Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Yürüyüş veya yürüyüş çoraplarında nelere dikkat edilmelidir: mükemmel çifti nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Yürüyüş veya yürüyüş çoraplarında nelere dikkat edilmelidir: mükemmel çifti nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Yürürken ve yürüyüş yaparken rahat, taze ve kabarcıksız ayaklar istiyorsanız, o zaman iyi bir çift çorap şarttır. bugününen iyi yürüyüş çoraplarıyardım edecekkabarcıkları önlemek, ayaklarınızı yastıklayın ve terlemenizi ve rahatsız olmanızı önleyin. Bununla birlikte, ne tür çoraplar alacağınızı bilmek zor olabilir. Ne kadar kalın olmalılar? Hangi malzeme en iyisidir? Bu yazıda, trekiniz için doğru yürüyüş çoraplarını nasıl seçeceğinize dair tüm tavsiyelerimizi bulacaksınız.

Denklemin diğer yarısı, elbette, iyi ve tam oturan bir çift yürüyüş botu veyayürüyen ayakkabılariçin önerilerimizi bir araya getirerek onları avlamanın zor işlerinden kurtulduk.kadınlar için en iyi yürüyüş botlarıveancak.

Kalın mı ince yürüyüş çorapları mı?

Uzun bir yürüyüş planlıyorsanız, rahatlık ve yastıklama eklemek için bulabileceğiniz en kalın çorapları tercih etmek cazip gelebilir, ancak en kalın çoraplar her zaman en rahatı değildir. Kışın yalıtım özellikleri memnuniyetle karşılansa da, kalın çoraplar bazı koşullarda çok sıcak olabilir, ayak ve ayak bileğinde toplanıp sıkışabilir, bu da basınçlı sıcak noktalara ve bazen kabarcıklara neden olabilir ve en fazla nefes alan çoraplar olmayabilir.

Çorap teknolojisi artık o kadar iyi ki, yürüyüş çorabı üreticileri bölgesel ve hedeflenen kalınlıkta örgüler üretebiliyor ve size yalnızca ihtiyaç duyulan yerde yastıklama sağlıyor. Bu, şu anlama gelir:en iyi yürüyüş çoraplarıSıcak koşullarda nefes alabilirlik ve rahatlık sunarken aynı zamanda size ayak altında ihtiyacınız olan rahat yastıklamayı sağlayan hafif çoraplar da olabilir.


Ayrıca ayakkabılarınızı da düşünmeniz gerekecek. Kalın çoraplar ayağınızın hacmini artıracaktır, bu nedenle sahip olduğunuz bot veya ayakkabılara uyduğundan veya daha kalın çoraplar için daha büyük bir ayakkabı satın aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Smartwool Hike Light Cushion Tube Şeritli Mürettebat Çorapları


Bu Smartwool Hike Light Cushion Tube Şeritli Mürettebat Çorapları daha incedir, ancak gerektiğinde hedeflenen dolguya sahiptir.

(Resim kredisi: Smartwool)

Yürüyüş çorapları için en iyi kumaş hangisidir?

Yünyürüyüş çorapları için açık ara en popüler kumaştır ve onlarca yıldır kullanılmaktadır. Mükemmel sıcaklık düzenleme özellikleri sunar, nefes alabilir, yalıtkandır ve doğal olarak antimikrobiyaldir, bu nedenle genellikle sentetik alternatifler kadar yumuşak olmaz. Merinos yünü, diğer yün örgülerin sahip olabileceği çizikleri önleyen daha yumuşak lifi sayesinde özellikle popülerdir. Yünler nadiren tamamen saf olarak kullanılır; genellikle esneme ve daha iyi uyum sağlamak için elastan gibi liflerle ve dayanıklılık için polyesterle karıştırılır.


İpekayrıca bazen daha çok ince astarlı çoraplar için kullanılır, daha çok kısaca.

Ne mutlu ki, yünlü çoraplar kadar esnek, yalıtım ve rahatlık özelliklerine sahip yün veya hayvansal lif kullanmak istemeyen yürüyüşçüler için de bol seçenek var. Ayrıca giderek artan bir şekilde örneğin PET plastik şişelerden geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyorlar, bu nedenle çevredeki atıkları azaltmaya yardımcı oluyorlar.

Sentetik lifler naylon, polyester, CoolMax, Thermolite, Elastan vb. içerir ve genellikle farklı koşullar için doğru özellik karışımını elde etmek için karıştırılır.

Finisterre Last Long Orijinal Çorap


Finisterre Last Long Original Socks, en popüler yürüyüş çorabı malzemesi olan yünden üretilmiştir.

(İmaj kredisi: Finisterre)

Polyesteriyi fitillenir, yalıtkandır ve çabuk kurur.Naylonkumaşa güç ve uzun ömür katan çok dayanıklı bir elyaftır.Coolmaxnemi uzaklaştırmak ve ısının hızlı bir şekilde dağılmasını sağlamak için tasarlanmış bir elyaftır.termolitaynı zamanda kompakt ve hafif olan ısı yalıtımlı bir kumaştır. Ve elbette Elastan, iyi bir çorabın ihtiyaç duyduğu gerginliği de ekler.

PamukPamuk, teri dışarı atma konusunda o kadar iyi olmadığından ve tene yakın tutma olasılığı daha yüksek olduğundan çoraplar iyi bir fikir değildir. Bu sadece rahatsız edici değil; Ayaklardaki nemli cilt su toplama olasılığını artırır, bu nedenle sentetik veya yün çorapları tercih etmek en iyisidir.

Ne kadar uzun olmalılar?

Alacağınız çorapların uzunluğu ayakkabınıza, seyahat ettiğiniz araziye ve tabii ki kişisel tercihinize bağlı olacaktır.

Sadece ayakları kaplayan ve ayak bileğinin altında duran no-show veya 'footie' çoraplar, sıcak havalar ve yürüyüş veya kros antrenmanları için iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, ayak bileği veya alt bacakta herhangi bir koruma veya destek sağlamazlar ve bu nedenle, sürtünme olasılığı olduğundan yürüyüş ayakkabısı veya yürüyüş botu için önerilmezler.

Ayak bileği çorapları biraz daha fazla koruma sağlar ve ayakkabı ile cildiniz arasında koruyucu bir tabaka oluşturacak kadar uzun oldukları sürece yürüyüş ayakkabısı ve botlarıyla birlikte giyilebilir. Bununla birlikte, bacağı çizilmelere ve çalılıklardan kaynaklanan sürtünmelere karşı korumak için yeterince yüksek değiller, bu nedenle bununla karşılaşma olasılığınız varsa, o zaman biraz daha uzun bir şey yapın.

yürüyüş çorapları üzerine bir çift çizme giyen kadın

(Resim kredisi: Pexels'ten PNW Production'ın fotoğrafı)

Yürüyüş çoraplarının büyük çoğunluğu baldır uzunluğunda veya mürettebat boyundadır ve bu uzunluk, çalılıklardan ve ısıran böceklerden bol miktarda koruma sağlamanın yanı sıra ayak bileğini ve alt bacağı destekleme ve su toplamasını önleyen bir tabaka oluşturma avantajına sahiptir. ayak, ayak bileği ve ayakkabı arasında. Özellikle yürüyüş botları için çok uygundurlar.

Koşullar soğuk, ıslaksa veya uzun çalıların arasından geçeceğinizi biliyorsanız, diz boyu yürüyüş çoraplarını tercih edebilirsiniz. Bunlar, sıcak havalarda çok sıcak olabilseler de maksimum koruma ve yalıtım sağlayacaktır. Bu uzunluk genellikle kış yürüyüşleri düşünülerek tasarlandığından daha kalın olma eğiliminde olacaktır, ancak daha ince versiyonlar da bulabilirsiniz.

Diz boyunu tercih etmenin bir başka nedeni de, kasları ve kan akışını desteklemeye yardımcı olan ve bacaklarınızı daha uzun süre daha taze hissettiren bir kompresyon yürüyüş çorabı giymeyi tercih etmenizdir.

Tek katmanlı çoraplara karşı iki deri çorap

Kabarcıklardan kaçınmak istiyorsanız, yapmanız gereken iki şey var. İlk olarak, cildin fazla nemli olmaması için nemi uzaklaştırın, çoğu modern çorap bu konuda mükemmeldir. İkinci olarak, kabarcıkların oluşmasına neden olan tekrarlanan sürtünme hareketi olduğu için sürtünmeden kaçınmanız gerekir.

Geçmişte bu genellikle astarlı çoraplar kullanılarak elde edilirdi; yürüyüş çoraplarının altında deriye yakın oturan, genellikle ipekten yapılmış çok ince bir çift çorap. Daha sonra, ayağın derisi yerine astar çorap ile diğer katmanlar arasında herhangi bir sürtünme meydana geldi. Hala pek çok yürüyüşçü arasında popülerdirler ve çok fazla su toplaması yaşadığınızı fark ederseniz denemeye değer.

Bununla birlikte, çorap teknolojisi o kadar gelişmiştir ki, çoğu modern yürüyüş çorabı genellikle kabarcıkları, sürtünmeyi ve basınç noktalarını önlemede çok iyidir. Bunu ya cilde sıkıca oturan ve cildi koruyan iyi tasarlanmış tek bir katmanla ya da astar çorapla aynı işi yapan entegre iki katmanlı bir sistemle yaparlar - bunlara bazen ikiz deri çoraplar denir.

İkiz deri çoraplar kabarcıkları önlemede çok iyi olabilir, ancak aynı zamanda genellikle tek katlı çoraplardan daha kalındır, bu nedenle daha hacimli ve daha sıcak olabilir. Bazı insanlar ayrıca, tasarıma bağlı olarak, ayaklarının ikiz deri çoraplarda kaydığını ve bu da rahatsız edici olabilir, bu nedenle, ikinci katın kabarcıkların oluşabileceği kilit alanlarda bölgelendiği ikiz deri çorapları aramaya değer.

Tek katlı çoraplar çok çeşitli kalınlıklarda mevcuttur, bu nedenle daha sıcak koşullar için daha ince, daha nefes alabilen bir çorap elde etmek mümkündür, bu da ayaklarınızın kuru kalmasına yardımcı olabilir. Çoğu insan, tek katmanlı çorapların, iyi oturan bir çift yürüyüş botu veya yürüyüş ayakkabısı ile birleştirilmesinin kabarcık önleme için iyi olduğunu düşünür.

Yürüyüş çoraplarınızın bakımı

Botlar gibi yürüyüş çorapları da rahatınız ve performansınıza yapılan bir yatırımdır, bu nedenle çok yürüyüş yapıyorsanız veya kat etmeniz gereken uzun bir mesafe varsa, kaliteli ve formda olmak için biraz daha fazla harcamaya değer.

Ve bir kez yatırım yaptıktan sonra, mükemmel durumda kalmaları ve kilometrelerce size iyi hizmet etmeleri için onlara bakmak isteyeceksiniz.

Onlara bakmanın en iyi yolu, her yürüyüşün sonunda onları hafif bir deterjanla elde yıkamak ve mümkünse gece boyunca kurumaya bırakmaktır. Birçok çorap makinede de yıkanabilir; her zaman bakım talimatlarını okuyun ve onlara hassas muamele edilmesini ve düşük sıcaklıkta, düşük sıkma ayarında yıkanmasını ve çamaşır kurutma makinesi kullanmak yerine tekrar açık havada kurumaya bırakılmasını tavsiye ederiz.