Close

Halter kemeri: ne işe yarar, ne zaman ve nasıl giymeniz gerekir

Yeni başlayan biriyseniz, halter kemerleri spor salonundaki büyük adamlar için gereksiz bir moda aksesuarı gibi görünebilir, ancak aslında, özellikle belirli bileşik egzersizleri yaparken daha ağır ağırlıkları kaldırmanıza yardımcı olabilirler. Ama hangi tür halter kemerleri almalısınız? Kaldıraç kayışları, çatallı çeşitlerden gerçekten daha mı uygun? Ve ilk etapta ne kadar kalın olmalılar?

Kemerleri kimler takmalı, hangi egzersizlerde kullanmalısınız ve kemersiz kaldırmadan kemerle kaldırmaya geçmenin ne zaman doğru bir zaman olduğu gibi tüm bu soruları burada yanıtlamaya çalışacağız. Ve en önemlisi, halter kemeri bile ne yapar.

Halter kemeri ne işe yarar?

NSen iyi halter kemerleriekstra ağır kaldırmalar yaparken karın bölgenizin etrafında ekstra destek sağlayın. Vücudunuzun bazı bölümlerinin bu ağırlıkla başa çıkamamasına rağmen daha ağır ağırlıkları kaldırmanızı sağlamaları açısından halter kayışlarına benzerler. Deadlift için kayış kullanırken, tutuşunuz için çok ağır olan ağırlıkları kaldırırsınız. kemer kullanırken, orta bölgeniz için benzer bir destek sağlarsınız.

Yani bir anlamda, eğer iskelet belinize sarılmış bir deri halkaysa, halter kemerleri çekirdeğiniz için bir dış iskelet işlevi görür. Bir kemer kullanarak, diğer kasları (dörtlü kaslar, kalça kasları, lats vb.) yükleyebilmek için çekirdeğinize biraz baskı yaparsınız. Bir halter kemeri, işleri sıkı tutmaya yardımcı olabilir, ancak hiçbir zaman iyi formun yerini almadıklarını unutmamak önemlidir.


halter kemeri 101: Gymreapers kaldırma kemeri takan kişi

(İmaj kredisi: Gymreapres)

Halter kemerini ne zaman takmalısınız?

Vücut geliştirme yolculuğunuzun başlangıcında, öğrenmekle oldukça meşgul olacaksınız.nasıl kaldırılırveçömelme nasıl yapılırdüzgün bir şekilde bu yüzden bir kaldırma kayışı takma konusunda endişelenmemelisiniz. Güçlü bir temel oluşturmaya ve daha hafif ağırlıklar kullanarak formunuzu mükemmelleştirmeye odaklanmalısınız.


Biraz pratik yaptıktan sonra – ve bu biraz zaman alabilir – daha ağır kaldırmaya başlayabilir ve egzersiz rutininize daha fazla bileşik egzersiz eklemeye çalışabilirsiniz.havai presve herkesin favorisi,yatarak halter kaldırma. Birinin kemer takmayı düşünecek kadar ağır kaldırması yıllar alacaktır.

Bir powerlifter veya güçlü bir adam değilseniz, spor salonuna her gittiğinizde bir ton ağırlık kaldırmıyorsunuz demektir. Bir vücut geliştiricisi için, yukarıda bahsedilen deadlift ve squat hareketlerini yaparken kemer takmak her zaman gerekli olacaktır, bunu haftada bir veya iki kez yapan vücut geliştiricilerin aksine, powerlifter'ların her zaman yaptığı egzersizler.


Bu nedenle, ilerlemeniz daha yavaş olacaktır, yani vücut ağırlığınızın iki katını kaldıracak kadar güçlü olmanız biraz zaman alacaktır. Bu gerçekleştiğinde – burada yıllardan bahsediyoruz – aslında ne kadar kaldırabileceğinizi daha iyi anlayacaksınız ve aynı zamanda daha iyi bir kas-zihin bağlantısına sahip olacaksınız.kas yapmak.

Kaldırma kemeri gerektirmeyen egzersizler, biceps curl gibi izole egzersizler veya core bölgesini yoğun olarak kullanmayan bileşik egzersizlerdir (örneğin, bench press). Ayrıca kemer hareketinizi kısıtlıyorsa, ya daha ince bir kemer almayı ya da tamamen kaybetmeyi düşünmelisiniz.

halter kemeri 101: Beast Gear kaldırma kemeri takarken ağırlık sırt squat yapan kişi

(İmaj kredisi: Canavar Teçhizatı)

Her zaman halter kemeri takmalı mısınız?

