Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Süper yiyecek nedir? Diyetinizi güçlendirmek için rehberiniz

Süper yiyecek nedir? Diyetinizi güçlendirmek için rehberiniz

Son on yılda, mümkün olduğunca diyetimize süper yiyecekler eklememiz için hepimiz teşvik edildik. Son birkaç yıldaki en büyük gıda trendlerinin çoğu süper gıda temellidir; kinoa, matcha, lahana, kombucha, goji berry, chia tohumu ve diğer sayısız diğerleri süper gıda statüsünün arkasındaki spot ışığına çekildi, ancak bir şeye süper gıda demek gerçekten ne anlama geliyor?


Eh, süper yiyeceklerin hepsi tek bir şeyle birleşiyor - yüksek besin içeriği. Süper yiyeceklerin hepsi besleyici olarak yoğun gıdalardır ve bu nedenle çeşitli şekillerde sizin için olağanüstü derecede iyi kabul edilir. Yine de, Birleşik Krallık'ta süper gıdalar için belirlenmiş bir kriter olmadığını belirtmek önemlidir; süper gıda terimi, tıbbi veya besleyici bir terimden çok bir pazarlama terimidir, bu nedenle, bir içeriğin süper gıda kimlik bilgilerini okuduğunuzda, yutturmaca satın almadan önce her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız!

Süper gıda nedir?

Süper besinler, alışılmadık derecede yüksek miktarda lif, vitamin ve minerallerin yanı sıra potansiyel olarak antioksidanlar ve bitki besinleri sağlayan gıdalardır. Bununla birlikte, süper yiyecekler için belirlenmiş bir kriter olmadığından, süper gıda olarak etiketlenen her şey, aradığınız besin desteğini mutlaka sağlamaz. Süper gıdalar en çok çiğ veya bütün olarak tüketildiklerinde etkilidir - pişirildiklerinde veya işlendiklerinde besleyici faydaları büyük ölçüde azalır. Örneğin yeşil çayı ele alalım - yüksek antioksidan seviyeleri sayesinde taze demlendiğinde mükemmel bir süper besindir, ancak şişelenmiş yeşil çaylar işlenir ve ilave şekerle karıştırılır ve bir zamanlar sahip oldukları sağlık yararlarının çoğunu ortadan kaldırır.

Ayrıca, bir şeyin süper gıda olmasının, her yönden sizin için iyi olduğu anlamına gelmediğini de belirtmekte fayda var. Pek çok meyve, yüksek lif, vitamin ve bitkisel besin seviyeleri sayesinde makul bir şekilde süper gıda olarak adlandırılabilir, ancak aynı zamanda şeker bakımından da doğal olarak yüksektir, bu nedenle her zaman ölçülü tüketilmelidir. Benzer şekilde, bazı süper gıdalar, tek bir porsiyonda belirli bir mineral veya besin öğesinin önerilen günlük alımının (RDI) neredeyse tamamını içerir ve bu günlük ödenekleri aşmamak en iyisidir. Esasen, bir şeyin süper bir gıda olması, istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmez!

Sen olduğun sürecebu aradaSüper yiyecekler, yediklerinizin besin değeri ile zihinsel ve fiziksel sağlığınız için büyük bir destek sağlayabilir, hastalıkları önlemeye, kan dolaşımını iyileştirmeye, kolesterolünüzü düşürmeye ve hatta uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Başlamanız için 5 harika süper yiyecek

Yemeklerinizi bazı süper yiyeceklerle zenginleştirmek ister misiniz? İşte diyetinize entegre olmaya başlamak için en sevdiğimiz süper yiyeceklerden birkaçı.

1. Meyveler

Süper yiyecek nedir? Çilek çeşitleri


(Resim kredisi: Unsplash'ta William Felker)

Son birkaç yıldır hepimiz gönülden böğürtlen arabasına atladık ve bunun iyi bir nedeni var - sadece meyveler lezzetli değil, aynı zamanda diyetinize dahil edilmesi inanılmaz derecede kolay. Sabah kahvaltılık gevrek üzerine serpme, birkaç öğleden sonra atıştırması veya akşamları bir avuç yoğurt, diyetinize önemli miktarda antioksidan desteği sağlamak için yeterlidir; antioksidanlar vücuttaki hasarlı hücrelerin onarılmasında hayati öneme sahiptir vedaha yeni çalışmalarantioksidanlar ile kalp hastalığı, kanser ve diğer hastalıklar riskinin azalması arasında bağlantı kurmuştur.

2. Yağlı balık

Tüm balıklar harika bir protein kaynağıdır, ancak somon, alabalık, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklar, içerdiği yüksek seviyedeki omega-3 yağ asitleri sayesinde iki kat daha fazladır.gösterildivücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olmak için,yanı sıra tanıtmaksağlıklı dolaşım ve kalp hastalığı riskinizi azaltma.


Süper yiyecek nedir? Balık

(Resim kredisi: Unsplash'ta Johen Redman)

NHS bir süredir bu davulu çalıyor ve hepimizi haftada en az bir kez yağlı balık yemeye teşvik ediyor, ancak yine de çok fazla yemeye dikkat edin - yağlı balıklar hala normal beyaz balıklardan çok daha fazla yağ ve kaloridir. ve tüm deniz ürünleri gibi, çok fazla yerseniz ağır metal bulaşma riski vardır.

3. Yapraklı yeşillikler

Diyetinize eklemek için kusursuz bir süper gıda arıyorsanız, yapraklı yeşilliklerle gerçekten yanlış gidemezsiniz. Ispanak, pazı, lahana ve cavolo nero gibi yeşillikler, bol miktarda A, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda folat, çinko, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve lif ve çeşitli bitkisel besinler içeren beslenme merkezleridir. üstte.

Süper yiyecek nedir? Yapraklı yeşillikler


(Resim kredisi: Unsplash'ta Heather Gill)

Bir malzemeyi ne kadar çok pişirirseniz, ondan o kadar az besin alırsınız, bu nedenle yeşilliklerden en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı, onları mümkün olduğunca çiğ yemek veya hafifçe pişirmektir. Smoothielerinize çiğ lahana karıştırmaktan hoşlanmıyorsanız, bu yapraklı yeşillikleri içerisindeki besin maddelerinin çoğunu koruyarak pişirmenin harika bir yoludur.

4. Sebzeler

Bu, her biri farklı bir besleyici yapıya sahip, ancak genel olarak hepsi yüksek düzeyde lif, folat, B vitaminleri, demir, bakır, magnezyum, manganez içeren her tür fasulye, bezelye ve mercimek içeren geniş bir kategoridir. , çinko ve fosfor. Daha da önemlisi, veganlar ve vejeteryanlar için son derece zengin bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

Süper yiyecek nedir? Bakliyat

(Resim kredisi: Shelley Pauls, Unsplash'ta)

Yüksek lif içeriği, baklagilleri çok doyurur ve son derece düşük doymuş yağ seviyeleri ile birlikte,mükemmel eksağlıklı bir diyete.

5. Fındık ve tohumlar

Kabuklu yemişler ve tohumlar besin açısından son derece yoğundur ve özellikle bitki proteinleri ve lif bakımından zengindir. En önemlisi, tekli doymamış yağlar için harika bir kaynaktır - bunlar 'kalp-sağlıklı yağlar' olarak adlandırılır vebağlantılıdüşük kan kolesterolü, bu da kalp hastalığı ve felç riskinizi azaltır.

Süper yiyecek nedir? Kavanozda bakliyat

(Resim kredisi: Maddi Bazzocco Unsplash'ta)

Ayrıca tekli doymamış yağlarınyardımcı olabilirkilo kaybı, ancak dikkatli olun - besleyici olarak yoğun ve yağ oranı yüksek (iyi yağlar olsa da), kabuklu yemişler ve tohumların kalorileri çok yüksektir, bu nedenle alımınızı azaltmalısınız. Neyse ki çok yönlüdürler, bu nedenle ara sıra diyetinize bir tutam fındık ve tohum eklemek ve içindeki faydalardan yararlanmak kolaydır.