Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Teleskopunuz neye nişan almalısınız: gece gökyüzünü keşfetme rehberiniz

Teleskopunuz neye nişan almalısınız: gece gökyüzünü keşfetme rehberiniz

Gece gökyüzüne daha yakından bakmaya hazır mısınız? Diyelim ki bize danıştınızen iyi teleskopsatın alma işleminizi yapmak için kılavuz ve tavsiyelerimize uyunnasıl kurulur. Şimdi ne olacak? Bu makale, teleskopunuzu ne zaman ve ne zaman eğitmek için en iyi yıldız kümeleri, gezegenler ve bulutsularda size rehberlik ederek yıldızlar arasındaki yolculuğunuzda sizi yönlendirmeye yardımcı olacaktır.


Henüz yatırım yapmadıysanız, aşağıdakilere adanmış makalemize gidin:ilk teleskopunuzu nasıl seçersiniz, açıklığın (ne kadar ışık girmesine izin verir), çoğu yeni başlayanın yanlışlıkla takıldığı büyütmeden (yakın çekim) daha önemli olduğunu her zaman hatırlayarak.

Beklentilerinizi belirlediğinizden emin olun. Hubble Uzay Teleskobu'ndakiler gibi tam renkli yakın çekim görüntüleri asla elde edemezsiniz. Ayrıca sabırlı olmanız gerekir. Çoğu insan, onlara bakmak için birkaç saniye harcayarak uzun bir manzara listesinden geçer. Bunu yapma. Gökyüzünün netliği sürekli değişir ve bir akşamı gökyüzünün küçük bir alanını - tipik olarak bir veya iki takımyıldızı - keşfederek ve her bir nesneyi gözlemleyerek ve öğrenerek birkaç dakika geçirdikten sonra manzaralar arasında yavaşça hareket ederek geçirmek daha iyi olur. Gece gökyüzü uçsuz bucaksız ve en iyi şekilde öğrenilir ve yavaş yavaş zevk alınır - gerçekten hiçbir yere gitmiyor!

Teleskopunuzun odak ve diyafram açıklığı, sırasıyla uzayı ne kadar görebileceğinizi ve nesnelerin ne kadar parlak olduğunu belirleyecektir. Ancak, kesinlikle daha yakından bakmak isteyeceğiniz bazı hedefler var. Ay ve gezegenlerden yıldız kümelerine ve nebulalara kadar, başlamanız için bir yıl boyunca kuzey yarımküreden 3 inçlik veya 4 inçlik bir teleskopu şu noktalara doğrultabilirsiniz:

1. Ay

Gece gökyüzünde bulması en kolay şey ve teleskopunuzun hedefinde görebileceğiniz en etkileyici manzara, ancak 28 günlük bir yörüngeye sahip.Ay hesaplayıcı kullangörünüp görünmeyeceğini kontrol etmek için. Dolunayı unutun – bakılamayacak kadar parlaktır – ve bunun yerine, yüksek güçlü 8 mm'lik bir mercekle Ay'daki 'sonlandırıcıyı' (aydınlık ve karanlık arasındaki çizgi) gözlemlemeyi hedefleyin. Gölgeleri ve inanılmaz sıradağları burada göreceksiniz.


2. Gezegenler (görüntüleme saatleri değişir)

Herhangi bir gecede gezegenler bulunduğunuz yerden görünebilir veya görünmeyebilir (bkz.gezegen yükseliş sürelerikonumunuz için). Jüpiter, büyük, parlak ve kolayca görülebilen dört uydusu olduğu için her zaman bakılması en etkileyici gezegendir, ancak Satürn'ün halkalarına bir bakış, gerçekten istediğiniz manzaradır.

Gezegenler, 'karşıtlıklarının' (Dünya kısa bir süreliğine o gezegen ile Güneş arasında olduğu zaman) her iki tarafında bir ay kadar en parlaktır, bu şu anlama gelir: Satürn (2 Ağustos 2021), Jüpiter (20 Ağustos 2021), Neptün (14 Eylül 2021), Uranüs (5 Kasım 2021) ve Mars (8 Aralık 2022).


3. Orion'un Kılıcı (kış)

Orion's Belt'in altına bakın ve belirgin bir bulanık yama var. Kışın en sevilen manzaralarından biri olan ve ışıkla kirlenmiş şehirlerden kolayca görülebilen bu, Samanyolu'nda yıldızların doğduğu yaklaşık 1300 ışıkyılı uzaklıkta bulunan dağınık bir gaz ve toz bulutudur. M42 olarak da adlandırılan bu, küçük bir teleskopta muhteşem bir manzaradır, ancak güçlü çevresel görüşünüzün parlaklığını takdir etmesine izin vermek için hafifçe yan tarafa bakmanız gerekir.

4. Ülker (kış)

M45 ve 'Yedi Kızkardeş' olarak da bilinen Ülker, en iyi 25 mm'lik düşük güçlü bir mercek kullanılarak görülen Toros takımyıldızında bulunan bir sıcak mavi yıldız kümesidir. Bu şekilde tüm kümeyi ve yıldızların aydınlattığı toz ve gaz gibi bir bulutsu ipucu göreceksiniz.


yıldızlı arka plana sahip bir tepede teleskop

(İmaj kredisi: Getty)

5. Pulluk Yakınındaki Galaksiler (ilkbahar ve yaz)

Bazen Bode Gökadası olarak da adlandırılan M81, Pulluk'un yakınında bulunan sarmal bir gökadadır ve gece gökyüzündeki en parlak gökadalardan biridir. Bir teleskopla inanılmaz görünüyor. Her ikisi de yaklaşık 12 milyon ışıkyılı uzaklıkta olmasına rağmen, daha küçük Puro Gökadası M82 yakındadır. Bakışlarınızı hafifçe başka yöne çevirirseniz, galaksilerin en iyi görüntüsünü elde edersiniz ve daha hassas çevresel görüşünüze onların toplu parlaklıklarını takdir etme şansı verirsiniz.

6. Arı Kovanı Kümesi (yay)

Gökbilimciler tarafından M44 olarak bilinen, Yengeç takımyıldızındaki bu açık yıldız kümesi, baharın öne çıkan olaylarından biridir. Güneş Sistemi'ne en yakın ve en iyi görünen açık yıldız kümelerinden biri, küçük bir teleskopla yaklaşık 50 yıldız görebilirsiniz.

7. Albireo çift yıldızı (yaz)

Vega, Deneb ve Altair adlı üç parlak yıldız birlikte, yaz gökyüzüne hakim olan 'Yaz Üçgeni'nin noktalarını oluşturur. Kalbinde, yaklaşık 30x büyütmede biri kehribar ve diğeri safir mavisi olmak üzere zıt renklerde iki yıldız olarak görülebilen Albireo vardır.


8. Büyük Herkül Kümesi (yaz)

M13 olarak da bilinen Büyük Herkül Kümesi küresel bir kümedir; kendi Samanyolumuzun yuttuğu eski bir galaksinin kalıntıları. Bir teleskopla, Dünya'dan 25.000 ışıkyılı üzerinde 300.000 antik yıldızın yoğun bir konsantrasyonunu görebilirsiniz.

9. Andromeda Gökadası (sonbahar)

Kendimize en yakın dev gökada olan ve M31 olarak da bilinen Andromeda Gökadası bizden yaklaşık 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıktadır. Küçük bir teleskopta dağınık bir ışık diski gibi görünüyor. Sana doğru geliyor; M31, 4.5 milyar yıl içinde bize çarpmaya mahkum.

10. Perseus Çift Kümesi (sonbahar)

Bu iki açık küme, NGC 869 ve NGC 884, küçük bir teleskopla görülebilen muhteşem bir görüntüdür. Kahraman takımyıldızında yaklaşık 7.000 ışıkyılı uzaklıkta yer alan bu iki yıldız, 25 mm'lik düşük güçlü bir mercekte her biri en iyi şekilde görünen 400 yıldızdır.

Artık teleskopunuzla gece gökyüzünü keşfetmeye hazırsınız, ancak gece gökyüzünde yolunuzu bulmak için biraz zaman ayırmayı unutmayın - hiçbir yere gitmiyor.