Close

VPN proxy'si nedir?

Gelişmiş internet güvenlik önlemlerinin halka daha kolay ulaşması veen iyi VPNHer zamankinden daha yaygın, merak ediyor olabilirsiniz: VPN proxy nedir?

VPN ve proxy benzer faydalar sağlasa ve birbirinin yerine kullanılsa da bunlar farklı hizmetlerdir. Bu yazıda, her bir hizmeti ve aralarındaki farkları ele alıyoruz.

Proxy nedir?

Normal bir web tarama oturumu sırasında, tarama cihazınız bir web sitesine doğrudan bağlanır ve kullanmanız için sayfalarını indirir. İnternette gezinmenin basit bir yoludur, ancak IP adresinizin bir kaydını bırakır ve internet servis sağlayıcınız tarafından izlenebilir.

Bir proxy yerindeyken, tarama cihazınız doğrudan web sitesine bağlanmaz. Önce web trafiğinizi proxy sunucusuna gönderecek ve ardından isteğinizi hedef web sitesine gönderecektir. Proxy sunucusu bilgileri web sitesinden indirdiğinde, tarayıcı cihazınıza geri gönderir.


Proxy sunucusu, hedef web sitesine bağlanan sunucu olduğundan, IP adresiniz gizli tutulur, böylece anonim bir tarama deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. Coğrafi engellemeyi atlamak ve diğer bölgelerden gelen içeriğe erişmek için proxy'leri de kullanabilirsiniz.

Yalnızca uygulama düzeyinde çalıştıkları için proxy'ler sınırlıdır. Bu, web tarayıcınız için bir proxy ayarlanabileceği, ancak cihazınızdaki Netflix gibi diğer uygulamalar için geçerli olmayacağı anlamına gelir.


Bir endişe noktası, bir proxy kullanırken, cihazınızdan proxy sunucusuna gönderdiğiniz verilerin şifrelenmemesidir, bu nedenle davetsiz misafirler tarafından saldırıya uğrayabilir.

vpn proxy


(İmaj kredisi: Shutterstock)

VPN nedir?

Sanal özel ağ (VPN), web trafiğinizi uzak bir sunucu üzerinden gönderdiği ve IP adresinizi maskelediği için proxy'ye benzer. Ancak bir VPN ile cihazınızın tüm web trafiği yeniden yönlendirilir. Bu nedenle, YouTube ve Netflix gibi diğer web uygulamaları da uzak sunucu üzerinden yönlendirilecektir.

Bir diğer önemli ayrım, bir VPN kullanırken tüm internet trafiğinizin şifrelenmesidir. Bu, cihazınızdan uzak VPN sunucusuna gönderilen verilerin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilemeyeceği anlamına gelir.

En iyi vpn için seçimimizi deneyin ÖZEL - %49 TASARRUF EDİNEkspres VPN Ekspres VPN 12 ay 4,90 £ /ay Görünüm Ekspres VPN Ekspres VPN 6 ay £7.34 /ay Görünüm Ekspres VPN Ekspres VPN 1 ay £9.51 /ay Görünüm

VPN ve proxy arasındaki farklar nelerdir?

VPN ve proxy arasındaki temel fark, VPN'nin cihazın işletim sisteminde çalışması, proxy'nin ise tek bir uygulamayla (bir web tarayıcısı gibi) sınırlı olmasıdır. Bu, sahip olduğunuz her belirli cihaz için bir VPN istemcisi alabileceğiniz anlamına gelir.iPhone VPN'iveya birAndroid VPN'i.

VPN, web trafiği verilerinizi şifrelediği için daha güvenlidir ve bir proxy bunu yapmaz. VPN'ler ayrıca proxy'lerden daha yavaş olma eğilimindedir, çünkü kullanıcının verilerini şifrelemeleri gerekir, ancak daha güvenilirdirler. Bu, bulabileceğinizi söyledien iyi hızlı VPN'ler, indirme hızlarınızı artırmak veya akış gibi genellikle sizi yavaşlatabilecek görevleri gerçekleştirmek veya belirli biroyun VPN'i.


Bir VPN ve bir proxy, coğrafi kısıtlamaları atlamak ve anonim tarama gibi benzer avantajlar sunsa da bunlar farklı hizmetlerdir. İlki şifrelenir ve işletim sistemi genelinde çalışır, ikincisi ise şifrelenmez ve yalnızca uygulama düzeyinde çalışır.

Her iki hizmetin özelliklerini de göz önünde bulundurmak, internet ihtiyaçlarınız için en iyisinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.


VPN'ler hakkında daha fazla bilgi aramak için

Genel olarak en iyi VPN'lerde bugünün fırsatları ÖZEL - %49 TASARRUF EDİNEkspres VPN Ekspres VPN 12 ay 4,90 £ /ay Görünüm sörf köpekbalığı Surfshark 24 Ay £1,83 /ay Görünüm3 AY ÜCRETSİZ go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_cözel indirim trk.aclktrkr.com/aff_c trk.aclktrkr.com/aff_c trk.aclktrkr.com/aff_c trk.aclktrkr.com/aff_cIPVanish IPVanish 1 Yıl 3,20 ABD$ /ay Görünüm En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz