Close

Bir GoPro ile ne yapabilirsiniz (ve yapamazsınız)?

GoPro'nun HERO kameraları, neredeyse başlangıcından bu yana, aksiyon kamerası pazarına o kadar hakim oldu ki, GoPro adı aksiyon kamerasının kendisiyle eş anlamlı hale geldi. Ancak çoğumuz GoPro'ların, örneğin en son çıkanGoPro HERO 9 Siyah, bir düğmeye dokunarak dudak uçuklatan video içeriği üretebildiğinden, kameraların daha az bilinen birçok özelliği gizemli kalıyor.


Bu makale, bir GoPro'nun neler yapabileceğini ve neler yapamayacağını bilmek istediğiniz her şeyi size vermeyi amaçlamaktadır; umarım, aramaya başlamadan önce tüm sorularınızı yanıtlar.en iyi GoProsenin için. Neyse lafı fazla uzatmadan konuya girelim...

GOPROS FOTOĞRAF ÇEKEBİLİR Mİ?

GoPro Kahraman 7 Gümüş

(Resim kredisi: GoPro)

360 derecelik GoPro Max ile birlikte şu anda mevcut olan tüm HERO kameralar, en yüksek kalitede video çekmenin yanı sıra mükemmel fotoğraflar çekebilir. GoPro koyduaşağı yukarıHERO kameralarının, kamerasının harika video yeteneklerinde olduğu gibi, son derece ayrıntılı ve zengin görünümlü fotoğraflar üretebilmesini sağlamaya da önem verilir.

GoPro'nun en son ürünü HERO 9 Black, 20 megapiksel kamera ve size mümkün olan en iyi sonuçları vermek için birden fazla görüntüyü birleştiren ve yazılım işlemeyi kullanan SuperPhoto modu ile donatılmıştır. HERO 8 ve HERO 7 Black kameralar hem 12MP fotoğraflar çekebilir hem de SuperPhoto modunun önceki sürümlerine sahiptir.


GOPROS CANLI YAYIN YAPABİLİR Mİ?

GoPro HERO7 Siyah

(Resim kredisi: GoPro)

HERO kameralar 9 Siyah'tan 7 Siyah'a kadar ve GoPro Max, GoPro uygulaması aracılığıyla canlı yayın yapabilir. Bununla birlikte, bu özellik, yalnızca bir RTMP URL'si aracılığıyla doğrudan Facebook ve YouTube'a veya Vimeo gibi diğer platformlara akış yapmak için kullanılabilir. GoPro aboneleri, istedikleri kişiye akış sağlamak için özel bağlantılar da kurabilir.


Canlı yayın ayarlamak için GoPro uygulamanızı açın ve kameranıza bağlanın. Bağlandıktan sonra, önizleme modundan 'Canlı' seçeneğine kaydırın, Facebook veya YouTube'u seçin ve yola çıkın. Daha fazla bilgi ve RTMP URL kurulum talimatları için GoPro web sitesine gidin.

VLOG İÇİN BİR GOPRO KULLANABİLİR MİYİM?

En iyi GoPro aksesuarları: GoPro Medya modu


(Resim kredisi: GoPro)

Öne bakan yerleşik bir görüntüleme ekranının yanı sıra bir arka dokunmatik ekrana sahip olan HERO 9 Black, kameranın önündeyken tam olarak ne çekildiğini görebileceğiniz için vlog için en iyi GoPro'dur. Benzer şekilde, ön ve arka lensleriyle GoPro Max, vlogger'lar için de harika bir kameradır. Yalnızca arkaya bakan lensle çekim yapın ve dokunmatik ekran aracılığıyla çekimde kendinizi kadrajlayabileceksiniz.

HERO 8 Black standart olarak öne bakan bir ekranla gelmese de, Media Mod aksesuarını satın alarak bir tane ekleyebilirsiniz. Medya Modu, GoPro'nuza eklenir ve Görüntü Modu adı verilen ek bir görüntüleme ekranına sığdırmanıza olanak tanır. Medya Modu ayrıca GoPro'nuzun ses kayıt kalitesini büyük ölçüde artıracak yönlü bir mikrofonla birlikte gelir.

GOPRO WEBCAM OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

GoPro HERO9 Siyah incelemesi

(Resim kredisi: GoPro)

HERO 9 Black veya HERO 8 Black'i web kamerası olarak kurmak kolaydır. GoPro Webcam yazılımını masaüstü bilgisayarınıza indirin, GoPro'nuzu kameranın USB-C kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın ve açıldığında varsayılan olarak web kamerası moduna geçecektir.


Daha eski HERO modellerini de kullanabilirsiniz, ancak kurulum biraz daha karmaşıktır ve bir HDMI - Mikro HDMI kablosu ve bir HDMI - USB dönüştürücü için para ayırmanız gerekir. Bunun tam olarak nasıl yapılacağına dair tüm talimatları bulabilirsiniz.GoPro'nun sitesinde.

GOPROS SU GEÇİRMEZ Mİ?

en ucuz aksiyon kamerası: GoPro Hero7 White

(Resim kredisi: GoPro)

HERO 5'ten itibaren HERO kameralar (HERO 7 White hariç), ek bir muhafazaya ihtiyaç duymadan 10 m (33 ft) derinliğe kadar tamamen su geçirmezdir. Yine de bir dalış muhafazası ekleyin ve çoğu model 60m'ye (197ft) kadar derinliklerde çalışabilir.

Yine de sudayken sıkıca tuttuğunuzdan (veya daha iyisi GoPro'nuzun bir şeye güvenli bir şekilde monte edildiğinden emin olun) emin olun, aksi takdirde kameranız bir taş gibi batar. Neyse ki, kameranız için bir yüzdürme yardımcısı olarak hareket etmek üzere GoPro çerçevelerine ve muhafazalarına bağlanan Floaty adlı bir aksesuar satın alabilirsiniz. Floaty aksesuarı, son derece canlı olmasının yanı sıra, suda fark edilmesini çok daha kolay hale getirmek için parlak turuncu renktedir.

GOPROS SES KAYDEDİYOR MU?

GoPro Kahraman 8 siyah

(Resim kredisi: GoPro)

Tüm GoPro'lar ses kaydeder, ancak dahili mikrofonları video çekimlerinize eşlik edecek ortam sesini almak için iyi olsa da, kalite o kadar da iyi değildir. HERO 9 Black veya 8 Black'iniz varsa, ses kayıt olanaklarınızı artırmanın en basit yolu, yerleşik bir yönlü mikrofon ve harici bir 3,5 mm mikrofon girişi ile birlikte gelen özel Media Mod aksesuarını eklemektir.

HERO Black 7'den 5 Black'e kadar veya HERO 5 Session için, kameranın USB-C bağlantı noktası aracılığıyla harici bir mikrofon bağlamanıza izin veren GoPro'nun Pro 3.5mm Mikrofon Adaptörüne ihtiyacınız olacak. Daha eski kameralar için mini USB sürümünü denemeniz ve denemeniz gerekecek. Maalesef HERO 7 Silver veya White, HERO 4 Session, 2018 HERO, 2014 HERO veya HERO+ LCD'ye harici bir mikrofon ekleyemezsiniz.

GOPROS'UN GECE GÖRÜŞÜ VAR MI?

GoPro HERO9 Siyah incelemesi

(Resim kredisi: GoPro)

GoPro'ların bu şekilde gece görüşü yoktur, ancak HERO 9 Black'den 7 Black'e kadar, minimum ışıkla koşullarda çekim yaparken en iyi sonuçları kolayca almanıza izin vermek için kameranın ayarlarını değiştiren özel bir Gece modu vardır.

Her üç kamera da, geceleri sabit konumlu, hızlandırılmış sekanslar oluşturmanıza olanak tanıyan Night Lapse moduna sahiptir. Özel bir Gece modu olmayan GoPro'larda bile kameranın deklanşör hızını, kare hızını, ISO ayarını ve beyaz dengesini manuel olarak ayarlayarak benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.