Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Yaklaşım ayakkabıları nedir? Ve yürüyüş ayakkabılarından nasıl farklılar?

Yaklaşım ayakkabıları nedir? Ve yürüyüş ayakkabılarından nasıl farklılar?

Yaklaşım ayakkabılarının kafa karıştırıcı bir adı var, bu da kesinlikle gerekli olandan daha fazla soru soruyor. Neye yaklaşıyoruz? Ve oraya vardığımızda ne yapıyoruz? Buna ve kaya tırmanışçıları ile olan ilişkilerine rağmen, yürüyüş veya yürüyüş rotanız herhangi bir zorlu, kayalık arazi içeriyorsa, bu tarz outdoor ayakkabısı son derece kullanışlı özelliklere sahiptir.

Çoğu yürüyüş için bir çift ile yanlış gitmeyeceksiniz.en iyi yürüyüş botları, bir çift yaklaşma ayakkabısı giyerseniz, kayalarla kaplı yamaçları tırmanırken veya beyaz eklemli sırt hatlarını geçerken çok daha güvenli hissedebilirsiniz. Bunun neden olduğunu, yaklaşım ayakkabılarını ne için kullanabileceğinizi ve bugünün ayakkabılarından nasıl farklı olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.en iyi yürüyüş ayakkabısı.

Yaklaşım ayakkabıları nedir?

Herhangi bir uçuruma tırmanmadan önce, kaya tırmanışçıları, halatlar ve teçhizatlarla dolu ve genellikle sarp kayalık arazilerde yürüyüşler yapmak zorundadır. Geleneksel yürüyüş botları dayanıklıdır ancak tabanlardaki kauçuk, kayalık arazilerde tutunmak için tasarlanmamıştır.

Böylece, parlak bir kıvılcım fark etti ki, arazi ayakkabılarını kaya tırmanışçılarının tırmanış ayakkabılarıyla aynı yumuşak, süper tutuşlu kauçuktan tabanlarsanız, parkur teknikleştiğinde evde olacak bir meleziniz olurdu. Yaklaşım ayakkabısı doğdu ve sadece dağcılar için değil, engebeli arazilerde seyahat etmek isteyen herkes için bir dayanak noktası haline geldi.


yaklaşım ayakkabıları nedir

(İmaj kredisi: Scarpa)

Yaklaşım ayakkabıları ne için kullanılır?

Birçok maceralı parkur, özellikle rakımda ayakkabılarınızdan daha fazlasını talep eder. Dağlık alanlarda, patikalar genellikle doğrudan kayalık alanlara veya gevşek kayşatların yamaçlarına gider - bu ideal bir ayakkabılı arazi yaklaşımıdır, çünkü bunlar size kayalık zeminde daha sağlam basmanız için yapılmıştır.


Bu nedenle, genellikle geleneksel deri yürüyüş botlarından daha hafif ve daha çeviktirler, bu da onları harika bir ilkbahar ve yaz seçeneği haline getirir (ancak bazı su geçirmez versiyonlar artık mevcut hale geliyor.)

Yaklaşım ayakkabıları ve çırpma, reçel ve tost gibi birlikte gider. Rotanız kademeli bir tırmanış veya yüksek sırt geçişi içeriyorsa, yürüyüş ayakkabılarınızı geride bırakıp bunlardan bir çifte yatırım yapmayı düşünmelisiniz. Yanınızda baş döndürücü bir damla varken bıçak sırtında yolunuzu seçmenin bu açık hissi, ayaklarınıza güvenebildiğinizde çok daha kolay yönetilebilir!


Ve eğer kaya tırmanışını denemeyi düşünüyorsanız (ve yapmalısınız), o zaman yaklaşma ayakkabılarını paketlemek, her an kayabilecek botlarla kayalık bir alanda dikkatli bir şekilde yolunu seçmek zorunda olan 'o' kişi olmayacağınız anlamına gelir.

Yaklaşım ayakkabılarının yürüyüş ayakkabılarından farkı nedir?

Daha yumuşak ve daha yapışkan olan kauçuk tabanlardan daha önce bahsetmiştim, ancak yaklaşma ayakkabısı ile normal arazi ayakkabısı veya yürüyüş ayakkabısı arasında başka bazı önemli farklılıklar da var. Yaklaşım ayakkabıları, 'kenarlara' izin vermek veya tabanların ayak ve iç kenarlarını kayalar üzerindeki çatlaklara ve ayaklara yerleştirmek için uzunlukları boyunca daha serttir. Ayakkabıyı çatlaklara veya kayalar arasına sıkıştırdığınızda ekstra tutuş sağlamak için genellikle ayak parmaklarının etrafında ve ayakkabının yanında lastik bir çıkıntı bulunur.

Yaklaşım ayakkabıları hala dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak uzun ömürlülüğü manevra kabiliyeti için takas etmişlerdir, bu nedenle tabanlar daha hızlı aşınabilir. Çoğunun oldukça sığ tırnakları da vardır, bu da kaya üzerinde daha fazla kauçuk yüzey alanı olduğu ve kavramalarını güçlendirdiği anlamına gelir, ancak çok çamurlu koşullarda mücadele edebilirler.

yaklaşım ayakkabıları nedir


(İmaj kredisi: Scarpa)

En iyi yaklaşım ayakkabı markaları nelerdir?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en iyi yaklaşım ayakkabı markaları da harika kaya tırmanışı ayakkabıları üretiyor. Kişisel deneyimimden tavsiye ederimAyakkabıveLa Sportivaağacın tepesi gibi. Alex Honnold'dan Nina Williams'a kadar profesyonel tırmanıcı kadroları, yaklaşım ayakkabılarını yıkıma kadar test etti.

Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ağır vuruşlu ayakkabı markası var:Siyah elmas,Arc'Teryx,Garmontvemamut. Hangisini seçerseniz seçin, etraftaki en emin ayaklı iz tazısı olmanın tadını çıkaracaksınız!

Aşağıdaki güvenilir markalar ve perakendeciler olarak aralıklara göz atın:

Yaklaşım ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Bir çift yaklaşma ayakkabısında ayaklarınızın yapmasını isteyeceğiniz son şey, bir kayanın üzerinden tırmanırken kaymaktır. Bu, kauçuk tabandaki tüm çekiş gücünü ortadan kaldırır, bu nedenle topuğunuzun kilitli olduğundan, orta ayağınızın bir el tarafından nazikçe tutulduğundan ve ayak parmaklarınızın çevresinde çok fazla boşluk olmadığından emin olun.

Bazı açık hava mağazalarında yürümek ve bunu test etmek için eğimli kutular vardır, çünkü düz zeminde yapmak zordur. Bütün bunlar, saatlerce yürümek için yeterince rahat olamayacak kadar sıkı olan ayakkabılara yaklaşmak istemediğinizi söyledi. Tipik düşük kesim yaklaşım ayakkabısının sağladığından daha fazla ayak bileği desteğine ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, orta kesim alternatifi olan bir model arayın - orada birkaç seçenek var.

Yaklaşım ayakkabıları nasıl temizlenir

Birçok yaklaşım ayakkabısı, nefes alabilirliği en üst düzeye çıkarmak için nubuk veya teknik süet üst kısımlara sahiptir, bu nedenle normal spor ayakkabılarda yaptığınız gibi çamaşır makinesinde bir miktar çamaşır deterjanı ile kapatmanız önerilmez.

Bunun yerine, kiri nazikçe çıkarmanıza, herhangi bir su itici işlemi tazelemenize ve nefes alabilirliği geri kazanmanıza yardımcı olacak bir ayakkabı temizleyicisi ve özel bir sprey kullanın. Grangers Ayakkabı ve Dişli Temizleyici, fırçalarınızı duruladığınızda plajları kirletmeyen, Blue Sign onaylı iyi bir spreydir.

Kurumuş çamurla uğraşıyorsanız, bağcıkları çıkarın ve en kötü kiri temizlemek için kuru bir fırça kullanın, ardından ayakkabı temizleyicisine püskürtün ve işi bitirin. İşiniz bittiğinde, üst kısmın bazı pislik itici özelliklerini geri kazanmasına yardımcı olmak için su bazlı yeniden yalıtıcı ekleyebilirsiniz.