Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Thunderbolt 3 nedir? USB Type-C kabloları nasıl çok daha güçlü hale gelecek?

Thunderbolt 3 nedir? USB Type-C kabloları nasıl çok daha güçlü hale gelecek?

Başlangıçta 2011 MacBook Pro'da göründü, ancak Thunderbolt - bir zamanlar yeni nesil PC bağlantısı olarak selamlandı, ancak HP'nin güzel yeni modeli gibi daha fazla cihazda görünmeye başladı.Spectre 13.3ultra taşınabilir.


Daha fazla benimsenmemizin temel nedeni, Thunderbolt'un en son sürümününUSB C Tipibağlayıcı. Bu, daha fazla dizüstü bilgisayarda ve tablette gördüğümüz konektörün aynısı - örneğinDell XPS 12(bu kelimeleri yazmak için kullandığımız) veMacBookUSB-C ile şarj olan - ve bazı telefonlar, örneğinNexus 6PVe yeniHuawei P9.

Thunderbolt neden önemlidir?

Thunderbolt'un temel avantajı, veri, güç ve ekran aktarımının aynı kablo üzerinden aktarılmasına olanak sağlamasıdır. PCI Express (veri) ve DisplayPort'tan (ekran) gelen sinyalleri kullandığı için gerçekten teknolojilerin bir kombinasyonu.

Konektör olarak USB C Tipi kullanan Thunderbolt sürümü Thunderbolt 3'tür. USB C Tipi ile aynı konektör olmasına rağmen, kablonun her iki ucundaki bağlantı noktaları Thunderbolt uyumlu olmalıdır ve genel olarak kablonun Thunderbolt uyumlu aktif kablolar da olabilir. Pasif USB Type-C kabloları, Thunderbolt cihazlarıyla ancak daha düşük hızlarda çalışmaya devam edecektir.

Thunderbolt 1 ve 2, Mini DisplayPort (MDP) ile aynı konektörü kullanıyordu ve bu, MacBook Pro'nun yanı sıra iMac gibi diğer Mac'ler tarafından kullanılan sürümdür. Daha eski Thunderbolt cihazları, bir adaptörle Thunderbolt 3 bağlantı noktalarına bağlanabilir.


Thunderbolt hızı

Thunderbolt'un yeteneği, PCIe ve DisplayPort akışlarını alan ve tek bir kabloyu göndermek için bunları birbirine ekleyen her iki uçtaki denetleyicilere bağlıdır. Ana makineye, ikisi DisplayPort olabilen altı adede kadar cihazı zincirleme bağlayabilirsiniz.


Thunderbolt 3, saniyede 5 GB'a (saniyede 40 Gbit) kadar veri aktarabilir, öncekinden daha az güç tüketir ve - en önemlisi - 120 Hz'de bir 4K ekranı veya 60 Hz'de iki adet çalıştırabilir. PCI Express 3.0'ın yanı sıra, DisplayPort 1.2 ve HDMI desteği de var.


Hız, saniyede 5.0Gbit maksimum hızıyla USB 3.0'ı geride bırakıyor (aslında tüm ev işleri yapıldıktan sonra 3.2Gb / s gibi).

Thunderbolt, Apple'dan bir parça destek ve geliştirmeyle, aslında Intel'in bebeğiydi. Thunderbolt'un göreceli olarak benimsenmemesi muhtemelen iki faktörün hatasıdır - birçok insanın her yerde bulunan USB tabanlı aygıtları kullanmaktan memnun olması ve ikincisi Thunderbolt denetleyicilerinin doğrudan anakartın kalbine doğru tasarlanması gerekir: genişletme kartı veya bir adaptör kullanın. Nedeni, Thunderbolt'un PCIe ve grafik sistemlerine doğrudan erişime ihtiyaç duymasıdır.

Thunderbolt'un kökenleri

Thunderbolt, hayata Light Peak olarak başladı ve başlangıçta bakır teller yerine fibre optik kullanmak üzere planlanmıştı. Intel, bu teknolojiyi Intel Developer Forum'da 2009 gibi erken bir tarihte, iki 1080p videoyu ve sürücülerden gelen diğer verileri bir 30m kabloya atarak gösterdi.


2010'da göreceğimiz söylendi. Ne oldu? Maliyetleri düşürmek için Intel ayrıca, Light Peak'in başlangıçta hedeflediği 10 Gb / sn'yi sağlayan, kabloları kullanan daha geleneksel bir Light Peak sürümü geliştirdi. Ve belli ki biraz daha ucuza mal oldu ve gerisi tarih. 2013 yılından bu yana Corning ve StarTech gibi üreticilerden sınırlı sayıda optik kablo çıktığını gördük. Bunlardan bazıları çok uzun - 30 metreye kadar.

Şimdiye kadar çok sayıda Thunderbolt çevre birimi görmemiş olsak da, teknoloji artık daha fazla makinede yaygınlaştıkça kesinlikle göreceğiz.

Gelecek Thunderbolt

Orijinal sürümünden önce Intel, saniyede 100 Gbit aktarım hızlarının potansiyelinden bahsetti. Yeni nesil muhtemelen bizi o kadar ileri götürmese de saniyede 80 Gbit veya saniyede 10 GB'a ulaşmak daha gerçekçi. Başka neler olup bittiğine bağlı olarak, bu, 60 Hz'de 8K ekran sürebilir.

Bunu beğendin mi?O zaman kontrol etUSB Type-C nedir?