Close
  • Ana
  • /
  • Ev Aletleri
  • /
  • Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic: hangi pelet içici en iyisidir?

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic: hangi pelet içici en iyisidir?

Pelet ızgara dünyasının iki sterlin yiğidi arasındaki kafa kafaya karşılaşmamıza hoş geldiniz. Siyah köşede Weber Smokefire EX4 ve kahverengi köşede Pit Boss Classic.


Smokefire EX4, barbekü devi Weber'in pelet ızgara dünyasına ilk girişidir ve karşılaştırıldığında çok rustik ve biraz hantal görünen Pit Boss Classic ile karşılaştırıldığında bir güzellik resmidir. Weber Smokefire, parlak, yüksek kaliteli bir görünüme sahip temiz, zarif bir profile sahipken, Pit Boss biraz tarım tarafındadır - sanki üretici kulübenin arkasından dört ayaklı bir standı çıkarmış, bir yağı cıvatalamış gibi namluyu tepeye çıkardı ve paslı bir kahverengiye boyadı.

Bununla birlikte, konu pelet içicilerini değerlendirmeye geldiğinde, görünüş her şey değildir çünkü bir pelet ızgarasını diğerinden gerçekten ayıran şey kaputun altında olup bitenlerdir.

Bu modellerin her ikisi de tüttürecek, ızgara yapacak, kızartacak ve kızartacak ve her ikisi de onu bizim için yapacak.en iyi sigara içenlersatın alma rehberi, ancak hangisi ihtiyaçlarınıza en uygun olacak? Bu kılavuz karar vermenize yardımcı olacaktır.

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic: Özellikler

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic


Smokefire ayrıca Weber'in çok çeşitli Gurme ızgara eklerini de kabul eder

(Resim kredisi: Weber)

Bu modellerin her ikisi de orta boy ızgaralar olarak sınıflandırılır ve her ikisi de çift ızgara ızgarası ile donatılmıştır - genel sigara içme ve ızgara işleri için büyük bir ızgara ve belirli malzeme türleri ve yiyecekleri sıcak tutmak için daha küçük bir üst ızgara. Weber, Pit Boss'un 700'üne karşı 662 inç karelik bir pişirme alanına sahip. Bir başka deyişle, her ikisinin de altı bütün tavuk veya iki et veya dört ila altı kaburga rafı için yeterli yemek alanı var. Weber'in ağır hizmet tipi paslanmaz çelik ızgaraları, Pit Boss'taki porselen kaplamalı seçeneklerden çok daha kaliteli. Ayrıca Weber'in ızgarası, şirketin Gurme ek parçaları seçimini kabul edecek şekilde tasarlanmıştır - orta kısmı çıkarın ve ızgaraya, Hollanda fırınına, kümes hayvanı kavurma makinesine veya özel biftek kızartma ızgarasına yerleştirin.


Tüm pelet ızgaralar gibi, Smokefire ve Classic de bunları kullanmak için bir elektrik kaynağı gerektirir. Bu, sıcaklıkları düzenleyen yerleşik bilgisayara, peletleri hazneden yanma kabına ileten burguya (büyük bir tirbuşon) ve pelet yanmasına yardımcı olmak için bir fana güç sağlamak içindir. Weber'in burgu, ateş kazanına dört inçlik bir kanal açması bakımından benzersizdir. Bu, çok ender görülen bir yangının haznedeki peletleri tutuşturduğu ve bunun sonucunda tam bir hazne yangınına yol açtığı nadir durumları önlemek içindir. Söylemeye gerek yok, bu korkutucu senaryo, bu yazarın başına herhangi bir pelet ızgarası ile hiç gelmedi. Pit Boss paketinde et sondaları için iki bağlantı noktası bulunur, ancak Weber dört bağlantı noktası içerir!

Weber'in kontrol ekranının, çok sayıda menü ve alt menü ve sıcaklığın küçük artışlarla ayarlanması için gerekli olan şık bir LCD meselesi olduğu durumlarda, Pit Boss sadeliği kişileştirir. Birkaç dijital menünün yanı sıra, arayüzü çoğunlukla 25˚F'lik artışlarla yükselen sıcaklıklara sahip tek bir düğmeden oluşur - düğmeyi gösterilen numaraya çevirin ve hepsi bu kadar.


Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic: Biftek kavurma

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic

Aman, Smokefire'daki yemek kesinlikle iğrenç görünüyor. Biftek yapabilir mi? Yapabileceğine bahse girersin.

(Resim kredisi: Weber)

Weber ilk pelet ızgarasını üretmeye karar verdiğinde, modellerin çoğunun bir bifteği tam gazda kömür barbekü gibi düzgün şekilde kızartmak için yeterince yüksek sıcaklıklara ulaşmadığını fark etti. Bu nedenle, çoğu pelet ızgarası gibi yaklaşık 260˚C veya 500˚F'ye gitmek yerine, Smokefire 315˚C'ye (600˚F) ulaşır.

Sıcaklıklara rağmen, çoğu pelet ızgaranın yiyecekleri yakıp küle çevirmemesinin ana nedeni, yanma kabının üzerine ve ana pişirme ızgarasının altına yerleştirilmiş tam genişlikte ısı deflektör kalkanlarıyla donatılmış olmalarıdır. Bu, diğer her tür malzeme için harikadır, ancak biftek için çok iyi değildir. Bunu akılda tutarak, Weber'in Ar-Ge organları, çıplak alev yardımıyla bir bifteği gerçekten kızartabilecek bir pelet içici yaratmak için yola çıktı. Böylece ısı kalkanını kaldırdılar ve her bir çubuğun arasına boşluklar olan bir dizi paslanmaz çelik 'tatlandırıcı' çubuk yerleştirdiler. Bu, aşağıdaki yanık tenceresinden çıkan ateşin, yukarıdaki bifteğe gizlice bakmasına ve çıplak alevleriyle öpmesine izin verdi. Voila, yapılması gerektiği gibi düzgün bir şekilde kızartılmış bir biftek.


Bununla birlikte, Weber'in kumar oynamadığı şey, çoğu insanın barbekü kullanma şeklidir. Yani asla temizlemezler. Ve tüm pelet ızgaralar gibi, Smokefire da normalden daha düzenli temizlik gerektirir veya yukarıdaki etlerden damlayan yağların fazlalığı, drenaj tepsisinde yanmış küllerle karışarak katılaşmış bir yağ ve kül kütlesi oluşturmak üzere bir araya gelebilir. bu olması gerektiği gibi akmıyor. En kötü senaryoda, bu kalın yağlı gloop alev alabilir. Tabii ki, sadece birkaç biftek pişirirseniz, bu sorun muhtemelen asla başını döndürmeyecek, ancak et, tavuk veya bir sürü dolgun sosis gibi yüksek yağ içeriğine sahip herhangi bir şeyi yığıyorsanız biraz dikkatli olmanız gerekecek. Kullanımdan önce ızgaranın altı temiz olduğu sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Tersine, Pit Boss, yapısı inanılmaz derecede basit olan çok daha iyi bir tasarımla biftek kavurma ikilemini çiviledi. Çoğu pelet ızgarası gibi, aşırı yağların yan taraftaki bir kovaya güvenli bir şekilde akması için açılı olarak monte edilmiş tam genişlikte bir ısı deflektör kalkanına sahiptir ve bu sistemin sorunsuz bir şekilde çok verimli çalıştığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, bu herhangi bir eski saptırıcı plaka değildir, çünkü bir kısmı alttaki açık ateşi ortaya çıkarmak için kaydırılabilir. Biftekün pişirilmesi yalnızca birkaç dakika sürdüğünden, ürettiği yağ miktarı, yağların çoğu hemen buharlaştığından, bir tencere yangınına neden olmak için nadiren yeterli olacaktır. Bu açıdan Pit Boss için büyük bir kazanç.

Weber Smokefire EX4 ve Pit Boss Classic: Performans

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic

Pit Boss sadece sigara içmek, ızgara yapmak ve kızartmakla kalmıyor, aynı zamanda iddiaya göre ekmek de pişiriyor.

(İmaj kredisi: Pit Boss)

Her iki model de ızgara yapmak kadar sigara içmek için tasarlanmış ve bu açıdan her ikisi de oldukça iyi performans gösteriyor. Aslında, 8 saatlik bir sigara içmenin sonuçları arasındaki farkı anlamak için gerçek bir sigara tutkunu olmanız gerekir. Başka bir deyişle, her iki model de koyu pembe duman halkaları ile dolu muhteşem yırtılabilir döş üretecektir. Ayrıca, şimdiye kadar tattığınız en iyi kaburgaları ve iç mekan fırınınızın bile dayak yemekte zorlanabileceği en lezzetli kızarmış tavuğu üretecekler. Yine de neredeyse sıfır girdi ile mükemmellik için tavuk budu, hamburger ve sosis ızgara gibi sıradan görevleri de gerçekleştirecekler. Kadranı tercih ettiğiniz sıcaklığa çevirin, grubu tıkayın, kapağı kapatın ve rahatlayın. Weber Smokefire, daha az sorun için telefonunuzdaki bir uygulamaya bile bağlanabilir.

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic: Maliyet

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic

Pit Boss Classic'ten çok daha ucuz bir sigara içicisi bulmak istiyorsunuz, özellikle de Amerika'da yaşıyorsanız

(İmaj kredisi: Pit Boss)

Şimdi burası gerçekten ilginç hale geldiği yer. Weber Smokefire EX4'ün perakende satış fiyatı yaklaşık 1.300 £ ve dolar cinsinden aşağı yukarı aynı rakam. Büyük bir tezat olarak, Pit Boss Classic İngiltere'de yaklaşık 700 £ ve ABD'de Walmart'ta gülünç derecede ucuz 396 $ 'dan geliyor. Ve bu, kısaca, Pit Boss adına nihai kattığı şeydir.

Weber Smokefire EX4 vs Pit Boss Classic: Karar

Weber Smokefire EX4, mükemmel bir şekilde inşa edilmiştir ve yapımında çok daha ucuz, endüstriyel görünümlü Pit Boss Classic'ten çok daha yüksek kaliteli malzemeler kullanır. Ancak asıl pişirme kısmına gelince, aramak için çok yakın - her iki model de ızgara, tütsüleme, kızartma ve kavurma konusunda mükemmeldir. Yani, yakmak için paranız varsa ve bir verandayı biraz tarzla süsleyen bir şey istiyorsanız, o zaman Weber Smokefire tam size göre. Ancak, satın alması ucuz ve kutuda ne yazıyorsa onu yapan iyi bir pelet içici-cum-ızgara istiyorsanız, kendinize Pit Boss'u kapın.

  • Sigara içenler harikadır, ancak bunlardan biri size daha iyi hizmet verebilir.en iyi barbeküler