Close

Saat sarıcı nedir?

Tamam, saat kurma makinelerine geçmeden önce ve bunlardan birini satın almanız gerekip gerekmediğinien iyi saat sarıcılar, öncelikle mevcut farklı saat türlerini açıklamamız gerekiyor. Bu sizin için biraz fazla basitse, lütfen üçüncü paragrafa geçmekten çekinmeyin. Genel olarak konuşursak, üç tür saat vardır: Pille çalışan kuvars saatler, manuel kurma gerektiren mekanik saatler ve otomatik kurmalı mekanik 'otomatik' saatler.

İkincisi, bileğinizin hareketiyle dönen, ana yayı saran ve daha sonra saatin hareketine güç sağlamak için yavaşça dağıtılan enerjiyi depolayan bir rotor tarafından çalıştırılır. Otomatik saatlerin kendi kendine kurmalı mekanizmaları, çıkarıldığında, giyilmediği veya hareket ettirilmediği takdirde iki ila dört gün arasında yetecek kadar enerji depolama eğilimindedir.

Düzenli olarak değiştirdiğiniz yalnızca bir veya iki saatiniz varsa, kullanımlar arasındaki süreyi doğru tutmak için yeterli güç rezervine sahip olmaları gerekir. Ancak saatler arasında daha yavaş geçiş yapma eğilimindeyseniz, birkaç günden fazla yalnız kalan otomatik saatler güç rezervlerini tüketir ve durur. Daha sonra tekrar giymek istediğinizde doğru saat ve tarihe ayarlanması gerekecektir.

Saat sarıcı nedir?

Otomatik saatlerin gücünün bitmesini önlemek için bir saat sarıcı kullanabilirsiniz. Bunlar şekil, tasarım, malzeme, boyut ve fiyat bakımından farklılık gösterir, ancak hepsi temelde aynı şeyi yapar. Saati periyodik olarak döndürerek, otomatik mekanizmanın her zaman güçle doldurulmasını ve istediğiniz zaman kullanıma hazır olmasını sağlarlar.


Sarıcıların sürekli dönmediğini izleyin. Bunun yerine, önceden programlanmış bir rutini izleyerek birkaç dakika boyunca tek yönde dönerek sonra ters yöne dönmeden önce duraklarlar. Bunu, düzensiz aşınmaya ve saatin hassas hareketinde olası hasara yol açmamak için yapıyorlar.

Bazı saat kurma makineleri, günde kaç kez döneceklerini ve dönüş yönünün değişip değişmeyeceğini manuel olarak ayarlamanıza bile izin verir.


Çoğu saat kurma cihazı bir duvar prizinden güç alır ve bazılarında elektrik kesintisi olduğunda (veya saatinizi fiş olmayan bir yerde tutmak istiyorsanız) saatinizin kuru kalmasını sağlamak için bir yedek pil de bulunur.

Otomatik saatlerinizi enerji dolu tutmanın yanı sıra, birçok saat sarıcı, değerli saatinizi tozdan ve doğrudan güneş ışığından korumak için cam veya plastik kapaklı akıllı bir vitrin görevi görür. Birçoğu deri ile kaplanmıştır, ancak diğerleri çeşitli ahşap türlerinden ve hatta karbon fiberden yapılmıştır. Bazıları ekstra koruma için bir anahtarla kilitlenebilir, diğerleri ise dönüş gerektirmeyen aksesuarlar ve saatler için alan içerir.


Çoğu, saatinizin perakende kutusunda bulunan yastık türünü kullanır. Saati minderin etrafına bağlayın, döner tutucuya yerleştirin ve sarıcıyı açın.

Bazı sarıcılar tek bir saati tutacak şekilde tasarlanırken, diğerleri iki, dört veya daha fazlasını tutabilir. Bir gardırop gibi açılan ve düzinelerce sarıcının yanı sıra saat aksesuarları ve diğer mücevherler için güvenli saklama yeri bulunan devasa saat kasaları bile satın alabilirsiniz. Bunlar on binlerce sterline mal olabilirken, basit, tek saatli bir sarıcı yaklaşık 40 sterline sahip olabilir.

Dulwich saat sarıcı

(İmaj kredisi: Dulwich)

Saat sarıcısına mı ihtiyacınız var?

Bu tamamen kaç saatiniz olduğuna ve bunlar arasında ne sıklıkta döndüğünüze bağlıdır. Ayda yalnızca bir veya iki kez takılan birkaç değerli otomatik saatiniz varsa, kullanımlar arasında onları doldurmak için bir sarıcıya sahip olmak uygun olabilir - ve bazı daha büyük sarıcılar yatak odanızda veya dolabınızda ilginç bir ifade parçası olarak ikiye katlanabilir. .


Ayrıca, güç rezervinin bitmesi durumunda tümünün sıfırlanması gereken birkaç hareketi olan özellikle karmaşık bir otomatik saatiniz varsa, bunlar çok yararlı olabilir.

Ancak, çoğu gün taktığınız yalnızca bir otomatik saatiniz varsa, çoğu saat bir hafta sonundan, hatta birkaç gün güç rezervleri tükenmeden takılmadan dayanabileceğinden, saat kurma gerçekten gerekli değildir.

Şimdi, yeni edindiğiniz bilgilerle, Pingtwitter'ünen iyi saat sarıcılarsatın alınabilir.

Bunu beğendin mi?