Close
  • Ana
  • /
  • Özellik
  • /
  • Hava fritözü nedir? Kızarmış yemek yemenin daha sağlıklı yolu!

Hava fritözü nedir? Kızarmış yemek yemenin daha sağlıklı yolu!

Seçimde biraz patlama olduen iyi hava fritözlerigeç piyasada. Patates kızartması, böreği ve tavuk kanadı gibi kızarmış yiyecekler lezzetli olduğu için, özellikle de iştah açıcı gevrek çekiciliklerinin ilave bonusu ile bu gerçekten şaşırtıcı değil.

Yemekleri özel bir tavada kızartmanız gerekirkenFritöz, veya çok sıcak yağ içeren bir tavada, hava fritözleri, pişirme denkleminde daha az yağ kullanarak veya aslında hiç yağ kullanmadan kızartılmış yiyecekleri pişirmenize ve keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Hava fritözleri, seçtiğiniz yemeğin üzerine etkili bir şekilde sıcak hava üflemek için genellikle bir eleman ve fan kombinasyonu kullanarak konveksiyon tarzı ısı kullanır. Hatta bazı örnekler yemeği pişirirken hareket ettirir.

Sonuç olarak,en iyi hava fritözlerihızlı ve verimli çalışın, harika çıtır yiyecekler sunun ve etrafa saçılan sıcak yağ fıçılarına olan ihtiyacı ortadan kaldırın. Hızlı, kolay ve oldukça temizdirler. Siz ve aileniz kızarmış yiyeceklerin cazibesini karşı konulmaz buluyorsanız, o zaman bir fritöz, temanın daha sağlıklı bir varyasyonunu şımartmanıza izin verecektir. İşte ne arayacağınızla ilgili rehberimiz...

Ninja Foodi Çift Bölgeli Hava Fritözü


(Resim kredisi: Ninja)

Ne tür hava fritözleri var?

Hava fritözleri aslında çok basit bir prensiple çalışır. Genellikle bir çekmece veya sepet ile gelen ana üniteyi veya içinde yemek pişirmek için malzemelerin yerleştirildiği bir kaseye sahip modelleri alırsınız. Modele, özelliklerine ve fiyat noktasına bağlı olarak, pişirme, düğmeler ve/veya kadranlar aracılığıyla ön ayarlar veya manuel ayarlar kullanılarak kontrol edilir.

Çoğu hava fritözü için sıcaklık ve süre temel ayarlardır, ancak birçok model tek dokunuşla rahatlık istiyorsanız seçebileceğiniz çeşitli yerleşik ayarlar sunar. Bununla birlikte, yiyecekleri havada kızartmayla ilgili en önemli şeylerden biri, gözlemin gücüne cevap vermektir. Ayarlar ve cihazın kendisi zor işi yapacak olsa da, yemeğinizin nasıl göründüğüne dikkat etmek lezzetli patates kızartması ile felaket arasındaki farkı yaratabilir.


Bunun nedeni, hava fritözlerinin çok verimli olmasıdır. Çiplerinizi kontrol etmemek veya sallamak için durmak, yanmış sonuçlara neden olabilir. Bu verimliliğin iyi tarafı, fırınınızı açmaktansa bir fritöz kullanmanın daha kolay olduğunu görmenizdir. Doğru miktarda kapasiteye sahip bir hava fritözü satın alın ve geleneksel bir fırınla ​​aynı işi kolayca yapacaktır. Çoğu zaman, işi çok daha hızlı halleder.

Philips Hava Fritöz XXL


(Resim kredisi: Philips)

Bir hava fritözüne ne harcamanız gerekiyor?

Piyasada birçoğu aynı veya benzer işlevleri sunan çok sayıda fritöz modeli vardır. Ancak, fiyatlar çılgınca değişiyor. 50 £/80 $'dan daha düşük bir fiyata, çok az özellik veya işlev içeren, giriş seviyesi bir bütçe modeli alabilirsiniz.

Çoğu durumda, beş kat daha pahalı bir model kadar çıtır patates kızartması üretmek kadar iyi bir iş çıkarabilir. Bunun bir kısmı tasarıma bağlı olacak, ancak yine de başarılı hava kızartmasının görsel yönü de düşünülmelidir. Bu kızartmalara bir göz atın ve durdurma düğmesine ne zaman basacağınızı bildiğiniz sürece harika olacaklar. Emin değil? Önceden ayarlanmış seçeneklere sahip bir model seçin.

Birçok ekonomik hava fritözü yeterli olsa da, cihazınızda başka şeyler pişirmek istiyorsanız, gerçekten daha pahalı bir model düşünmeye değer. Havalı fritözler, kızarmış yemeklerini seven insanlar arasında gerçekten popüler hale geldi, ancak birçok model diğer yemek zamanı görevlerini yerine getirmede de çok iyidir. Aslında, en iyi hava fritözlerinin çoğu aynı zamanda kızartma, ızgara, fırınlama, tost, sıcak tutma ve yemekleri yeniden ısıtma işlemlerini de yapabilir.

Daha sofistike modeller, önceden ayarlanmış menü seçeneklerinden bir işlev seçmenize veya kendi manuel ayarlarınızı aramanıza olanak tanır. Herkes yiyecekleri farklı şekilde yapmayı sever, bu nedenle yemeklerin nasıl pişirildiği konusunda titizseniz biraz daha fazla ödeyin ve daha fazla özellik ve işlevin ek esnekliğini elde edin. Tabii ki, haftada bir kez cips kızartıyorsanız, o zaman bir bütçe modeli şüphesiz yeterli olacaktır.


