Close

Chromebook'ta neler yapabilirsiniz?

Chromebook'lar, Chrome OS çalıştıran dizüstü bilgisayarlardır. Bu, diğer dizüstü bilgisayarlarda gördüğünüz Windows ve Mac OS yazılımına bir alternatif olan Google'ın bir işletim sistemidir. Chromebook'ların ilk günlerinde bu bilgisayarlar oldukça sınırlıydı. Onlarucuz dizüstü bilgisayarlarkısıtlı bir bütçeye sahip kişiler için ve harikalar yarattılar çünkü Chrome OS'nin iyi çalışması için süper güçlü bir işlemciye ihtiyacı yok.

Zaman değişti. bugününen iyi Chromebook'larçok yönlü, ucuz ve hafiftir. Küçük bir servete mal olan son derece süslü Chromebook'lar satın alabilirsiniz. Başlangıçta düştüğümüz daha ucuz modeller hala piyasada ve her zamankinden daha fazlasını yapabilirler.

Verdiğimiz paraya göre, bir Chromebook satın almanın en iyi nedeni, iş ve oyunun tüm temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek, uygun fiyatlı, kullanımı kolay bir bilgisayar istemenizdir. Neyin 'gerekli' sayıldığı kişiden kişiye değişir elbette - peki neKesinliklebir Chromebook yapabilir mi?

Bu makalede, ihtiyaçlarınız için doğru seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için bir Chromebook'ta tam olarak neleri yapıp neleri yapamayacağınıza bakacağız. Kullandığınız uygulamaları iş bilgisayarınızda çalıştırabiliyor musunuz? Bir Chromebook, bir telefon veya Windows dizüstü bilgisayar kullanarak arkadaşlarınızla görüntülü sohbet etmenize izin verir mi? Ve Minecraft ve Fortnite oynayabilecek misin? Tüm bu soruları ve daha fazlasını ele alacağız.


Chromebook'lar hangi uygulamaları çalıştırabilir?

Chromebook'lar iki tür uygulamayı çalıştırabilir: Chrome OS için özel olarak yapılmış uygulamalar vardır ve - bu en önemli şey - Android uygulamaları. Google, 2016'da Chromebook'larda Android uygulamalarını çalıştırabileceğinizi ve bugün satın aldığınız her yeni Chrome OS bilgisayarının Google Play'e erişebileceğini duyurdu. Android uygulamalarının yaşadığı yer burasıdır.

Milyonlarca şey var. Bazıları harika bir Android telefon veya tablette olduğu kadar iyi çalışmasa da bu, Chromebook'lar için inanılmaz geniş bir uygulama yelpazesi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Google Play desteğine sahip olmayabilecek eski, yenilenmiş bir Chromebook yerine makul bir şekilde yeni bir Chromebook satın almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.


Chromebook'lar Windows'u çalıştırabilir mi?

'Chromebook'lar Windows'u çalıştırabilir mi' sorusunun kısa cevabı hayır, yapamazlar. Ve standart bir PC'ye kurarken yapabileceğiniz gibi, Windows'u bir USB çubuğuna yükleseniz bile bu işe yaramaz.

Ancak, çaresizseniz bunu gerçekleştirmenin bir yolu var. Parallels for Chromebook 2020'nin sonlarında piyasaya sürüldü ve Windows 10'un bir sürümünü çalıştırmanıza izin veriyoriçeriChrome OS. Bu, çoğu için harika bir çözüm değil, ancak yılda 50 sterline mal oluyor, iyi çalışması için sağlam bir Chromebook'a ihtiyaç duyuyor ve bu maliyete Windows 10 lisansı dahil değil.


Parallels for Chromebook'lar aynı zamanda, yalnızca bir dizüstü bilgisayarın YouTube'u izlemek ve yapılacaklar listesi yazmak için isteyen ölümlüler için değil, gerçekten işletmeler için tasarlanmıştır.

Chromebook

(Resim kredisi: Microsoft)

Chromebook'lar Word ve diğer Microsoft Office uygulamalarını çalıştırabilir mi?

Windows yok, Microsoft Office yok mu? Durum böyle değil. Microsoft Word'ün Google Play sürümünü Chromebook'larda çalıştırabilirsiniz. Bu, tam olarak alışık olduğunuz Word gibi görünmeyebilir ve hissettirmeyebilir, ancak aynı temel özelliklerin çoğuna sahiptir ve çevrimiçi olarak sakladığınız belgeleri diğer cihazları kullanarak yüklemenize izin verir. WPS Office, OpenOffice ve Google'ın kendi Dokümanlar uygulaması da dahil olmak üzere Chromebook'lar için çok sayıda alternatif kelime işlemci uygulaması vardır. Chromebook'larda düzinelerce makale yazdık. İşi mükemmel yapıyorlar.

Chromebook'lar Zoom veya Microsoft Teams çalıştırabilir mi?

Chromebook'lar, Zoom ve Microsoft Teams gibi görüntülü sohbet uygulamaları için harika dizüstü bilgisayarlardır. Google Play uygulama mağazasından hizmetin uygulamasını indirmeniz yeterlidir, giriş yapın ve uzaklaşın. Bunlar platformlar arası hizmetlerdir, bu nedenle Windows dizüstü bilgisayar, Mac veya telefon kullanan biriyle sohbet ederken sorun olmaz.


Chromebook'lar Minecraft oynayabilir mi?

Chromebook'lar Android uygulamalarını ve oyunlarını çalıştırır. Android için bir Minecraft oyunu var. O zaman sorun yok? Korkmuyoruz değil. Android telefona veya tablete indireceğiniz Minecraft sürümünü oynayamazsınız. Chrome OS'yi desteklemez ve bu nedenle Google Play aramalarında görünmez. Çoğu için, oyunu Chromebook'unuzda oynayamayacağınız fikriyle de barışabilirsiniz.

Minecraft: Education Edition adlı Chromebook'larda çalışan bir sürüm var. Ancak, okullar gibi eğitim ortamları için tasarlanmıştır ve oynamak için bir eğitim hesabı oturum açmanız gerekir. Lanet olsun.

Chromebook

(İmaj kredisi: Acer / Minecraft)

Chromebook'lar Fortnite oynayabilir mi?

Daha kötü haberlerimiz var. Epic Games'in Fornite'ı da Chromebook'ları desteklemiyor. Sistemin temel güvenlik özelliklerinden birini devre dışı bırakırsanız, uygulamayı gerçekten yükleyebilirsiniz, ancak çok sayıda Chromebook deneyimimize göre oyun çalışmayı reddedecektir.

Yine de iyi haberler var. Başka bir yaklaşımla Fortnite oynamaya devam edebilir ve büyük olasılıkla normal rotayı kullanmaktan daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bir oyun akışı uygulaması olan GeForce Now'ı yükleyin ve eylemi doğrudan Chromebook'unuzun ekranına aktarmak için evinizdeki interneti kullanarak Fortnite oynayabilirsiniz.

Chromebook'larda Bluetooth var mı?

2021'de uzaktan satın almayı düşünmeniz gereken tüm Chromebook'larda Bluetooth olacaktır. Bugünlerde Bluetooth'suz bir Chromebook, ekranı olmayan bir telefona benziyor. 2011'in Samsung Series 5'i gibi bazı çok erken Chromebook'lar buna sahip değildi. Ancak bir eski teknoloji müzesi başlatmak istemiyorsanız, bugün bunlardan birini satın almanıza imkan yok.

Bir Chromebook'taki Bluetooth, birkablosuz klavyeveya fare, bir çiftkablosuz kulaklıkveyaBluetooth hoparlör. Bu, Chromebook bulmacasının önemli bir parçasıdır.

Chromebook'larda kamera var mı?

Mevcut tüm Chromebook'larda bir web kamerası vardır. Görüntülü sohbet bu bilgisayarların temel görevidir ve en ucuz modellerde bile bir tane vardır. Tabii ki, tüm web kameraları aynı şekilde yapılmaz. Yakınlaştırma aramanızdaki görüntünün, gözlerinden/gözlerinden çamurlu ve yetersiz doygun göründüğünü fark edebilirsiniz. Yalnızca birkaç Chromebook'ta çok iyi web kamerası bulunur -Google Pixelbook Gitözel bir vurgudur.

Bu Chromebook bütçenize uymuyor mu? Eklenti web kameraları edinebilirsiniz ve Logitech en güvenilir, en popüler modellerden birkaçını yapar. Yalnızca 720p olan ancak Chromebook'unuzdaki yerleşik kameradan daha iyi bir görüntü sunabilen Logitech C920 ve daha ucuz C720'ye göz atın.

Chromebook'ların virüsten koruma yazılımına ihtiyacı var mı?

Chromebook'ların gerçekten ihtiyaç duymasına gerek yokantivirüs yazılımı. Google, yazılımını düzenli olarak günceller ve her güncelleme, sistemi güvende tutmak için güvenlik ayarları ekler. Google'ın amaçladığı gibi kullanın ve nispeten güvenli duvarlarla çevrili bir bahçede kalırsınız.

Ancak, Chrome tarayıcı uzantılarını kullanarak kötü niyetli kişileri davet edebilirsiniz. Ve Gmail (veya diğer sağlayıcı) filtrelerinizden geçen tehlikeli e-postalar, diğer bilgisayarlarda olduğu kadar tehlikelidir. Bu nedenle, hayır, Chromebook'ların yeni bir bilgisayara yükleyebileceğiniz bir virüsten koruma paketine ihtiyacı yoktur. Ancak bu, çevrimiçi ortamda aptal gibi davranabileceğiniz ve sorunsuz bir şekilde kaçabileceğiniz anlamına gelmez.