıdır.

Bu yöntemi denemek için tek yapmanız gereken, lenslerinize hafifçe sabunlu su sürmek, durulamak, fazla suyu silkelemek ve ardından temiz bir bez veya mendille kurulamaktır. Diğerleri aynı etkiye sahip tıraş köpüğü kullanmıştır.


Çalışıyor mu?
Hayır. Gözlüklerim hala buğulandı (şimdi güzel ve temiz olmalarına rağmen). Bu yöntem,Ulusal Tıp Kütüphanesi, yine de - yani belki yanlış bir şey yapıyorum?

Yöntem # 4: Maskenizin üstünü bantlayın

Yöntem # 1 ve # 2'de olduğu gibi, fikir, gözlüğün üstünden dışarı çıkan havayı durdurmaktır. Çıkarırken cildinizi çıkarmayacak her türlü bandı kullanabilirsiniz (koli bandını kaçırırız).

Çalışıyor mu?
Muhtemelen, ama burada daha kötü taraflar da var: Yüzünüze bant yapıştırmak en rahatı değil ve uzun süreler boyunca ya da yüzünüz terliyorsa yapışmasını kaybedecek. Artı biraz aptal görüneceksin. Yine de, bir tutam içinde tamam.

Yöntem 5: Buğu önleyici bir sprey deneyin veya silin

Yüz maskesi takarken gözlüklerinizin buğulanmasını nasıl önleyeceğinizin son tekniği, buğu önleyici sprey veya silmeyi denemektir. Bunlara ulaşmak kolaydır ve oldukça ucuzdur. Birçoğu özellikle yüzme gözlükleri veya dalış maskeleri için tasarlanmıştır, ancak gözlükleriniz üzerinde aynı şekilde çalışacaktır.


Çalışıyor mu?
Bunlardan hiçbirini kendimiz deneyemedik, ancak bazıları son derece iyi bir şekilde gözden geçirildi - örneğin, bu Quick Spit Anti-Fog sprey, Amazon'da yaklaşık 3k incelemede dört yıldıza sahip. Taahhütte bulunmadan önce satın almayı düşündüğünüz ürün için incelemeleri kontrol edin.

Vistaprint yüz maskeleri |18 ABD doları/Vistaprint'te biri için 17 £
Yerleşik burun parçası:
Vistaprint, mükemmel yüz maskeleri oluşturur, yerleştirmek için sıkıştırabileceğiniz ve üstten hava kaçışını durdurabileceğiniz yerleşik bir burun parçasıyla gözlük kullanıcıları için idealdir. Tasarım da yüzün etrafına tam oturacak şekilde şekillendirilmiştir ve hem yetişkinler hem de çocuklar için seçenekler mevcuttur.

Reiss Unisex yüz maskesi |Reiss'te bir kişi için 20 £
Yüzün etrafına daha da özel, sıkı bir uyum için Reiss'in bu yüz maskesini deneyin. Üst kenarı boyunca dikilmiş bir tel vardır, böylece onu tam yüz hatlarınıza göre şekillendirebilirsiniz. Hava kaçışını durdurmak ve gözlüğünüzü buğulamak için mükemmeldir. Anlaşmayı Görüntüle