Close

1975, 1985, 1995 ve 2005'te Noel teknolojisi neye benziyordu?

Noel, geçmişe bakmak ve düşünceler için mükemmel bir zamandır. Gelenekler, bayram mevsiminin ayırt edici özelliğidir, ancak görünüşte sabit olan ritüeldeki ince değişiklikleri fark ederek, yaşamlarımızın ve toplumumuzun nasıl yavaş yavaş geliştiğini görebiliriz.


Öyleyse, 10, 20 ve 30 yıl öncesine kıyasla bu yıl Noel ağacınızın altında hangi aletlerin oturacağını hayal edin? Bu yüzden, geçen günlerde hangi teknolojiyi açmış olabileceğinize dönüp bakmanın eğlenceli olacağını düşündük.

1975

1975, bilgi işlemin taş devri idi - ve geriye dönüp bakıldığında, insanların nihayet bir kayanın kenarlarını zımparalayarak onu daha yumuşak bir şekilde yuvarlayabileceğini anladıkları yıl olabilirdi. Bu, Altair 8800'ün ABD'de ilk satıldığı yıldı.

Elbette, bunu hiç duymadınız - ancak bilgisayarın BASIC yorumlayıcısını yapan ve ev kullanıcılarının kendi yazılımlarını kodlamalarını sağlayan şirketi biliyorsunuz: Bill Gates ve Paul Allen yazılımı geliştirdi ve 1975'te Microsoft'u kurdu.


1975 aynı zamanda VHS ve Betamax arasında artık efsanevi olan ev kayıt savaşının başladığını da işaret ediyordu. İki format 70'lerin sonlarını ve 80'lerin başlarını tıpkı Blu-Ray ve HD DVD'nin bir nesil sonra yaptığı gibi üstünlük için savaşarak geçirdi - ve bu yıl ilk Betamax oyuncularının piyasaya sürüldüğünü gördü. Öyleyse olsaydınciddi anlamdaEğrinin ötesinde, bugüne kadar İngiliz tarihinin en yüksek reytingli TV şovlarından biri olan 1977 Morcambe ve Wise Christmas Special'ı kaydetmiş olabilirsiniz.


Ve en şaşırtıcı olan nedir? BIC ilk tek kullanımlık tıraş makinesini ancak 1975'te piyasaya sürdü. Bu yüzden, insanların sabahları güvenilir bir şekilde tıraş olamadan ev bilgisayarlarına sahip olma şansı var.


1985

1985'e on yıl ileri sarıldı ve teknoloji çok daha tanınabilir görünmeye başladı.

Müzik belki de en hızlı değişen teknolojilerden biriydi. Şimdiye kadar Sony Walkman müziğe hükmetti ve ilk kez taşınabilir hale getirdi ve ilk CD oynatıcılar mağazalara girmeye başladı. Şaşırtıcı bir şekilde, ilk taşınabilir Sony Discman 1984 yılının sonlarında piyasaya sürüldü - bu nedenle, bir D-50 oynatıcı 1985'te Noel listelerinde yer almış olabilir.

Bilgisayarda, 1985 karışık bir yıldı, ancak orijinal Macintosh (ilk olarak 1984'te piyasaya sürüldü) popülerliğini korudu ve ilk Commodore Amiga raflara çıktı (gerçi onun yerini alması için tasarlandığı Commodore 64 ile aynı popülariteyi elde edemezdi. ). ZX Spectrum da popülerliğini korudu.


Geçmişe bakıldığında en dikkat çekici olanı, Microsoft'un DOS üzerine çalışan ve PC'ye well, windows ve multitasking gibi birçok standart özellik getiren Windows 1.0 sürümüdür.

Oyun açısından en önemlisi, ilk Nintendo ev konsolunun piyasaya sürülmesiydi - Nintendo Entertainment System (NES), sistemde erken bir öne çıkan oyun olan Lightgun adlı Duck Hunt ile hızla popüler oldu.

Videoda, VHS oynatıcınız zaten eski kafalıysa, Noel Baba'dan ilki bu yıl satışa çıkan yepyeni bir Laserdisc sistemi istemeye yönelmiş olabilirsiniz. Format çok başarılı değildi - ancak görüntü kalitesi AV meraklıları arasında birçok hayran kazandı.

bindokuzyüz doksan beş

1995 Noeli, herhangi bir alet ve teknoloji tutkunu için heyecan verici bir zaman olurdu, çünkü bu yıl hediyelerinizi satın almanın yeni bir yolu vardı: eBay adında bir çevrimiçi açık artırma web sitesi bu yıl açıldı.

95, sorunlu Sega Saturn ile birlikte orijinal Sony PlayStation'ın piyasaya sürülmesiyle oyun için büyük bir yıldı. Satürn'ün yılın Eylül ayında piyasaya sürülmesi planlanmış olsa da, şirket E3'te (Mayıs ayında) Satürn'ün seçkin perakendecilerden hemen alınabileceğini duyurarak dünyayı şok etti. Bunun akıllıca bir hareket olmadığı ortaya çıktı, çünkü sonuçta ortaya çıkan konsol ince değildi ve belki daha da önemlisi Sega, süreçte erken sürümün parçası olmayacak tüm perakendecileri üzmeyi başardı.

O Noel, Noel Ağaçları altındaki en sıcak şey muhtemelen fütüristik yarış oyunu Wipeout'a sahip bir PlayStation'dı. Oyunun müziği tam CD kalitesinde ses olduğundan, Sony'nin CD'leri kullanan erdemlerini göstermesi nedeniyle Wipeout özellikle devrim niteliğindeydi: Bleep'lerden önce Lightyears ve kartuş tabanlı konsollarda oyuncuların bloop'ları kullanıldı. Aslında, Wipeout diskini normal bir CD çalara bile koyabilir ve parçaları müzik çalarken dinleyebilirsiniz.

Yılın diğer büyük oyun sürümleri, alacakaranlık yıllarına girerken Super Nintendo için Super Mario World 2: Yoshi's Island ve Amiga'daki ilk Worms oyunu şeklinde geldi.

El bilgisayarları da büyük bir haberdi. Şaşırtıcı bir şekilde, el cihazının orijinal lansmanından altı yıl sonra Nintendo orijinal Game Boy'u yeniledi - donanım ve tasarımı aynı tuttu, ancak renkli kasalarda kullanıma sundu. (2001'de Game Boy Advance'e kadar aynı kalacak olan donanım - bugün on bir yaşında bir makine kullandığınızı hayal edin).

Elde taşınan belki de en büyük haber olsa da ... yoksa 'faceheld' mi demeliyiz? Nintendo Virtual Boy'un piyasaya sürülmesi ve ardından terk edilmesiydi. Bir VR kulaklığı için erken bir girişim, oyunları daha sürükleyici hale getirmesi gerekiyordu, ancak kullanıcının başını ağrıtıyordu. Noel için bunlardan birini alırsanız, sistem için piyasaya sürülen yalnızca 19 oyun olduğu için oyunlarınız da oldukça çabuk biterdi - beşi Amerika'ya bile gelmedi.

Bilgi işlem alanında, yılın en büyük sürümü Windows 95'ti - bu nedenle yükseltme CD'si (veyaonüçdisketler) zamanın ineklerine büyük bir hediye olabilirdi. Ve o zamanlar depolamak istiyorsanız, belki de en iyi yöntem Noel Baba'dan Iomega'dan bir ZipDrive istemektir. Bu 100mb (gasp!) Kapasiteli diskler, 1994 yılının sonunda piyasaya sürüldü, ancak disketler ve yeniden yazılabilir CD'ler arasındaki boşluğu doldurduklarından, belirli PC kullanıcıları arasında bir süre popüler kaldı. İlginç bir şekilde, eski bilgisayarlara veri aktarımı gibi belirli niş çıkarlar için bugün hala kullanılıyorlar çünkü hem USB yoluyla hem de eski makinelerde bulunan eski SCSI standardıyla çalışabilen Zip sürücüleri üretildi.

Son olarak 1995, orijinal Star Wars üçlemesinin Laserdisc versiyonunu ilk kez elinize alabileceğiniz bir yıldı. Filmlerin 1993 baskısına dayanan lazer disk kurgusu, George Lucas boya kalemlerini çıkarıp her yere karalama yapmadan birkaç yıl önce, hayranların filmin değiştirilmemiş versiyonuna şimdiye kadar sahip oldukları en yakın şeydi. onun mirası. (Lazer disk baskılar, internetin daha az itibarlı bölümlerinde bulunan, fan yapımı 'Star Wars: Despecialized' düzenlemenin hala büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.)

2005

2005 daha geçen hafta gibi gelebilir, ancak teknoloji açısından bir ömür önceydi.

Noel için en iyi cep telefonu istiyorsanız, bir Sony Ericsson K750 paketini açmış olurdunuz. Bu bir 2G GPRS & ldquo; özellikli telefon & rdquo; 176x220'de çalışan bir ekrana sahip olan (bu yılkiSony Xperia Z5 Premium3840x2160'da çalışan bir 4K ekrana ve sadece 38mb dahili belleğe sahiptir. Endişelenmeyin, 2MP kamera hafızanızı tüketiyorsa, bir Sony MemoryStick kartı ile 2 gigabayta kadar genişletebilirsiniz.

Ve uygulama mağazasından yıllar önce gelse de, uygulamaların ilk sürümlerini çalıştırabilirdi. Takma adı & ldquo; Midlets & rdquo; Java kullanılarak oluşturulan bu uygulamaların bir bilgisayara indirilmesi ve kopyalanması gerekiyordu. Ve onlar için bir kullanım bulabilseniz bile, hiçbir zaman önemsiz veri ödeneğinizi en üst düzeye çıkaracağınız için bu çok da önemli olmazdı.

Bu arada, iPhone hala iki yıl uzaktaydı ve Apple'ın en üst teknolojisi, ilk kez küçük ekranında video oynatabilen 5. nesil iPod Classic'ti. SSD yerine küçük bir sabit diskte 30 GB depolama alanına sahipti. İlk nesil iPod Nano bu yıl da piyasaya sürüldü - 1GB, 2GB ve hatta devasa bir 4GB depolama kapasitesi ile geliyor.

Ayrıca, USB flash sürücüler tartışmalı bir şekilde genel kullanım kazandıkları için zip diskleri kaldırmaya başlayabileceğimiz bir yıldı - en önemlisi, bu dönemdeki birçok MP3 oynatıcının esasen bir müzik çaların takılı olduğu flash sürücüler gibi davranması değil.

Oyun dünyasında, Sony o yıl PlayStation Portable'ı (veya PSP) piyasaya sürdü ve orta derecede başarılı olmasına rağmen platformun yeni & ldquo; Universal Media Disc & rdquo; depolama biraz bozuktu. Sony, oyunlara ek olarak UMD'yi de yeni bir video formatı yapmaya çalıştı. Öyleyse, o yıl Noel için UMD'de Spider-Man 2 aldıysanız, yakında & ldquo; Universal & rdquo; o zaman başka bir şeye daldırın… iyi, kötü şans. PSP, daha sonraki yıllarda homebrew ve emülasyon için popüler bir platform olarak kendine geldi, bu yüzden eğer bir tane varsa, o kadar da kötü olmayabilir.

Belki daha da önemlisi 2005, Microsoft'un ilk konsolundan sadece dört yıl sonra Xbox 360'ın piyasaya sürüldüğünü gördü. Konsol, satış rakamlarında PS3'ü dar bir şekilde en iyi duruma getirmeye devam edecek ve oyun için şablonun kapsamlı çevrimiçi işlevselliği ile gelmesini sağlayacaktı. O yıl bir 360 aldıysanız, uzun süre dayanacağı için oldukça iyi olmalı: Microsoft, Xbox One'ı ancak 2013'te (tam 8 yıl sonra) onun yerine koymak için piyasaya sürmüştü ve o zaman bile devam etti desteklemek için. 360 aynı zamanda 2005'in şu an ne kadar uzakta olduğunu da gösteriyor: Orijinalde konsolu sabit disk olmadan satın alabiliyordunuz, Microsoft bazı oyuncular için bunu gereksiz buluyordu. Bu daha sonraki ince versiyon:

2005, o yıl Windows XP'nin 64-bit sürümünün piyasaya sürülmesiyle, muhtemelen 64-bit bilgi işlemin ana akım başlangıcını müjdeledi. Esasen bir gecede, bu, artık anakartınızda tam 64 bit işlemciden yararlanabileceğiniz için, bilgisayarların çalışabileceği hızı ikiye katladı.

Son olarak, eğer film sizi ertelemediyse, 2005 aynı zamandaSith'in intikamı- bu yüzden büyük ihtimalle Star Wars ürünleri de almış olabilirsin. Belki buDarth Vader ses değiştirici?

2015

Ve nihayet, bu yılın büyük araçlarının birdenbire çok daha fütüristik göründüğü 2015'e ulaşıyoruz. İPad Air 2 ve iPhone 6S, Apple'ın sahip olması gereken cihazlar ve bunların her ikisi de, on yıl önce bile var olmayan büyük bir ürün kategorisine öncülük ediyor.

Oyunlarda, PS4 ve Xbox One, raflarda üçüncü Noel'lerine girerken paketin başında olmaya devam ediyor. Bu, genellikle bir konsolun itibarını oluşturan başlıkları görmeye başladığımız bir konsol yaşam döngüsünün noktasıdır, çünkü geliştiricilerin donanımla başa çıkması gerekir. Bunu bu yıl görüp görmediğimize karar vermeniz gerekiyor.

Ve bu yıl daha egzotik bir hediye istiyorsanız, o zamantüketici uçağıartık bir şey. 2005 yılında Pentagon bile insansız hava araçlarına sahip olduğunu kabul etmekte sessizdi, bu yüksek teknoloji teknolojisiydi - ama şimdi onları raftan satın alabilirsiniz (füzeler olmasa da).

Ve önceki on yıllardan kalan bir şey varsa, o da şudur: Bir kez daha, bu yılki ile zayıf bir şekilde bağlantılı Star Wars aygıtları satın alabilirsiniz.Güç Uyandırırher zamankinden daha fazla nakit para vaat ediyor. Belki de bu yılın en büyüğü, EA'nın çevrimiçi nişancı oyunu Star Wars Battlefront'dur ve bazı özel modlar verildiğinde, bakmak için yapılabilir.neredeyse gerçek hayat kadar iyi.

Görsel hakları: Orijinal GameBoy, SNES denetleyici, turuncu tıraş bıçağı ve Shutterstock'tan VHS video kaseti,Sinclair 48K ZX Spectrum bilgisayaroiginal, altında Bill BertramCC 2.5 lisansı