Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Gore-Tex nedir? Bu su geçirmez kumaş hakkında bilmeniz gereken her şey

Gore-Tex nedir? Bu su geçirmez kumaş hakkında bilmeniz gereken her şey

Dış mekan ekipmanlarını ne zaman araştırsanız, Gore-Tex'i duyacaksınız. Ama Gore-Tex nedir, nasıl çalışır ve neden buna ihtiyacınız var?


Gore-Tex, 1969'da WL Gore & Associates tarafından tasarlanan su geçirmez, rüzgar geçirmez, nefes alabilen, dayanıklı bir kumaşın markasıdır. 'Nefes alabilen' bir kumaş, sıvı suyun içeri girmesini durduran, ancak su buharını dışarı çıkaran bir kumaştır.

Aşağıdaki bağlantıyı takip ederek hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz en iyi su geçirmez ceketlerde sıklıkla bulunur:

GoreTex: Neden Önemli?

Gore-Tex su geçirmez olmasının yanı sıra rüzgar geçirmezdir. Ama nefes alabilirlik noktası nedir?

Yürüyüş, kayak veya diğer açık hava etkinlikleri sırasında hareket ettikçe ısınır ve terleriz. Yani vücudumuz sürekli su buharı yayar. Tamamen geçirimsiz bir dış katman giyersek, bu su buharı içeride sıkışıp su damlacıkları halinde yoğunlaşır.


Plastik bir panço veya benzeri bir şey giydiğimizde tam olarak böyle oluyor. Bizi yağmurdan kuru tutar ama çabucak terleriz ve taban katmanlarımız ıslanır. Bu sadece rahatsız edici olarak başlar, ancak uzak bir yerdeysek tehlikeli de olabilir.

Terlemeden kaynaklanan su buharı dışarı çıkamadığında, kullanıcı soğuyamaz ve bu da artan terlemenin kısır döngüsüne neden olur. Bu aşırı ısınmaya (hipertermi) ve dehidrasyona yol açar. Islak katmanlar da yalıtım özelliklerini kaybetme eğilimindedir, bu nedenle aktif bir kişi hareket etmeyi bırakır ve ısı üretmeyi bırakırsa, çok hızlı bir şekilde soğuyarak hipotermiye yol açabilir.


Bu nefes alabilirliğin yanı sıra Gore-Tex dayanıklıdır ve panço gibi yırtılmasını engeller. İşlenebilir ve farklı giysilere şekillendirilebilir ve hatta tıbbi uygulamalar için bile kullanılır.

Birçok giyim firması ürünlerinde Gore-Tex kullanıyor. Ancak orijinal patentin süresi sona erdiğinden, bazı şirketler benzer teknolojiyi kullanarak kendi nefes alabilen, su geçirmez kumaşlarını yarattılar.


Goretex açıkladı

(İmaj kredisi: Goretex)

GoreTex: Nasıl Çalışır?

Gore-Tex, ticari marka adıyla daha iyi bilinen PTFE'den yapılmıştır: Teflon. PTFE çok hızlı gerildiğinde %70 hava olan mikro gözenekli bir yapı oluşturur. Bu zardaki gözenekler bir su damlacığından yaklaşık 20.000 kat daha küçüktür, bu nedenle sıvı su bunların içinden geçemez. Ancak gözenekler bir su molekülünden 700 kat daha büyüktür, dolayısıyla su buharıYapabilmekçıkmak.

Gore-Tex membran, onu korumak için aşınmaya dayanıklı bir dış katmana yapıştırılmıştır. Bu dış katmana daha sonra bir Dayanıklı Su İtici (DWR) uygulanır. DWR, dış katmanın suya doymasını engeller, bu da su buharının dışarı çıkmasını engeller, nefes alabilirliği azaltır ve kumaşın iç kısmında nemli lekelere neden olur.

Bu temel yapı “2 katmanlı” su geçirmez bir kumaştır. Gore-Tex membrana bir iç katman da yapıştırılırsa, daha dayanıklı “3 katmanlı” bir kumaş oluşturur.


GoreTex: Uzun Süreli Bakım

Zamanla, dış katmanın DWR'si aşınarak doygunluğa, azaltılmış nefes alabilirliğe ve nemli lekelere yol açabilir. Bu, Gore-Tex kumaşınızın su geçirmezliğini 'kaybetmiş' gibi görünmesini sağlar.

Ancak giysiyi kurutma makinesinde kurutursanız veya ütülerseniz, DWR yeniden canlanır ve giysiniz yeniden nefes alabilir hale gelir.

GoreTex: Diğer Sürümler

Gore-Tex'in artık Gore-Tex Pro ve Gore-Tex Infinium dahil olmak üzere birkaç alt aralığı var. Çıkış yapmakfarklı Gore-Tex kumaşları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makale.

Bunu beğendin mi?