Kemer takmaktan bahsetmişken: kaldırdığınız için ihtiyacınız olsa bileböyleağır, her zaman giymemelisin. Bazı seanslar için giymek sadece antrenmanlarınıza bir çeşit çeşitlilik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaylaları aşmanıza da yardımcı olabilir.


Bahsetmemek gerekirse, her deadlift'e bir halter kemeri eklemek, her şey için eğitim tekerleklerini açık bırakmak gibi olurdu.yol Bisikletisahip olduğunuz oturum. Powerlifters bile bazen bir kemer kaybetmeyi ve kaldırıcı ağırlıklarla çalışmayı (daha fazla tekrar yaparak) veya sadece deadlift / squat'tan farklı egzersizler yapmayı düşünmelidir.

Halter kemerlerini nasıl takmalısınız?

Belinizin etrafına halter kemerleri takmalısınız. Bu kulağa gereksiz bir açıklama gibi gelebilir ancak yeni başlayanlar, gerçek bir kemer gibi daha alçak olması gerektiğini düşünebilir. En iyisi, onu göbeğinizin üzerine, deyim yerindeyse, 'karnınızın ortasına' yerleştirmektir. Bir halter kemerinin karın bölgenizi desteklemesi gerekir, bu nedenle onu çekirdeğin alt veya üst kısmına yerleştirmek diğer tarafı savunmasız bırakacaktır.

Daha önce hiç kemer denemediyseniz, üzerinde fazla ağırlık olmadan denemeye değer.halter. Kesinlikle 'Tanrım, kaldırma kemeri daha ağır kaldırmamı sağlayacak, bu yüzden iki tane daha atmalıyım' diye düşünmekten kesinlikle kaçınmalısınız.ağırlık plakalarıçubuğun her iki ucunda ve çömelmeye başlayın'.

Kemere alışmak bir süreçtir ve kalın bir deri kemerin karnınıza baskı yapması hissine alışmak için kendinize biraz zaman tanıyacaksınız. Halter kemerlerinin daha ağır hareket etmenizi sağlayacağı doğrudur.Sonuçta, ama hemen değil, akıl.

halter kemeri 101: Kaldırma kemeri takan kaslı kişi

(İmaj kredisi: Gymreapers)

Ne tür bir ağırlık kaldırma kemeri almalısınız?

İhtiyacınız olan kemer tipi, yaptığınız egzersizlerin türüne bağlıdır. Çoğu amaç için, basit bir çatallı kaldırma kayışı gayet iyi iş görür. Bunlar, bir veya iki uçlu metal tokalı kalın bir deri kemere benzeyenlerdir.

Ayrıca, hızlı bir şekilde bağlanıp/açılabildikleri için powerlifterler tarafından tercih edilen kaldıraç kayışları da vardır. Bazı insanlar bunları tercih etse de, özellikle kalın bir kemer ise, ekstra kemerin kemerin 'altından geçmesi' rahatsızlık kaynağı olabilir. Ayrıca kayışın çevresini değiştirmek daha zahmetlidir ve ayarlamak için bir tornavida çıkarmanız gerekebilir.

Neopren (a.k.a. cırt cırtlı) kayışlar, CrossFit çemberlerinin dışında oldukça küçümsenir ancak halter koparma gibi dinamik hareketler gerçekleştirirken kullanışlı olabilirler. Muhtemelen bu, CF'nin onlardan çokça yaptıkları gibi sevmesinin nedenidir. Neopren kayışlar, daha az destek sağlasalar da, genellikle kalın deri kayışlardan daha rahat giyilir.

Bugünün en iyi ağırlık kaldırma kemeri fiyatları İndirimli Fiyat Beast Gear PowerBelt (Orta,... Beast Gear PowerBelt Amazon £49,99 £37,97 GörüntüleTüm fiyatları görİndirimli Fiyat AQF Ağırlık Kaldırma Kemeri Geri... AQF Neopren Ağırlık Kaldırma Kemeri Amazon £11,99 £9.99 GörüntüleTüm fiyatları görGunsmith Fitness Shibusa... Gunsmith Fitness Shibusa Kaldırma Kemeri Amazon £24,99 GörüntüleTüm fiyatları görHarbinger Kadın Naylon... Harbinger Kadın Naylon Halter Amazon £ 29,95 GörünümTüm fiyatları görRDX Ağırlık Kaldırma Kemeri 4”... RDX Güç Kaldırma Kemeri Amazon £16,99 GörüntüleTüm fiyatları görMytra Fusion Ultra Şık Kamuflaj... Mytra Fusion Ağırlık Kaldırma Kemeri Amazon £12,99 GörüntüleTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz