Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • 8K AI yükseltme nedir ve gerçekten 4K'dan daha mı iyi?

8K AI yükseltme nedir ve gerçekten 4K'dan daha mı iyi?

Seçkin yeni TV'lere bakıyorsanız, AI yükseltme ile 8K setlerdeki artışı kaçırmış olamazsınız. NSen iyi 8K TV'ler4K TV'lerin sunduğundan daha yüksek bir çözünürlükle dünyanın en gelişmiş panel teknolojilerinden bazılarını eşleştirin. Fazla,fazlaaslında daha yüksek.

8K TV'ler, kabaca 8.000 piksel (kesin olarak 7.680 ve 4.320 piksel yüksek) oldukları için adlandırılırken, 4K TV'ler yaklaşık 4.000 pikseldir (3.840x2.160).

Bu, 8K TV'lerin 4K TV'lerden dört kat daha fazla piksel sunduğu anlamına gelir, bu da potansiyel olarak inanılmaz derecede ayrıntılı görüntüler anlamına gelebilir… ancak üzerinde izlemek için ciddi bir 8K video eksikliği var. YouTube'daki TV veya genel videolar bir yana, 8K çözünürlükte çok az film çekilmiştir.

Ve bunun yakın zamanda değişmesi pek olası değil, gerçekten – kısmen 8K akışı çok talep ettiğinden ve kısmen 8K TV'ler bir süreliğine satılan modellerin azınlık olacağından, bu nedenle 8K'ya geçme iştahı eskisi kadar iyi değil. 4K ile olduğu kadar güçlü.


Ancak bu, 8K TV'lerin ekstra çözünürlüğünün boşa gittiği anlamına gelmez. 8K modelinin listemizde en üst sırada yer almasının nedenien iyi televizyonlarSon birkaç yıldır, üzerinde 4K video izlerken, akıllı yükseltme sayesinde hala herhangi bir 4K TV'nin sunabileceğinden daha iyi görünüyor. Ve bu kadar çok pikselle, iyi bir iş çıkarmak için özellikle akıllıca işleme gerekir, bu yüzden bu setlerin tümü 'AI yükseltme' gibi bir şey olarak adlandırılacak yükseltme kullanır - ama nedir ve neden yardımcı olur?

Her neyse, yükseltme nedir?

Yükseltme, basitçe, bir görüntü çekip büyüttüğünüz zamandır. Bir video, oynatıldığı ekranla tam olarak aynı çözünürlükte değilse, doğru sayıda piksele uyması için bir çeşit yükseltme işleminden geçmesi gerekir.


Bu durumda, 3.840x2.160 çözünürlüğe sahip bir 4K video çekmekten ve onu 7.680x4.320 çözünürlüğe sahip bir ekranı dolduracak şekilde ölçeklendirmekten bahsediyoruz. Şimdi, 8K çözünürlük her iki boyutta da tam olarak çift 4K çözünürlük olduğundan,abilir4K videonun her bir pikselinin 8K ekranda dört pikseli doldurmasını ve 4K ekranda olduğu gibi görünmesini sağlamak olan en temel yükseltme biçimini yapın.

Ancak modern TV'ler bundan daha iyisini yapabilir. Görüntüyü analiz etmek için işlemeyi kullanırlar ve pikselleri tekrarlayarak çözünürlük boşluklarını doldurmak yerine ne düşündüklerini tahmin etmeye çalışırlar.istemekvideo başlangıçta daha yüksek çözünürlükte olsaydı orada olun. Bu nedenle, TV çok sayıda kesintisiz mavi alan görürse, aynı alanı daha fazla doldurması gerektiğini güvenle kabul edebilir.


Bu elbette bir basitleştirmedir – pratikte her türlü karmaşık algoritma vardır – ama temel kavram budur.

Ekranın bazı bölümlerini büyütmek daha zordur – saç telleri gibi bir şeyin boşlukları güvenilir bir şekilde doldurması çok daha zordur, çünkü çok incedirler – belki de sadece birkaç piksel genişliğindedirler. TV'nin yanlış tahmin etmesi çok daha kolay. Cilt ve diğer dokular da sorun olabilir – ölçekleme iyi yapılmazsa gerçekçi olmaz.

Elbette, yükseltme iyi yapıldığında, bunun gerçekleştiğini bile fark etmezsiniz, ancak görüntü keskin, net ve keyifli görünür.

Peki yapay zeka nerede devreye giriyor?

Bu nedenle, temel yükseltme ile sistemin, oluşturması gereken asıl görüntünün ne olduğuna dair herhangi bir bağlam olmaksızın, yakındaki mevcut piksellere dayalı olarak ekstra piksellerin ne olması gerektiğini tahmin ettiğinden bahsettik.


Yeni nesil sözde 'AI yükseltme' bunu düzeltmeyi amaçlıyor. Temel olarak, TV'nin görüntüyü bir bütün olarak analiz edebileceği ve gerçekte gösterilenleri tanıyabileceği anlamına gelir, tıpkı telefonlardaki fotoğraf uygulamalarının bugünlerde resimlerinizdeki farklı nesneleri nasıl tanıyabildiğine benzer şekilde. Bu, TV'nin çok daha akıllı bir şekilde yükseltme yapabileceği anlamına gelir, çünkü aynı zamanda bu tür şeylerin ne olduğunu da bilir.sözdebenzemek.

Bugünlerde 'AI' etiketli her şeyde olduğu gibi, aslında hiçbir yapay zeka dahil değildir. Bu, bazı yazılımların binlerce ve binlerce farklı görüntünün gösterildiği ve ne tür sahneler olduğunun söylendiği 'makine öğrenimi' adı verilen bir süreçtir. Yazılım daha sonra bu maruz kalmadan gelecekte bu tür şeyleri nasıl tanıyacağını öğrenir ve buna dayalı yeni bir yükseltme algoritması oluşturur ve TV'lere uygulanan da budur.

Bunu, yıllardır elektrikçi olan birinin, geçmişte çok farklı şeyler üzerinde çalıştıkları için, daha önce hiç görmedikleri bir kablolama sisteminin nasıl çalıştığına dair doğru bir tahminde bulunabilmesine benzer şekilde düşünün. Bir şeyleri deneyime dayalı olarak çözme yeteneğini alıp yeni elektrikçi kursiyerlerinin beyinlerine anında kopyalayabildiğinizi hayal edin, her biri aslında deneyimden geçmek zorunda kalmadan.

Esasen bu 'AI yükseltme' sistemleri böyle çalışır - yazılım bir manzara sahnesini, bir köpeği veya herhangi bir şeyi tanıyabilir ve olması gerektiği gibi göründüğünden emin olarak özel yükseltme uygulayabilir.

Bu 'AI' sistemlerinden bazıları diğerlerinden daha gelişmiştir - bazıları yalnızca sahne türlerini tanırken, diğerleri belirli nesneleri ve öğeleri tanır. İkincisi, genellikle mevcut 8K TV'lerde bulacağınız şeydir.

Sonuçlar gerçekten 4K'dan daha mı iyi?

Gerçekten iyi televizyonlarda, kesinlikle! 4K videoyu gerçek bir 8K video kadar iyi göstermez, ancak daha büyük ekran boyutlarında, 4K TV'yi harika bir 8K TV'ye kıyasla kesinlikle ayrıntı ve netlik artışı olur.

Daha küçük ekran boyutlarına ulaştıkça farkı anlamak çok daha zordur, bu nedenle ekrana baktığınızda çoğunlukla 8K TV'ler gelir.en iyi 65 inç televizyonlar,en iyi 75 inç televizyonlarveyaen iyi 80+ inç TV'ler.