Close

İyi bir seyahat kamerası yapan nedir?

Elbette bugünlerde akıllı telefon kameralarının kalitesi hakkında söylenecek çok şey var, ancak mümkün olan en iyi fotoğrafları çekmek isteyeceğiniz belirli zamanlar var. Uzaklara özel bir gezi böyle bir fırsattır - yerel bir cazibe merkezine sadece bir gün bile olsa.

Ancak, bazıları özellikle seyahati hedefleyen ve diğerleri daha az hedeflenen çok sayıda farklı kamera modeliyle, alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek zor olabilir.en iyi seyahat kamerasısatın alabilirsin.

Neyse ki, iyi bir seyahat kamerasının tam olarak ne olduğuna dair kılavuzumuzla bilinçli bir karar vermenize ve doğru kararı vermenize yardımcı olmak için buradayız. Aşağıdakilere bir göz atın ve daha iyi bir fikriniz olduğunda, bireysel öneriler almak için en iyi seyahat kamerası kılavuzumuzu okumayı unutmayın.

Herhangi bir seyahat kamerası satın almadan önce sormanız gereken bazı sorular:


1. Ne kadar büyük ve ağır?

Bir seyahat kamerası söz konusu olduğunda muhtemelen sahip olacağınız en büyük endişe boyutu, ağırlığı ve taşınabilirliğidir. Büyük ve ağır bir şeyi taşımaktan mutlu olsanız bileDSLRveyaaynasız kameranormal yaşamınızda, seyahatleriniz söz konusu olduğunda muhtemelen biraz daha taşınabilir bir şey isteyeceksiniz.

Kameranın tam olarak ne kadar taşınabilir olmasını istediğiniz, ne kadar taviz vermek istediğinize bağlıdır - buna yalnızca siz cevap verebilirsiniz. Genellikle, boyut ve görüntü kalitesi arasında bir dengedir - hangisinin daha önemli olduğu tartışmaya açıktır.


Cebinize gerçekten sığacak bir şey istiyorsanız, Panasonic TZ200 gibi modellere bakacaksınız.Sony RX100 VIIveya Canon G7X III.

Bununla birlikte, biraz daha fazla esneklik sunan bir şey istiyorsanız, ancak yine de birden fazla lensi taşımakla uğraşmak istemiyorsanız, Sony RX10 IV gibi gelişmiş bir köprü fotoğraf makinesi veyaPanasonic FZ200mükemmel seçimlerdir.


Son olarak, biraz daha fazla ağırlık taşımaktan memnunsanız, çünkü mümkün olan en iyi fotoğrafları elde etmek en önemli endişeniz, o zaman aynasız bir model - özellikle küçük taraftakiler ideal adaylardır. gibi modellerFujifilm X-Pingtwitter0genellikle (nispeten) küçük gövdelerde yüksek görüntü kalitesinin iyi bir karışımı oldukları için tercih edilirler.

Fujifilm X-E4 incelemesi

(Resim kredisi: Fujifilm)

2. Zum aralığı veya lens seçimi nasıldır?

Bu, bir başka uzlaşma örneğidir. Sabit lensli kompakt kameralar için - genellikle seyahat için tercih edilir - genellikle büyük bir sensör, ancak nispeten küçük bir yakınlaştırma veya küçük bir sensör ve daha büyük bir yakınlaştırma arasında seçim yapmanız gerekir.

Uzun bir yakınlaştırmanın ne kadar gerekli olduğu, yaptığınız seyahatin türüne bağlı olacaktır. Örneğin, safariye gidiyorsanız veya uzun bir zum lensinin esnekliğini istiyorsanız, o zaman en az 10x optik zum sunan bir şey aramalısınız - Panasonic TZ200'ü içeren iki sabit lensli kamerayı düşünebilirsiniz. veya Sony RX10 IV.


Öte yandan, şehir turu gibi bir şey için seyahat ediyorsanız, daha büyük bir sensörle eşleştirilmiş daha az yakınlaştırma aralığı sunan daha yüksek kaliteli lensler muhtemelen peşinde olacağınız şeydir. Aslında, gibi bir şeyFujifilm X100Vyakınlaştırma aralığı sunmayan (lens 35 mm eşdeğerinde sabitlenmiştir) veya kısa 3x yakınlaştırma sunan Panasonic LX100 II idealdir.

Değiştirilebilir lensleri kabul eden bir kamera almaya istekliyseniz, tam olarak aradığınız şeyi sunup sunmadığını görmek için lens aralığına bir göz atmaya değer - seyahat için kullanabileceğiniz bir süper zoom lens dahil.

3. Her yönden iyi mi?

Seyahat ederken, fotoğraflamak için çok çeşitli türlerle karşılaşmanız muhtemeldir. Manzaralardan ve şehir manzaralarından portrelere, vahşi hayata, düşük ışıktan yakın çekimlere kadar her şey olabilir. Ve bu, video yetenekleri hakkında düşünmeye bile başlamadan önce.

Bu nedenle, çeşitli farklı çekim koşullarıyla iyi başa çıkan çok yönlü bir kamera aramak mantıklıdır. Bir kamerayı esnek yapan şeyin ne olduğu dışarıdan her zaman açık değildir, ancak satın alma kılavuzlarımızı ve incelemelerimizi okurken, sık sık iyi bir çok yönlü olarak bahsettiğimizi fark edeceksiniz.

Bir dizi farklı durumda başarılı olan bazı kamera örnekleri arasında Panasonic TZ200, Fujifilm X-Pingtwitter0 ve Nikon Z6 II yer alıyor.

John Lewis fırsatları

(Resim kredisi: Panasonic)

4. İyi bir pil ömrü sunuyor mu?

Bütün gün dışarıda olacağın zaman, pil ömrü söz konusu olduğunda, mesafe kat edebilecek bir şeye ihtiyacın olacak.

Özellikler sayfasında belirtilen pil ömrüne bakmak, başlamak için iyi bir yerdir - bunların, kameranın çok yoğun kullanımına dayalı olarak muhafazakar tahminler olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Size gerçek dünya deneyimleri hakkında daha iyi bir fikir vermek için incelemelerde pil ömründen bahsedip bahsetmediğini kontrol edin.

Ayrıca, dahili USB şarjı sunan kameraları da arayabilirsiniz; bu, yanınızda bir güç bankası da taşıyorsanız, hareket halindeyken güç patlaması sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

5. Resimlerimi ve videolarımı kolayca paylaşabilir miyim?

Pek çok insan için, uzakta olmanın çekici yanı, evdeki herkese her şeyi anlatabilme yeteneğidir. Fotoğraflarınızı hızlı paylaşım için seyahat kameranızdan telefonunuza almak, bu nedenle, bu günlerde biraz zorunluluktur.

Modern kameraların çoğu, ücretsiz indirilebilen, üreticiye özel bir uygulama aracılığıyla telefonunuzla eşleşen Wi-Fi ve/veya Bluetooth bağlantısı sunar. Satın aldığınız herhangi bir kameranın böyle bir bağlantıya sahip olup olmadığını iki kez kontrol etmeye ve ilgili uygulamanın incelemelerini kontrol etmeye değer.

Sony RX100 VI

(Resim kredisi: Sony)

6. Kullanımı kolay mı?

Meraklı veya profesyonel bir fotoğrafçıysanız, muhtemelen herhangi bir kamerada tüm süslü modların ve kadranların ne yaptığını zaten bileceksiniz. Ancak, teknik yönlerden çok fazla anlamadan harika çekimler yapmak isteyen biriyseniz, kullanımı kolay ve erişimi kolay otomatik ve sahne modları sunan bir şey isteyeceksiniz.

Bunları sunan kameraları arayın, ancak kameranızla öğrenmek ve büyümek isteyebileceğinizi de unutmayın, bu nedenle ilerleyebileceğiniz daha gelişmiş modlar sunanlar da kesinlikle düşünmeye değer.

Ham modda çekim yapabilmek de dikkat edilmesi gereken bir şeydir - bu, resimleriniz üzerinde düzenleme yazılımında daha kolay çalışmanıza izin vereceğinden, hızlı bir şekilde bir seyahat çekimi yapmaya çalışıyorsanız yararlı olabilecek bir şeydir. sınırlı bir süre içinde.

7. Sağlam mı?

Bazıları için iyi bir tatil fikri, aksiyon ve macerayı içerir. Sörf, dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve diğer zorlu ve takla aktiviteleriyle ilgileniyorsanız, bununla birlikte bir kamera isteyeceksiniz.

Bir parça darbeden kurtulabilecek, ıslanmayı umursamayan ve belki de yaptığınız her şeyin tüm heyecanını ve sızıntılarını yakalamak için bir yere monte edilebilecek zorlu kimlik bilgileri sunan bir şey arayın.

NSGoPro Kahraman 9 Siyahiyi özelliklere sahip ve sağlam bir aksiyon kamerası için bariz seçimdir, ancak birincil işlevi videodur. Bu nedenle, Olympus TG-9 gibi sağlam ama içerik türü söz konusu olduğunda biraz daha fazla çok yönlülük sunan bir model de düşünebilirsiniz.

DSC R6 İnceleme

(Resim kredisi: Canon)

8. Para için iyi bir değer mi?

Son olarak, ama kesinlikle en az değil, bir değer sorunu var.

Büyük olasılıkla, uzaktaki yolculukta zaten iyi bir miktar para harcamışsınızdır ve bu nedenle, genel harcamanızı düşük tutmak için ucuz bir kamera almak cazip gelebilir.

Ancak ucuzluk ve değer arasındaki farkı hatırlamak ve fotoğraflarınızın uzun süre saklamak isteyeceğiniz bir şey olduğunu düşünmek önemlidir.

Tabii ki fiyata dikkat edin, ancak paranızın karşılığında ne kadar alacağınızı dikkatlice düşünün - çok şey veren bir şey daha pahalı olabilir, ancak muhtemelen daha iyi sonuçlar verir ve sizi uzun süre götürür.

Artık ne arayacağınızı biliyorsunuz - şuraya bir göz atın:En İyi Seyahat KameralarıBir sonraki seyahatiniz için bazı harika seçenekleri keşfetme rehberi.

Bunu beğendin mi?