Hava fritözü nedir?

(İmaj kredisi: Tefal)

Hangi hava fritöz özellikleri önemlidir?

Yiyecekleri yağsız olarak hızlı ve kolay bir şekilde kızartabilmek, bir hava fritözü satın alırken doğal olarak en önemli şeydir. Ancak, kapasiteyi göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz ve bu her zaman maliyetle de ilgili değildir. Bir aileniz varsa, muhtemelen daha fazla hacim ararsınız, bu nedenle tava veya sepet ne kadar büyükse o kadar iyidir.

Daha büyük bir kapasite, her şeyi tek seferde pişirebileceğiniz anlamına gelir, ancak eşit pişirmeyi sağlamak için daha büyük bölümlerin karıştırılması veya çalkalanması gerekir. Özellikle patates kızartması söz konusu olduğunda. Yalnız veya bir çift iseniz, daha az kapasiteye sahip daha küçük bir makine kesinlikle iyidir. Daha küçük porsiyonlar, yemeklerin daha hızlı ve daha verimli pişeceği anlamına da gelir, ancak yine de yukarıda belirtildiği gibi görsel kontrolleri uygulamanız gerekecektir.

Kapasitenin yanı sıra, bu kontrol seçeneklerine ve önceden ayarlanmış programlara dikkat edin. Belirtildiği gibi, birçok hava fritözü modeli, ayarları manuel olarak seçebilme özelliğiyle birlikte kızartma, kızartma, ızgara ve fırında pişirmenize olanak tanır. Dikkate alınması gereken diğer işlev, yemeğin pişeceği tam süreyi ayarlamanıza izin veren yerleşik zamanlayıcıdır. Isıyı ve zamanlamayı doğru ayarlamak, yemeğinizi tam istediğiniz gibi pişirmenizi sağlar.

Hava fritözü nedir?

(Resim kredisi: Anında)

Hangi fritöz ekstralarına dikkat etmeliyim?

Farklı fritöz modelleri temelde bir temanın varyasyonları olsa da, bazı modeller onlara ek bir avantaj sağlayan ekstra özelliklere sahiptir. NSTefal Actifry Genius XL 2'si 1 aradaBunun klasik bir örneğidir, çünkü sadece bir alt kase ve bir üst tepsi ile ikisi bir arada tasarımın avantajına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda alt kısımda bir kürek içerir. Bu, yiyecek bileşenlerini otomatik olarak hareket ettirir, bu da yiyeceklerin yanmaya daha az meyilli daha tutarlı bir şekilde pişirilmesini sağlar.

En azından, hava fritözünüzün bir tava veya sepetle birlikte geldiğini göreceksiniz, genellikle altta metal veya yapışmaz tip bir ızgara bulunur. Yiyecekler üste oturur ve herhangi bir yağ, bertaraf edilmek üzere tavaya damlar. Sonuçta bu, havada kızartılmış yiyeceklerin genellikle daha sağlıklı ve daha az yağlı olmasının nedenidir. Aynı zamanda yemeklerin pişirme işlemi sırasında çok güzel gevrekleşmesinin nedeni de budur. Kesinlikle yağ kullanımını da azaltacağınız anlamına gelir.

Hava fritözü nedir?

(Resim kredisi: Ninja)

Bir hava fritözünü kontrol etmenin en iyi yolları nelerdir?

Herhangi bir iyi hava fritözü iki temel özellik ile birlikte gelir. Kadran olarak veya dokunmatik ekran veya düğme düzenlemesinin bir parçası olarak bir zamanlayıcıya sahip olacaktır. İkinci olarak, pişirme sırasında sıcaklığı ayarlamak için bir kontrol olacaktır. Bu sürecin üçüncü kısmı, pişirme ilerlemesini izlemek için kendi gözlerinizi kullanmaktır.

Daha pahalı bir model satın alıyorsanız, kızartma, pişirme ve yeniden ısıtma gibi genel pişirme görevlerini tek dokunuşla basitleştiren programlanabilir modlara bakın. Genellikle tarif fikirleri konusunda size yardımcı olabilecek ve bazı durumlarda fritözünüze hangi malzemeleri ne zaman koyacağınız konusunda adım adım bir kılavuz sunan, beraberindeki uygulamalara da göz atın.

Hava fritözü nedir?

(Resim kredisi: Philips)

Hava fritözlerinin temizlenmesi kolay mı?

Derin yağda fritöze alıştıysanız, hayatınızda bir fritöz olması bir keşif olacaktır. Tabii ki hala yapılacak temizlik var, ancak kanıtta çok daha az yağ var. Kızarmış tavuk gibi bir şey pişirdiyseniz, tavada veya sepette makul miktarda yağ birikmesini bekleyin. Bu kolayca boşaltılabilir ve tava, ızgara tepsisi gibi diğer bileşenlerle birlikte genellikle bulaşık makinesine konabilir.

Ana güç bağlantısı nedeniyle çok fazla sudan kaçınmanız gerekse de, fritöz ünitelerinin kendileri silinebilir. Ayrıca dikkatlice silinmesi gereken LCD ekranlar ve düğmeler olabilir. Bununla birlikte, birçok mutfak aletiyle karşılaştırıldığında, hava fritözü temiz tutulması daha kolay araçlardan biri olarak değerlendirilmelidir. Çoğu tasarımı, onları kullanmadığınızda ortadan kaldırmak oldukça kolaydır, ancak kullanımdan sonra düzgün bir şekilde soğumaya bıraktığınızdan emin olun.sıcak.