Close

Apple'ın başladığını Netflix bitirmeli

Apple yeni piyasaya çıktığındakayıpsız ve yüksek çözünürlüklü hizmetgeçen hafta beni düşünmek için duraklattı. Apple Music kesinlikle kaliteyi artıran ilk akış hizmeti olmasa da, yakın tarihte akışın 10 yıl önce sahip olduğumuzdan daha iyi hale geldiği birkaç zamandan birine işaret ediyor.


Açıklayacağım. CD, 1980'lerde piyasaya sürülen kayıpsız bir dijital formattı ve temel olarak, bir tüketici ses formatının kalite artışı sağladığı son zamandı. CD'den sonra, daha kaliteli olmayan Minidisc'e ve ardından kesinlikle daha kaliteli olmayan MP3'lere gittik ve şimdi nihayet yüksek çözünürlüklü ve kayıpsız sesin kitlesel pazarda benimsenmesini sağlıyoruz.

Birkaçınızın 'Süper Ses CD'sine ne dersiniz?' diye bağırdığını duyabiliyorum. veya “DVD-Sesi unuttunuz” ve oldukça haklısın. Bu formatların her ikisi de çok şey vaat etti, ancak yüksek maliyetler ve malzeme eksikliği onları o zamanlar geride bıraktı. Gerçekten utanç verici, ancak özellikle SACD zamanının çok ötesindeydi ve bu başlı başına bir sorun olabilir.

Şimdi akışla ilgili benzer bir sorunla karşı karşıyayız. Disk formatı koleksiyonuma eklemekten tamamen vazgeçtim. Blu-ray satın almayı uzun zaman önce bıraktım ve bir UHD Blu-ray oynatıcım bile yok. Evet, geçen gün bir alt bölüm Netflix akışına bakarken fark ettiğim sorunun büyük bir parçasıyım.

Şu anki haliyle, UHD Blu-ray, yüksek kaliteli videonun zirvesidir. Teknoloji endüstrisinin on yıllar boyunca videoyu bozmadan nasıl sıkıştıracağı konusunda öğrendiği her şey üzerine inşa edilmiştir. Renk bilgilerini korur ve korkunç engelleme yapaylıklarından etkilenmez. Ve hepsinden iyisi, çalışmak için çok fazla internet bant genişliğine sahip olmanızı gerektirmez. Video akışı, rahatlık ve daha düşük maliyetler için kaliteyi uzaklaştırır.


Bunu göz önünde bulundurarak, Netflix, Amazon, Disney+ ve diğer herkesin potansiyel bit hızını önemli ölçüde artıracak gelişmiş bir katman sunmasını kesinlikle çok isterim. Şu anda, akış hizmetlerindeki 4K video bile, bir HD Blu-ray'den görsel olarak daha az etkileyici görünebilir. Pahalı televizyonlar satın almak için acele eden insanlarla, kelimenin tam anlamıyla para harcıyorlar, çünkü onları çöp videolarla beslerseniz süslü görüntüler iyi değil.