Close
  • Ana
  • /
  • Internet
  • /
  • VPN sunucusu nedir ve coğrafi kısıtlamaları atlamama nasıl yardımcı olabilir?

VPN sunucusu nedir ve coğrafi kısıtlamaları atlamama nasıl yardımcı olabilir?

NSen iyi VPNteknoloji giderek daha popüler hale geliyor ve akıllı TV'lerden cep telefonlarına kadar çoğu dijital cihazla uyumlu hale geliyor. Herhangi bir VPN platformunun merkezinde VPN sunucusu bulunur. Ama tam olarak nedir ve ne işe yarar? Hepsini bu yazıda açıklıyoruz.

VPN hizmetleri ekstra bir gizlilik katmanı sağlar, genel Wi-Fi bağlantılarında gezinirken gelişmiş güvenlik sağlar ve kullanıcının konumunu maskeler. Kullanıcıların coğrafi kısıtlamaları atlamasını ve dünyanın her yerinden içeriğe erişmesini sağlayan bir VPN'nin konum maskeleme yeteneğidir. Video akışı gibi birçok hizmetin belirli bölgelerle sınırlı olması ve internet kısıtlamalarının yaygınlaşmasıyla bu özellik VPN sağlayıcıları için önemli bir satış noktası haline geldi.

VPN sunucusu nedir?

Bir VPN sunucusu aslında normal bir sunucudan farklı değildir. Onu özel yapan, kullandığınız VPN istemcisinin sunucuya bağlanmasını sağlayan, üzerine kurulu yazılımdır. VPN sunucusu, bir VPN platformunun başarılı bir şekilde çalışması için gerekli olan temel donanımdır.

VPN sağlayıcıları, çalışma süresi gibi birçok şey için derecelendirilir. Ancak aranacak en önemli faktörlerden biri, içerdikleri sunucu sayısı ve kapsanan konumların dağılımıdır. Örneğin,ExpressVPN94 farklı ülkeye yayılmış 3.000'den fazla sunucuya sahiptir. Coğrafi kısıtlamaları aşmaya çalışan kullanıcılar için en büyük avantajı sağlayan bu sunucu konumları varyasyonudur.


Bugünün en iyi ExpressVPN fırsatları ÖZEL - %49 TASARRUFEkspres VPN Ekspres VPN 12 ay 4,90 £ /ay Görünüm Ekspres VPN Ekspres VPN 6 ay £7.34 /ay Görünüm Ekspres VPN Ekspres VPN 1 ay £9.51 /ay Görünüm

vpn sunucusu nedir

(İmaj kredisi: Shutterstock)

Bir VPN sunucusu nasıl çalışır?

Bir VPN başlattığınızda, VPN istemcisi bir sunucuya bağlanır. Genellikle bu sunucunun konumunu VPN uygulaması panosundaki bir açılır menüden seçebilirsiniz. Bu noktadan itibaren internet trafiğiniz bu sunucu üzerinden şifreli bir bağlantı kullanılarak yönlendirilir. Bu, göz atma oturumunuzun daha güvenli olduğu anlamına gelir, ancak VPN sunucusunu proxy olarak kullanarak konumunuzu gizlemenize de olanak tanır.


VPN sunucusu, IP adresinizi maskeleyecek ve onun yerine kendi adresini kullanacaktır. Örneğin, tatildeyken ABD'de oturum açtıysanız ancak yalnızca İngiltere'deki tüketicilere yönelik içeriğe erişmek istiyorsanız, bir VPN internet trafiğinizi İngiltere bölgesinde bulunan bir sunucuya yeniden yönlendirebilir.

Konumunuzu maskelemenin faydaları nelerdir?

Bir kullanıcının IP adresinin konumunu gizlemek isteyebileceği birçok neden vardır. Bazı ülkeler, vatandaşlarına sunulan çevrimiçi içeriği sınırlamak için Çin'in Büyük Güvenlik Duvarı gibi internet sansürü önlemleri kullanıyor. Bir VPN sunucusu, bu coğrafi kısıtlamalardan kaçınmanızı sağlar.


Birçokları için IP maskeleme, daha fazla çevrimiçi eğlenceye erişmelerini sağlar. Örneğin, birçok tüketici artık bölgeye özgü akış hizmetlerine erişmek için VPN teknolojisini kullanıyor.en iyi Netflix VPN'i, ya daen iyi iPlayer VPNKendinizi İngiltere dışında bulduğunuzda BBC'nin iPlayer'ını izlemek için. Yurtdışına seyahat ederken evden içeriğe erişmek için bir VPN sunucusu da kullanabilirsiniz.

Bir VPN hizmeti, gelişmiş anonimlikle çalışmanıza olanak tanıyarak ülkeye özgü internet engellerini atlamanıza olanak tanır. Coğrafi kısıtlamalardan kaçınmanın anahtarı, bulunduğunuz konumdan farklı bir konumdaki bir VPN sunucusuna bağlanmaktır.

Bunu yaparak, kullandığınız web sitesini veya uygulamayı IP adresinizin aksi takdirde engellenecek içeriğe erişmesine izin vermesi için kandırabilirsiniz. VPN'lerin giderek daha popüler hale gelmesiyle, artık tüm bütçelere uygun bir dizi seçenek var. Böylece herkes bu kullanışlı teknolojiden faydalanabilir.


VPN'ler hakkında daha fazla bilgi aramak için


Genel olarak en iyi VPN'lerde bugünün fırsatları ÖZEL - %49 TASARRUF EDİNEkspres VPN Ekspres VPN 12 ay 4,90 £ /ay Görünüm sörf köpekbalığı Surfshark 24 Ay £1,83 /ay Görünüm3 AY ÜCRETSİZ go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_c go.nordvpn.net/aff_cözel indirim trk.aclktrkr.com/aff_c trk.aclktrkr.com/aff_c trk.aclktrkr.com/aff_c trk.aclktrkr.com/aff_cIPVanish IPVanish 1 Yıl 3,20 ABD$ /ay Görünüm En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz