Close

DSLR nedir?

Dijital Tek Lensli Refleks kameralar - kısaca DSLR'ler - yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir varlar ve soyları eski film tabanlı SLR'lere kadar izlenebilir. Bu nedenle, birinin gerçekte ne olduğunu, ne işe yaradığını ve üst düzey amatörlerin ve profesyonel fotoğrafçıların neden onlara güvendiğini incelememizin zamanı geldi.

Önceden belirtmenin bir avantajı, herhangi bir DSLR'nin önüne vidalanan lensin istendiğinde çıkarılıp değiştirilebilmesidir. Bazı lensler, ışık toplama özellikleri veya konuya verdikleri etki açısından belirli konulara daha iyi uyum sağlar - örneğin birinin portresini çekerken arka planı odak dışı bırakarak, çevresel dağınıklığı önlemek ve bunun yerine izleyicinin gözünü yönlendirmek için . Alternatif olarak, geniş bir öznenin çoğunu çerçeve içinde keskin bir şekilde tutan geniş açılı bir lens, manzara fotoğrafçıları vb. için daha iyi bir bahis olacaktır.

DSLR'lerle çekim yapmak için flaş tabancaları, filtreler ve softbox'lar da dahil olmak üzere, son görüntü üzerinde bir etkisi olabilecek çok sayıda başka yaratıcı aksesuar da mevcuttur. Sonuç olarak,en iyi DSLR'leryaratıcı bir şekilde esnek kalmak isteyen hobi fotoğrafçıları veya profesyoneller için her zaman en iyi seçenek olarak düşünülmüştür.

DSLR kameralar nasıl çalışır?

Dijital SLR veya DSLR, esasen dijital görüntüleme sensörünün onlarca yıllık geleneksel 25 mm film SLR'sinin optik ve mekanizmalarıyla evliliğidir. Burada sensör, daha önce bir film rulosu olan şeyin yerini alıyor, ancak benzer şekilde, bir görüntü oluşturmaya yardımcı olmak için ışığın eğitildiği bileşendir.


Başlangıçta şirketler, sıfırdan bir dijital kamera sistemi kurmak zorunda kalmamak için film SLR'lerinin mevcut tasarımını ve kontrol düzenini yamyamlaştırdı. Ancak on ila 15 yıl sonra, giriş katından başlayarak tamamen dijital bir sistem kurdular.aynasız sistem kameralarıakıllı telefonla birlikte DSLR'ler için en büyük varoluşsal tehdidi kanıtlayan; hangisi daha sonra.

Esasen, dijital bir SLR'nin mekanizmaları, film SLR'lerininkine benzer şekilde çalışır, çünkü gövdenin içinde bulunan bir ayna, merceğe giren ışığı optik vizöre kadar yansıtır. Bu, fotoğrafçının objektiften görülenleri net bir şekilde görmesini ve böylece deklanşöre basıp bir çekim başlattığında gerçekte ne çekeceklerinin doğru bir resmini elde etmesini sağlar. Bir DSLR'de, deklanşöre basıldığında, bu dahili ayna mekanizması, lensten gelen ışığın doğrudan arkasında bulunan görüntüleme sensörüne giden düz bir yol olmasını sağlamak için yoldan çıkar.


Hangi dijital SLR'yi satın alacağınıza karar verirken her zaman yalnızca sağlanan sensörün çözünürlüğünü değil, çoğu insan piksel sayısı olarak kabul edecektir, sayı ne kadar yüksekse çözünürlük o kadar 'daha iyi' olur - aynı zamanda sensörün fiziksel boyutlar da. Çoğu tüketici DSLR'si, kompakt fotoğraf makinelerinde, akıllı telefonlarda ve ayrıca bir dizi aynasız rakipte bulunanlardan daha büyük oldukları anlamına gelen APS-C boyutlu sensörler sunarken, daha meraklı/profesyonel (ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlı modeller) ‘tam kare sensörler'. Yani, bunlar eski bir film karesiyle aynı boyuttadır ve genellikle fotoğrafçılığı konusunda ciddi olan herhangi bir DSLR kullanıcısı için en iyi seçenek olarak kabul edilir.

DSLR'mizin sensörünün boyutunu, eskiden bir film rulosunu değiştirebildiğimiz gibi değiştiremiyoruz, ancak bu nedenle, fiziksel olarak daha büyük, tipik olarak daha yüksek piksel sayısı konusunda kararın satın alma noktasında verilmesi gerekiyor. , tam çerçeve sensörün yüksek ücretle satın alınması veya normal ve daha az pahalı bir APS-C sensörünün kabul edilebilir olup olmadığı.


Tam çerçeve ve APS-C DSLR'lerin tipik olarak farklı lens yuvaları kullanacağını veya Nikon'un kendi DSLR sisteminde olduğu gibi bir lens başka bir kameranın gövdesinde kullanıldığında bir kırpma faktörü olacağını da belirtmekte fayda var. önce sizin için en iyi olan seçimi yapın. Tipik olarak, herhangi bir bilmece kendinize şu soruyu sorarak çözülür: 'Gerçekten 'x' piksel miktarına ihtiyacım var mı?' Tam çerçeve DSLR'ler profesyoneller tarafından sevilse de, hepimizin poster boyutunda baskılar yapmasına gerek kalmayacak veya adli tıpla sınırlanan bir netlik derecesi korumak istiyorsanız.

Sonuç olarak, hepsi teorik olarak profesyonellerle karşılaştırılabilir sonuçlar elde etmemize yardımcı olan çok çeşitli yaratıcı aksesuarlara ve lenslere erişim gerçekten istediğimiz bir şeyse, bir DSLR seçmek isteyeceğiz. Diğer her şey için alternatifleri aşağıda listeledik.

DSLR'ye alternatifler

Üzerinde kullanılan lensin bir dizi konuya en iyi şekilde uyması için değiştirilebileceği bir kamera istiyorsanız, DSLR'lere en yakın alternatifler şu anda aynasız kompaktlardır - bunlar genellikle daha küçüktür ancak daha büyük kardeşlerine benzer performans sağlar - DSLR'lerden tipik olarak daha büyük, daha güçlü ve dolayısıyla daha pahalı olan orta format kameralarla birlikte. İkincisi, daha büyük sensörleriyle, profesyonellerin bir zamanlar reklam panosu boyutuna büyütülmesi gereken bir görüntüyü çekmek için otomatik olarak kullanacağı şeydir. Bununla birlikte, 40 megapiksel üzeri çözünürlükler sunan DSLR'ler, son yıllarda bir zamanlar nadir bulunan bölgelerine tecavüz etti; ve daha küçük, ancak yine de göz alıcı bir masraf için. Bir zamanlar orta format bir kamerayla erişim bize 20 bin sterline mal olan bir DSLR çözünürlüğü için bugün yaklaşık 5 bin sterlin ödüyor olacağız.

Tabii ki, yukarıdakilerin tümüne bariz bir alternatif, yakalamaya değer bir görüntü gördüğümüzde akıllı telefonumuzu kamçılamaktır. 'En iyi' fotoğraf makinenizin o sırada yanınızda bulunan fotoğraf makinesi olduğunu söyleyen eski atasözü, kulağa doğru geliyor. Asıl amaç ödül kazanmak değilse, telefonunuzun kalitesi muhtemelen onda dokuzunda 'yeterince iyi' olacaktır. Ödüller gerçekten de cep telefonu çırpıcılığıyla kazanılmış olsa da; ve bunda yanlış bir şey yok. Ancak fotoğrafçılığın mekaniği ve optiği ile fiziksel olarak başa çıkmak ve çabalarınızın oluşturulan görüntüler üzerindeki doğrudan korelasyonlarına tanık olmak istiyorsanız, bir DSLR'yi yenmek zordur.


Günümüzün en iyi DSLR Fotoğraf Makineleri fırsatları Düşük Stok Canon EOS 250D Dijital SLR... Wex Fotoğraf Video £529 Görüntüle Canon EOS 250D Gövde, Siyah Canon (UK) 539,99 £ GörüntüleCanon EOS 250D Dijital SLR... John Lewis 759,99 £ GörünümCanon EOS 90D Sadece Gövde, Black Amazon Prime £ 1.249 Daha Fazla Teklif Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Bunu beğendin mi?